Kde se vzalo více mobilů, než obyvatel

Počet SIM karet přesáhl koncem loňského roku počet obyvatel, takže jsme se v penetraci mobilů dostali na nějakých 104%.

V Cannes na to na jedné debatě jeden cizí operátor posměšně narážel. Tak jsem mu to vysvětlil. Řekl jsem mu, že u nás se dávají SIM karty i do Aral myček a automatů na Colu a tím že to bude. Pán chvíli mlčel a trávil tuhle informaci.

Pak konstatoval, že musíme mít hodně hustou síť benzinek Aral. Baže máme 🙂

Otázka z jiného symposia: když má SIM každý, nemělo by sim být nositelem občanských práv namísto občanského průkazu?

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

20 komentářů

 • Kdepak myčky Aral… Já bych řekl, že hlavním důvodem pro vysoký počet SIM je způsob, jakým je operátoři počítají.
  Ostatně sám jsem si koupil několik Go karet za 25 Kč (se 100% bonusem při prvním dobití). V prodejně se ani nedivili, říkali,m že je o ně celkem zájem a lidé je berou po taškách. GPRS na nich běhá skvěle (naštěstí už ho nepotřebuju – vzal jsem to jen pro překlenutí jednoho období bez netu).
  Taky jsem se ptal, co s tou kartou, když po dvou měsících skončí "levnější" GPRS a já už ji tedy na nic nepotřebuju – "Hoďte ji do koše." Je mi to líto, myslel jsem, že by to třeba mohli nějak recyklovat či tak něco. Ale budiž – hodím ji do koše. A Eurotel se ještě 18 měsíců po poseldním použití karty bude chlubit, že má zákazníka (byť ten už bude ležet někde v hloubi skládky.
  Takže bych spíš řekl, že máme ty nejkomunikativnější skládky na světě – musí být doslova prorostlé "aktivními" SIMkami. Však Eurotel má s rozdáváním SIM docela bohaté zkušenosti.
  Jen by mě zajímalo, jak je to reálné číslo: -20 procent mi přijde jako hodně konzervativní odhad, ono to spíš bude až kolem třetiny… To by mě zajímalo, jak to hle budou vysvětlovat svému novému kupci. "No víte, my sice uvádíme 4,6 miliónu klientů, ale těch, co za poslední měsíc použili mobil jsou asi tři milióny…

 • [1] však jsem to s těma benzínkama myslel jako vtip. Jasně, že je to kreativitou našich operátorů 🙂

 • nějak už si nepamatuji kde to bylo, ale nějaká market&opinion agentura zkoumala penetraci mobilů a bylo to o dost menší číslo (zkoumali i tuším, má-li někdo více mobilů). To je asi zatím nejpřesnější způsob, jak to odhadnout (bude-li dost silný vzorek z hodně míst a bude-li proveden profesionálně).
  Ono by ale také bylo dobré, kdyby ČTÚ upravilo jednu větu ve svém statistickém výkazu (každý fixed&mobile operátor musí každý čtvrtrok vykazovat počty všeho možného) – prostě aby napsali kolik karet v daném čtvrtletí dostalo/přijmulo hovor či SMS, případně kolik bylo v daném čtvrtletí přihlášeno do sítě.
  Také nevím proč se simkarty ničí, nevím kolik taková karta stojí (stovku?) ale možná by bylo levnější umožnit ji opět používat třeba s jiným číslem/tarifem atd.

 • Otázka z jiného symposia: když má SIM každý, nemělo by sim být nositelem občanských práv namísto občanského průkazu?

  Jo, ale chce to doresit kradeni.

 • Otázka z jiného symposia: když má SIM každý, nemělo by sim být nositelem občanských práv namísto občanského průkazu?

  To jako aby měli někteří dvě a více identit????

 • [2] Já to tak i bral. Ono těch myček je v reálu pět (netlučte mě – nevím, kolik jich tu je, navíc Aral tady snad myslím končí). Pravda ale je, že počet SIMek používaných pro Machin-to-Machine už není tak docela zanedbatelný. Oproti kreativnímu počítání klientů ze strany operátorů je to ale pořád jen statistická chyba (asi jako unie – svobody). 😉

 • Myslim, ze by se ta penetrace mobilu uz mela davno zjistovat jedine obycejnym dotaznikovym pruzkumem (otazky napr. nosim mobil porad, obcas, nemam vubec mobil..apod.). Pocet prodanych (aktivnich) SIM prece nevypovida o nicem..? (sam mam vic nez 10 SIM a povazuji se za normalniho..;-))

 • Tak na tohle jsem narážel ještě v době, kdy jsem psal. Když se zveřejní čísla o počtu aktivních SIM, ozvou se lidi, kteří mají sedm karet a vytrubují do diskusí, jak jsou ta čísla zkreslená. Ale jak jinak to má operátor počítat? To má obvolat každou SIM a ptát se, jestli jich náhodou nemá někdo víc? Proto se postupuje čistě podle billingového systému – jestli je v něm aktivní položka, potom je to zákazník. Je to stejné, jako když si koupím dvě auta od jednoho výrobce, tak mně taky bude vykazovat jako dva zákazníky, protože nerozpozná, že jsem koupil dvakrát.
  Prostě je to počet aktivní SIM, pro operátora znamená SIM=zákazník (nic jiného to ani znamenat nemůže), ale pozor, zase u firemních zákazníků brali skutečně ne počet SIM, ale IČO jako zákazníka. Metodika pro vedení zákazníka jako aktivního je zhruba podobná u všech, samozřejmě promo akce se na tom podepíšou, protože ty SIM nelze vyřadit jen proto, že se z nich nevolá – třeba je na nich taky kredit a to pro operátora taky není špatné.

