Kde se vzaly dva miliony voličů Miloše Zemana

Kde se vzaly ty dva miliony lidí, kteří dali hlas Miloši Zemanovi? Otázka v mojí bublině i v médiích, na kterou přicházejí hodně zjednodušené odpovědi. Je to ta méně vzdělaná část národa, zkrachovalci, ti hloupí. Vesničani. Rozhodli se kvůli svojí hlouposti.

Ne. Ukážu vám na jednom konkrétním příkladu ze stovek existujících problémů, že šlo o velmi racionální volbu lidí, kteří se dostali mimo systém a volí nesystémové lidi.

Měl jsem tu čest s výzkumem mezi Zemanovými příznivci. Hlavním důvodem výzkumu byla sice kyberbezpečnost, ale sociodemo se nedalo okecat.

Společným jmenovatelem Zemanových voličů je hledání alternativy. Dále už se to poněkud rozpadá. Jsou tu ti, kterým vyhovuje více slow život a kteří globálně měnící se svět připisují na vrub tuzemské politické representaci bez ohledu na to, že s globálním trendem by nic nenadělala. Pak jsou ti, kteří profitují z alternativy – obchodují s Ruskem a Čínou, ten trend jim vyhovuje. Velká skupina jsou ti, kteří se v poslední době dostali do životního diskomfortu. Kdy jim postupné a pomalé změny v životním perimetru Česka udělaly ze života problém bez ohledu na jejich vzdělání. Spojníkem mezi nimi jsou velmi často exekuce.

Exekuce v supertvrdém režimu fungují v Česku přes deset let. Na první pohled férové opatření: někomu jste nezaplatili, třeba pokutu Dopravnímu podniku. Soud vás dá do exekuce, připočte poplatky a exekutor má jasný nárok to z vás dostat. Dluhy se mají platit.

Má to tradiční česká ALE. Z exekucí se stal business, nelítostný se vším všudy. Rozebírat to do detailu není úkolem tohoto zamyšlení, jistě vygooglujete. Exekuce rozdělily lidi na ty, kteří mají štěstí a kteří mají smůlu. Nikoliv zcela podle jejich schopností. Bohatě stačilo, abyste vlastnili nemovitost v oblasti, kde byl „zmáknutý“ soudce či jen pošťák, jehož úkolem bylo zašantročit obálku. A už se vezete. Nic osobně proti vám, šlo jen o prachy a business. Jakýkoliv dluh se proměnil v exekuci, exekuce bagatelní částky ve vynucenou dražbu a nemovitosti se prodaly za zlomek ceny. Bez dovolání se čehokoliv. Tento úzus tolik zevšeobecněl, že dnes – i když už se situace zlepšila – se lidé exekucím nebrání, nevěří tomu, že by v systému měli šanci. Přišla nějaká reakce státu? Třeba posílení vzdělávání ve školách, vzdělávací kampaně? I kdepak.

Přitom nic z toho nemuselo být. Dalo se to řešit. Již před deseti lety se připomínalo institut prohlášení marnotratným, zastropování exekucí, kvalitní nastavení osobních bankrotů. A také to, že půjčovat bez kontroly lidem, kteří nemají nic, než spoluúčast na domě, znamená stáhnout dolů celou rodinu. Tu a tam vyšel článek v novinách, kde nějaký aktivista prohlásil něco typu „exekuce jsou časovaná bomba“, k omezení některých excesů došlo, jenže ta časovaná bomba vybouchla.

Dnes je v exekuci kolem 700 000 lidí (průměrná exekuovaná
jistina je kolem 80 000 Kč), přes půl milionu lidí má na sobě více exekucí, což fakticky znamená, že se dostali do situace, kterou nejsou sami schopni zvládnout. Násobná exekuce zpravidla znamená statisícové dluhy, které naskáčou o všechny výdaje. Z průměrného platu se taková částká splácí mnoho let. Napočítejte k tomu rodinné přislušníky: děti, rodiče, partnera a máte hned jakékoliv číslo mezi jedním a dvěma miliony lidí, kterým taková událost zničila život na mnoho let. Přidejte problematický region, kde práci má jeden člověk z rodiny a zrovna ten exekuovaný. A je to na mašli.

Takový člověk se logicky hledí rychle vyčlenit ze systému. Běžné jsou černé úvazky, výplaty na anonymní platební karty a další způsoby, jak se dostat k penězům mimo systém. Jakmile začne takový člověk oficiálně pracovat, bude odvádět peníze mnoho let na splátky exekuce a to je pro něj lepší zůstat na podpoře. I to je důvod nedostatku lidí v Česku – desetitisíce exekuovaných se do oficiální práce nehrnou.

