Když někoho tlučete tyčí do hlavy, jste zodpovědný i za to, že se pak chvíli chová nepříčetně.

Ukázalo se, že ne všem bylo zřejmé, co jsem článek o mediálním terorismu Telecomu včera chtěl říci. Záměrně jsem se v postu vyhýbal nějakému názoru na zmlácení G. Berdára a jeho následnou střelbu a článek byl opravdu jen o tom, jaký tlačí Telecom vztah k médiím. Ani si nemyslím, že by to Berdárovi patřilo, ani si nemyslím, že všechno bylo tak, jak popisuje.

Především: nechci žít ve státě, kde je běžné vyrovnávat si účty železnou tyčí. Je-li Berdár špatný ředitel, má být vyhozen nebo zavřen do basy (pokud kradl nebo jinak porušil zákon). Je-li dobrý, přejme mu hromadu peněz a společenské prestiže i malý zámeček. O base nechť rozhodne soud, o financích akcionáři firmy, protože ti ji vlastní. Měřítkem pro nás asi bude to, jak se k řediteli zachová Telefonica, protože to je první skutečný soukromý vládce Telecomu po delší době. Rozhodně ne nějaká samozvaná partička, která zúčtuje po svém.

Podruhé: o celé události všichni víme jen zprostředkovaně. Všichni včetně přímých účastníků, protože vás mohu ujistit, že ani ten, kdo někoho mlátí tyčí, ani ten, kdo jí je mlácen, si takovou událost později nevybaví nezkresleně. Pokud událost nezachytí kamera, můžeme se jen dohadovat a pokud nezůstanou nějaké detailní stopy, může nejistota přetrvat na věky.

Potřetí: zdůrazním to, co jsem řekl a zopakuji hezkou myšlenku, kterou uvedl J.X. Doležal (Lidovky): „Když někoho tlučete tyčí do hlavy, jste zodpovědný i za to, že se pak chvíli chová nepříčetně. Je to zákonitý důsledek bití do hlavy.“

Počtvrté (a to mi přijde na tom všem asi nejvíce hodno zamyšlení): jak to, že věříme více výpovědi dvou chlapečků, kteří řídili nelegálně vozidlo a měli v sobě pár pivek plus jeden flastr za krádeže nafty z traktoru? Proč nás více nepřesvědčují slova generálního ředitele přední české společnosti? Co se stalo, že máme takto zpřeházenou kredibilitu a víru? Co že věříme tomu, že svědectví nějakého vinárníka, který si vzpoměl na ty dva chlapce ve své herně, nebylo zezadu sychrováno pětitisícovkou od těch dvou potenciálních nájemných zabijáků nebo slibem vypálení herny? Je to proto, že zmíněný mocný muž má prazvláštní pověst co se chování ke spolupracovníkům (=spoluobčanům) týká a proto věříme tomu, že to mohl udělat tak, jak ti dva popisují? Nejde dobře řídit Telecom (a myslím si, že GB ho dobře řídí, co se krátkodobých výsledků týká), aniž byste se při tom chovali takhle prazvláštně (když to mám říct decentně)?

Popáté: děkujme hvězdám, že jsme my sami nebyli takové zkoušce vystaveni.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

32 komentářů

 • mozna by stalo za to zamyslet se kdy se to stalo ?

  dle slov postizeneho se vracel z letu do londyna

  bude nekdo cekat kdy prileta letadlo + cesta k domu schovany u garaze ? utocnik by si pockal nekde kde je jistota ze tam nikdo nebude a bude tam dotycny

  nebo zlodej vidi velky dum kde je hezky prazdno tak to jde v noci vykrast a jak na potvoru se vrati majitel ?

  ale jak rika autor z nas tam nikdo nebyl, ale mozna jsou tam nekde v okoli kamery, ktere neco videly

 • Jojo, docela souhlasim. Zvlaste duveryhodnost onech svedku je jejich skraloupy ponekud znevazena…

 • Cim, ze verime tem, kterym verime? Protoze krast naftu z traktoru nam prijde mene hnusne, nez okradat nas vsechny najednou. Ze prvni je nelegalni a druhe plne podle reguli a interdiktu platnych v teto zemi je vec jina. Pocity jsou o pocitech. Tem se porucit neda. A bojim se, ze tady jsou jednou pocity zcela opravnene. Ze mozna nekoresponduji s tou nocni realitou je jina kapitola.

 • [1] Pan Bernar bydli v male vesnici u Velkych Popovic (Vsesimy) , pokud ho prepadli u nej doma na vesnici, tak tam moc kamer nebude.

 • [1] Pan Bernar bydli v male vesnici u Velkych Popovic (Vsesimy) , pokud ho prepadli u nej doma na vesnici, tak tam moc kamer nebude.

 • Tangero, pan berdnár v tomto state nemuze byt veznen popripadne odvolan z funkce protoze nad nim drzi ochranou ruku Ceska vlada, ja bych prisel jeste s par teoriemi a to:
  1) zhrzeny zamestnanec se chtel pomstit byvalemu zamestnavateli
  2) vyrizovani uctu "mafii" (nekomu neco – nejakou zakazku – slibil, ale sliby – chyby)
  Teze o prijmech mi prijdou smesne, byt v tomto state se zavidi i nos mezi ocima, ale na horentni sumy vyplacene manazery "se** bily tesak".

 • [6] Myslim, ze teorie o mafiich je stejne realna jako teorie o manazerskych odmenach.

  Nemyslim, ze kazdy, kdo ma jiny nazor nez ja, je mafian. Taky nemyslim, ze kazdy kdo nejak vede velkou spolecnost, ktera je velkym hracem na trhu, je mafian.

 • [7] Hranice mezi mafii a velkym byznysem je obcas velmi nejista. Klicem ke spolehlivemu rozliseni by meli byt metody pouzivane jednotlivymi subjekty (z obou stran barikad). V pripade, ze velky byznys adpotuje nektere metody (napr. vydirani) prislusejici mafii, tak se situace vyrazne komplikuje.

 • Nesouhlasím s tím že by "vinárnící" měli být automaticky považováni za vinné 🙂 Co presumpce neviny ?

 • Hm, přál bych autorovi, aby zažil co s nim policie jako s neprominentnim občanem provede, pokud se bude bránit útočníkovi střelnou zbraní – bez milosti skončí v klepetech a posléze ve vyšetřovací vazbě.
  Střílet po někom půl hodiny po napadení nemá s nutnou obranou nic společnýho, to je přinejmenším pokus o ublížení na zdraví a je mi úplně jedno co si o tom myslí pan J.X.Doležal.
  Dokud budou stíháni důchodci, kteří si po 10 vykradeních dají do chaty samostříl, musí být stíháni i nepříčetní střelci.

 • no myslim si ze si protirecite, napred nechcete zit ve state kde se mlati zeleznou tyci a pote citujete dolezala, myslite si ze zakaznici a zamestnanci telekomu nemaji duvod k nepricetnosti? ….

 • [5] Citát z idnesu:

  Policii prý mohou nejvíce pomoci záběry z bezpečnostních kamer, které má Berdár ve svém domě. "Záznamy jsme odevzdali policii. Předpokládám, že by tam mělo být zachycené i to napadení," řekl Berdárův právník Pavel Virág.

 • Velmi pekne vysvetleni cinu zverejnil MOBY DICK na Neviditelnem Psu:
  MOBY DICK: Běsný střelec Kokot

  predchozi cast denicku stoji taky za precteni.

 • Proč bychom vůbec měli někomu a něčemu věřit? Co je to za blbost? Důvěřuj, ale prověřuj, ne? Veř, ale komu věříš, měř. To je základní pravidlo. Náladu veřejnosti si vysvětluji takto: Lidé dobře vědí, co je to "syndrom malého českého šéfa" (ale není to zdaleka jenom výsada čechů). Drtivá většina zaměstnanců se s tím už setkala, podle toho uvažuje a také hodnotí p.Berdára. V podstatě jde o to, že když někdo dostane funkci, i nepatrnou, která mu umožní ovládat lidi pod sebou, začne se chovat, jako to největší hovado. Začne si myslet, že je automaticky něco víc, něco extra – ředitel zeměkoule, bez jakékouliv moudrosti a sebereflexe. Začíná to projevy despotismu, ztrátou jakékoliv slušnosti, soudnosti i zábran. Takový bezmozek pak na své zaměstnance pohlíží skrz prsty, v lepším případě jako na neschopný póvl. Musím konstatovat, že podle výpovědí současných i bývalých zaměstnanců Telecomu, Berdár takový bezmozek je, najatý na špinavou práci. Můj soukromý názor? Pokud připustím, že i já zastávam manažerskou pozici, tak z mého pohledu v čele takové společnosti nemá co dělat. Je prostě přiliš kontroverzní. Problémy mohl řešit s daleko větším citem a ne vykopávat dveře od kanceláří. Dnes někdo udělal bu bu bu jenom na něj, příště bude chytřejší, najme si právníka a začne vydírat firmu. To je jenom otázka času.

  Takže zaprvé, proč nedůvěřovat: Co udělám, když budu chtít někoho zlikvidovat? Najmu si na to dvojku idiotů se "železnou" tyčí? Nebo univerzála s brokovnicí a zamluvenou letenkou do teplých krajů?

  A pokud jsem jedním z dvojky idiotů, a ujíždím od brutálního přepadení, které jsem právě provedl "železnou" tyčí, a navíc jsem si vědom toho, že už mám nějaký ten škraloup, a že nemám papíry, a že mě může dotyčný poznat atd. — nechám se jen tak chytit? a ještě se před Berdárem uchýlím pod ochranu policie? vypovídám pro média? aha..

  (.tyč, tzv. "železná", je v uvozovkách proto, jelikož jsem jednou viděl, jak chlapík dostal skutečnou železnou tyčí – obyčejnou trubkou. Po jedné ráně už nevstal. Vzhledem k faktu, že i obyčejná baseballka způsobí mnohačetnou frakturu lebky – tak buď je Berdár brácha Terminátora – nebo lhář.)

  Zadruhé, jsem manažer velké firmy, a pokud mám jako manažer čisté svědomí, nosím s sebou neustále polo-automatickou pistoli? Vybavuji svůj dům kamerovým systémem s nahrávací technikou? Nebo se spoléhám na standardní zabezpečovací zařízení, zaměřené čistě proti vloupání?

  A pokud jsem duševně zdravý, střílím na jedoucí automobil? Když nevím kde taková odražená kulka skončí a koho zabije? Nebo raději nenápadně pachatele sleduji a volám policii?

  Čili, nikdo není důvěryhodný jenom proto, že je šéfem velké společnosti – stejně tak, jako někdo nemusí být apriory nedůvěryhodný, i když krade naftu z traktoru. A opačně.
  Nevím, proč by někdo měl věřit tomu nebo onomu. To není podstatné.

  Jsem moc zvědav, jak se náš "právní stát" a jeho orgány v této kauze zachovají, kam povede vyšetřování – a jak moc jsme si před zákonem všichni rovni.

  (Co si myslí pan J.X.Doležal poté, co si dá "brčko" nebo "sjede lajničku", je v této kauze irelevantní. Jen mě mrzí, že tento (kdysi) inteligentní človíček ztrácí schopnost logicky uvažovat a vypouští do éteru takové…. no snad to myslel spíše jako vtip.)

 • celkem souhlasim s predchozim prispevkem – myslim si, ze pomerne dobre vystihuje nazor verejnosti. Co me ale zarazi na ctvrtem bodu clanku je i mj. to, ze bez ohledu na vinu tech dvou kluku v nasi zemi nikdo nema pravo strilet si po jedoucim aute. To je vysadni pravo policie a byl bych rad, kdyby tomu tak zustalo – v tomto pripade se opravdu tezko vysvetluje, ze slo o nutnou obranu. Je otazkou pro soudni znalce a soud, jestli takovy exot patri do basy a nebo do blazince; ale nema pobihat mezi nami.

 • [15] Nechci nijak snizovat vaznost toho co se stalo, ale je tu nekolik prispevku ne ktere zareaguji.

  1) Nevim presne co kdo v telecomu o p. Berdarovi rika, ale nemyslim si ze podobne schopni zamestnanci budou povidat neco o tom , ze je blazen a "bezmozek". Co znam kolem sebe, vzdy to o svem nadrizenem rikaji ti nejmene uspesni a vyhozeni.

  2)Z Blesku jdou denne informace, jak si kdekdo najal jako vraha prvniho spinavce ktereho videl a pak na to doplatil (co takovej Srba a recidivista Rczipiel??). zase o takove peniz nejde, aby nekdo najimal vraha se snajprovkou. Stejne teto teorii moc neverim.

  3) v pripade tech dvou "idiotu" – ale vzdyt to jsou idioti, jeden kriminalnik a netahlo a jeste se tim chlubi v novinach. Co od nej lze ocekavat? Urcite ne nejake "logicke" uvazovani. Notabene kdyz jsou pod vlivem…

  4) Zeleznou tyci jsem nedostal-nevim. Ale asi zalezi jak se s nim machne, ne? Vi nekdo jak s ni utocnik machnul?

