Když dnešnímu způsobu distribuce hudby zvoní hrana

Psáno pro sobotní Lidové noviny: Odvod poplatků ze záznamových médií a tiskáren přináší zajímavý problém. I pokud si nekupujete žádnou hudbu a používáte například CD k archivaci dat nebo tiskárnu k tisku vaší obchodní korespondence, platíte kolektivním správcům autorských poplatků. Za díla, která nespravují. Protože jsou vaše.

Tomuto postupu se neříká zlodějina ani svinstvo, ačkoliv znaky obojího to splňuje. Říká se tomu spravedlivá kompenzace nositelů práv. Minimálně proto, že to zní lépe.

Je smutné, že stát se nechal trvalým tlakem lobbystických organizací připravit o základní pilíř právního systému, tedy presumpci neviny. Vinen kopírováním cizích autorských děl jste vždy, když si koupíte třeba jen prázdné CDčko, tiskárnu. Musíme kopenzovat případnou zlodějinu, jíž bychom se dopustili, pokud bychom se jí dopustili. Předem – a není proti tomu odvolání.

Ministerstvo kultury ve své důvodové zprávě říká, že ke změně přistoupilo z nutnosti zahrnutí technologického rozvoje. Je pravdou, že podobná právní úprava tu již delší dobu existovala a ministerstvo pouze rozšiřuje výčet zařízení a médií, z nichž je třeba platit poplatky. Kromě toho ministerstvo dodává, že jde o záležitost celé EU. Pravda, ale také příliš alibistický postoj.

Problém je, že současná právní úprava výběru autorských poplatků nevyhovuje ani zákazníkům, ani není slučitelná s nově nastupujícími technologiemi. Když vynecháme bazírování na tom, zda popírá presumpci neviny, tak vidíme, že úprava nedefinuje to, co je dnes hlavní problém: distribuci autorských děl digitální formou po síti.

Není se čemu divit. Vydavatelům dosavadní způsob vyhovuje, protože jim umožňuje trh ovládat. Přelomové aktivity jako Apple iTunes jsou jim trnem v oku, jenže Apple je již v dost silné pozici na to, aby šlo jeho internetovou prodejnu hudby vynechat. Oproti tomu ruské AllOfMP3.com, prodávající digitální hudbu podle ruských zákonů legálně za ceny několika desetikorun za album, se stalo předmětem nátlaku na Rusko při jeho jednáních o vstupu do WTO. Jak by ne. Podle oficiálních statistik má AllOfMP3.com třeba na britském trhu s online hudbou skoro poloviční podíl. Rusko odolávalo, nakonec přislíbilo, že svůj postoj zváží. Což může znamenat jen změnu rétoriky, nikoliv postoje.

Setrvalé přikyvování americké a eurounijní administrativy lobby velkých vydavatelů způsobuje nepřirozenou deformaci trhu. Zatímco zákazníci hromadně přecházejí na digitálně distribuovanou hudbu, vydavatelé jim nic takového nenabízejí. Je zde hladový trh, ale není „legální“ nabídka. Administrativa, namísto toho, aby vybídla vydavatele k urychlenému řešení, staví mimo zákon velkou část obyvatelstva. Proč? Jde o zkorumpovanost, nebo neschopnost reagovat na zjevný fakt, že lidé nebudou používat hudbu materializovanou na nosičích? Ne. Státní administrativa podlehla lobby „kameníků“ ne kvůli úplatnosti, ale prostě proto, že neviděla protistranu. Občany v tomto sporu totiž nikdo nezastupoval.

Diametrálně odlišná situace byla v podobném případě, kde kosa kolektivních správců padla na kámen výrobců mobilních telefonů. Původní návrh ministerstva totiž považoval za přístroje určené ke zhotovování rozmnoženin i mobilní telefony vybavené paměťovou kartou. Jak by ne, piráti by na nich mohli zhotovovat nelegální kopie.

Výrobci mobilů se vzbouřili a předložili řadu námitek. Úředník potřeboval hluboké úvahy dovolávající se EU a poukazující na fakt, že výrobci mobilů investovali hromadu peněz do ochrany hudebních děl, kterou přitom vydavatelé nepoužívají. Inu, výrobci mobilů se umí brát za své zájmy mnohem účinněji, než stát za zjevné zájmy svých obyvatel.