Dá se namítnout, že je to spravedlivé. Pokud jste si půjčil na vesmírné hrnce nebo dovolenou, pokud jste jeli MHD načerno, máte nést následky. Dluhy se mají platit. Jenže. V mnoha případech se z banální chyby (jízda na černo) řetězem událostí udělal dluh, který dotyčný nemá šanci zaplatit – a to přitom teprve začíná svůj ekonomicky aktivní život. Nějakému kšeftmanovi s dluhy šlo zcela neosobně jen o výdělek a tak dotyčného zmáčknul. V jiných případech půjčovatel půjčil peníze a riziko splácení jednoduše přehodil na společnost. Ta to vymohla, dopomohla půjčovateli k příjemnému zisku, ale vytvořila si své obrovské sociální náklady – klasická privatizace zisku za socializaci ztráty.

Co kdo z politiků udělal pro tuto dvoumilionovou skupinu lidí? Nikdo nic. ČSSD si po čtvrtstoletí vládnutí tři měsíce před krizovými volbami všimla toho, že máme pověst levné montovny Evropy a udělala kampaň „válka levné práci“, což byla akce tak důvěryhodná, že si jako logo mohli zvolit lišku v kurníku. Odbory? Kdy se odbory postavily levné práci? Kdy se vůbec někdo v téhle zemi systematicky zabýval problémovými skupinami a nebyla to neziskovka, jejíž studií si libovolné ministerstvo vytřelo priority? Pravicové strany jako ODS nebo TOPka? Ty tohle všechno způsobily a na exekucích se jejich členové živí, proti rozhodně nepůjdou.

Jistě, že Miloš Zeman neudělá nic. Také nemůže, nemá exekutivní roli. To volič chápe. A slyší soucitná slova – a ví, že ta pronáší Zeman často a rád a dlouhá léta. Nakonec, proč nedat hlas někomu, kdo stojí mimo ten nespravedlivý systém. Proč to nehodit ANO bude líp nebo Miloši Zemanovi?

Exekuce jsou obrovská česká sociální past. Podobná, jakou je v Česku školství, zdravotnictví, důchodový systém, dopravní infrastruktura, armáda, policie nebo soudnictví. Problémy se nám kupí a neřešíme je. Často proto, že nevíme jak. Exekuce řešení jednoduché nemají. Museli bychom systematicky rozebrat všechny případy a pokusit se je vyřešit. Museli bychom exekuce udělat smysluplně na všechny strany, obnovit institut marnotratnosti a zavést další pojistky. Odškodnit postižené a ještě lépe potrestat ty, kteří se na tom přiživili, což je o to těžší, že to neudělali proti liteře zákona nebo nikoliv průkazně.

Už jen tenhle výčet nezrealizovatelných opatření vlastně jasně říká, že musíme počítat s tím, že dalších minimálně dvacet let budeme žít s dvoumilionovým počtem spoluobčanů, kteří jsou systémově nespokojení, mají k tomu důvod a mají dobrý důvod většinové společnosti nevěřit a mstít se jí.

Vymstila se nám nelítostná pravicová politika, která nebrala ohledy na rozlišení privátních a celostátních zájmů. Vymstilo se nám pohrdání levicovou zkušeností západní Evropy. Bylo to naprosté podcenění situace.

Pokud bude zvolen prezidentem někdo jiný, než Miloš Zeman, bude to s odřenýma ušima. S maximálním vypětím všech protizemanovských sil a všech lidí, kteří spolu mají jinak pramálo společného.

A to jsem popsal jen jeden z problémů, jimž budeme muset v dalším čtvrtstoletí čelit. Nechtěl jsem tím říct „zrušme exekuce“, protože to není řešení ničeho. Nechtěl jsem tím ani říct, že exekuce mohou za zvolení Zemana. Chtěl jsem ukázat maličko detailněji na jeden z mnoha problémů, které způsobují, že celá řada lidí se ocitá mimo systém a také mimosystémově volí lidi, kteři se alespoň tváří, že jsou mimosystémoví. Změnit to není práce na dva týdny, ale na další generaci, už jen proto, že máme problém s tím si problém připustit.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

34 komentářů

 • Souhlasím s nosnou myšlenkou. Stát jsme my, my jsme si udělali systém pro sebe (respektive jsme si najali politiky, aby mám systém udělali). Pokud ten systém zlikviduje 10% z nás, tak je bez diskuzí špatný. To je jako kdyby bodový systém připravil o řidičák 10% řidičů. Nedá se říct: “nemají být blbí”. Lidi jsou takoví jací jsou a nezmění se (nezchytří) kvůli tomu že někdo vytvořil systém který likviduje “nenadané”. Někdo je zručný, někdo silný, někdo je lepší na matiku, někdo na jazyky. A ti s tím talentem na zručnost a sílu mají zrovna v tomto století pech, že se v průměru mají hůř než ti s talentem na jazyky a matiku. V průměru. Není to pravidlo. Zeman místo aby zkusil ty neúspěšné motivovat pokusit se dostat se na druhý břeh, tak zasévá, zalívá a svědomitě hnojí semínka nenávisti.

  Nemyslím si že jsou hloupí proto, že se nechali semlít systémem. Myslím si ale že jsou hloupí protože volí Zemana. Ze dvou důvodů. Za prvé, česká ústava dává prezidentovi pramálé možnosti na tomto něco změnit, a Zeman nedělá ani to pramálo, co by mohl. Jen mlátí prázdnou slámu a plive jedovaté sliny (a pokud za někoho bojuje, tak jsou to jedině východně orientovaní podnikatelé). Pokud tedy někdo říká: “on nám rozumí, on za nás bojuje”, tak se nedá nic dělat, takový člově je prostě naivní a hloupý, protože nevnímá realitu. Pokud si někdo myslí opak, budu rád když mě vyvedete z omylu tím že mi ukážete seznam věcí, které Zeman během svého prezidentování pro “venkovskou” hospodu udělal.

  Za druhé, Zeman má na vybudování tohoto systému lví podíl. Lidé zapomněli. On byl premiér když vznikl tento systém exekucí. Desetitisíce lidí nemůže přijít na jméno Sobotkovi za to, že prodal OKD, ale Zeman byl v té době premiér, Sobotkův šéf. Sobotka to “jen” podepsal. Klaus na začátku devadesátých let “rozdal” většinu státních podniků občanům v kupónovce. Samozřejmě že “ti chytří” měli výhodu, nicméně šanci měli všichni a bylo to poměrně transparentní. Ale o pár let později, za Zemana a jeho opoziční smlouvy, se teprve děly ty velké sviňárny, rozprodávaly se strategické podniky netransparentně kamarádíčkům a mafiánům. Už zmíněné OKD, Mostecká uhelná, Unipetrol (zdravíme Babiše) a tak dále a tak dále… Bamberk, Olovo, IPB, nějaké kufříky… Zeman má na celém tom zhnilém systému zásluhy jako nikdo jiný. A pokud si někdo myslí, že: “on nám rozumí, on se nebojí říkat věci tak jak jsou, on stojí proti politikům, on za nás bojuje (proti systému)” tak to je mi líto, to je prostě hlupák bez paměti.

 • Problém je širší. Pracovně bych to pojmenoval tak, že se stát utrhl z řetězu a nehledí na nic než další budování státu, kde občan již nemá jiné místo než poslušně točící se kolečko v soukolí. A pozor, EU s tím nemá dohromady nic společného, maximálně funguje jako zástěrka.

  Systém za posledních patnáct let absolutně zvlčil a produkuje naprosto nezvládnutelné množství předpisů, zákonů a nařízení, ve kterých se nevyznají ani právnické kanceláře, natožpak občan. Ovšem dodržování těchto předpisů se striktně vyžaduje, porušení se trestá velmi tvrdě, nezřídka i profesní či sociální likvidací provinivšího se jedince.

  Exekuce už jste probral, ale příklady jsou i další. Každý účetní a podnikatel potvrdí, že houští předpisů v podstatě nelze splnit. Finanční úřady mají plán na výměr a výběr pokut, který musí plnit, pročež jsou do firem vysílány kontroly čistě proto, aby něco našly. A vždycky najdou. Většinou se to obejde pokutou, ale v poslední době se projevuje pozoruhodný trend kontrol zaměřených na léta tři a více roků zpět, přičemž prohřešky jsou rovnou osoleny trestním oznámením. Zaplať, nebo jdi bručet, případně obojí. Zajišťovací příkazy jsou logickým důsledkem – jedinec a jeho letitá práce má nulovou cenu, stát při vymáhání neváhá přistoupit k likvidaci čehokoli.

