Kamion není tvůj nepřítel. Je to smrtonosná past

Patrick Zandl · 10. duben 2006 Opravit 📃

Česmad jakožto združení autodopravců rozjel billboardovou kampaň, v níž se snaží přesvědčovat, že kamiony nejsou naši nepřátelé. Koho chleba jíš, toho kámen házej, jistěže.

Proti kamionům se objevuje řada argumentů, racionálních i iracionálních. Ekologicky myslící lidé upozorňují, že zaměňujeme příčinu a následky. Že kdybychom stavěli logistická centra tak, aby mohla používat jiné způsoby dopravy, nebylo by třeba kamionů. Kolik skladů ale dneska má vlečku? A kolik majitelů skladů má odvahu a peníze na to, poslat něco vlakem? Sám si dobře pamatuju, jak jsem posílal vlakem mandarinky z Itálie abych byl "ekologický". Nebyla to slast.

Zjednodušeně řečeno tu máme problém, který jeden vládní dekret nevyřeší. Nevyřeší ho zákaz předjíždění, ale ucelená politika, na jakou jsme se nezmohli ještě snad v žádném oboru. Převedení nepřímých nákladů do přímých plateb kamionů v podobě mýtného, systematické protěžování alternativ - to všechno se těžko vysvětluje a těžko chápe.

Co ale pochopíte dobře, je vliv kamionů na plynulost dopravy. Martin Treiber na to napsal skvělý Java applet, který similuje různé dopravní situace a korelaci mezi plynulostí dopravy, výchozí rychlostí jízdy, počtem vozů a poměrem osobních vozů a kamionů. Je poučné sledovat, jak při jízdě do kopce dojde k citelnému zpomalení dopravy už v situaci, kdy 5% vozidel tvoří kamiony a když jde poměr přes 11%, dvoupruhová silnice kolabuje (v modelu jde o Uphill grade). Zkuste si namodelovat nějakou situaci z dálnice D1 a pochopíte, proč stačí maličkost, aby se vytvořila mnohakilometrová kolona. Applet najdete zde (Java needed).

Applet s provozem silnic

Jde o počítačový model. V modelu se bere v úvahu optimální brzdná dráha a bezpečnost provozu. Dálnice není model, ale život, kde řidiči kamionů neberou v úvahu optimální brzdnou dráhu ani bezpečnost ostatních vozidel. Jestli jste už před tím neměli rádi kamiony na silnicích, tenhle applet vás v tom jen utvrdí.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook