Kde je zakopaný pes v Cisco nabídce pro WiFi rozšíření?

Patrick Zandl · 28. únor 2003

Před několika dny jsem se zmínil o nabídce Cisco firmám na používání Cisco technologíích v jejich WiFi produktech. A varoval jsem před tím. Ozývají se další varovné hlasy, zajímavý článek vyšel na Wired News, napsal ho Elisa Batista a jmenuje se Cisco's Power Grab: Wireless LANs.

Ve článku připomíná, že Cisco prodává 51 procent veškerých WLAN technologií pro firemní sítě. Proč taková firma nabízí svoje proprietární technologie zdarma ostatním výrobcům? Agere, Atheros, Atmel, Intel, Intersil, Marvell a TI mají dohromady přes 90 procent trhu WLAN v noteboocích a mobilních zařízeních.

Cisco strategie u drátového ethernetu vypadala tak, že se proprietární technologie Cisco rozšířily natolik, že firma šla za standartizátory a řekla: "všichni to už používají, měl by to být standard" - a už se s tím nedalo nic dělat. Cisco tak do drátového ethernetu prosadilo své proprietární technologie. Podobné to zřejmě bude i s WiFi. A pak přijdou licenční poplatky z intelektuálního vlastnictví a pokračující dominace nad trhem :)

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook