Kdo bude český Kickstarter?

Americký Kickstarter asi znáte. Vymyslíte si kreativní nápad, třeba svůj nový film, hru nebo novou technickou hračku, uděláte si rozpočet, plány, naházíte to sem a když se najde dost lidí, kteří to budou ochotni za zveřejněných podmínek podpořit a vyberete požadovanou částku, můžete se do toho pustit. Takhle už světlo světa spatřila řada zajímavých nápadů – často se zmiňují třeba hodinky Peble, jenže taky je pravda, že ty by našly investora asi i klasickou cestou. Jenže, proč ne – je to zajímavý kanál na marketing a pro kreativní lidi zajímavé. Nu a v Česku se také objevilo pár takových serverů. 

Přiznám se, že nemám čas ty „české kickstartery“ porovnat detailně. Přijdou mi funkčně hodně podobné. Nabízejí založení projektu, jeho popsání, přidání multimédií a hlavně balíčků nabídek, které si může zájemce koupit. Ale taky mě čeká, jeden z nich vyzkoušet a přemýšlím, který. Zkoumali jste to někdo? 

Asi nejnadějněší se mi jeví trio KreativciSobě.czStartovač.cz a HitHit.com (com doména na lokální projekt se mi moc nelíbí). 

Nějaké zkušenosti? Drby a zákulisní info? 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

6 komentářů

 • Ještě chybí Fodomat.cz a nakopni.me, ale ty moc nestojí za řeč.

  Technologicky jsou na tom všechny tři zmiňované dost podobně, tam se to liší v drobnostech. IMHO největší potenciál mí hithit.com, protože je spojený s lidi okolo mainstreamové muziky, kde se podle mě nejlépe dá sehnat velká komunita (Xavier Baumaxa, Tata Bojs…). Startovač je od pohledu věc scifi/fantasy fanoušků, kreativcisobě jsou zase srdcaři, ale jsou tam spíš menší projekty pro fajnšměkry bez širší fanouškovské komunity.

  Společné mají to, že se zatím učí, jak s tím vším pracovat – ukázkou je například neúspěšný projekt Tata Bojs https://www.hithit.com/cs/project/1/25-let-tata-bojs?variant=a Tohle je kapela s velkou fanouškovskou základnou, ale chtěli hodně peněz na něco, co úplně kapela ani její fanoušci nepotřebují, a taky neuspěli. Navíc tam nejsou dostatečně atraktivní malé příspěvky, dostat za 800 kč CD, byť s věnováním, to není úplně atraktivní. Věřím, že pokud by chtěli podobné peníze na natočení nové desky a dali smysluplné odměny v rozmezí 100-1000 Kč, tak těch 300k nasbírají.

  Co mohu porovnávat zvenčí, tak myslím že budou dva faktory, které rozhodnou o tom který z nich bude úspěšný. Jednak schopnosti napojovat se na rozličné komunity a lákat zajímavá jména, a jednak schopnost přidávat k samotnému provozu serveru poradenství pro zájemce o projekty, aby ty své kampaně nastavili zajímavě a atraktivně.

  Mě osobně dost překvapuje, že lidé startují s projeky s relativně velkými částkami (desítky až stovky tisíc). Podlě me by spíš mělo smysl začínat s malými věcmi (cca do 20 tisíc), na kterých si všichni celý crowdfunding ozkouší a zároveň dokáží vygenerovat úspěšné příběhy pro další šíření přes PR.

 • Měli by se spojit všichni do jednoho většího projektu, 5 „serverů“ na českej malej rybníček, je prostě moc 🙁

 • Díky informacím z první ruky můžu nabídnout drby i zákulisní info z kreativcisobe.cz.
  Patricku, budete-li mít zájem popovídat si o Vašem projektu a možnostech vytvoření na kreativcích, dejte mi vědět. Nebudu Vám ale nic nalhávat, u nás se budete mít nejlíp.:)

 • Díky informacím z první ruky můžu nabídnout drby i zákulisní info z kreativcisobe.cz.

 • Mě osobně dost překvapuje, že lidé startují s projeky s relativně velkými částkami (desítky až stovky tisíc). Podlě me by spíš mělo smysl začínat s malými věcmi (cca do 20 tisíc), na kterých si všichni celý crowdfunding ozkouší a zároveň dokáží vygenerovat úspěšné příběhy pro další šíření přes PR.

 • Patricku, budete-li mít zájem popovídat si o Vašem projektu a možnostech vytvoření na kreativcích, dejte mi vědět. Nebudu Vám ale nic nalhávat, u nás se budete mít nejlíp.:)