  Další příklad? Silniční represe. Od zavedení bodového systému nehodovost setrvale klesá. I přesto jsme ale rok co rok masírování tím, že je nutné přestupky trestat tvrději. Poslední příklad byl tento týden, kdy po roce 2017 s absolutně nejnižším počtem nehod přišel ministr dopravy s tím, že je potřeba za překročení rychlosti brát řidičské průkazy. Koho zajímá, jestli tě řidičák živí, knechte? Přehlédl jsi značku, buď rád, že přijdeš jen o řidičák a o práci, taky bychom tě mohli rovnou zavřít. Že máš rodinu a hypotéku? Tvůj problém.

  Takže pozor, problém není jen v exekucích. Problém je v tom, že stát se stal nepřítelem svým vlastním občanům, namísto pomoci jim nabízí jen postihy a rok co rok utahuje šrouby víc a víc. Voliči jsou zmateni, protože i přes nesporně se zvyšující materiální blahobyt celé společnosti se jim vlastně vede hůř – strach z likvidace, ztráty ekonomického i společenského zařazení za hlouposti a faktická nemožnost se bránit postihuje celkem široké vrstvy obyvatel. Ale protože značná část z nich tenhle rozpor není schopná identifikovat, obracejí svůj hněv plošně vůči „tradičním“ politikům, EU, Sorosovi, Bakalovi a vůbec komukoli, koho jim dostatečně schopní političtí manipulátoři nabídnou.

  A hle, antisystémový volič je na světě.

 • Srandovní článek, především proto, že Zemanův člověk, Mynář, působil ve společnosti, která právě na exekucích dopravního podniku vydělala stamiliony.
  A kdo ví, odkud pochází jeho majetek. Jenže voličům Zemana tohle (ani nic dalšího) vůbec nevadí. Drsně jsem se takhle pohádal v rodině, ale skutečný důvod volby Zemana jsem nenašel.

 • Já souhlasím s Larsem, jen bych tu myšlenku ještě trochu rozvedl. Antisystémový volič cítí, že v současném systému nemá zastání, proto hledá cestu mimo systém. Systém se totiž opravdu zvrhnul — místo dřívějšího dělení na levici a pravici je to dnes mnohem více o elitách (které jsou v čele většiny stran a především ovládají sdělovací prostředky) versus obyčejných lidech.

  Obyčejní lidé cítí, že zájmy elit jsou v rozporu s jejich zájmy. Nejen exekuce, ale ubývající svoboda, stále nová omezení a regulace, nastupující cenzura (zatím jen informační blokáda v médiích, ale v Německu už i ze zákona), přistěhovalecký problém, rozkvět byrokracie, úpadek školství atd. Místo toho elity řeší problémy, které obyčejní lidé považují za nesmyslné a poškozující tradiční společnost — lidská práva, antidiskriminační opatření ad absurdum, genderové války, politická korektnost, zelená tažení v důsledcích spíše poškozující přírodu, fake news, #MeToo atd.

  Prezident má velice málo přímých pravomocí, a většina lidí to ví. Ale je hojně citován v médiích, a jeho projevy ovlivňují a nastavují společenskou atmosféru. Lidé si to uvědomují. Zeman je bohužel sprostě se vyjadřující, nemocný a mstivý stařec. Ale je zároveň jedním z mála politiků, který vyjadřuje alespoň částečně názory, které chce obyčejný člověk slyšet. A to stačí, a přehluší tu obrovskou sbírku negativ, protože obyčejný člověk cítí, že nemá zastání, a potřebuje ho.

 • Exekuce mají podle mě převážně extrémě hloupí lidé, kteří slyší na to – dneska ti dám stovku a zítra mi vrátíš stovky 2. A potom druhá skupina jsou vyčuránci, kteří se v tom systému naučili „chodit“ a dluhy vytváří zcela záměrně, protože ví, že když jim papírově nic nepatří, nikdo jim nemůže nic vzít a navíc ještě něco dostanou od státu.
  Takže problém není v exekucích, ale v tom že slovy Zemana – čast populace je „slabá duchem“.

 • To je ovšem hodně povýšené uvažování. Fakt si myslíte, že se na vás nemůže najít zapomenutá pokuta, nedoručený dopis s nedoplatkem od pojišťovny nebo rovnou nějaká falešná pohledávka?

  Ale i kdybyste měl pravdu – víte, jak to v exekucích chodí? Obrana je velmi těžká a hlavně pro ni potřebujete peníze, což tihle lidé prostě nemají. Ten systém je zaměřen na to vyrobit co nejvíc doživotních dlužníků, nikoli umožnit těm lidem ty dluhy splatit.

  • Ad „Fakt si myslíte, že se na vás nemůže najít zapomenutá pokuta, …..“ – víte, problém je právě v tom, že o exekucích sice kdekdo mluví, ale nejsem si vědom toho, že by vznikl nějaký seriózní výzkum, který by se toto snažil rozklíčovat. Co já vidím kolem sebe, tak naprosto převládají exekuce zcela důvodné, buď nesmyslně nabrané úvěry anebo totální nezodpovědnost, kdy první výzvy přišly naprosto korektně a dotyčný je doslova házel do koše.

   Určité procento sporných případů asi bude, ale domnívám se, že v reálu bude velmi malé, vsadil bych si na jednociferné číslo. Ale jsme zas u toho – pouze „domnívám se“, nějaká hodnověrná data k tomuto chybí.

  • Ráda bych slyšela, co tzv. vyčůránci (jak jste je nazval) sledují tím, že záměrně dělají dluhy? Dostávají za dělání dluhů peníze od státu? to nemyslíte vážně ne?

 • Je to tak, jenže je na té duchem silnější polovině, aby nastavila taková pravidla, aby ta slabší polovina se neocitávala v takovýchto pastech. A ten důvod, proč by to ti chytřejší měli dělat není jen etický, ale i ekonomický. Pokud systém slabším umožňuje končit na dně strašně jednoduše, platíme to pak právě my ostatní.

  Navíc není pravda, že exekuce jde jen na ty slabší. Sám jsem skončil neoprávněně v exekuci – nikdy nedošlá faktura, žádná upomínka, žádné upozornění. Až pak rozhodnutí soudu, okamžitě zaplaceno, ale v tu chvíli už to měl exekutor a obstavil majetek i účty, během pár dní. Dostal důkaz, že je zaplaceno, ale i tak trvalo měsíc, než vše stáhnul – předtím si ještě naúčtoval poplatek 20 tisíc, za to, že konal. O poplatek se teď soudím, ale je to na dlouho. Prostě jsou lidé, kteří si vytvoří příležitost a slušnost jde stranou – tady konkrétně se dohodli dva právníci.

  • A kdy ta exekuce byla?

   Už tak 5 let platí přísná pravidla: jako oprávněný byste měl u soudu doložit pokus o mimosoudní řešení problému, tedy oprávněný musí prokázat že Vám poslal předžalobní výzvu, která Vám musela být doručena 7 dní před podáním žaloby. Pokud to věřitel neudělá, tak mu soud nepřizná náhradu za nalézací řízení (tedy v 95% to věřitel pošle), které poté následuje u soudu a kdy Vás soud informuje o řízení. Následuje rozhodnutí soudu ČR o provedení exekuce, pak následuje výzva před započetím exekuce, kdy máte možnost zaplatit (pak se krátí odměna exekutora na polovinu, u bagatelní pohledávky do 10 000 Kč dokonce na polovinu paušální odměny) a teprve po měsíci od doručení všem účastníkům jednání následuje exekuce, kdy exekutor musí doložit, že jste si výzvu i oznámení o započetí exekuce přebral (ovšem platí doručení fikcí, jenže je Vaše povinnost mít řádně označenou provozovnu, na dodejce je také důvod nedoručení, takže nedbalost či úmysl by stála pošťáka místo a poštu sankce).

   A teprve pak je oprávněn obstavit Váš majetek, tedy po rozeslání a doručení všem účastníkům dokumentu, který se jmenuje usnesení o nařízení exekuce.

   U všech rozhodnutí musí být doloženy doručenky. Doručuje se s dodejkou a kromě toho musí exekutor vše v termínu vystavit na své vývěsce. Nedodržení některého z termínů na straně exekutora se trestá. Měsíc je zákonem daná lhůta, protože exekutor nekoná sám, ale v součinnosti.

   Přehmaty se asi stále stávají, ale exekutor na ně tvrdě doplácí. A dlužník je vždy zvýhodněn.

   • Cca 2 roky zpět. O tom, že soud rozhoduje o exekuci jsem se vůbec nedozvěděl. Až ex post, že to bylo i na vývěsce, ale koho napadne tam koukat, když nic nečeká. Dluh byl uhrazen okamžitě po výzvě ten stejný den. Nicméně to už byl zablokován majetek, ale ještě ne všechny účty – některým bankám to chvilku trvá. Jeho odměna se tak snížila na nějaké to minimum (a dle mého advokáta by měla být nulová), ale naskočila k tomu nějaká odměna právníka protistrany za dva úkony – nikdy nedoložil jaké. Dle mého právníka, ty peníze dostanu zpět, jenže si musím projít kolečkem u soudu. Samozřejmě mezitím platím svého právníka. Jako další vtip pak je telefonování exekutorovi na nějaké draze placené linky. A teď si uvědomuji, že jako bonus obstavili i účet manželky. O tom, že součet všech obstavených věcí a účtů vysoce převyšoval onu požadovanou částku asi ani nemusim mluvit. Prostě měsíc totálního rozčilování, kdy jsem značně revidoval svůj pohled na exekutory a dlužníky obecně.

    Tudíž z mého pohledu to je celé skutečně výnosný byznys, kdy exekutor prostě zkouší kam až může zajít. Věřím, že většina lidí pak neví (nebo nemá možnost) jak to řešit a dopadá tak, jak to popsal Patrick.

    • Nezlobte se, ale máte to nějaké zmatené.

     Před uplynutím výzvy, tedy té, kterou posílá exekutor, nemůže ani NESMÍ exekutor zablokovat účty, ani nemovitosti, ani cokoliv jiného. To může udělat až po doručení vyrozumění o zahájení exekuce. To by v tom musela jet i banka, či katastr nemovitostí.

     Náklady na soudní řízení po Vás může oprávněný chtít jen tehdy, pokud doloží předžalobní výzvu, která Vám musela být doručena nejpozději 7 dní před podáním žaloby k soudu. V této fázi do hry exekutor vůbec nevstupuje. Pokud by ji oprávněný nedoručil, tak mu soud nepřizná úhradu nákladů na toto řízení. To znamená, že Vy pak neplatíte soudní poplatek, právníka oprávněného ani nic jiného. Což ale, jak sám píšete, jste platil. Tedy Vám musela být předžalobní výzva doručena.

     Po podání žaloby Vás soud musí soud vyrozumět o rozsudku a také Vám musí být doručen platební rozkaz. A u částek nad 10 000 Kč navíc může být soudní řízení dvoustupňové a Vy tak můžete podat odvolání. Můžete podat také odpor. Pokud nic z toho nepodáte, tak od doručení trvá soudu další měsíc, než označí rozhodnutí doložkou právní moci a od tohoto data je teprve rozhodnutí vykonatelné.

     A teprve po tomto všem může exekutor na základě rozsudku soudu (exekuční titul) zaslat výzvu k uhrazení a máte 30 dní na dobrovolné zaplacení. Tady tvrdíte, že jste zaplatil, ale měl už obstavené účty. Jenomže teprve po uplynutí výzvy, následuje zahájení exekuce (tedy až po doručení písemnosti všem stranám) a vy pozbýváte práva nakládat se svým majetkem. K fyzickému obstavení majetku dochází posléze na základě úvahy exekutora.

     Takže si buď nepřebíráte korespondenci, nebo se proti Vám spikl oprávněný, jeho právník, Váš právník, soud, exekutor a banka. To mi, promiňte, připadá dost nepravděpodobné. Je ovšem ještě jedna možnost …

     • jen v rychlosti, ať to tu nezapleveluji. Pošta chodila datovkou, čili doručeno vždy. Původně jsem prohrál soud o fakturu, o které jsem tvrdil, že je neoprávněná, neb jsem ji nikdy neviděl a byla v rozporu s původní objednávkou. Pak dodavatel přestal komunikovat. Na konci soudu, kdy jsem závazek uznal a chtěl zaplatit mi ani nebylo sděleno číslo účtu a pár let se nikdo poté ani neozval. Následně až pak exekutor jak jsem psal. Exekutor poslal výzvu k uhrazení se lhůtou tuším 15+30 dní, ovšem s tím současně přišlo i to obstavení majetku. Vše v jeden den. Na dotaz mi bylo sděleno, že to je běžný postup. Což potvrdil i můj právník, byť to prý není úplně obvyklé. Na všechno mám samozřejmě dokumenty a rád mohu ukázat pokud dáte mail.

 • S pohledem na exekuce souhlasím. Ale nechápu, jak někdo může Zemana vnímat jako nesystémového. Vždyť on je součástí toho systému desítky let. U kormidla byl, když to exekuční šílenství propuklo.

