Kavárenská minulost a budoucnost

V pátek dorazil z Říše můj otec. Potkat jsme se měli v kavárně Slávie, přijel ještě s dalšími lidmi, aby jim ukázal Prahu. I dorazil jsem do Café Slávia toho teplého pátečního odpoledne a zastihl jsem je tam v dobrém rozmaru, jak pojídají a popíjejí a kochají se krásou Prahy, zejména pak kavárny Slávie.

Začal jsem obecenstvu vysvětlovat, že tato kavárna je u nás tak populární a proto turisty narvaná, protože zde psali známí čeští autoři. Samozřejmě padla otázka, jací že to byli autoři. Nejdříve jsem pojal nápad vysvětlovat, kdo to byl Šimek a Grossman, pak jsem si ale ušetřil výklad a pravil jsem, že samozřejmě Kafka. Davem proletělo zašumění nad tou žhavou zvěstí, vždyť pojídat kuchen ve stejném geistraumu, jako Mistr, to je čest. Všichni se shodli na tom, že Mistr dlel v nadmíru hezké kavárně a že není se čemu divit.

Když už jsem je takto jednou uvedl v omyl, neměl jsem drzost jejich vlastní omyl opravovat. Vtip je v tom, že když Šimek s Grossmanem chodili do Slavie, byla to normální kavárna, žádné hogo fogo. S dnešními cenami by zde mnoho povídek nenapsali. Přesto dnes kavárna těží z pověsti, kterou získala jako útulek géniů, z toho, že každý si rád posedí v odlesku takové slávy. Tedy z něčeho úplně jiného, než proč do ní ŠaG chodili.

V neděli jsem je vzal do jiné kavárny, neméně slavné, ale zatím méně známé. Café Imperial Na pořící je proslulé především saturninovsky, kavárna je si toho vědoma a na baru stojí mísa koblih, které můžete za necelé dva litry zakoupit a házet po hostech. Jak mi číšník sdělil, mísa se platí v hotovosti (=nezaházel jsem si) a každý měsíc si ji několik lidí zaplatí. Doktor Vlach by plesal (kdo nevíte proč, zde MP3). Café Imperial je zatím stranou turisického zájmu, protože zvenčí to vypadá jako ratejna nejhoršího kalibru, až když vlezete dovnitř, praští vás do očí nádherná secesní keramika, kterou jsou obložené stěny. Ceny rozumné, ke kafi za 44 Kč dostanete i koblihu. I tak ale už je to spíše stylové posezení než místečko tvorby nadějných géniů.

Opustila nás ta kavárenská kultura nebo se jenom přesunula?
Podniky, které si své místo na slunci vysloužily, podražily, staly se masově navštěvovanými a řada je na nových podnicích, kavárničkách a čajovnách kdesi v mezaninu činžovního domu, v zašlé a ztracené uličce, kterou až za padesát let objeví bedekery turistů spolu s poznámkou „zde ve Velrybě tvořil známý český literát stěžejní část svého …“? Nebo je dnešní svět takové tvorbě nenakloněn?

Přemýšlel jsem nad tím. Sám nemohu psát na papír, do bločku, jako to dělali pánové Šimek či snad Kafka. Kde nemám počítač a klávesnici, jsem jako bez ruky. Psát perem mi nejde bezmála ani korektury. Nemohu si sednout ke stolku, vytáhnout blok a psát, už jsem to zkoušel a nenapsal jsem ani ťuk. A nejsem evidentně sám. Stále častěji narážím na podobné zjevy v kavárničkách. Stůl obložený notebooky píchnutými do zásuvky, papíry, kávička, minerálka. Některé kavárny to pochopily, nabízejí zásuvky k volnému použití, obsluha ruší múzy jen přiměřeně, EDGE/GPRS/CDMA jede naplno, protože ani při tvůrčí extázi nemůžete být offline.

