K Apple iPad zní výhrady, které nejsou důležité

Motto: „I still can’t believe this! All this hype for something so ridiculous! … I want something new! I want them to think differently! Why oh why would they do this?! It’s so wrong! It’s so stupid!“ (komentáře k uvedení iPodu na trh v roce 2001)

Apple uvedl svůj tablet iPad, přerostlý to iPhone. Pročítám si, co k němu má kdo za výhrady a konsternovaně sleduju, že zní výhrady nedůležité, ale ty podstatné nezazněly.

Existující výhrady:

 • chybí HDMI výstup
 • chybí USB
 • nelze telefonovat
 • není multitasking
 • Adobe Flash chybí
 • nemá webkameru

Tak tak, pokud cokoliv z toho potřebujete, není iPad pro vás. Důvody lze ovšem často pochopit. Například nabízet USB port není totéž, jako mít ovladače pro zařízení připojitelné přes USB. Multitasking OS X podporuje, ale není zapnutý. Apple tvrdí, že výdrž baterií atd. Já myslím, že z části i kvůli ergonomii práce a jako dlouholetý uživatel iPhone říkám, že na problémy narazíte jen u IM. Chybějící Flash jsem doposud považoval za výhodu, díky tomu vypadly reklamy. Atd. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby všechno výše uvedené v iPadu bylo, kdybyste mohli přes USB připojit libovolnou tiskárnu a ona tiskla – ale z větší části chápu, proč to tak není a zařízení bylo vyrobeno s tím, že není všeúčelové, ale pro určitá použití definovaná těmito omezeními.

Co mne více trápí:

Bude oficiální podpora elektronických knih znamenat, že aplikace třetích stran budou vyřazeny z App Store? Podle podmínek nesmí aplikace třetích stran být substitutem oficiální aplikace, což se někdy nedodržuje (kalkulačky), někdy ovšem ano (prohlížeče atd). Na které straně barikády budou aplikace Amazon Kindle a jiné ebookové aplikace třetích stran? Půjde nějak dopravovat knížky do iPadu do oficiální aplikace podobně, jako podcasty jdou dopravovat do iTunes, nebo ještě lépe? Nebude to totálně uzavřený svět, což by znamenalo, že pro Česko a české knihy bude iPad k ničemu?

A co titulky, jaká bude podpora titulků u videa? Bude potřeba vkládat titulky do MP4 kontajneru, nebo bude možné instalovat něco jako Perian a fungovat se SRT? Asi ne, když podporu jiných formátů iPad nenabídne.

Klávesnice – co podpora regionálních klávesnic? Německou vidím, ale co česká, bude? Půjde použít i ta hardware klávesnice s češtinou?

Na co mně se bude iPad líbit? Teoreticky právě tím, že jej mohu použít na většinu praktických věcí, co dělám. Číst si, upravovat drobné dokumenty, ve spojení s externí klávesnicí na něm psát cokoliv. Že je to lehké, drobné a přitom dostatečně velké a dostatečně výkonné. Že to nemá větrák ani klávesnici, že to může mít klávesnici, když ji potřebuju – soft i hard. A že to vypadá dotaženě. Že to zapnu a hned to běží, nečekám minuty, jako u Win zařízení. Že by to mohlo sloužit perfektně svému účelu, mít internet při ruce, když ho potřebuju.

MicroSIM karta – to je vlastně jen ten plíšek ze SIM karty. Proč to použili? Proto, aby ATT mohlo alespoň nějak kontrolovat, že si datový tarif pro iPad lidé nevezmou do iPhone, kde za stejnou cenu nabízí míň služeb? Možná. Netuším. V každém případě jsem zvědav, jak se s tím pochlapí český Vodafone a jak rychle mi dodá MicroSIMku. Spíš bych vsázel na to, že budu experimentovat s nůžkama…

Tak uvidíme, až zařízení dorazí v červnu v multiregionální verzi na trh. Podle toho, na jaký trh 🙂

PS: A nebojte, o úspěchu tohoto zařízení se na českém trhu rozhodovat nebude.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

33 komentářů

 • Já doufám, že to brzy někdo obšlehne s OS od Googlu.

 • Absence flashe je dobrá, protože se tím vyhnete reklamně? Na nejpitomějším netbooku si můžete flash vypnout, když nechcete reklamu a nebo si jej zapnout, když si chcete prohlédnout jednu z miliard animací na Internetu. Přístroj pro prohlížení webu, který neumí flash je při vší úctě kverk: http://www.mirecek.cz/804/rozumny-clovek-si-hnusplacku-ipad-nekoupi

 • Program, na kterém se doučuji angličtinu, se nedá bez flashe spustit 🙁

 • @Miroslav Holec K čemu potřebujete Flash? Na to aby vybíjel baterie?

 • mozna by se s tegra cipem ty baterie tolik nevybijely – kdyby tam byl 😉 skoda, je to srot leda pro snoby

 • Jiří Borek: Flash je stále běžná technologie na Internetu. Ani Silverlight jej zatím plně nenahradil. A pokud držím v ruce zařízení, se kterým chci prohlížet web, samozřejmě budu vyžadovat i Flash.

 • Myslím, že absence Flash je pro Apple dosti důležitá. Nový iPad je mimo jiné cílen jako mobilní zařízení pro hry. Kdyby podporovali Flash, tak okamžitě trh zaplaví tisíce nových aplikací a her. Takto májí se svým AppStore všechno pod kontrolou. U Apple je všechno do detailu vymyšleno, fakt, že zařízení něco nemá není nedostatek, ale záměr.

 • Flash Player 10.1 bezi HW akcelerovany na Google Nexus One, Palm Pre apod.
  Ukazky zde (pomerne plynuly beh): http://www.adobe.com/devnet/flashplayer/articles/mobile_demos_fp10.1.html

  Navic FP10.1 na mobilech funguje jinak, kdyz otevrete novy Tab, obsah v predchozim tabu se zastavi a nevyuziva CPU, tak aby jej setril.

  Na Netboocich Adobe spolupracuje v ramci http://openscreenproject.org napr. s Nvidii a FP 10.1 ma akcelerovany a naprosto plynuly H.264 playback HD videa s novymi chipy Tegra a ION.

  Pro pochopeni dalsich veci doporucuji tento clanek: http://blogs.adobe.com/jnack/2010/01/sympathy_for_the_devil.html

 • Patricku byl bys ochoten svůj ebook reader nahradit iPadem? Myslím jen na ono čtení knih, kde si e-inkoust nedokážu vynachválit. U surfování po webu je to něco jiného, tam výhody iPadu chápu.

 • Jinak co se tyce tvorby Flashoveho obsahu pro iPad/iPhone/iPod Touch – v zaklade bude mozny v nadchazejicim Flashi CS5, akorat bude muset projit schvalovacim procesem v ramci AppStore. Takovych reseni je spousta, takze Flash vyvojari se nemusi bat, ze by se na zarizeni nedostali.

 • Otázkou je, zda si mohou tolik otázek dovolit, když konkurence tento výrobek tak dlouho čekala.

 • Muze mi nekdo z flash-milovniku vysvetlit, k cemu je vlastne tahle technologie dobra?

 • Koudi: No treba na grafy v Google analytics – graf ve Flashi je interaktivni a  nezatezuje server – nemusi se generovat. Dale videa na YouTube, internetova radia, online fotoeditory…

 • Ok, na grafy to beru, to je prakticky a prijemny. Video na youtube se obejde bez flashe. Co se tyce radia a editoru fotek online…nikdy sem nenasel rozumny duvod je pouzivat.
  Proste mi prijde, ze flash je technologie, bez ktere se da lehce obejit a nechapu, proc tolik lidi nadava, ze „to nema flash“.

 • Google analytics jsou bez flashe nepouzitelny, takze pro webare je minimalne tohle duvod proc flash pouzivat. Spousta lidi pari flash hry, proto nadavaj. Obejit se da bez spousty veci a presto se jich vetsina lidi nevzda.

  Ipad je proste neprijemne osekanej, Apple se timto snazi vmanevrovat uzivatele tam, kam potrebuje, coz je mi dost proti srsti.

 • technology = cesky „technika“, ne „technologie“

  sorry, vsichni to spatne prekladate

 • Souhlasím, že iPad bude užitečné zařízení, a jako přístroj určený primárně ke konzumaci obsahu z iTunes má všechno podstatné. Ale z těch „nedůležitých“ výtek se asi stojí zamyslet aspoň nad dvěma :

