Jděte už s tím rebrandingem k šípku

Původně jsem chtěl napsat, aby s ním šli někam jinam, ale to se do nadpisu nehodí, je to příliš explicitní vyjádření názoru, přesvědčení. Dneska se rebranduje kde co. Stačí, aby si někdo koupil nějakou firmu a hned si myslí, že zákazníci „benefitovat ze sjednoceného brandu“. Zákazníkům je to ale fuck.

Příkladmo sousedka. Přišla se onehdá poradit, že asi něco hrozného provedla, protože jí najednou Telekom přestal posílat vyúčtování. Jak by ne, začalo jí ho posílat O2, jenže tomu nějak nevěnovala pozornost, protože ty nezná a když v televizi šla seznamovací kampaň bublinek, tak šla prohodit prádlo z pračky do sušičky. Kromě poznatku, že jí pračka pere zatraceně rychle, protože reklamy jdou dneska už po dvaceti minutách, je z toho docela zásadní poznatek, že je jí nadnárodní brand naprosto ukradený. Naprosto.

Nedávno jsem byl v nějakém diskusním panelu, kde jsem hovořil chviličku o počátcích DSL a obratem jsem se vrátil k situaci v ADSL u Českého Telecomu, abych konstatoval, že firma dlouhodobě nedrží krok se světovými trendy, ač to o sobě ráda tvrdí a representovat to na instalaci španělského Imagenia je zcestné.

Následně na mne vyjel nejmenovaný manažer, který mne jízlivě upozornil, že jsem asi v telekomunikacích ledasco přehlédl, například to, že Český Telecom už nemáme, ale že ta firma se jmenuje Telefonica O2. Ujistil jsem ho, že jsem to nepřehlédl a že jmenné rozdělení na Telecom a Eurotel se stále používá všude tam, kde je potřeba rozlišit obě firmy. Ačkoliv jsou nomenklaturně integrovány, zatím stále jsou to diametrálně jiné firmy. Zatímco lidé z Eurotelu jsou veskrze akční a positivní, staří telekomáčtí zaměstnanci jsou… nu… staří 🙂 A pak jsem dodal, že by si mohl pamatovat, že jeho zaměstnavatel se ve skutečnosti jmenuje Telefonica O2 Czech republic. Což ho dojalo dostatečně. Skutečně, ponaučení druhé: v rebrandingu se ztrácejí i vlastní zaměstnanci společností.

Nedávno mne v eBance upozornili, že od příštího roku budou plně integrování s Raiffkou. To je ta žluto-černá nádhera. A na můj vyděšený dotaz, co se stane s elektronickým bankovnictvím mne ujistili, že integrovaný systém bude mít to nejlepší z obou systémů.

Abych řekl pravda, bojím se toho jako čert kříže. Toho, co nějaký manažer v Oberoesterreichu vyhodnotí jako nejlepší z obojího. Protože objektivně vzato, po shlédnutí obou systémů, je volba jednoduchá. Převeďte všechno na systém eBanky, protože minimálně v zákaznickém front-endu je deset let před vším, co tu banky nabízejí za elektronické bankovnictví. Jak je na tom back-end, to je mi lhostejné, klidně ať tam mají skřety co jezdí v podzemí na horské dráze jako u Gringottových.

Jenže co si budeme povídat. To nejlepší je vždycky systém kupujícího. Jinak by přeci dotyčného nekoupil, kdyby nevyhrál svojí kvalitou, říká si integrační managor. Jenže nemá pravdu. Ale líp se propouští a likviduje u právě koupené firmy, než ve vlastních řadách, tak už to chodí.

Jestli se Raiffeisen banka opravdu rozhodne elektronické bankovnictví eBanky zlikvidovat, bude to velmi smutné. A známí z eBanky mne už na to pomalu připravují, že se s komfortem jejich aplikace mám rozloučit. Pak ať se mnou jako se zákazníkem Raiffka nepočítá. Mne je totiž silný nadnárodní brand ukradený. Já měl rád ten ebankovní. A taky jejich skvělou aplikaci. Brand oželím, ale aplikaci bych želel nerad – a rozhodně ne jako zákazník banky. Poučení třetí: změna brandu není nic, co ospravedlní zhoršení služeb.

Co je vyvážením těchto tří ponaučení? Opravdu rebrandovaná firma tolik ušetří na marketingu? Opravdu běžný uživatel dá přednost Vodafone přes Oskarem a O2 před Eurotelem? Nebo je to jen chvilková mánie? Snad jen marketingoví mágové vědí…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

41 komentářů

 • Pravda, pravda. Ovšem po Gringotech v back-office mám kávu na monitoru …

 • No já jsem klientem Raiffeisen a mám naprosto stejné, i když opačně orientované obavy – že bude zlikvidován systém Raifky a přejde se na E-banku. A to i když systém E-banky vlastně moc neznám. Se stávajícím jsem relativně spokojen a obávám se, že v novém systému bude zase všechno jen pro klienty společnosti Microsoft (R) či zcela neprůhledné. Tak se nechejme oba překvapit co z toho vyleze – nakonec změnit banku je sice otravné, ale při změně banky jsem si vždy o něco polepšil. Takže s případnou změnou banky určitě nebudu otálet :). Co se týká SPT-O2 – to je na dlouhý povídání. Moje přítelka pracuje v Eurotelu, tedy dnes už v SPT-O2 a její zaměstnanecký ADSL a IPTV kupodivu funguje OK. Z velké části to přiřazuji té skutečnosti, že bydlí 400m od moderní ústředny, na které visí jen málo lidí. Ovšem být obyčejným člověkem, je to stejné jako u SPT – napřed objednat telefon, pak (možná) ADSL, pak (možná) IPTV. Za 1,- Kč měsíčně, co to máme, je to dobré, ovšem plnou cenu bych za to nikdy nedal. Jo a ten upload je hroznej – nechápu, proč je takovej problém prodávat lidem SDSL, proč všude cpou ADSL. Rembrand bohužel směřuje k tomu, že vše dobré z Eurotelu se zničí a bude vše jako v SPT. NMAŽ.

 • Ano Ano Ano ! Co se tyce eBanky, chystam se po letech – jsem jeden z prvnich zakazniku vubec – na hrozne bolestivou zmenu, ktera se jevi bohuzel jako neodvratna. Svet se riti do rite. Neni tady nejaka dobra duse, ktera by potentatum v RB vysvetlila, v cem ze spociva to kouzlo eB a proc ji Ti co ji maji tak miluji ? :o(

 • Byl jsem klientem ebanky od sameho pocatku. Uz nejsem, nejprve jsem zjistil, ze system ebankingu ma dnes uz kazdy, pak jsem zjistil, ze ebanka je prilis draha a nakonec mne dorazilo, ze stejne musim chodit na pobocku pro nektere sluzby. Je pravda, ze ebanka tim, ze s ebankingem zacala a byla to jejich hlavni konkurencni vyhoda, ho mela a ma asi nejlepsi, ale po letech placeni vsech nesmyslnych poplatku (z nichz vycuhuje naprosta nehoraznost placeni za prichozi platbu) jsem uz nevydrzel. Zjistil jsem, ze Fio tohle dela zadarmo a jejich web aplikace vcelku slusne funguje na Macu, Linuxu i mobilu. Na druhou stranu ma Fio jednu velkou nevyhodu – hypoteku si u nich nevezmete a taky vselijake uverove karty, spotrebaky a jine veci, kdy si uzijete hned, ale platite az potom, asi nejdou. Clovek musi bydlet ve svem a mit to jen jako bezny ucet, bez nejake zvlastni credit history.

 • Podobny priklad je u roamingu pri zmene Oskar->Vodafone. Pred akvizici mel Oskar s Nemeckym Vodafonem levnejsi roaming, nez ma ted Vodafone s Vodafonem (a pri tom delaji marketingovou tlacku o sjednocenem roamingu, ktery je uzasne vyhodny – kdo si neprecte ceniky, jim na to treba i naleti).

 • eBanka má sice hezký a funkční front-end pro uživatele, ale front-end pro jejich osobní bankéře je dost divný – vždycky mě překvapí, že ať už jsem na pobočce pro cokoliv, tak oni si to nevyplní do intranetu (kde by měli ledascos předvyplněné), ale otevřou si Wordovský dokument (šablonu) a tam to položku po položce vepisují! – kdyby tohle změnili, tak mohou návštěvy na pobočce zkrátit tak na polovinu (a mít z toho odpovídající úspory i spokojenější klienty).

 • já se těším na mbanku – mohl by to být takový svěží vítr – to co byla ebanka když vstoupila na trh.
  eBanka mě taky zklamala – od té doby co ji koupil Kellner šla totálně k šípku (přesněji, nehla se ani o krok dopředu). Jinak ale souhlasím, je to stále nejpokrokovější česká banka, její systém je nejlepší a hlavně je jediná použitelná pro české online platby. A že se tohle nikdo 10 LET! nepokusil zvrátit mi připadá jako největší záhada českého online trhu.

 • ad pv: internetové bankovnictví eBanky používám už od doby kdy se jmenovala Expandia (a to už je pár let) a skoro celou dobu na různých Linuxech a Mozillách a Firefoxech. Strach máte úplně zbytečně.

 • Onen slavný internetbanking od eBanky ani pořádně nefunguje pod Operou, což mi přijde od banky, která si hraje na specialistu na internetbanking, docela ostuda. S tímto faktem a ještě s faktem, že je to dosti drahá banka, jsem zrušil účet zhruba před půlrokem, takže při fúzi slzu zamačkávat nebudu.

 • Co se týče ADSL vs. SDSL … úplně se v tom nevyznám, ale kam až sahají mé znalosti DSL, tak je to v tom, že SDSL v součtu nikdy takových rychlostí nedosáhne. Chci tím říct, že poměr pohybu down/up rychlostí není lineární. Na stejných drátech, stejné kvality, ve stejném pásmu jsou vám schopni poskytnou např. 1024/1024 SDSL nebo 10240/512 ADSL (čísla jsou samozřejmě smyšlená, jen pro ilustraci, jde o pointu). To jsou nějaká telekomunikační kouzla. Kdybych se něják výrazně mýlil tak mě opravte.

  Jinak tomu marketingovému rebrandingu taky neholduji. Kdyby to skutečně přinášelo to co si od toho všichni slibovali, tak bych proti tomu nic neměl, ale zatím to jen firmám sebralo na osobitosti a nějaké výrazné posuny směrem k „Evropské úrovni“ jsem zatím neregistroval.

  A za představu Gringottů pod interfacem eBanky máte u mě bod 😉

 • Zcela naivně jsem očekával, že když se z Telekomu stane O2, že kvalita jejich služeb se podstatně zvýší. Telekomu jsem to ještě chápal, i když nepromíjel, býval to přeci státní podnik. Když jsem si nově zařizoval internet a informoval jsem se na ADSL, nestačil jsem se divit. Tak nehorázné poplatky a limity a navíc stále poplatek za telefon! Řekl jsem jim, ať si takovou službu nechají. Dostal jsem pomalu vynadáno. Oni si snad myslejí, že mají nejlepší a nejlevnější službu na světě.

 • „Zatímco lidé z Eurotelu jsou veskrze akční a positivní, staří telekomáčtí zaměstnanci jsou… nu… staří“

  Tak se obávám, že jsi přece jen zaspal dobu, protože nyní už jsou zaměstnanci Eurotelu pouze mladí a možná i akční. Jak je začal opanovávat Telecom, tak dobří lidé začali mizet. Druhá vlna přišla se Španěly. Všichni schopní odešli buď sami, nebo byli odejiti a nyní to tam vedou prověřené kádry z Telecomu (konečně mají plat jak v Eurotelu) a ty doplňují velmi mladí shiny hapy people z univerzit, kteří dělají relativně levně – bohužel nemají zkušenosti. Zato má HR dobrou ruku na ty namyšlené, co všude byli a všechno znají.

