Když bylo pět HTML příkazů, udělali jste si web sami i s obsahem

Když jsem s internetem začínal před dvaceti lety, stačilo vám na vyprodukování webu na úrovni doby znát přesně pět „příkazů“ jazyka HTML. Zvládnul jsem to i já, přes noc. Dneska je to jinačejší fičák. Jasně, nepotřebujete člověka na UX, ani grafika či kodéra, když nechcete něco zase tak moc luxusně unikátního, ale zase potřebujete sehnat šablonu a vizuální nástroj, kterým ji přizpůsobíte, protože jinak jste si to mohli naprgat celý od základu sami, než se hrabat v cizím kódu. Už jen ten výběr: šablon free i za třicet doláčů jsou tisíce, všeho druhu. Většina z nich vypadá líp, než většina českých webů. Ale pak si do toho hrábnete a kvalita jde rázem dolů, jak si tam zavlékáte chyby a potíže.

Přemýšlím, jaké jsem měl štěstí, že jsem začal v době, kdy těch „příkazů HTML“ bylo pět. Jestli mi z toho nezůstala ta utkvělá představa mojí generace, že tvořit na internetu je tak lehké a jak je možné, že ty mladší generace to nedělají.

Když si zkouším sám nahodit server od začátku, jen takovou vzdělávací blbůstku, o které si říkám, že ji Česku dlužím, jsem z toho nakřivo. Jasně, všechno se dá řešit, template umím ohnout a tak dále, ale instinktivní řešení je prokopnout displej. Vylezli jsme z éry, kdy tvořit na úrovni bylo jednoduché a jsme v éře, kdy už to tak jednoduché není, hlavně proto, že úroveň se posunula a ne všechny nástroje ji dotáhly. Už není vůbec jednoduché to zprodukovat sám. Asi tak, jako zprodukovat film. I „jednoduchý“, ale atypický projekt už je vlastně rozsáhlý, zaslouží si svého projekt managera, grafika, kodéra a implementátora.

Nic, berte to jen jako povzdech nad klasickým sluníčkářským O tempora, o mores.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

2 komentáře

 • A je dnes nějaký problém si udělat web sám? Myslíte, že je to nějak výrazně složitější než tehdy? Je to jednoduché.

  To, že se vyrojila velká spousta firem, které – v duchu podpory vlastního zisku – tvrdí, jak příšerně složité je udělat web, a bez sedmnácti doktorátů z atomové fyziky se to nedá zvládnout – je je v kapitalismu vcelku pochopitelná obchodní taktika, nikoli ovšem pravda.

  Stále nechápu, co by na webu, byť atypickém, mělo být tak extra složitého. Pokud odečtete dnešní webový newspeak a řeci marketinkových a obchodních oddělení webových firem – a půjdete na to selským rozumem, je to až primitivně směšně jednoduché. A to i v případě nějaké propojení s daty a nějakou dynamikou.

  Myslím, že zkáza dnešní doby je hledání složitosti a sofistikovanosti v každé prokotině. V důsledku pak dospělí toto předávají dnešní mládeži – a ta raději z té hrůzy, jak je všechno složité – jde raději dělat do neziskových organizací cenzuru internetu a všemožného škodění.

  Web je směšně jednoduchá záležitost, nic na tom není. Není k tomu třeba tisícičlenný tým, a 20 manažerských mezinárodních konferencí, aby se udělal web. Stačí single osobě si na den dva sednout – a jednoduchý atypický web s databází a dynamikou je hotov – od nuly bez jakýchkoli šablon, redakčních systémů, frameworků, prostě od píky. A i tak se budete flákat a lenošit.

  Miloslav Ponkrác