  – multitasking : tady to bude bolet víc než na iPhone. Uživatel bude mít otevřených víc aplikací najednou, a dříve nebo později se objeví nějaké „produktivity“ aplikace, na jejihž práci bude třeba čekat. Už teď to má iWorks, asi se objeví i iLife, na sestříhání jednoduchého videa to určitě (výkonem) stačí, ale asi by bylo dobré, kdyby uživatel mohl dělat něco jiného než sledovat progress-bar. Spoustě lidí by to mohlo nahradit PC, které je pro ně zbytečně složité, ale takhle to půjde težko. Taky by to mohlo mít nějaký lepší způsob přepínání mezi aplikacemi, než přemýšlet, co jsem to měl ještě spuštěné a na které stránce tu ikonku vlastně najdu – tohle je fakt hnus, stejně jako, že to nemá žádné tlačítko „zpět“, když např. nějaká aplikace nastartuje Safari. No a asi by se docela hodilo, kdyby bylo možné sledovat výstup z aplikací na pozadí, aspoň nejaké notifikace, nebo mini náhled. To na iPhone nemělo moc smysl, ale iPad má přece jen mnohem větší display. A tohle nejde jen tak „zapnout“, to budou muset implementovat.

  – flash : ano asi to Apple vypustil úmyslně, z důvodů, které už byly zmíněny, ale tvrdit, že je dobře, že to nemá flash, aspoň se nezobrazují reklamy, to je snad trochu úlet, ne ? OK, kdo to nechce, ať si to neinstaluje, nebo vypne, ale bránit v tom ostatním uživatelům, kteří to třeba z nějakého důvodu potřebují (viz zmíněná aplikace na e-learning…), to je trochu bolševické uvažování, ne ?
  Ta část keynote, kde Jobs napřed tvrdil, že je to nejlepší „browsing experience ever“ a hned za chvíli ukázal stránku NY Times, kde chyběla část obsahu, působila vysloveně trapně. Browser se určitě nedá nazvat „plnohodnotný“, co se dá na iPhone tolerovat, je tady dost nepříjemné omezení.

 • K tým prehliadačom a ich vyradzovaní: Viem, že bola kauza o tom ako Apple nepustil do App Storu Operu, avšak v App Store existujú aj iné prehliadače (najznámejší asi Mercury web browser). Neviem či to bude tým, že sú založené na Safari, poskytujú teda rovnakú funkcionalitu, avšak ich prostredie je úplne pretvorené, poskytujú mnoho funkcionality navyše (rýchle scrollovanie, uzamknutie polohy, taby,…).

 • Tom Krcha: propagaci Flashe chápu, což ale neznamená, že by bylo zcela nutné mít ho všude. Většina serverů jej používá pro reklamu, případně video. Video řeší iPad jinak. Zbytek použití jsou aplikace, které řeší iPad také jinak – má vlastní. Pokud někdo neumí udělat navigaci na webu bez flashe, k čertu s ním. Pokud má potřebu udělat flash aplikaci, tak holt bude muset pro iPhone/iPod řešit věc jinak nebo se smířit s tím, že odřízne třicet milionů klientů.

  Víc než neexistující podpora Flashe mne trápí, zda Google Docs přepracuje rozhraní pro iPad/iPhone tak, aby bylo možné i editovat, nejenom číst. Ale možná je to dané jen tím, že jsem dosud neměl potřebu žádné flash aplikace (Vyjma videa) používat. Kdyby mi na tom běžela firma, asi by mne to taky bralo jinak. Ale zase – proč na firemní CRM etc používat flash, když to elegantně zvládnou standardní technologie.

 • Martin Hassman: pokud bych zařízení používal jen na čtení knih, je epaper jistě lepší a jistě bych neměnil. Jenže od iPadu si slibuju možnost dělat cca 95% věcí, které dělám s  počítačem včetně toho, vyndat ho v kavárně, vyndat klávesnici a začít na tom psát, co potřebuju. A pokud bych takové zařízení takhle používal, jistě bych s sebou netahal ještě zvláště ebook reader jen proto, že déle vydrží. To je osud substitučních zařízení – tím, že jednu méně vhodnou technologii máte stále při ruce, nahradí jinou, která by byla možná vhodnější, ale při ruce prostě není.

 • Pavel Lahoda: Nikdo vám nic bolševicky nediktuje. Jestli potřebujete flash, kupte si jiné zařízení, které ho podporuje a užívejte si flash po libosti. Článek přeci není o tom, že všichni si musíte koupit iPad, jinak jste debilové, kteří zemřou v bolestech, ale právě o tom, že se najde řada klientů, kterým iPad bude vyhovovat. A to je trend dnešní počítačové elektronizace: nedělat všeúčelová zařízení, ale věci, které vyhoví určité skupině uživatelů lépe, než všeúčelový slepenec.

  Mimochodem, multitasking pro Apple aplikace funguje. Emaily se odešlou na pozadí atd. Ale cizím firmám to Apple nezpříštupňuje. Pokud opravdu přijde s nějakou aplikací, kde bude záhodno, aby multitask fungoval, jednoduše to pro ni zapne.

