Když se hryzne pumpa

Rozhodl jsem se nedávno, že udělám další krok pro své zdraví a duševní svěžest a začnu běhat. Jistě může být, že mezi tímto nevidíte spojitost a právě pro vás je určen tento článek, který výhody sportu pro muže osvětlí.

Když jsem se totiž svěřil Markétě, že vyrazím běhat a vylíčil jí, jak sprintem proletím Prahou od Vyšehradu na Strahov a zpět, zapochybovala mírně o mé způsobilosti k takovému činu, řkouc, že má obav, aby se mi někde nehryzla pumpa.

Nejsem sice ve věku nadmíru pokročilém, ale tato připomínka tak nějak rezonovala s někdejším úšklebkem mého doktora, že platit si důchodové připojištění je v mém případě čirý optimismus a zhovadilost. A tak jsem se rozhodl celou věc pojmout seriosně. Vytáhl jsem novou Nokia N97, nainstaloval jsem na ni SportTracker a vybavil jsem Markétu adresou stránky, kde může online sledovat můj pohyb s tím, že pokud se přestanu pohybovat, může zalarmovat záchranku dle své úvahy.

SportTracker je moc hezký prográme, který na Nokii sleduje vaši trasu, ukládá ji, počítá, co jste naběhali či nacyklili a dělá z toho pěkné statistiky. A to i online, za běhu.

Moc hezký program to byl jeden den, kdy spolehlivě zaznamenával namáhavé rozběhávání a kdy jsem měl vážně dojem, že se mi někde v zatáčce v kopci nad Folimankou pumpa hryzne. Dlužno dodat, že na trať Vyšehrad – Strahov nebylo ani pomyšlení, samozřejmě vinou dopravní situace, jak jinak.

Včera jsem si odeběhl jedno kolečko Folimankou a když jsem se zkulil z kopce a začínal druhé, tak SportTracker spadnul. Chvíli jsem se snažil ho rozchodit, leč nepodařilo se. Proklel jsem Symbian, Nokii a odběhl si druhý kilometr bez SportTrackeru.

To jsem nevěděl, že infarktovku si užívá Markéta, protože spadlý SportTracker hlásil, že se nepohybuju a Heart rate mám na nule.

Naštěstí se to vysvětlilo včas.

Tohle okouzlení moderními technologiemi mi připomíná více optimistickou příhodu. Před mnoha lety jsme s Vrecem chodili plavat. Pak v Podolí zavedli novinku: elektronické vstupní karty. A protože jsme fandové moderních technologií, hned jsme si každý jednu pořídili za pětikilo zálohy, složili na ni další pětikilo na plavání a tím jsme byli v bazéně naposledy. Od té doby chápu trik permanentek.

Letos jsem plavání obnovil a při té příležitosti si vzpomněl na permanentku. A dokonce ji i někde vyhrabal. Paní v pokladně nedůvěřivě vzala moji kartu s pořadovým číslem 8 do rukou, projela ji čtečkou a vykulila oči „Vy jste tu nebyl sedm roků!“. Děl jsem, že jest to možné. Dobil jsem kartu, čímž se mi obnovil i kredit, který jsem na ní sušil sedm roků a vyrazil jsem do bazénu.

Chvalme technologie. Když fungují.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

14 komentářů

 • Moc pěkný článek, pobavil mě. Díky za něj. 🙂

 • Welcome back in normal life of our age 🙂

 • Temer mesicni prodleva od publikace posledniho clanku… Nepouzivam RSS, mam Marigolda prispendleneho v toolbaru. A minimalne 2x tydne jej protuknu… Rad ctu vase radky… Piste prosim casteji, cela ceska kotlina (na ceske wikipedii dosud neztvorene heslo) vas cte rada…

 • ne(Z)stvorene 🙂

 • Probůh.
  Normální člověk si vezme trenky, triko, kecky a jde běhat. Toto opakuje stále dokola mnoho let.
  Geek nejdřív googlí, instaluje aplikaci, seznamuje se s ní, pak ji učí svou přítelkyni a nakonec si jde párkrát zaběhat a když ho to za pár dnů přestane bavit, stáhne jinou aplikaci.
  Tywole, divnej svět. 😀

 • Systemove se to resi takhle:

  Zakladni vypocet pro hryzani pumpy je 220_minus_věk. Tak se stanovi maximalni tepova hranice ke ktere se trenovanejsi jedinec muze zcela bezpecne priblizit ci se v ni dokonce v radech desitek sekund v pohode pohybovat. Jaky je vypocet pro netrenovane jedince nevim, ale hod si to na 220_minus_věk_minus_15% a pokud to nebudes zrovna davat do mikrovlnky, nemel by s tim byt problem ;).

  Prozkoumej http://www.polar.fi nebo http://www.suunto.fi, vyber pristroj a software dle zamysleneho rozsahu pouziti.

  A/
  nastav si alarm pro vypoctenou mezni hranici. zacne to pipat nez se dostanes do hrizacich sfer. Optimalizuj hranici dle prubeznych vysledku prilozenych software.

  B/
  Kombinuj s aplikacema typu SportTracker tak, aby neplasili doma v momente kdy si nebyl blizko hranice ci dokonce v momente kdy ti podle pristroju srdce evidentne bije.

  C/ zvaz optimalizaci na uroven odesilani dat v podobe automatickeho volani na „155“ pri splneni podminek

  …tedy pokud jeste behas, me napadlo, ze by te to mohlo zajimat

  peace

 • Jo, aha, Markéta. Proto tady bylo tak pusto.

 • S tou permanentkou na tom budu obdobně. Zhruba stejný počet let jsem v Podolí nebyl. Musím ji někde vyhrabat. Určitě mám na ní ještě kredit 🙂

 • kdo je Marketa , kde je Dita?

 • To víte. „Bez nových podnětů to nejde (A bez knih taky!)“

 • Rád bych se od autora dozvěďel čím tu „pumpu“ snímal.

  Shodou okolností jsem se take dal na běh a o nokia sportstracker vím delší dobu.

  Snímání bpm tam sice je, aplikace jej umí ale je k tomu třeba tzv hrudního pásu. Pro nokia jej dělá polar ale dodává se jen v balíku s N79 a volně ke koupi není alespoň se to nikomu zatím nepodařilo. Bohužel.

  Sám mám nokia e71 a pás bych alespoň dočasně, než se rozhoupu pro nějaký sporttester, uvítal.

 • Tak to jsi me fajt pobavil a rozesmal, Patricku 🙂 Diky. Asi tak dva, teri mesice pred tebou jsem zacal taky behat a sel jsem na to uplne stejne vedecky jako ty.
  Research, Hardware, naistalovat aplikaci, behat :-), publikovat vyledky sveho snazeni na webu i s mapkou. Nemlich stejny 🙂
  http://www.facebook.com/photo.php?pid=1429069&l=42cd91b358&id=784178818

  Jen mi program nespadnul a nebyl jsem sledovanej on-line pritelkyni.

 • Výborně napsáno a dobře to ilustruje jednu maličkost. Technické vymoženosti nás k tomu infarktu doženou. Místo, abychom si udělali radost, běžíme jako roboti, aby to pěkně vypadalo. A kam se poděla normální lidská radost? 🙂