  Mimochodem, u těch diskusí o větší než 100 % penetraci si vzpomínám, že před pár lety prohlásil šéf NTT DoCoMo, že bych rád viděl penetraci několik set procent. Na otázku, jak toho dosáhnout, se zeptal? "Po celém Japonsku jezdí plno aut, plno bytů má nějaké zabezpečení, všude je nějaký elektroměr nebo plynoměr – proč by ty věci nemohly mít v sobě SIM?" Takže pokud se někdo ušklebuje nad lehkým překročením stovky, měl by mu asi někdo vysvětlit, že zřejmě nebere v úvahu další rozvojé možnosti pro jeho operátora…

 • [8] Samozřejmě vykzují operátoři SIM karty. Není důvod, aby dělali něco jiného. To, že počet SIM vůči počtu obyvatel = penetrace je prostě přežitek. Do poloviny devadesátých let to tak bylo. Lidí se dvěma kartami bylo minimum. Dnes se to ale mění (lidi s větším počtem SIM bych vynechal) zejména díky různým zařízením se SIM.
  Rozhodně mi ale přijde podivné, že si operátoři započítávají SIM karty, které jsou mnoho měsíců neaktivní. A vůbec bych se nedivil tomu, kdyby šlo o 20-30 procent všech karet. V tom případě já mám těch karet taky téměř deset. Budu si je muset projít a vyházet. 😉

 • [7] Chichi, to máš na ty simky baťoh ….

 • Ad Aral: skutečně s benzinkama a myčkama v ČR končí (http://www.novinky.cz/04/88/68.html…).
  Jinak za druhou největší příčinu vysoké penetrace aktivních SIMek (s velkým odstupem za dvoj- a vícectihodnými telefonisty) bych označil nejrůznější hlídací zařízení (auta, domy, objekty).

  SIM jako identifikace osoby už částečně funguje. Moje banka mě bez autorizace mobilem nechce znát 🙂

 • Neměly by i myčky a nápojové automaty dostat občanská práva? Víc než stoprocentní penetrace je samořejmě blbost. Cizí operátor má pravdu. Máme více SIM/mobilů než obyvatel, ale penetraci vyšší než stoprocentní mít nemůžeme.

 • Neni duvodem vyssi penetrace spis to, ze hodne lidi ma osobni a sluzebni simkartu (pripadne i mobil)? To mi prijde jako smysluplnejsi vysvetleni nez par stovek, tisic nebo desitek tisic sim karet v zabezpecovacich systemech nebo myckach …

 • moje auto ma taky simku … uz se tesim, az se na tom neco postavi a Financni urad mi posle danove priznani za poplatnika – sverenou osobu 🙂

 • akonahle budu vsetci uvadzat penetraciu nad 100 percent, cela ta velicina strati samozrejme zmysel a bude sa hladat ina.

  ja si myslim, ze operatori pokial nie su sprosti uz dnes presne vedia, kolko bije a pocitaju si aktivnych ludi – ved z nich im tecu peniaze a nie zo simiek, z ktorych uz nevytlcu ani korunu. ale je to ako u frekvencii procesorov – vyssia bere (a nie ta pravdiva).

 • [13] Není důvodem pro vyšší počet zbytečných komentářů povrchní čtení?
  Přečti si prosím ještě jednou můj komentář. Díky.

 • Proč operátoři nenabízejí nějaký speciální tarif pro SIMky v elektro zařízeních? Sám jsem teda na nic nenarazil… Problém je v tom, že když se ze simky nevolá nebo se nedobíjí, tak je po čase zrušena.

 • [17] A co takový tarif Odepiš od Oskara? 10 Kč za měsíc se dá zvládnout, ne?

 • [17] Na několik kliknutí z homepage operátorů: T-Mobile "Data&SMS", Eurotel "SMS Data", Oskar asi opravdu taková tarif nemá(?)… A nebo máte na mysli něco jiného?

 • [17] Řešil jsem SIM do zabezpečovačky a nakonec tam šoupnul Partner kartu TM. Ale tu starší, bez poplatků. Loni službu inovovali, takže za nové Partner karty už se platí nějaký drobný měsíční paušál. Předplacenku jsem tam dávat nechtěl právě kvůli tomu, že bych ji zapomněl dobíjet.