Marigold.cz » Když se hryzne pumpa
    Kancelářská krysa běhá         LED svítilny         FotonMag.cz         Chronomag.cz         Energomonitor.cz    

Chcete dostávat emailem kompletní text nového článku z Marigolda, hned jak vyjde? Přihlašte se zde (žádný spam!):

Jméno
Email *

Rozhodl jsem se nedávno, že udělám další krok pro své zdraví a duševní svěžest a začnu běhat. Jistě může být, že mezi tímto nevidíte spojitost a právě pro vás je určen tento článek, který výhody sportu pro muže osvětlí.

Když jsem se totiž svěřil Markétě, že vyrazím běhat a vylíčil jí, jak sprintem proletím Prahou od Vyšehradu na Strahov a zpět, zapochybovala mírně o mé způsobilosti k takovému činu, řkouc, že má obav, aby se mi někde nehryzla pumpa.

Nejsem sice ve věku nadmíru pokročilém, ale tato připomínka tak nějak rezonovala s někdejším úšklebkem mého doktora, že platit si důchodové připojištění je v mém případě čirý optimismus a zhovadilost. A tak jsem se rozhodl celou věc pojmout seriosně. Vytáhl jsem novou Nokia N97, nainstaloval jsem na ni SportTracker a vybavil jsem Markétu adresou stránky, kde může online sledovat můj pohyb s tím, že pokud se přestanu pohybovat, může zalarmovat záchranku dle své úvahy.

SportTracker je moc hezký prográme, který na Nokii sleduje vaši trasu, ukládá ji, počítá, co jste naběhali či nacyklili a dělá z toho pěkné statistiky. A to i online, za běhu.

sporttracker.png

Moc hezký program to byl jeden den, kdy spolehlivě zaznamenával namáhavé rozběhávání a kdy jsem měl vážně dojem, že se mi někde v zatáčce v kopci nad Folimankou pumpa hryzne. Dlužno dodat, že na trať Vyšehrad – Strahov nebylo ani pomyšlení, samozřejmě vinou dopravní situace, jak jinak.

Včera jsem si odeběhl jedno kolečko Folimankou a když jsem se zkulil z kopce a začínal druhé, tak SportTracker spadnul. Chvíli jsem se snažil ho rozchodit, leč nepodařilo se. Proklel jsem Symbian, Nokii a odběhl si druhý kilometr bez SportTrackeru.

To jsem nevěděl, že infarktovku si užívá Markéta, protože spadlý SportTracker hlásil, že se nepohybuju a Heart rate mám na nule.

Naštěstí se to vysvětlilo včas.

Tohle okouzlení moderními technologiemi mi připomíná více optimistickou příhodu. Před mnoha lety jsme s Vrecem chodili plavat. Pak v Podolí zavedli novinku: elektronické vstupní karty. A protože jsme fandové moderních technologií, hned jsme si každý jednu pořídili za pětikilo zálohy, složili na ni další pětikilo na plavání a tím jsme byli v bazéně naposledy. Od té doby chápu trik permanentek.

Letos jsem plavání obnovil a při té příležitosti si vzpomněl na permanentku. A dokonce ji i někde vyhrabal. Paní v pokladně nedůvěřivě vzala moji kartu s pořadovým číslem 8 do rukou, projela ji čtečkou a vykulila oči „Vy jste tu nebyl sedm roků!“. Děl jsem, že jest to možné. Dobil jsem kartu, čímž se mi obnovil i kredit, který jsem na ní sušil sedm roků a vyrazil jsem do bazénu.

Chvalme technologie. Když fungují.

Chcete přispěv na provoz Marigolda?
Můžete přes systém PayPal (tlačítko Donate níže).

Patrick Zandl @ 9:19 - Líbil se článek?

komentářů 14

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (hlasováno 17×, průměr: 4,76)
Loading...