 • Pro Jirku. Taky mi eBanka v Opeře nefungovala – je tomu asi 3 roky zpět. Pak jsem použil ty dvě kuličky co mám v hlavě – říká se jim oči přečetl si v nápovědě jak přepnout menu do nonflash stavu a ejhle najednou to začalo běhat a od té doby jsem se nesetkal s tím že by v nějakém prohlížeči nešla rozchodit. V době kdy ještě používala 40ti bitové šifrování jsem ji kolegovi rozchodil na 486 s netscapem na který byl zvyklý. Samozřejmě uznávám že by to mělo být standartně vytvořeno tak aby to fungovalo všude bez jakýchkoliv úprav – ale přiznejme si že to je sci-fi. Zvlášť v dobách kdy Operu používal jeden člověk z tisíce aby se celý web ladil pod všemi možnými prohlížeči jenž byly k dispozici. A celkově se mi zdá že lidi jsou čím dál pohodlnější hledat odpovědi na své problémy či otázky a spíš čekají kdo jim co přinese pod nos než aby sami něco vyzkoušeli. Nejlépe to ilustruje příklad kdy jsem přemýšlel nad výměnou auta protože můj starý nissánek už nějak ztrácel dech a mechanik se podíval, vyměnil vzduchový filtr, vyčistil svíčky a když jsem se vrátil po zkušební jízdě s tím že to má odpich jak zamlada tak mi doporučil ať se na obědě přežeru dám na hlavu igelitový pytlík a jdu si zaběhat ať vím jak se to auto cítí. Kdybych se nezeptal a nepátral tam mám nové auto – ano i to je řešení.

 • ad Terst: ne „nonflash“ ale „non java applet“ jestli se nepletu (takove to male tlacitko „>js“ pod menu )? ale to je detail… taky jsem to tak udelal a od te doby jedu prakticky v cemkoliv.

  Ted jsem overil Firefox a Safari na OSX a Firefox a Operu 7.5.4. na Fedora Core 6, vse funguje.

 • Co se tyce systemu eBanky, je uz rozhodnuto, prechazi se kompletne na system RB s tim, ze ten se predstavi v novejsi verzi, kde bude mit nejake nove funkcnosti.

  Samozrejme je to naprosta katastrofa, protoze se rusi online operace, RB system bezi davkove a byt ty davky se mohou spoustet treba jednou za 15 minut, zpravidla se to nedela. Navic vysledky operaci cekaji na potvrzeni lidske obsluhy, takze operace se projevuji jen v pracovni dobe. Rusi se platebni brana ebanky pro obchodniky a ti musi migrovat na system 3d secure. Zcela ztrati moznost cteni operaci pres https post requesty jako jsou definovany ve stavajici eBance. Podepisovani operaci se bude delat certifkatem ulozenym na disku, protoze ta java aplikace ho jinde nenajde. Nikdo nevi co bude s eKomunikatorem, ale zrejme se taky zrusi.

  Sance na upravu chovani systemu RB je nulova. Je to giganticky system s miliony auditu a kontrol, zmena jednoho policka prijde na statisice euro. Je robustnejsi nez ebankovy, lepe odola utokum vlastnich zamestnancu a operatoru, takze je tam mensi riziko podvodu. Jenze to nikoho z klientu nezajima.

  Asi jedina nadeje je, ze by nekdo shromazdil lidi z eBanky a nechal napsat system ebanky znovu. Jenze to bude tezke, protoze eBanka zacala po koupi Kellnerem rychle setrit, zastavila vyvoj a ztracela klicove lidi (On totiz nechel mit nejlepsi banku, ale vyhodnotil, ze banka se prodava pod cenou a tak ji chtel levne koupit a najit kupce co ji draze koupi, coz se mu povedlo, byt to trvalo dele nez cekal). Pro novy system nebude stacit nabrat lidi, kteri odesli ted po koupi RB, ale bylo by potreba pritahnout lidi co odesli pred 4 roky a ti uz jsou mezitim tezko k mani. Navic jsou uz stari a vyhoreli, bude jim chybet energie k tomu, aby zmenili svet.

 • Pouzivam Internetove bankovnictvi Komercni banky a eBanky. A popravde na systemu eBanky v posledni dobe uz nespatruji na rozhranni pro klienty velkeho rozdilu. V cem by bylo dokonalejsi. Vse co potrebuji udelam vetsinou bez problemu jak v te „super hi-tech online bance“, stejne jako i v te „zkostnatele kamenne bance“.
  Ceho se ale desim je slouceni toho, co je v pozadi. To co Patrick zrovna netrapi.

  To je totiz ten system, ktery zajistuje, ze penize poslane v ramci eBanky z uctu na ucet se zauctuji prakticky v realnem case. Zaplatim tedy v praci za zbozi v Alzasofu, ktery mam pres dve ulice od Tiscali. A rovnou si tam pro zbozi dobehnu. Jelikoz je transakce provedena hned. Neceka se na zuctovaci hodinu v pet vecer, nebo jak je to u Komercky.

  To je ta vec, ktere se desim v ocekavani slucovani eBanky s Raifkou.
  Ale zustavam klidny. Pokud pocitim, ze je jejich system horsi, nebudu mit dalsi duvod zustat a vse sjednotim pod Komercku. Se kterou jsem jinak taky spokojen.

  Pokud jde o rebreanding operatoru a jinych firem … to si snad ani nezaslouzi komentar. Na prejmenovani a prebarveni ve vysledku hazim bobek. Pokud integrita firmy zustava. Problem pro zakaznika trochu nastava ve chvili, kdyz se firmy navzajem poziraji a slucuji.
  A nejhorsi pripady jsou ty vzorove, jako je pozrani Eurotelu Telecomem. Pozrani male dynamicke a kvalitne fungujici firmy tezkopadnym neohrabanym a neefektivnim molochem.
  V tomhle pripade navic funguje zakon silnejsiho. Kdy ve vysledku odchazi kvalitnejsi lide na ukor tech tezkopadnych neohrabanych … inu starych.

 • Reakce na uzivatele F: Tak pokud je tohle pravda, splni se me nejcernejsi obavy.

  Ztratim dve zakladni veci, ktere si na eBance cenim. Online operace … tj. operace v realnem case. A za druhe autorizace pomoci aplikace v mobilu.
  Certifikat ktery pouziva treba Komercka mne totiz neuveritelne sere. Clovek ho na necem musi nosit. A je to pak houby bezpecnost. Oproti SIM Toolkitove aplikaci v mobilu. Coz je navic neuveritelne univerzalni. Pouzitelne kdekoli.

  Pokud se takto Raifka zachova, srdecne jim dam sbohem a cinicky budu doufat, ze takovych uzivatelu bude vetsi cast. Aby se treba zkonstnateli byrokrati chytli za nos. :-/

 • Já se taky bojím a výše popsané jsou taky moje nejčernější obavy. Zatím se snažím malinko uklidňovat tím, že RB koupila eBanku kvůli klientům (ověřeno). Pro primo. Klienti eBanky jsou netypičtí a hodně lpí na svém skvělém ebankingovém systému. Pro secundo. Když jim ho RB vezme a nahradí něčím blbějším, klienti utečou. Pro tertio. RB vyhodila prachy za eBanku do luftu zbytečně. Quod erat demonstrandum.

  Nezbývá než pasivní ČSD (čekej, seď a doufej) kombinované s aktivním SNB (sháněj náhradní banku).

 • btw, Marigolde či jiní – nemáte nějaký tip na dobrou zahraniční banku, dobře použitelnou na dálku? Když už bych totiž banku měnil (a zničí-li RB ten ebanking, z eBanky rozhodně odcházím, ač jsem jeden z prvních a nejloajálnějších klientů), tak bych možná zvolil rovnou banku někde venku… Jednak kvůli diverzifikaci rizik, jednak dobrá zahraniční platební karta je holt dobrá platební karta…

 • Tak to je opravdu hrůza 🙁
  Online operace jsou naprosto úžasná věc a představa, že by je teď zrušili je děsivá… To bych šel pak taky jinam.

  Nemělo by cenu sepsat nějakou petici, případně poslat hromadný dopis vedení?

 • Dundee: Uz jsem o tom uvazoval. Sice peticim bezne nijak nefandim a stezovatelske dopisy take nesepisuji.
  Ale premyslim, ze poslu email (do cerne diry) jejich zakaznickeho centra. Kde bych vylicil obavy z informaci sirenych Intenernetem. A ze doufam ze mi me obavy rozptyli. A nebo muj podnet postoupi vedeni.
  Jelikoz se domnivam, ze stejne bude reagovat znacna cast internetove komunity vyuzivajici sluzeb eBanky.

 • Jž přes rok se v eB dělá na novém klientském systému, který je ještě minimálně o třídu lepší než současný, díky probíhající integraci ale odchází zcela otráveni klíčoví lidé a místo práce na dokončení nového KS se řeší různé převodníky mezi dB a podobné kraviny. Systém měl být nasazen již v první polovině letošního roku, ale pravděpodobně k tomu vůbec nedojde. To, že RB jde o klienty znamená nasypat eB klienty do RB a kdo je nespokojený může jít jinam.

  Současný systém se bude udržovat do r. 2009 a pak se přejde na nový, postavený na MIDASu – systému RB, řešený bude způsobem – „on-line? to chce jen 15% klientů to nepotřebujeme, online obchody za platí eBanka – nepotřebujeme, atd..“

 • Ja rebranding neodsuzuji – asi, ze jsem nidky neridil nadnarodni firmu, tak muzu tezko posoudit pro a proti. A v pripade Raiffky to vidim taky jinak – proste si koupila klienty eBanky a neni duvod udrzovat dalsi brand. Cast jich mozna odejde, ale uprimne – kam? Vetsina – a o ty jde – zustane. Ja jsem si pred peti lety vybiral banku a zvolil jsem Raiffku (ano, dal jsem ji prednost pred jiz existujici a fungujici eBankou).

 • a-c: Ja RB vnimam stejne, jako treba Komercni Banku nebo CSOB. Proste stejna banka stareho typu.
  Jako trochu jine banky vnimam pouze eBanku a Citi bank.

  A pokud mi RB zrusi vyhody eBanky, tak je logicke, ze si vyberu kohokoli jineho, nez jodlujici typy. 🙂
  O to spis, ze ucet v KB uz mam, tak proste jen ten jeden zrusim, zas si necham posilat penize jinam prevedu par trvalych prikazu.

 • No, nějaká petice by možná nebyla od věci. Trochu to medializovat předem vždycky bance pomůže rozvážit, jestli jí pár set tisíc euro za úpravu softu stojí za to… Klidně ji pomůžu sepsat, propagovat, cokoliv – ale organizačně bych to nezvládl…na to nemám zase moc času, aby se na mne dalo spolehnout 🙁

 • Já jsem do RB napsal, otázal jsem se, že jako klienta EB mě tato blízká budoucnost zajímá a i jsem zdůraznil, že případné omezování funkčnosti, jak zde v diskuzi bylo zmíněné, je pro mně důvod změnit banku. Na odpověď čekám. Kdyby to udělal každý, kdo to tak cítí, možná by si uvědomili, že nás je víc.

 • Tak už jsem dokonce dostal odpověď, potěšilo mně, že to nebyla žádná šablona typu „blablabla“, ale byly zodpovězeny mé konkrétní dotazy. To, čeho jsem se na základě příspěvku „F — 10.5.2007 @ 16:20“ bál nejvíc, tzn. konec online převodů a nutnost souborových certifikátů, prý není pravda. Je fakt, že na webu
  http://www.rb.cz/default.aspx?section=263&server=1&article=271 se už nyní píše o autorizaci vstupu či příkazů přes SMS.

 • Vskutku zabavne poctenicko… Mimochodem bych se jen tak mimodek chtel vyjadrit k situaci DSL potazmo teda xDSL v Irsku, kde momentalne pracuju pro nejvestiho poskytovatele DSL pripojeni http://www.eircom.net [stara smradlava bota, neco jako Telecom pred 10ti rokama]. Situace okolo DSL a vubec celyho broadband pripojeni je to naprosto otresna. Prodavaj se to tady lidem ktery sou tak daleko od ustredny ze jim to jede napriklad jenom tretinou rychlosti, je to nestabilni, vypadava synchronizace a je dost velkej packet loss.. Denne vola do support centra okolo 2000 lidi. Za minimalni balicek 1M/128kbit se plati mesicne 30E a je to samo agregace 1:24 a limit je 10GB. Co je nad tak se plati 1 cent za 1 MB !! Tim bych chtel tak trochu naznacit, ze DSL v CR na tom neni az zase tak strasne jako to vypada a jak si mnozi myslej…Samo v Velke Britanii je situace diky konkurecni daleko lepsi ale tady na buranove, rozumej cele Irsko je to otres..Lidi budte radi za to DSLko co mate v CR, vazne. Jinak maj tady cca 200 tisic pripojek a je tu cca 5 poskytovatelu DSL, ale samo ze lajny patrej mistnimu @Telekomu@..

 • to pv >>>>

  SDSL > tim jako myslis RADSL se synchronima rychlostma na UL/DL ? > haha nenech se vysmat to by ty linky nepobraly a kdyz uz jo tak na co??? ADSL je pripojeni pro domacnosti a tam se taky pocita s tim ze budes spis stahovat nez uploadovat > jestli chces poradny pripojeni tak si zaplat optiku nebo breeznet a hotovo, ale taky za to zacvakas..myslim ze adsl za 500 nebo kolik to tedka kostuje je fer nabidka, samo dostupnost je jina vec…

 • to P.Zandl. Zdravim, ta petice by mozna pomohla vycistit informacni sumy, ale ne situaci. Nicmene vezte, ze vedeni eRB sleduje internetove diskuse a take se jich ucastni a take je pak resi :)))). No ale malo kdy neco vyresi …. resp. neresi, bo nevi jak :)))) Nic ale neni tak horke jak vypada, je ale pravdou, ze nad vetsinou integracnich kroku zustava zdravy selsky rozum stat.

 • Resite kvadraturu kruhu nebo nesmrtelnost chrousta?
  Rebranding je prece tradicni zpusob super manageru, jak zadupat to, co funguje, a nalinkovat lidem novou zarivou budoucnost, ktera je ovsem ve skutecnosti horsi, nez predchozi stav (viz. napr. zminene ceny roamingu Os->VDF popr. predtim narust tehoz pro Paegas->T-Mob, kdy „nove skvele clenstvi v nadnarodni skupine“ znamenano jen „od ted vas podojime vic i pri volani v ramci nasi vlastni skupiny“)
  A co se tyce pozirani (kupovani) progresivnich firem starymi molochy a pak jejich zniceni, to je taky klasika – byt spatna – dnesni globalni spolecnosti. Nove, mlade a progresivni firmy sice pusobi jako tahouni, prilakaji zakazniky, vylepsi sluzby, ale (to je dulezite) STOJI JE TO NAKLADY. Proti tomu zastarale a zkostnatele firmy setri na kde cem a doji sve zakazniky kde mohou (vselijake pausaly, poplatky za kde co), ale ve vysledku MAJI ZDROJE a mohou tak ty „mlade a progresivni“ zkoupit a pohltit jejich zakazniky (funguje to v bankovnictvi, funguje to tak v telco firmach, hypermarketech, IT branzi, proste vsude, kde existuji velke a vetsi a nadnarodni molochy…)
  A je to tak spatne…

 • To Martin Kolar: Já ted zase žiju v opačném extrému – FTTH do baráku, UTP po něm, 35 USD měsíčně, včetně daní a pochopitelně linky.

  Takže aktuální nabídka v ČR mi kosher nepřijde, a to i ve srovnání s Německem. Ano, je to o konkurenci a reálně nastavené LLU, ne ten paskvil, který drží ČTÚ.

 • Rebranding Eurotelu na kyslík mě nes..e, ale kvalita oxidace ano. Už jen způsob, jak se dostat na www kyslíčníku je trapný a těžký, ještě že funguje http://www.Eurotel.cz Podstattnou změnou k horšímu je, že mi dříve mobil po ukončení hovoru ukázal nejen cenu hovoru ale také zůstatek předplatného. Po vylepšení to systém nějak neumí. Taky dobře, v panické hrůze, že provolám nevědomky keredit raději nevolám (trapný způsob jeho zjištění je pro mne ponižující) a ve výsledku ušetřím. Kdyby se takto chovalůi ostatní, fintu by telefonní gigant raději vrátil zpět…

 • nepopsal bych celou situaci koleb EB a RB lépe…. stejně tak pokud RB zařízne EB, odcházím jinam a se mnou i pár firemních a osobních účtů, které v EB mám… to není nějaká výhrůžka, to je prostý fakt …
  když jsem si zakládal účet u EB, kupoval jsem si služby v nějaké kvalitě a NIKDO mě nepřesvědčí, že „nové“ služby jsou lepší, pokud tomu tak opravdu nebude… což když porovnám ebankovnictví RB a EB, hádejte kdo vyjde líp ???
  marketingové řeči a PR kupujícího molochu mě opravdu nezajímají, zajímá mě pouze užitná hodnota služeb ….

 • No, já bych ještě dodal, že jako zákazník očekávám, že mne to spojení a případný přechod (na řekněme obdobný systém – jsem optimista) nebude zatěžovat ani administrativně, ani časově. Protože když si představím, že bych musel strávit nějaký čas a kýbl papírování u všech 4 účtů, které u nich mám, tak to bych byl fakt rozladěnej a začal se poohlížet jinde (jako, že už se teď poohlížím, abych mohl případně včas utéct, pokud by byly změny k horšímu)…

 • v zasade souhlasim s clanke; jen pridam svoji trosku do mlyna…vite co? ja si furt nejsem schopnej zapamatovat adresu o2, jestli je to o2.cz.com nebo o2.com.cz nebo o2.co.cz nebo co…tak tam stejne vzdycky fouknu http://www.eurotel.cz a dostanu se kam potrebuju; by me zajimalo kolik lidi to takhle dela; z mych znamych docela dost… hehe, to asi nezrusej jestli jsou rozumny a maji nejaky ty statistiky kolik lidi jim pres to chodi

 • Neni to nahodou tak, ze system ebanky je navenek hezky, ale vevnitr zoufale zastaraly (postaveny pouze na databazi), nezvladne o moc vic klientu nez ma ted zhruba ebanka a tudiz se NEDA pouzit jako ten novy spolecny?

 • to Karel:

  co znamena „system postaveny pouze na databazi“? Bankovni systemy me zivi, uz jsem jich par videl, takze si troufam tvrdit, ze bez databaze by to nejspis nefungovalo tak, jak by clovek ocekaval 🙂

  Zoufale zastaraly system EB… to jsou zvasty. Jednak system samotny byl napsan od nuly pred asi 12 lety, coz v oblasti bankovniho software neni zas az takova doba.. druhak je to Oracle, coz samo o sobe sice nemusi nic znamenat, ale v oblasti bankovnictvi je to na technologicke spicce.
  Neznam tu aplikaci natolik, abych dokazal zhodnotit skalovatelnost jejich reseni, ale EB sama by jeste par let problemy nemela. Uz proto, ze jezdi na relativne slabem HW.
  Samozrejme, vzajemna migrace RB a EB systemu je z oblasti utopii. Jedine, v co lze doufat, je zachovani EB systemu pro stavajici narocne a bohate klienty, kteri jim jinak utecou. Coz neni prilis realna predstava.

 • to Field:
  Pokud je to tak, jak pisete, jen by to potvrzovala ma slova 😉
  Predpokladam, ze ten, kdo vi, jak takovy bankovni system s multikanalovym forntendem ma vypadat, chape, co jsem chtel rict.

 • Ano, v tom pripade jsem mozna napoprve uplne nepochopil, co jste tim chtel rict, omlouvam se..

  Ale vcera mi to nedalo a podival jsem se na ebanking RB. No, EB to neni, ale zas takova hruza to taky neni, dokonce s tim vyhravaji nejake ceny. Nejvetsi skoda bude asi tech prubeznych „realtime“ plateb uvnitr banky. A samozrejme si to zada castejsi navstevy nez EB, kam v poslednich letech nechodim vlastne vubec.

 • to pixy:

  Něco jsem o anabázi se zakládáním účtu v zahraničí napsal http://skritkuv.blog.lupa.cz/0704/zalozeni-firemniho-bankovniho-uctu-v-nemecku-ii, tak snad vám to nějak pomůže.

  Jinak myslím, že u jakékoliv německé banky můžete zapomenout na kvalitu internetového bankovnictví eBanky. Platby se potvrzují TANy, což je seznam kódů, které dostanete fyzicky od banky:-/, žádné SMS jako u České spořitelny natož SIM toolkit aplikace s BPINem u eBanky.