Vyhláška zatím přinesla jediný hmatatelný efekt. Na internetu se objevuje stále více hlasů, které kladou rovnítko mezi tímto „výpalným“ a legalitou vypalování hudby. Koupili jste si CD a zaplatili jste „spravedlivou kompenzaci“? V tom případě si na toto CD můžete vypálit cokoliv, co se vám zlíbí. Zaplatili jste si za to. Kompenzovali jste autora. Nebo ne?

Kolektivní správci autorských odměn budou s touto logikou nesouhlasit, jenže slovy Járy Cimrmana je to tak všechno, co jim zbývá. Přes všechno bohatství a intelektuální potenciál, který mají, totiž stále nenabídli možnost legální krmě pro přehrávače digitální hudby. Projekty, jako je iLegálně nebo AllMusic, jsou úprkem do slepých uliček, které nepodporuje už ani Microsoft a jeho nový Zune přehrávač.

Tahle argumentace má mnoho do sebe. Vydavatelé nepohnuli ani prstem, aby lidem umožnili hudbu nakupovat legálně tak, jak ji nakupovat chtějí. Raději zamořují svá CD viry a nejrůznějšími ochranami, takže používání originálních nosičů se stává stále rizikovější záležitostí, která přináší více problémů, než používáni „kriminálních warez“ verzí.

Z toho není úniku. Trh hudby se zhroutí a přežijí jen ti, kdo včas vsadí na digitální hudbu a jiný způsob jejího zpoplatnění, než je metoda vyděračského výpalného.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

54 komentářů

 • No jo Patricku, řekl jsi A a neřekl B. Tím myslím- jakým způsobem zpoplatnit tu hudbu/filmy/knihy tak, aby:
  – autor dostal svoje
  – bylo to spravedlivé
  – aby lidi skutečně za to zaplatili (protože kdo si zvykl krást, tak má skutečně mentální problém platit)
  Tohle není ani tak řečnická otázka, ale reálný problém, který na Palmknihách řešíme posledních 7 let 🙂

 • Za tento clanek dekuji, jelikoz je to jedna z veci, ktera mi momentalne docela lezi v zaludku. Obecne ciste z pohledu veci, ze to vidim jako silne diskriminacni a nespravedlivy system. A mas Patricku pravdu, svinstvo je to prave slovo.

  Uvedu to na prikladu. Jednomu nasemu Housingovemu klientovi poskytujeme jako jednu ze sluzeb zalohovani urcitych dat. Zaloha se provadi jednou denne. Je to zaloha zalohy. A je to zaloha zalohy, kterou ma tato firma dle predmetu sveho podnikani nakazano ze zakona. Cili kdyby to zakon nenarizoval, ani by tuto zalohu dat neprovadeli. Denne to jeste nedavno cinilo 2 DVD-R media denne a postupne to rostlo. Za posledni rok to cinilo nejakych necelych 800 DVD medii, jen z duvodu ze musi pro potrebu statu uchovavat asi 10 let zalohu. A nikdo uz neresi, jestli bude jeste za 10 let pouzitelna.

  Kazdopadne podle nove pravni upravy znamena kazde DVD-R medium 5 korun pro OSU. Pricemz cena samotneho media je asi 7 az 10 korun. Vise teto zlodejske dane je tak z meho pohledu silne neumerny. 800 medii po petikorune dane, to jsou 4.000,- jako odvod OSE za zalohovani dat, ktere nijak nesouvisi s autorsky chranenym obsahem. Respektive autorksky chraneny je maximalne tak pro jejich tvurce, ktery si je sam z pozadavku statu nechava zalohovat. Autori hudby a filmu s tim nemaji nic spolecneho.

  Ano, krade se hudba i filmy. Ano, prepaluji se CDcka a DVDcka. Ano, je mozna 90% provozu na P2P sitich pravne zavadny.
  Ale neni pausalni postihnuti vsech temer protiustavni? Nevim. Pravnik nejsem.

  Ale kdyby vznikla iniciativa, ktera by tyto poplatky a jejich vysi napadla u nektereho ze soudu CR a nebo EU, rad se k tomu pripojim.

 • mně na tom vadí hlavně jedna věc – toto rozhodnutí je jen ministerskou vyhláškou. Neprošlo schvalováním parlamentu resp. celým kolečkem parlament, senát a prezident. Ano, je to „prý“ jen rozšíření seznamu zařízení, které slouží k záznamu chráněných děl. Jenže podle mého názoru je ohromný rozdíl mezi SLOUŽÍ a MŮŽE sloužit. Podle stejné logiky bycom se totiž klidně mohli dočkat takové daně na zcela všechno – záznam chráněného díla lze pořídit i propisovací tužkou, v seznamu tuším není video či běžný voice rekordér, ale klidně můžu nějakou knihu přepsat třeba otvíračem konzerv na prkno – proč tedy rovnou nedat daň na otvírače konzerv a prkna.

  Druhá věc, která mi vadí je to, že přímo i v tom ministerském odůvodnění je jako důvod uvedeno postihnutí něčeho, co podle českého práva není trestným činem. Podle českého práva si kopie pro vlastní potřebu dělat můžete, tak jaképak postihování?!?!?!

  No a konečně třetí věc – naprostá neprůhlednost výběru a přidělování peněz. Které firmy ty peníze dostávají, jakým právem zrovna tyto firmy, kolik peněz dostávají a kolik jich dají zpět na podporu vzniku autorských děl? Který autor dostává kolik peněz??? To je prostě zcela typický tunel a přidělování ohromných prachů kamarádům. Když už by něco takového opravdu mělo být, tak by peníze měly jít do rozpočtu ministerstva kultury, ze kterého by měly být přerozdělovány pomocí transparentních (dle mezinárodních pravidel) dotací.

 • Mas pravdu. Ale nemelo by se pak vsem merit stejnym metrem?
  Vykradaji se banky a prepadavaji benzinky. Nemela by se zavest specialni dan na kulichy a lyzarske masky? Aby se z nich hradily pripadne skody provozovatelu benzinek a bank?
  Proc maji byt takto nepomerne zvyhodneni jen autori chranenych del? Co ostatni, kteri jsou okradani?

  Jinak oficialni zneni to tiz neni takove, ze tyto autorske poplatky maji nahradit skody za ukradenou hudbu. Ale ze jde o poplatek za to, ze si na dane koupene medium poridim legalni zalohu autorsky chraneneho dila. Ale proboha proc mam platit i tehdy, kdy si zadne autorske dilo zalohovat na dane medium nechci?

  Tak at zavedou „koncesionarske poplatky“ autorum a udelaji „komunismus“ v pravech na uzivani.
  A nebo at pridaji poplatek k samotnemu mediu, ktere mam pravo si odzalohovat. I to ale neni koser.
  A nebo at k mediu prodavaji jeste volne dokupitelny certifikat, ktery mne opravnuje treba za petikorunu udelat si onu legalni zalohu.

 • Neni nahodou 5 korun odmena za _prepisovatelne_ DVD?
  Ne ze bych se chtel brat za autorske organizace, ale rekl bych ze humbuk kolem toho je trochu nafouknuty. Zcela zpravne je totiz v clanku konstatovano, ze se o zadnou novinku vlastne nejedna…

 • Sorry, beru zpet.
  5 korun je za prepisovatelna media. Za DVD-/+R je jen koruna za medium.
  I tak to ale u 800 medii z meho prikladu dela 800 korun odvedenych organizaci, ktera na ne nema zadne logicke a moralni pravo.

 • Jinak ano, neni to nic noveho. Toto „vypalne“ tu bylo uz drive. Ale jestli se nepletu, tak drive nebylo vycisleno pausalne, ale procentualne z ceny media. A kdyby si brali treba 1 nebo 2 procenta navic. A u drazsich technologii by to bylo ohraniceno nejakym stropem … treba 25 nebo 50 korun, tak proti tomu nereknu ani slovo.
  Ale zvysit cenu spidnlu DVDcek o stovku mi prijde docela sprosty.

 • Možná, kdyby se založilo dalších stovky firem na vybírání autorských poplatků, šla by ukázat nesmyslnost toho zákona.
  Nebo kdyby autoři hromadně z těch organizací na protest vystoupili.

  Nicméně zase se ukázalo, že se schválilo něco, proti čemu sice všichni protestují, ale protestují pozdě. Protestovat se mělo před schválením, ne po něm.
  To je, podle mě, chyba prezentace schvalování zákonů. Možná, že někde na galaktické nástěnce byl projednávaný návrh vyvěšen, ale kdo o tom věděl a koho to zajímalo, protože kdyby s tim nesouhlasil, tak co by s tim mohl dělat?

  Od toho by měla sloužit média (televize, noviny, internetové magazíny), aby lidem ukázali to, o čem vláda a parlament rozhoduje přístupnou a zajímavou formou.

  Pak by tu měl existovat systém, který by umožnoval lidem vyjádřit svůj názor a umožnit ovlivnit vyzáž státu. Umožnit lidem cítit odpovědnost, ne lhostejnot a bezmocnost.

  V dnešní době internetu je náš způsob vlády poněkud ztrouchnivělý. Kéž bych se někdy dočkal egovermentu a open source zákonů. Vždyť řídit stát je jak řídit jeden velký (softwarový) projekt. Jen potřebujem schopné inženýry, metodiky a nástroje.

 • Hezký komentář, ale řešení? Co je „jiný způsob jejího zpoplatnění“? Na Business Tuesday prezentovali projekty Allmusic i i-legalne. Oni by raději zvolili jiné ceny a způsob zpoplatnění, teď jsou vůbec rádi za to, co jim labely umožnily. To je slepá cesta labelů, ne oněch shopů.

 • Také mi vadí neprůhlednost finančního toku. Pokud by peníze šly do fondu na podporu české kinematografie apod., tak by mi to nevadilo. Takto je to podezřelé.

 • Někdo tu volá po návrhu řešení:
  Jedním řešením je DRM. Dočasným, samozřejmě, než přijde nějaký ten DVD John, takže i zbytečným. Při hledání jiného řešení bych se inspiroval třeba v úchylce posledních let: vyzváněcí melodie. MIDI soubory bez jakékoliv ochrany si lidé dobrovolně kupovali (a někteří stále kupují), i když je mohou sdílet zdarma. Co je tedy potřeba? Odpovídající ceny za stažení.

 • no jenze cena medii klesla za posledni dobu radove a tudiz autorske organizace nebyly evidentne nadsene ze jim odmeny klesly na uroven haleru… proc by se mely spokojit s deseti haleri z DVD kdyz si dokazou vydupat korunu…

 • OT:jen bych chtel upozornit ze ve firefoxu je menu ustrelene nekam doprava, IE a Opera ok
  sory za megaOT

 • A to je právě nesmysl
  1. většina autorů v žádné takové organizaci ani není. A i když jsou, tak nic nedostávají
  2. právě že to žádným schválením neprošlo, bylo to jen ministrovo rozhodnutí (tj. stačí podpláznout jednu osobu a máte vystaráno). Samozřejmě prošel ten původní zákon, který již pár let platí, ale s ním nebyly takové problémy.

 • Jenom poznamka: Pokud vim, pro soukromou potrebu si mohu umelecka dila (ne programy!) kopirovat zcela volne. Takze se o zadne piratstvi nejedna.

 • A ten problém je v čem? Uživatel si zaplatí to co chce a stáhne si to. U každého jiného zboží se to tak dělá a funguje to. Nehledejte problémy, kde nejsou.
  Lidé samozřejmě rádi zaplatí, protože říkejte si co chcete, ale použití výměnných sítí je (zatím ještě) nepohodlné. Samozřejmě jako v každé jiné oblasti se najde pár kutilů, ale většina jde vždy cestou nejmenšího odporu.
  Jen musíte lidem nabízet to, co chtějí – tedy masově populární autory v masově rozšířených formátech. Pokud nabízíte okrajové umění, nemůžete očekávat mainstreamové tržby.

