Jsme nebo nejsme startup?

Prý jestli je energomonitor startup. Nevím. Řadu znaků máme: přicházíme s něčím novým, začínáme z nuly a tak i rychle rosteme. Ambice. V jiném nejsme úplně typický tuzemský startup: přehoupnuti přes první desítku lidí, kteří na tom pracují. Záměrně nezřejmý záměr, kde budou peníze, ale jeho silné vědomí. Vlastní peníze, hodně a zase málo.

Vlastně jsem tu otázku pochopil, až když k ní bylo vyčítavě dodáno, že se málo družíme s ostatními startupy. Tož, to máte tak. Víme, co chceme. Víme, co děláme. Momentálně nechceme nahánět investory, ani nechceme uchvacovat lidi, kteří nebudou naši zákazníci. Chceme se soustředit na to, co potřebujeme primárně. Rozvíjet produkt v bodech, které ho prodávají. Zlepšovat samotný prodej. Připravovat body, které budou vydělávat. Zlepšovat logistiku – a logistika zboží vyráběného na dvou kontinentech není zrovna jednoduchá.

Odpověděl jsem, že proto. Řekl bych, že chceme klid na práci, kdyby nějaká část naší práce kdy probíhala v klidu … probíhá v kvasu, v neustálém tvoření a dynamice, jenže (snad) řízeně.

Prý bychom ale měli využívat zpětnou vazbu od komunity. Zjistit její názory. Potíž je v tom, že na startupových podujatích v Česku jsme jediní, koho energetika zajímá. Odezva je spíše na bázi toho, proč kombinujeme modrou a oranžovou barvu a to mi fakt připadá jako menší z našich problémů. Zapříst přínosnou debatu o odchylce v elektřině se daří výjimečně. Výměna zkušeností nám tu moc nepomůže. 

A to je jedna vada řady takových startuperských podujatí. Málo se tu kombinuje starý a nový svět. Internetových lidiček je kolem hromada, ale naprostá většina byznysu je pořád ve starých komoditách a offline světě. Jestli mi dnes něco dává smysl, pak je to „onlajnizace“ toho, co dosud není propojeno. Vymýšlet způsoby, jak dosud offline produkty a procesy pomocí internetu a chytrých postupů zrychlit, zlevnit, zefektivnit či zpříjemnit. Nejlépe všechno dohromady. A i takových lidí je tu velmi málo. Když jsou, potkám se s nimi nakonec tu a tam u kafe. Většinou v zahraničí, kde se tohoto postřehu dobrali a kde využívají rozměrů trhu a místní podpory k tomu, aby to zkoušeli.

Až bude akce, kde se bude výrobní šéf fabriky hádat s interneťákama o tom, zda by se mu výrobní linka neovládala lépe přes tablet či něčem podobně trendovém, dejte mi vědět. Rád si to přijdu poslechnout a vezmu si flašku whisky, protože střízlivět se bude na všech stranách 🙂

Na druhou stranu, buďme v klidu. Teď jsem byl na elektrikářském veletrhu Amper a tam je to zase to samé z druhé strany. Fabrika, která začla vyrábět něco na bázi toho, že podobné zařízení vyrábí pro průmyslové účely a říkala si, že to rozstřílí domácnostem, když to v emerice tak frčí. Tušíte někdo, kde se to mohlo zadrhnout?

Akcí „starých“ i „nových“ firem je hodně. Zatraceně málo je těch „přeshraničních“. Odlište se někdo, udělejte ji. Týpky, co by tam chtěli presentovat databázi babysitterek, nechte na baru. Nechte tam rafnout se taxikáře s maníkem, co programuje supercoool klon Uberu. Týpka, co prohlásí „nechám si vyrobit ve fabrice dvacet prototypů našeho zařízen“ třeba s maníkem z Jablopcb. Aby všechny ty sny dostaly … jasné kontury … namísto poplácávání se. Je dobré někoho poplácat, pochválit, namotivovat ho ke startu. Ale teď to chce i něco dalšího. 

PS: Možná mi nějaká akce tohoto formátu utekla. Omlouvám se, nechodím všude, nepročítám všechny programy, neříkám, že všechny akce jsou špatné, naopak mnoho z nich je dobrých, ale pro jiný segment trhu, než představujeme. Mě tu chybí tahle. Ale možná jsem zákaznická skupina sám pro sebe 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

10 komentářů

 • Tak na téma střetu „starého“ a „nového“ světa bych mohla z fleku napsat vlastní pojednání a navázat jím na toto tvé. Jen by mi asi většina lidí z IT světa vůbec neporozuměla ani kdyby nemuseli číst mezi řádky 🙂 Pletení si pojmů s dojmy k pochopení světa šroubováků prostě nevede.

 • Článek je jistě zajímavý, ale není hlavní problém v tom, že jde víceméně o kopii currentcost.com? Ano, je to zajímavé propojení offline a online světa. A ano, má to budoucnost. Ale přínos energomonitoru vidím jen ve zpřístupnění konceptu a produktu na český trh. To je na startup málo.

 • Vidíte Martine, kus zakopaného psa je už v termínu „startup“. Úplně jednoduchou logikou se dá říct, že startup je každá začínající firma, ať už je to Energomonitor, nová pohřební služba nebo internetový prodejce. Prostě každá firma (a obchodní aktivita) se na svém začátku nachází ve stavu startupu. Že tento termín v určitém čase a situaci zdomácněl pro spojení s téměř nehmotnými IT aktivitami je už jiná věc. Pro mě poněkud nelogická.
  Taky trochu nechápu Vaši logiku. Patrick má začínající firmu s novým produktem a pracuje na „rozvíjení produktu v bodech které ho prodávají“. Co Vám na tom příjde na startup málo?