Takhle začíná nový tvůrčí svět. „Zde sedával známý český tvůrce MMS příběhů pro děti a GPS lokačních her pro mládež, při jejich tvorbě používal telefon Nokia T-series…“ – a máte v kavárně narváno.

!++17++!

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

13 komentářů

 • Jeste tak mit OPRAVDU DUVERYHODNY seznam free pripojnych bodu pro WiFi. Ja vim o foayeur Millenium plazza, internetova kavarna Kalypso v Novem smichove (druhe patro) a restauarace co je v YMCE (ale tam sem jen videl napis WiFi), jo a jeste snad Jama a Modra lavicka.

 • Nejsem si jist, jestli už nadešla ta správná doba, kdy si zchudlý student DAMU vytáhne v zašlé kavárně notebook…:)

 • tudle jsem hledal okolo IPPavlova hospodu s el. zasuvkou na pripojeni nooteboku, ale nesehnal. Spise se jsem setkal s odmitanim "to by sef nedovolil". Nakonec jsem skoncili u McDonalda, ale tam zas nemaj pivo …

 • No narazil jsem na cesko thaiskou restauraci s volnou wifi a dokonce pro lidi bez wifi meli i roztahane klasicke sitove pripojeni ke stolum.. nekde kolem stare posty wjestli me pamet neklame.. Modra Lavicka.. ale nevim jak se jim dari.. byl jsem tam jednou a moc narvano am nebylo 🙂

 • no, co se tyce kafe imperial, to je snad NEJHORSI podnik, jaky znam. ne vzhledem nebo cenami, ale obsluhou – lina, okradajici, drza a opila… aby mi rek ozraly cisnik, ze pivo je za padesat a mym nemeckym znamym matoni za sto (21 kc na listku tusim), to jsem nezazil – nechal jsem ho hned majitelem/manazerem vyhodit, ale myslim, ze jim to nevadilo ani jednomu.

  taky kamaradovi jednou rekli, ze matonku mu neprinese, at si objedna jeste neco, ze pry jen s tou matonkou sem nepujde, ze mu to za tu cestu nestoji…

  vubec nechapu, co je to za lidi, poslal bych je z fleku pestovat rejzi do saudsky arabie!!

 • [5] No myslim ze oprsklost obsluhujiciho personalu je jen specialne prazska manyra. V jinych krajich se stale jeste lidi o praci boji.

 • [6] i v praze je dost slusnych podniku, jen jejich koncetrace klesa s intenzitou turistickeho ruchu v dane lokalite :o)

 • [5] to je zajímavý, já mám zatím s Imperiálem dobrou zkušenost… ale nechodím tam moc často. Na nápojovém lístku tam mají vytištěné mobilní číslo prý na šéfa, s instrukcí "volejte když se vám něco nezdá", asi vědí…

  Jinak co mi ke spokojenému povalování v kavárnách chybí je rozumné zařízení (cenou i funkčností) mezi PDA a subnotebookem, tak velikosti klasické knížky, které by si člověk mohl brát sebou, na psaní a čtení – multimédií netřeba. Palmík s externí klávesnicí nebo Nokia communicator je trochu malý, dvoukilový notebook zase velký.

 • Jako nejvetsi problem "kavarenske tvorby" pro mne neni internet, neb dostatek telefonu s (E)GPRS je jistota.

  Ale ve vetsine pripadu narazim na absenci zasuvky. Kdyz uz vyhledam restauraci nebo kavarnu a uzmu stul pobliz zasuvky, dokonce i obsluha prikyvne a pripojeni te pupecni snuty notebooku dovoli … zasuvka je vypnuta. 🙂
  Nic vic mne pak nedokaze pokazit naladu.

 • [10] už jsem na to koukal včera večer 🙂 – škoda že to nevypadá moc na psaní… ale dík za upozornění!

 • cafe-cafe v rytirske je na urovni

 • [11] na psaní je to jenom s externí klávesnicí. Osobně s tím (Nokií 770) ovšem zkušenost nemám…