 • Jasně, tomu, že si můžu koupit jiné zařízení, docela rozumím, stejně jako důvodům proč Apple Flash nechce (není to kvůli tomu, že žere baterky). Ale dělat z toho výhodu, že tam Flash není, to je snad trochu moc, ne ? To bylo terčem té mé poznámky.

  Multitasking takhle funguje už i na iPhone, tj. iPad se chová stejně. Jen na iPadu bude mnohem snažší provozovat i aplikace, u kterých by se hodilo, aby běžely na pozadí (a něco dělaly). Apple si je napsat může, měl jsem na mysli aplikace třetích stran. Navíc iPad má mnohem větší display, docela by se hodilo mít přehled o tom co se zrovna děje jinde (notifikace, mini náhled ala Expose). Nebo by mohli aspoň implementovat přepínání mezi posledními X aplikacemi, tak jak to má třeba Android.

 • Ja myslím že Apple časem multitasking v nějaké podobě pro iPad uvolní, podobně jako to udělal s notifikacemi pro iPhone.

  Považuju ale za rozumné že zpočátku drží vývojáře zkrátka. Myslím že Flash tam není z toho důvodu že by znamenalo další sandbox který by museli hlídat a vůbec nutnost pluginů v Safari. Ty věci se dají v mnoha připadech udělat jako html/js aplikace, a když ne, tak by se měly dělat nativně. Je z podivem jak málo se vyzdvihuje efektivní tlak Apple na používáni klasických standardů který v konečnén důsledku prospívá celé branži.

 • jenom bych se doplnil… „že tam Flash není i z toho důvodu že…“ prostě mít další běhové prostředí, notabene jako plugin do webového prohlížeče, příliš vybočuje z architektury toho systému (jak technicky tak logicky). A byly by s tím jenom potíže i pro koncové uživatele (stabilita atp.) Vždyť i ten javascript a dokonce animaci udělanou css rozšířením které běží moc dlouho iPhone systém bez milosti ukončí.

  To je ale příliš technologický pohled. Kdyby v Apple chtěli, tak to s tím flashem nějak udělají. Oni ale nechtějí a tlačí vývojáře do webových aplikací, které mimochodem (opět technologické okénko) s podporou lokální sql storage, manifestu a některých dostud nestandardních css vlastností, drtivou většinu potřebné funkcionality (na kterou byl třeba flash) zastanou (a vlastnosti přidané do css zase navádějí k apple-like UI). A zase: webová aplikace je nepochybně pro menší zařízení výhodnější i pro uživatele: svižnější, nižší spotřeba, princip nutí vývojáře vyvinou je tak aby byly efektnivní.

  Na super-design jsou tam nativní aplikace s OpenGL ES.

 • Jsem nadsenec a na 90% si iPad koupim. Jedina nevyhoda, kterou tak pro sve pouziti vidim, je nefunkcnost IM aplikace na pozadi. Verim, ze si vystacim s browserem nebo postou (nepotrebuju delat oboje naraz 😉 ), ale rad bych bych na pozadi online a komunikoval s okolim.

 • @Pavel: Já z Flashe nijak zvlášť odvázaný nejsem, ale asi potřeba se podívat do kalendáře…je tam napsáno 2010, a Flash na webu je prostě realita, a když Apple tvrdí, že je to „best browsing experience“ tak to prostě není pravda, a lidi jim to dají sežrat. Já jejich důraz na html5 vítám, ale na druhou stranu, spousta zákazníků, kteří uvažují nad nějakou komplikovanější web aplikací, prostě nic jiného než Flash nechtějí, a není se jim co divit, dokud majoritní prohlížeč je IE, který se standardy zachází tak jak zachází. Navíc s příchodem CS5 bude paradoxně asi docela hodně aplikací pro iPhone/iPad vznikat právě ve Flashi. Takže mít Flash defaultně vypnutý…prosím, ale nemít ho vůbec, ani jako volitelný komponent je pro „browsing experience“ docela problém.

  Také si myslím, že multitasking se objeví, možná už docela brzo.

  @Lopo: IM aplikace zrovna asi na pozadí provozovat, pomocí těch server push notifikací. Na poštu je to asi OK i bez multitasku, ale v momentě kdy se objeví aplikace, které budou něco „počítat“, a uživatel bude jen sledovat progress-bar, bude chtít se přepnout do jiné aplikace, a nechat výpočet běžet na pozadí. To že neexistuje možnost rychle se přepínat mezi posledními pár aplikacemi je stejně neomluvitelné, jako byla svého času absence copy-paste.

 • @Pavel Lahoda: no je otazka jestli flash bude v prohlizecich tak rozsireny i za nekolik let…

  To ze se ve flashi pisou stale tlustejsi klienti distribuovani prostrednictvim, a bezici v, proprietarniho plug-inu do weboveho browseru nema s prochazenim webu zase tolik spolecneho. Podle meho je to slepa ulicka, na malych zarizenim urcite.

  Ohledne flashe na iPhone:
  „Adobe® Flash® Professional CS5 will include a Packager for iPhone that will let you publish ActionScript 3 projects to run as native applications for iPhone. These applications can be delivered to iPhone users through the Apple App Store.*“

  To je ale prece neco dost jineho nez Flash plug-in v browseru.

  Povede to urcite k tomu jak „funguji“ na iPhone ruzne Mac OSX aplikace: maji jednu verzi pro desktop, a jednu pro iPhone, data se synchronizuji pres proprietarni server a nebo file v Mobile Me iDisku. Protoze flashove pluginy jsou z principu klienti klient-server architektury, tak to bude o to primocarejsi: na desktopu neco v plug-inu browseru, na iPhone/iPadu native aplikace zkompilovana s pouzitim zdrojaku toho pluginu.

 • Flash? K čemu tento omyl internetu srovnatelný s pravěkým IE6? Flash není standard, je to bastl jisté firmy, která ho nějakým zázrakem protlačila a kašle na platformy, kdyby byl Flash optimalizovaný nejen pro Windows, ale i pro Mac, tak věřte tomu, že by ho Apple rád implementoval, ale takhle? Naštěstí je Flash již mrtvý, nástupce v podobě HTML 5 (který podporuje jek Mac OS X Safari, tak iPhone Safari) je na světě, takže přeji Flashi rychlé umírání!

 • Flash bych tak na Macách neodsuzoval, už 10.1 funguje slušně a nežere, což ovšem neospravedlňuje jeho použití v čemkoliv menším než 12 palců obrazovky.

 • Patrick má pravdu, věci co vyjmenoval opravdu chybějí. Ale je pravděpodobně jediný, kdo se diví — je to přímý důsledek obchodní strategie Applu a jeho monopolizace trhu prostřednictvím App Store. iPad by *mohl* mít HDMI, USB, multitasking – to je především technická a cenová otázka. iPad ale *nemůže* obsahovat nic, co by ohrožovalo monopol Applu na AppStore, iTunes atd. Z toho bezprostředně vyplývá i nemožnost modifikovat OS (aby to nedej bože někdo neobešel). Takže zatímco u otevřenějšího systému pokud by snad chyběla česká klávesnice tak ji rychle někdo třetí vytvoří, u iPadu je to jen na milovaném monopolistovi.

  Pokud se to lidem nelíbí nemusí to kupovat. Protože produkty Applu kupují, asi jim to nevadí, tak co řešit?

 • Jo a ještě jedna pro mne podstatná otázka kterou Patrick nezmiňuje: půjde se připojit k internetu přes bluetooth (u modelu bez 3G)?

 • Nejprve poznámka na téma ebook reader – já právě z eInk čteček až tak odvázaný nejsem. Jsou skvělé na dokument, který je v čistě textové podobě (třeba nějaký PalmDoc), jenže kromě tohoto pojetí se najde i ledacos v PDF v plných barvách a grafice (někdy dokonce i skenováno jako čistá bitmapa jen složená do PDF) a tam už se bez plně barevného displeje nehnete. Třeba včera jsem na notebooku užíval do PDF převedenou knihu o vázání mušek pro rybáře – ta by na eInk byla absolutně bezcenná – iPad by ale na tohle mohl být docela dobrý a v jistém smyslu by mohlo jít o docela velký průlom – vlastně první pořádná čtečka s „normálním“ displejem. V tomto ohledu jsem tedy poměrně nadšen.

  Naopak mě ale docela zklamala absence USB – to totiž hodně komplikuje využití iPadu pro potřeby fotografů na cestách. Kdyby to mělo USB, tak by si k tomu člověk připojil na chvíli malý externí disk pro odzálohování fotek, mohl by udělat posouzení na podstatně větším displeji než má jakýkoli foťák atd. Tohle ale holt k dispozici nebude, ty dostupné „Camera adaptéry“ nic neřeší, to je spíš pro naprostého laika aby si fotku z kompaktu převedl fotku někam na Facebook, pro seriózní použití by to ale chtělo klasické USB.