 • O žádné pirátství se nejedná ani u softwaru, leda že byste přepadnul loď vezoucí krabice Windows 🙂

 • No kdo chce se muze podivat na tyto stranky http://www.jirihradec.com , popr. http://www.jirihradec.cz , zde si stezuje jeden z autoru hudby jak jej neustale OSA okrada a nemuze s tim v nasi zemi nic delat. Je tam take nejaka ta hudba kterou dava zdarma ke stazeni. Nejlepsi by bylo davat odkaz vsude na stranky s touto tematikou, aby o tomto pripadu vedelo maximum lidi.

  Zdarec valesek

 • Já na to nemám prostředky, ale myslím si, že kdyby se někdo odhodlal a jal se celou kauzu předložit Ústavnímu soudu, tak by měl naději na úspěch.

 • To už by se mohlo platit i za každého narozeného cikána, protože je pravděpodobnost že bude krást.

 • V SeaMonkey pro jistotu menu není vůbec

 • Tak menu je taky hodně vpravo, až za pravým okrajem monitoru :), vypadá to na chybku v css.

 • Tak tohle stojí za to:
  1 minuta má 100 vteřin
  http://www.jirihradec.cz/mp3/minuta/min1.mp3
  Rozhovor jak za bolševismu!

  zdroj:
  http://www.jirihradec.cz/nepropl/minuta.htm

 • už jsem to tu psal. Víme o tom a neřešíme to, protože na to jaksi nemáme čas 😉 Respektive jsem tomu zatím věnoval asi 10 minut bezúspěšně. Kdo přijde na to kde je chyba, bude před celým nástupem odměněn poděkováním a css budou opraveny.

 • Tak pod tohle bych se podepsal. DRM a podobne veci jsou jenom dalsim nastrojem buzerace…

 • Super jsou take ty machinace v OSE s tema lidma reditel -> Ministerstvo kultury -> soudce apod, plus zajimave informace o Petru Jandovi, ktery se po roce 90. nejak uklidil ze sceny, a hele kde to byl a dokonce reditelem ci co.

 • fakt ne?

 • A co říkáte na tohle:

  RIAA si stěžuje, že umělci dostávají moc velký podíl
  http://www.tuaw.com/2006/12/08/riaa-petitions-for-lower-artist-royalties/

 • a pak ze bez prace nejsou kolace 🙂

 • Reseni je jednoduche, hudba ke stazeni bez DRM za prijatelne ceny, allofMP3 budiz prikladem. Labely si neuvedomuji, ze nejvetsi vyhoda pro ne z takoveho systemu prodeje plyne tim, ze zakaznici nekoupi jen aktualni hudbu, ale i spoustu starsich veci (pokud stoji za to).

 • Yahoo na to mžná přišlo:
  „Yahoo’s music store has been the main provider of this new push to MP3s without digital rights management (DRM) encoding.“ … „With Sony BMG and Disney’s Hollywood Records both dabbling in the market of selling unrestricted MP3s, it could be a sign of a reversal back to more simplistic music downloading technology. „They’re still looking at it as an experiment but the labels have really come a long way in terms of wanting to see how this works for them,“ said Yahoo spokesperson Carrie Davis.“
  http://www.tgdaily.com/2006/12/07/drm_free_music/

 • Zanedlouho snad ještě budou zpoplatňovat blogy, ne? Protože se na nich může objevovat potencionálně závadný obsah.. 😀

 • je to divne ale asi tady pracuje cenzura, protoze v techto mistech bylo vice odpovedi a komentaru

 • 80 procent co se oběví na trhu stoji za hovno takže by měli spíš doplacet že to vubec někdo posloucha a divim se jak se muže mrtě kyču dostat tak lechce na trh, pokud je neco dobre a stojí to za to rakd si každy koupí třeba zběratelskou edici viz dvou dvd, přiklad dostal jsem nelegalní NFS carbon a nemít možnodt si to vyskoušet a zaplatit za to litr , tak ten original komusi otřískam o dršku .

 • .. odměny jim klesly ..
  no právě, ale odměna je za něco. Co je mi od autorských svazů poskytnuto, když si koupím DVD. Nebo jinak, když napíšu knihu a uložím ji na CD/DVD tak jim za to ještě zaplatím.