 • Je to fajné, ale chtělo by to vedle loga nějaký claim, který i takovým „rychlíkům“ jako jsem já ihned řekne o co jde. Z názvu projektu cosik vyplývá, ale ne až tak zřejmě.

 • Samozřejmě, každou začínající firmu je možné označit jako startup. A bylo to možné dávno předtím, než někoho napadlo, že na tom třeba záleží. Current Cost a Google PowerMeter celý koncept vymysleli, navrhli a vytvořili produkt, a pak víceméně ověřili, že to celé obchodně funguje. Ve srovnání s tím mi “rozvíjení produktu v bodech které ho prodávají” připadá prostě málo. A zmínka o tom mi v článku chybí. S tím prvním je spojeno riziko a inovace, kvůli kterým bych to pro sebe jako startup označil. To druhé je pro mě začínající firma, které ale úspěch přeji také.

 • Energomonitor „startup“ se mi líbí a fandím mu, určitě je v tom budoucnost. V UK dokonce vloni dostal známý podobný měřák na optimalizaci spotřeby zdarma od svého dodavatele energie zdarma ! Tady nám ho asi ČEZ rozdávat nebude 🙂

  Běžní spotřebitelé nejsou zvyklí na to, aby si diktovali co by ještě rádi zaimplementovali a ani netuší jaké jsou možnosti. Sám jsem si jako amatér zbastlil něco podobného Arduino, Ethernet Shield, měřící trafa a export na Pachube/Cosm, dalo mi to cca. týden, a pak to teprve přišlo…, desítky nápadů jak to rozšířit, teplotní čidla, relé na ovládání jednotlivých přímotopů, světel, teplotní křivky do každého pokoje zvlášť, ovládání a sledování přes WEB/VPN, ovládání z iPad … na to už nemám čas ani nervy.

  Takže hodně úspěchů ve Vašem „startupu“.

 • imho EnergoMonitor nie je startup, ale podnikanie v úvodnej fázi. To, čo robí startup startupom je snaha veľmi rýchlo vyrásť. K tomu sú obvykle potrební všetci tí investori, čo ten rast (často pád) urýchlia. Ak normálna firma vyrastie za rok na 10x tak je to brutálny úspech, ak to urobí startup s investormi, tak je to často fail 🙂

 • Martin: to je právě omyl vycházející zřejmě z neznalosti. Koncept nevymyslel ani Current Cost, natož Google PowerMeter a na jeho autora už si těžko někdo dnes vzpomene. Ostatně, ani tohle nebylo nic inovativního: měřáky s datovým výstupem a přenosem po síti jsou tu již léta.

  I s obchodním modelem je to jinak. Google svůj PowerMeter zavřel, protože žádný prostě nevymyslel, neměl ani hardware a aplikaci nešlo škálovat nad pár regionů. Current Cost sice obchodní model vymyslel, ale podstatně jiný, než my. V UK vznikl zákon, že dodavatel elektřiny musí dát uživateli informaci o okamžité spotřebe a CC vyhrál výběrové řízení na dodavatele takového měřáku. Internet v tom donedávna vlastně ani neměli a dodnes je to zaměřené významně jinam.

  Takže tolik k riziku a inovaci. Ani v jednom výše popsaném případě nešlo o průlom typu objev penicilinu. Stejně, jako my, využili existující postupy technické i obchodní, aby z nich vytvořili nový produkt. Jen to na větší dálku možná pro někoho vypadá víc sexy, protože google…

 • Zajímalo by mě jak máte pořešenou přresnost měření. Bezkontaktní měření z principu nemůže být nějak extra přesné (bavíme se o přesnosti 0,1-0,01%), spíše bych to viděla tak na přesnost 1-2%, postačuje to? A jakým způsobem máte pořešeny krádeže?

 • Ahoj,

  networkingova setkani, kde se michaji i lide z tradicniho byznysu dela Tomas Havrda z ICA: https://www.facebook.com/groups/131744913510747/. Ja tam byl jen jednou, asi v unoru, potkal jsem tam treba clena predstavenstva 2N telekomunikace, lidi co resi co se starou prazdnou fabrikou atp.

  Nebo http://www.golemclub.cz, tam je prumerny vek tipuju tak 45, rozhodne jsem patril mezi dva nejmladsi ucastniky 🙂

  Jinak definici startupu se netrapte. Casto se uvadi ta od Steva Blanka: „A startup is an organization formed to search for a repeatable and scalable business model“, problem je, ze je moc obecna a kazdy ma jinou optiku na to, co je to „skalovatelny byznys“.

  Pro mne je treba zakladnim parametrem to, ze to je byznys, ktery pred vami jeste nikdo nedelal, tzn. je tam nejaka (nemala) inovace. Tam je totiz ta vzrusujici a tenka hranice mezi „to je ale kravina“ a „to je ale skvelej napad“. Ono totiz casto az cas ukaze 🙂

  Kazdopadne je fuk zda jsou v tom investori nebo jestli se chodi po startup akcich, jestli je to online ci offline vec (spojeni obou svetu je mimochodem to co je ted docela IN – a co i mne dava smysl).