14 komentářů »

 1. Moc pěkný článek, pobavil mě. Díky za něj. 🙂

  Comment by Jakub Dvořák — 16.7.2009 @ 10:26

 2. Welcome back in normal life of our age 🙂

  Comment by svědek — 16.7.2009 @ 12:25

 3. Temer mesicni prodleva od publikace posledniho clanku… Nepouzivam RSS, mam Marigolda prispendleneho v toolbaru. A minimalne 2x tydne jej protuknu… Rad ctu vase radky… Piste prosim casteji, cela ceska kotlina (na ceske wikipedii dosud neztvorene heslo) vas cte rada…

  Comment by valda — 16.7.2009 @ 14:39

 4. ne(Z)stvorene 🙂

  Comment by valda — 16.7.2009 @ 14:41

 5. Dobrý 🙂

  Comment by Petr — 17.7.2009 @ 20:36

 6. Probůh.
  Normální člověk si vezme trenky, triko, kecky a jde běhat. Toto opakuje stále dokola mnoho let.
  Geek nejdřív googlí, instaluje aplikaci, seznamuje se s ní, pak ji učí svou přítelkyni a nakonec si jde párkrát zaběhat a když ho to za pár dnů přestane bavit, stáhne jinou aplikaci.
  Tywole, divnej svět. 😀

  Comment by Lokutus — 17.7.2009 @ 23:30

 7. Systemove se to resi takhle:

  Zakladni vypocet pro hryzani pumpy je 220_minus_věk. Tak se stanovi maximalni tepova hranice ke ktere se trenovanejsi jedinec muze zcela bezpecne priblizit ci se v ni dokonce v radech desitek sekund v pohode pohybovat. Jaky je vypocet pro netrenovane jedince nevim, ale hod si to na 220_minus_věk_minus_15% a pokud to nebudes zrovna davat do mikrovlnky, nemel by s tim byt problem ;).

  Prozkoumej http://www.polar.fi nebo http://www.suunto.fi, vyber pristroj a software dle zamysleneho rozsahu pouziti.

  A/
  nastav si alarm pro vypoctenou mezni hranici. zacne to pipat nez se dostanes do hrizacich sfer. Optimalizuj hranici dle prubeznych vysledku prilozenych software.

  B/
  Kombinuj s aplikacema typu SportTracker tak, aby neplasili doma v momente kdy si nebyl blizko hranice ci dokonce v momente kdy ti podle pristroju srdce evidentne bije.

  C/ zvaz optimalizaci na uroven odesilani dat v podobe automatickeho volani na „155“ pri splneni podminek

  …tedy pokud jeste behas, me napadlo, ze by te to mohlo zajimat

  peace

  Comment by bYzon — 20.7.2009 @ 21:32

 8. Jo, aha, Markéta. Proto tady bylo tak pusto.

  Comment by Gumby — 23.7.2009 @ 9:48

 9. S tou permanentkou na tom budu obdobně. Zhruba stejný počet let jsem v Podolí nebyl. Musím ji někde vyhrabat. Určitě mám na ní ještě kredit 🙂

  Comment by Karel — 26.7.2009 @ 12:00

 10. kdo je Marketa , kde je Dita?

  Comment by mici — 29.7.2009 @ 19:34

 11. To víte. „Bez nových podnětů to nejde (A bez knih taky!)“

  Comment by Gumby — 11.8.2009 @ 8:07

 12. Rád bych se od autora dozvěďel čím tu „pumpu“ snímal.

  Shodou okolností jsem se take dal na běh a o nokia sportstracker vím delší dobu.

  Snímání bpm tam sice je, aplikace jej umí ale je k tomu třeba tzv hrudního pásu. Pro nokia jej dělá polar ale dodává se jen v balíku s N79 a volně ke koupi není alespoň se to nikomu zatím nepodařilo. Bohužel.

  Sám mám nokia e71 a pás bych alespoň dočasně, než se rozhoupu pro nějaký sporttester, uvítal.

  Comment by Horák Jan — 12.8.2009 @ 16:49

 13. Tak to jsi me fajt pobavil a rozesmal, Patricku 🙂 Diky. Asi tak dva, teri mesice pred tebou jsem zacal taky behat a sel jsem na to uplne stejne vedecky jako ty.
  Research, Hardware, naistalovat aplikaci, behat :-), publikovat vyledky sveho snazeni na webu i s mapkou. Nemlich stejny 🙂
  http://www.facebook.com/photo.php?pid=1429069&l=42cd91b358&id=784178818

  Jen mi program nespadnul a nebyl jsem sledovanej on-line pritelkyni.

  Comment by Tomas Opatril — 17.9.2009 @ 11:27

 14. Výborně napsáno a dobře to ilustruje jednu maličkost. Technické vymoženosti nás k tomu infarktu doženou. Místo, abychom si udělali radost, běžíme jako roboti, aby to pěkně vypadalo. A kam se poděla normální lidská radost? 🙂

  Comment by Lukáš — 11.10.2009 @ 10:41

Přidejte komentář