  Žádná kauzalita tam není. Ty lidi nevolí Zemana proto, že jsou v exekuci. Oni jsou v exekuci proto, že jsou slabí duchem (Zemanova slova) a ze stejného důvodu volí Zemana. Jde tedy o korelaci.

  • Ještě dám Zemana do kontrastu s ostatními kandidáty. Copak je Horáček, Hilšer nebo i ten Drahoš nějaký „systémový“ kandidát (úzce spojený s tradičními politckými stranami)? Ta kontrukce zkrátka vůbec nesedí.

   • Ne se stranami, ale s Kalouskem, Bakalou, židozednáři, pražskou kavárnou atd. Na Aeronetu vždycky umí přesně vyjmenovat nepřátele. 🙂

 • Bohatě stačí, že to o sobě říká. K tomu navíc zjevně kašle na pravidla a útočí na ty, kdo ten systém představují, zde se k tomu výtečně hodil nebohý Sobotka.

  Zeman, Babiš, Okamura, tihle všichni to pochopili a jedou na stejné vlně.

 • Snažil jsem se v okolí zjistit, proč lidi volí Zemana, a z těch několika příkladů (jo..žiju v bublině…tak jsem se ptal i ostatních), o kterých vím, o exekuce vůbec nejde. Tak nevím. Asi bych potřeboval nějaký rozbor s daty, dotazníky apod, takhle mi to připadá jako velká spekulace.

  „Vymstila se nám nelítostná pravicová politika, která nebrala ohledy na rozlišení privátních a celostátních zájmů.“

  Osobně jsem docela dost pro to směřovat systém tím směrem, že člověk je „nějak“ odpovědný do výše svého majetku. A upřímně řečeno na tom nevidím nic pravicového nebo levicového. Stejně jako na tom, že exekuce za banální částky by neměly vypadat tak jak vypadaly.

  Kamarádka pracovala na soudě a dělala exekuce. Jednak velká část těch exekuovaných byli Romové, a druhak říkala, že 90% těch lidí, co tam přijdou, si za to může samo – většinou tím, že zcela vědomě ignorovali korespondenci se soudy. Stejně tak mám kolegu, který se (před těmi změnami) omylem dostal do exekuce kvůli přestěhování (zapomněl zrušit pojistku na ten byt, ze kterého se stěhoval… jinak vůbec nic neignoroval, ale dopisy prostě chodily na starou adresu) – ale tohle pokud vím už je nějak řešeno.

  Takže mě připadá, že teorie o tom, že tohle je důsledkem exekucí… není příliš podložená. 40% lidí zůstalo doma. Stejně tak můžu tvrdit, že ti lidé v exekucích zůstali doma. A připadá mi to skoro pravděpodobnější.

 • Může bejt. Končím s diskusí, dokud z těchle stránek nezmizí ten mining script. Chápu, že si Marigold chce zkusit přivydělat, ale měl by to férově oznámit.

 • Ta analýza sedí jen zčásti. Zemana přece volí i lidé bez dluhů, nakonec si vybavte celebrity, co ho podporují. Jsou lidé, co hodnotí přesnost jeho úsudku.

 • Mě teda přijde, že článek pouze konstatuje, že hodně lidí má problémy s exekucemi a zároveň že hodně lidí volí Zemana, ale údajné pojítko mezitím ve skutečnosti vysvětlené není.

 • Volil jsem Zemana kvůli jeho postoji k islámu, vlastně i kvůli Drahošově postoji k islámu. Mám vysokou školu, historie a geografie, dělám v IT, to jsem zvědav kde jsem se vzal.

  • To je přece zřejmé, jsi prostě duševně méněcenný ! (pro Junckera a Rotchildy)

  • Můžeto to prosím rozvést?
   Volíte tedy podle postoje k v Evropě minoritnímu a u nás náboženství na hranici statistické chyby? Obzvláště divné to je u Zemana který nejvíce podporuje vztahy s Evropskou zemí s nejvyšším procentem tohoto minoritního náboženství a jejíž některé státy mají oficiálně Shariu jako právní základ?

 • Zákon č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád) a o změně dalších zákonů
  https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-120

  Podepsaní:

  Klaus v. r.
  Havel v. r.
  Zeman v. r.

 • Osobně bych volil Zemana, ale jen proto, abych viděl sluníčkáře kvičet. Nelíbí se mi atmosféra, kdy si každý jouda kopne do Zemana (při každé sebetrapnější příležotosti, např. rozhovor o zahrádkáření), ale nedej bože pokud by náhodou někdo projevil Zemanovi podporu, to by ho hate-free v mžiku ukamenovali. V minulé volbě jsem samozřejmě vnímal propagandistickou podporu Karla S. napříč přažskými médii a volil jsem Zemana jen kvůli tomu, abych dal na jevo, že já jsem na vaše mediální hovna naskočil (v prvním kole Franz, protože byl zvenku zelenej).

  Netuším kolik lidí je na tom stejně jako já, ale pokud někoho serou ti různí Halíkové a Kocábové, tak volba je celkem jasná.

  Moje demografie: VŠ magisterké, obor IT, momentálně mimo ČR (takže nevolič), plat nadprůměrný.

  • Mám to jak ty.
   Marigold je, jako již klasicky, ve svých úvahách mimo. Pasáž o pravicovém systému mě vehnala slzy do očí (smíchy).
   Už jen abych nasral chytrolíny co mají plnou hubu demokracie, ale běda jak není volba po jejich to hodím zemanovi, alespoň bude pár let zase sranda.
   ps Pokud si myslíte, že prezident je významná funkce, zkuste vyjmenovat prezidenty ostatních Evropských států. Pokud si vzpomenete na více než dva, dojděte si pro titul politologa 😀

 • Jsem volič Zemana. Mám maturitu, vydělám si měsíčně čistého 30 až 50 tisíc CZK, mám rodinu, 3 děti a byt na hypotéku. Vlastním velké rodinné auto americké prémiové značky a vlastním podíl na komerční nemovitosti. Na vedlejšák podnikám. Mám naspořeno řádově stovky tisíc – v akciích, dluhopisech, drahých kovech, filatelii, hodinkách, … Žiju si tedy dobře, nestěžuji si na nic. Každý se má, jak se přičiní.
  Proč volím Zemana? Není mi extra sympatický, s většinou jeho názoru asi nesouhlasím. Ale je to PROTEST. Proti namyšleným intoušům, proti pražákům, proti neziskovkám, proti směřování západního světa obecně (multi-kulti, gender, LBGT, feministky, xenofobie …).
  Jsem prostěj bílej, hodně výkonej heterák a sere mě, že se do mě a mých hodnot má někdo furt potřebu trefovat, nasírat mě a říkat mi co dělám špatně. Nemám na to chuť, náladu ani čas.
  Nechte mě žít a neserte se do mého života.

 • Ja volil antizemana, ale to ze vyhral zeman me moc nevzrusuje. Ceho se vsak desim je ta spousta lidi, jejichz cilem je „nekoho nas*at“, a netyka se to jen prezidetskych voleb (a nasirani prazske kavarny volbou zemana) ale kazdodenniho zivota. Co bude priste? rozbiji nekomu okno nebo poskrabou auto? nebo rovnou kudlou do zad?

  Pokud jsem prece opravdu „v pohode“ ci „za vodou“ nemam potrebu delat jakekoliv naschvaly. Pokud je delam, ma to vetsinou neco spolecneho s nejakou „chciplou kozou…“

  live and let…. die!

 • Na základě dlouholetého studia koránu, hadísů a síry, historie a současnost i islámu vždy volím toho více protiislámského kandidáta. Jako historik byste mohl chápat.

 • Také jsem zjišťoval, proč lidé volili Zemana. Konkrétně jsem se ptal svojí mámy (je důchodkyně z malého města, na částečný úvazek pracuje jako psycholožka v okresní nemocnici). Tvrdí toto:
  – Na jejich pracovišti je nejnižším vzděláním magistr, nejvyšším docent. (Neptal jsem se, kolik je jich v exekuci, ale předpokládám, že nikdo a jen minimum v jejich přízni.)
  – Údajně tam všichni volili Zemana.
  – Jako hlavní důvod uvedla nepřesvědčivost protikandidáta a sympatickou politickou nekorektnost Zemana.
  – Jako vedlejší důvody uvedla bohužel pro mě neuchopitelnou a tedy zde neprezentovatelnou množinu argumentů, jako například „už jak se ten Zeman opovržlivě pochechtával v té debatě, tak to se mi zalíbil“, zřejmě prostě jisté kouzlo osobnosti. 🙁

  • +1

   Podle mého soudu vyhrál Zeman proto, že Drahoš působil jako loutka.