Kampaň na podporu portálu veřejné správy – proč ne?

Na Lupě vyšla kratičká noticka o tom, že Ministerstvo informatiky vypisuje výběrobé řízení na kampaň na podporu veřejné správy. Předpokládá se, že to bude kampaň za deset milionů a T. Hodboď ihned předpokládá,, že to budou vyhozené peníze. Toho se chytil blogující poslanec za ODS Z. Novotný (zde)a přizvukuje, protože ODS je proti čemukoliv, co Mlynář udělá. Oba pánové stahují kalhoty a brod je daleko.

Sám jsem portál veřejné správy dlouho nepoužíval, protože co nenajde google, pro mne neexistuje. Jenže v poslední době jsem nemohl přehlédnout, že na otázky typu jak se mění občanka nebo co s ukradenou SPZ mne Google vždy tak či onak na portál VS nějak vyhodí. A pravda – je to tam. Většina věcí ohledně “řešení životních situací” je tam popsána, dokonce dvojjazyčně – nejprve jazykem normálního člověka (resp. překlad ne moc dobrého tlumočníka z byrokratičtiny) a pak následuje totéž v byrokratičtině. Kromě toho, že je to užitečné, je to i poučné.

Jistě, je co zlepšovat. Osobně bych na portálu věnoval hodně času zlepšení vyhledávání včetně připravených výsledků v podobě toho, co by asi tak člověk mohl hledat, když zadá SPZ (a úředník mu odpustí, že už se tomu říká jinak).
To ale není podstatné. Důležité je, že kampaň nebude pro Zandly, Hodbodě a další internetové geeky. Kampaň by měla zasáhnout lidi, kteří portál neznají, tudíž nepoužívají a přitom by mohli a hodil se jim. Normální smrtelníky, moje a vaše rodiče. A pak to nebude vyhozených deset mega, ale ušetřený čas úředníků, kteří nebudou po telefonu vysvětlovat, co všechno potřebujete na noovou občanku.

Tipů na kampaň bych pár měl. Co třeba databázi portálu dodat těm normálním portálům, jako je seznam či atlas a udělat tam sekci životních situací? Nebo co všechny ospamovat via sms na mobil? To by tak akorát na těch deset mega vyšlo… Když už nic, alespoň by se o tom mluvilo 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

3 komentáře

 • Nahodou jsem minulej tejden taky potreboval zjistit kdo vlastne dneska dela registrace aut a jak se presne jmenuje oddeleni/instituce,abych spravne adresoval plnou moc.

  Na tom portale se to najde. Sice to neni moc privetivy,ale nakonec tam ty informace jsou vcelku vsechny. Adresy, kontakty primo na jednotlivy uredniky v my vesnici… To neni malo.

  To ze to bylo predrazeny pri vzniku a ze to slo udelat lip, urcite. Ale kdyz uz to jednou je a stalo to hromadu, tak at se to aspon postupne vylepsuje a pouziva.

 • i ja se pridavam k tomu, ze by portal VS mel byt propagovan.
  Otazkou prvni je, zda to musi stat hned tech 10 mega.
  Otazka druha a dulezitejsi, jak bude ta kampan efektivni.. mam jen obavu, aby nejaky chytrolin-kamos-radoby media planner neskasnul 2mega provizi… v nasich vodach by to nebylo nic odjedineleho a nebo aby nebyla nakoupena nejaka reklama ala 2K za CPT na podradnych strankach….

 • O prospěšnosti a užitečnosti portálu nepochybuju, o tom, že je třeba vylepšit, také nechci polemizovat.

  Jak byste ale chtěl "normální smrtelníky" přesvědčit o prospěšnosti tohoto portálu právě pro ně? Možná, že se podaří zvýšit návštěvnost a dostat portál do jakéhosi povědomí. To ještě pouze při dobré kampani. Vy je ale musíte naučit ten portál používat. Aby místo zvednutí kouzelného sluchátka se připojili k internetu. I na Centru při zadání špatného hesla vám vyskočí číslo na helplinku. I když to lze řešit i internetově. Pro mě, pro vás je nechat si zaslat nové heslo na email mnohonásobně lepší. Ale věřte, že pro ty BFU ne. Jejich dotazy jsou občas k pousmání, ale oni to myslí vážně, oni prostě neví.

  A vy toto chcete zvládnout reklamou za 10 milionu? To je úkol pro kurzy počítačové gramotnosti, ne pro billboardy nebo reklamní stránky či odkazy.

  Pro "ty geeky" je snažší si pustit portal.gov.cz, ale někoho o tom nepřesvědčíte. Pro některé lidi je a bude zvednout telefon jednodušší, rychlejší, pohodlnější než se nervovat s úřednickým portálem.

  Také se bojím, jestli to bude kampaň typu http://portal.gov.cz/wps/images/video/MI_Portal.mpg… tak jsou to jen vyhozené peníze.

  Jak navrhujete, kdyby se šlo cestou PPC kampaně – po zadání slov do Seznamu "ztracená občanka" by se uživateli vyhodily odkazy na cílovou stránku gov portálu. To je sice hezké (zajímavá možnost), ale naučíte tak uživatele dlouhodobě, po skončení kampaně, vracet se na portal.gov.cz?