 • Takze moje CDR s dani OSE (ktera urcite chrani i MS) a vypalenyma Widlema je legalni. $;-)

 • Mimochodem, tim padem je vyhodnejsi nakupovat licence u OSY nez u vyrobce $:-D

 • tresnem možno blbosť ale budiž: používam napr. Last.fm a veľmi mi vyhovuje. Môžem si ho aj zaplatiť a mám nejakú funkčnosť navyše. Toto je možno cesta ako prísť k peniazom. Predpoklad, že systém platenia ZA KUS ako je to doteraz je už možno trochu mimo pretože ZA KUS zaplatí len naozajstný fanúšik. Drvivú väčšinu hudby, ktorú počúva berie ako „pozadie“.
  Padla tu myšlienka o neprehľadnosti toku peňazí a naozaj je pravda, že veľkú časť z nich zhltne samotný systém.
  Pritom pozícia umelcov sa už storočia nezmenila. Sú to len „kaukliari“ hrajúci „na ulici“, ktorí dúfajú v to, že im okoloidúci čosi hodia do klobúka. Prenesene na dnešok: zrušme nabobtnalé molochy, ktoré sa tak pekne nazývajú labelmi a nechajme umelcov zarábať „elektronicky“ – tj. nech svoju produkciu ponúknu elektronickým distribučným kanálom a pre prípadných konzervatívnych zákazníkov ho iba doplňme modelom „vypaľovania“ na médium v kamennom obchode za príslušný poplatok. Tí nekonzervatívni si nakoniec asi radšej predplatia svoj „odberateľský“ kanál, ktorý si sami vyprofilujú v systémoch podobných Last.fm.
  Patrick kdesi v strede spomenul myšlienku, že pri prejednávaní podobných „nariadení“ chýba účinné zastupovanie druhej strany reťazca – nikto ich nezastupuje tak, aby pôsobil dostatočne autoritatívne a silne. Preto to majú „labely“ pri presadzovaní svojich záujmov ľahké. Stačí im totiž zahrať na strunu „veď oni všetci vypaľujú a tým kradnú“. Kto by predsa potom nechránil okrádaného?

 • Kdepak, OSA je kolektivnim spravcem autoru hudby nebo zhudebněného textu, jejichž dílo bylo veřejně užito. Existenci kolektivního správce autorů SW sice zákon předpokládá, takový správce však zatím nevznikl.

 • ff 2.0 bez problémů

 • Mate nekdo predstavu jak slozite je registrovat se v OSA a chtit po nich penize? Dam si ke stazeni MP3 svych pisnicek na net a pak je budu rok co rok urgovat o poplatky. Udelejme to takhle kazdy, na net se muze dat jakakoliv slatanina a protoze nejde kontrolovat kolik lidi si to stahlo a vypalilo, chtit nejaky pausal. I kdyby to bylo 10kc rocne, pokud to udela milion lidi, velice rychle to sami zalobuji aby se to zmenilo zpatky. Jen nevim jak to s tou OSA v tomhle smeu je, jestli se opravdu muze registrovat kazdy a za jakych podminek pak vyplaci.

 • mrkni na jejich web, tak jsou nějaký podmínky sepsaný

 • no me spis pripada, ze pan hradec trpi stihomamem

 • Dobry napad, ja ale vidim lepsi zpusob. Zaregistruj se u Svazu nezavislych autoru.
  ( http://www.svazautoru.org/ )
  Sel jsem k nim. Kdyz budou moct ukazat, ze za nimi stoji dost lidi, zacnou lobovat proti OSE.
  Byl jsem na jejich schuzi a jsou to sympaticky lidi.

 • Dobry napad, ja ale vidim lepsi zpusob. Zaregistruj se u Svazu nezavislych autoru. ( http://www.svazautoru.org/ )
  Sel jsem k nim. Kdyz budou moct ukazat, ze za nimi stoji dost lidi, zacnou lobovat proti OSE.
  Byl jsem na jejich schuzi a jsou to sympaticky lidi.