  5)Znam asi 20 lidi co maji ciste svedomi a maji nahravaci zarizeni (kamery, video) – nic divneho ve vetsich mestech. Ono totiz zabezpeceni byva vcelku k nicemu, dneska se kradou auta na ulici, houkaji jak o zivot a nikoho to nezajima.

  6)pokud mam rozrazenou lebku, tak asi budu strilet po vsem co se kolem mne hne- o tom pise i tangero……

 • jenze p. Berdar lebku rozrazenou nema; a i tisic takovychto prispevku me nepresvedci o tom, ze uderem zelezne tyce se z obeti stava agent 007.

 • Aha, takže když jsem před dvaceti lety neúmyslně rozbil kamarádovi hlavu (během dětských her) a on teď někoho sejme, tak jsem za to zodpovědný? To je opravdu paráda, Doležal by se už měl přestat sjíždět anebo alespoň by se měl vyjadřovat ve střízlivém stavu.

 • Muj nazor se vice a vice priklani na stranu p.Berdara s kazdym hlasem proti nemu.
  Koukam ze by jste ho nejradeji zlincovali a ty dva nemakacenky (jeden z nich prokazatelne kriminalni zivel) posadili na jeho misto. Nachapu. Pokud ma nekdo problem se cenami tel. spojeni od Telecomu-tak to neni problem p. Berdara, ja napr. telecom jiz 4 roky nemam a pouzivam na vsechno alternativni zpusoby pripojeni. Proto si dovolim rict, ze muj pohled neni "pokriveny" nejakou ujmou.

  Ja bych ty dva frajery okamzite zavrel az do vysetreni – je jedno kde se flakaji (a duvod je – rizeni motoroveho vozidla pod vlivem) v pripade prokazane neviny bych je odskodnil, ale alespon bych zamezil tomu, ze se vecer domluvi s hostinskym a schovaj tu zeleznou tyc.

  Uvedomte si prosim, ze p. Berdar vydelal ceskemu statu tzn. nam vsem, pres 20 mld. KC!!! Dokazal to nekdo z Vas? Ja ne a asi nikdy nedokazu.

 • [20] Jen strucne.

  Vy mate informace, ze ridili oba? To, ze jedu jako spolujezdec v aute opily, neznamena vubec nic. A ze je jedno, kde se flakaji? To mi pripomina paragram o prizivnictvi – pamatujete ho?

  A co se tyce zasluh pana Berdara o 20 GKc. Muzete mi prosim sdelit, v jake souvislosti nam ty penize mel vydelat? Doufam totiz, ze nemate na mysli rozdil mezi minulou (2001-2002) a aktualni nabidkou na prodej vetsinoveho baliku CTc. Pokud ano, dovolim si uvahu, ze tento narust mel na svedomi nakup poloviny Eurotelu Ceskym Telecomem. Ale za to pan Berdar opravdu nemuze – zkuste patrat po jmenech jako Vladimir Mlynar nebo Ondrej Felix.

  Je pravdepodobne, ze pan Berdar ziskal ceskemu statu relativne hodne penez zefektivnenim Ceskeho Telecomu. Nejsem si ovsem jist, zda hodnota tohoto zefektivneni neni srovnatelna s jeho manazerskymi odmenami (pokud si je zaslouzi, proc je utajuje?).

 • [21] Ano myslel jsem ten rozdil, (ja to tak vidim, v kazdem pripade se zaslouzil o dost).

  A v tom je ten hacek, zatim co vetsina lidi vidi grazla v p. Berdarovi ktery pracuje od rana do noci a pobira za to asi zaslouzenou mzdu z ktere plati dane (ne male), proc nezverejnuje jeji vysi? Nevim, mne to nezajima a mimochodem ja to taky nikomu nerikam kolik beru (mam s tim totiz ve svem okoli problem). Ale ja vidim grazla v tom cloveku ktery opily ridil auto, nedela nic (uzira z penez ktere do rozpoctu davame vsichni vc. p. Berdara) a kradl naftu. Z ceho zije??? Nekrade prilezitostne jeste dnes??
  Co je to za lidi, kteri pohlizi zvracene a velebi grazly??? "Ten ma penez jako slupek, dobre ze dostal po palici" – tohle je normalni?? Takhle asi smysleli utocnici.
  Prominte, ale chce se mi zvracet z tech zvracenych diskusi nejen na tomto serveru a vychvalovani grazlu.

 • [22] Vidite a ja mam dojem, ze se o to skoro vubec nezaslouzil.

  Je mi jedno, zda ma pan Berdar zaslouzenou nebo nezaslouzenou mzdu, v kazdem pripade by tato mzda mela byt znama akcionarum.

  Nemyslim, ze vetsina lidi vidi v panovi Berdarovi grazla. V kazdem pripade vidim davani nezamestnaneho cloveka do souvislosti s kradezemi za vec, kter se tu naposledy delala za komunistu. Je to stejne absurdni, jako otazka, zda pan Berdar treba nekrade v Telecomu toaletni papir.

  Jinak nevim, zda nekdo velebi grazly, v kazdem pripade vidim kradez nafty ze mene spolecensky nebezpecnou, nez strelbu na lidi. Vy nikoliv?

 • [11] Myslím si, že to je nová obchodní strategie monopolů. ČT vybízí zákazníky k telefonování na drahou linku a ČT je bude asi střílet.

 • [24] A zitra nam vsem bude vlada holit hlavy 😉 Sorry, ale tohle je jak tlachani v hospode. Do vyroku soudu, tedy jestli se to tam vubec dostane, to jsou vsechno jen plky.

 • paneboze to sand nemyslite vazne pane slavek, takze pan Berdar nam vydelal 20mld Kc ? Proc se tedy do haje neuplatni v soukrome sfere (nemam na mysli mistecko, za dohozene ksefty z verejnych financi)? Ostani lide v Telekomu nepracuji, to pan Berdar vydelal 20 mld. Myslim si, ze prave takto on asi uvazuje a mozna proto neni schopen pochopit, stejne jako Vy, co je na te jeho odmene spatneho. Predstava dvou filosoficky zalozenych mladiku, ozralu a nezamestnancych, kteri debatuji o vysi platu sefa telekomu a pote co tu nespravedlnost nemohou vydrzet mu jedou rozbit zeleznou tycu hubu, to uz je jak harlekynka. Jenze s touto verzi prisel pan Berdar.

 • [20] jeste dodam, ze tech dvou mladiku se rozhodne nezastavam, a jestli ridic byl opily, dle meho nazoru byl stejne nebezpecny jako pan Berdar (alespon z dostupnych info). At uz se, ale na silnici ridic choval jakkoliv, strelba byla neopravnena uz z duvodu, ze ridic nejel ve vozidle sam. Musite si uvedomit, ze priroda jejiz jsme soucasti ma vyvinuty sve obranne mechanismy a kdyz tu nekdo udela takovy bordel, nemuze se pak divit obrati-li se to proti nemu. To neni jen o panu Berdarovi, ale o podvodnicich z ruznych smeru – copak muzou mit takovy lhari, zlodeji a podobni opravdove pratele? To se pak nedivte, ze hledaji utechu u lehkych dam atd. At uz je to "drobna" poulicni kriminalita, presycenost a ztrata "stesti" nebo i pomala policie ci vydirani manageru a podnikatelu, kteri maji "takove extremne rozdilne" zasluhy oproti svym zamestnancum. To neni zavist, ale logicky dusledek veci.
  A k tem vydelanym 20 mld, ono je lehke cele republice zvysit telefonni poplatky a procento nezamestnanych a potom takto sebrane penize minus ruzne opravdu i na soukromy sektor velmi tucne odmeny opet statu vratit. Chce to trochu myslet.

 • [12] No, jestli zákazníci mají důvod k nepříčetnosti, ať odejdou. Mně přestaly služby Telecomu vyhovovat v roce 1999 a od té doby jich nepoužívám. I v práci i doma mám levnější připojení i telefony. Tuhle logiku nechápu – něco se mi nelíbí, tak od nich odejdu, ne?

 • Logika nasilne reakce neni moje, ani zakazniku telekomu, ale J.X.Dolezalova ( a Vy jste ji, jako libici se Vam, citoval).


  Zakaznik telekomu nema povinnost nekam odchazet, neni to totiz obvykle on, v roli "socky", ktera si dava premrstene odmeny ze statniho majetku.

  Argumentovat takovym doporucenim mi prijde demagogicke a falesne prekrucovani pricin a nasledku.

  Mohu argumentovat podobne, citil-li Berdar nenavist svych podrizenych, svych zakazniku a sve konkurence, mohl prece odejit jinam. Zda se tedy nutne odpovedet na otazku, proc to Berdar neudelal. Je to snad proto, ze by se jeho vykon a tedy k nemu i adekvatni odmena v jine firmeprecejen neprojevila? Nebo proste trval na tom zhodnocovat prave statni majetek z ciste lasky ke sve slovenske, prominte ceske vlasti ? Nebo je snad jen loutka v cizych rukou a nemuze couvnout, za to vsak si je dostatecne svym mistem jisty na to, aby si mohl dovolit do dveri kopnout?

  Kdyby jsme chteli zustat v Berdarove verzi pohadky o utoku z lidu, dovolim si panu Berdarovi nabidnout i jiny, nez se zavisti lidu kalkulujici, uhel pohledu.

  Zoufale ciny se deji obecne tam, kde se nelze spravedlnosti domoci lepsi – tedy rekneme pravni cestou. Nas pomyslny utocnik by napr. mohl sledovat cil neadekvatni odmeny presunou do zdravotnictvi (zachrana zivotu) nebo na vybavu policejnich sluzeben (snizena kriminalita – vcetne utoku tyci). Je mozne ze nas pomyslny obcan by se napr. mohl domnivat, ze i pratele pana Berdara se na takovem stavu spolupodepsali a vysi svych odmen i on sam. Jak je vidno mnoho otazek a ani okamzik zavisti.

  Nedomnivam se vsak, ze takova verze pohadky je o moc realnejsi nez verze o zlem zavistivem pepikovi. Daleko pravdepodobnejsi se zda (podrobnosti spisu nejsou oficialne zname), ze bude treba hledat vinika z kruhu panu Berdarovy ne tak vzdalenych.

  Podstatny hacek totiz v popsanem jednani pomyslneho obcana je totiz znama skutecnost, ze nasili plodi dalsi nasili. Proto se domnivam, ze nas pomyslny obcan, byt motivovan treba i domnelym a diskutabilnim altruistickym umyslem, by k takto radikalnimu druhu reseni nedospel. Takovy cin by navic byl velmi riskantni, pritom by nemel prakticky zadny dopad. K zlepseni situace by nejspise jen tak nedoslo.

  Clovek povahy neseho pomyslneho obcana, by se take pravdepodobne dokazal zamyslet nad chovanim typu "rozkopavani dveri" a nutne by od pocitu nenavisti presel k pocitu litosti. Premyslel by asi o detstvi takto agresivniho cloveka. Jestli bylo krute nebo presycene. Premyslel by nad tim, jaky asi musi ve skutecnosti takovy clovek citit tisice vrstvami prekryty vnitrni smutek. Jake ma asi pratele? Ma nejake? Libi se mu jeho situace? Jede v rozjetem vlaku z ktereho uz nelze vyskocit? Breci doma nekdy do polstare?

 • [22] Zasluhy pana Berdara:
  Puvodni cena nabizena za CT a pulku Eurotelu nekdy za Zenama byla asi 50 miliar.
  Mezitim CT dokoupil za 30 miliard zbytek Eurotelu
  Nova cena nce k 80 miliardam

  Kde tam kdo vidi ze Berdar a spol neco vydelali a zvedly hodnotu firmy? Nejak nerozumim…a bohuzel to omilaji i v novinach, jak ten Berdar dobre prodal….

  O zefektivneni CT si myslim take sve….

 • hezký a obecně známý nesmysl laiků. Těch 30 MLD zaplatil ČTc z vlastních peněz! Tj. nejedná se o navýšení z venku a nelze to příčítat! Opravdu tedy vzrostla reálná hodnota firmy o 26 MLD za poslední rok, otázka samozřejmě je, jak moc je to díky Berdárovi a spol a jak moc za to může celkové oživení trhu.
  Sice také nemohu přijít Berdárovi na jméno, nemohu mu ale upřít to, že vyhodil 30% zaměstnanců a zmenšil počet příček mezi nejnižším a nejvyšším představeným firmy ze 7 na 4, čímž výrazně zvýšil efektivitu a také přístup zbylých zaměstnanců k zákazníkům. Od jeho nástupu se také významně změnil trend u DSL linek směrem nahoru, otázka opět je, jak moc je za to zodpovědný on.
  V každém případě i kdyby rozkradl firmu jako Svoboda Libertu, tak by si nezasloužil tyčí po hlavě. Pochybuji, že by ti dva co jej napadli tak učinili kvůli výši svých telefonních účtů či poplatkům za Internet.