 • A vsiml si nekdo, ze jsou tam nove zpoplatneny i pevne disky? 10Kc za kazdych zapocatych 40GB kapacity u nezabudovaneho disku, 6Kc za 512MB u zabudovanych pametovych medii. U dnes beznych disku davanych do novych pocitacu /250GB/ to dela 70Kc! (3000,- kdyz se bude brat disk jako zabudovane pametove medium pristroje, napr. u DVD rekorderu – tohle si mozna spatne vykladam, ale je to napsano ve vyhlasce takto jednoduse – zabudovane pametove medium a to HDD u DVD).

  Az si poridite pristi rok novy pocitac s fototiskarnou, vypalovackou, balickem medii..soucasti pocitace bude take ctecka pametovych karet a jako bonus dostanete usb pamet. Najednou zjistite, ze zaplatite OSA par stovek…
  Asi by bylo zajimave, kdyby zakaznici videli na fakture samostatnou polozku poplatku OSA, asi by se zaclo bourit vice lidi.

  **A pozor, tyto poplatky jsou bez DPH!!**

  Neco z praxe:
  Na jare planujeme koupit nove diskove pole. 2×12 disku o kapacite 750GB => skoro pet tisic na poplatcich OSA za peclive strezena vlastni vnitropodnikova data 🙁 A to jeste nevim, co jim zaplatime na poplatcich za paskovou jednotku a samotne pasky…
  A co teprve nas kamerovy system – denni spotreba 6DVD, tj. 2200,- rocne pro OSA za vlastni obsah, ktery je po 30 dnech skartovan….

 • Známá fráze z knihy KMOTR: „Jeden právník v brejlech a s aktovkou nakrade mnohem více než po zuby ozbrojená banda gangstrů….“

 • Ze se jedna o ZHOVADILOST je nadevse jasne. Ja vidim jedinou cestu, jak z toho ven.
  1. Zalozit obcanske sdruzeni „AntiOsa“
  2. Podat zalobu do soudu ve Strasburku proti CR
  3. Soudni spor s jistotou vyhrat a tim zrusit nesmyslnou pravni upravu
  4. Za vysouzene penize za ucasti vsech zucastnenych stran vytvorit system, ktery bude autorske odmeny vybirat

 • Neni to tak. Vim o cem mluvim, Jirku Hradce a jeho pripad znam dlouhe roky. Jirka je v poradku, vadna je OSA. Bohuzel.

 • To je jen vyhaneni certa dablem. Proc by mel na mem umeleckem dile parazitovat nejaky svaz..

 • pet tisic, to je vlastne trestny cin, pokud jsi schopny prokazat neopravnene obohaceni 😀

 • Možná jsem mimo, ale mé řešení by bylo vybírat poplatek z médií(v té výši co je dnes), s tím, že všichni autoři organizovaní v OSA budou svoje díla mít vystaveny volně ke stažení a příspěvky budou dostávat podle toho, jak jsou jejich díla populární.
  Současný systém je nespravedlivý a současně stejně nic neřeší.
  Změnit by se měl i náhled na celý hudební průmysl.Přijde mi, že dnes je produktem hudebního průmyslu CD a živé vystoupení je na něj pouze reklama. Mělo by být obráceně, s tím, že pokud někdo dané skupině fandí, může si koupit její CD se vším co k tomu náleží, stejně tak, jako si dnes může koupit stylové tričko…

 • Škoda že na allofmp3.com lze platit jen kartami typu Diners a JCB – tím pádem je to pro většinu z nás nepoužitelné… (Sice uvádějí, že lze kredit dobíjet kartami Visa a Mastercard, ale při zadávání údajů o kartě můžete vybrat jen Diners nebo JCB.)

 • a další sfiňárna. nevim sice přesně, ale v copycentrech platíte 10h? +- za každou kopii, ať je to co je to. potřebuju 100x rozmnožit plakát na akci, šup ose 10 kačku.
  dost by mě zajímalo jak osa s těma penězma nakládá, protože po tohmle výbornym zákonu se jejich zisky, ne zisky umělců, znásoběj. to si budou moct dovolit víc cest do teplejch krajin, pěkný auta a vyšší platy. dobře nám tak. my sme si těch 200 volů v parlamentu zvolili 🙁