Jaroslav Dušek: Do dvou let bude možno mobilem telefonovat pouze z budky

Včera jsme vyrazili na hru Jaroslava Duška Čtyři dohody. Osobně se tomu zdráhám říkat hra, jde spíše o kázání v takovém tom starosvětském stylu, v blízkém kontaktu s obecenstvem, ale kázání se tomu neříká. Asi proto, že kdysi by na kázání lidi nechodili a dneska, když už u J. Duška tuší, o co jde, je to jedno. Lístky samozřejmě zajistila Dita z moci své úřední od Cleverlance a já byl ten klasický Plus Jedna, ba dokonce jsem se domníval, že už v Cleverlance nikoho neznám. Později na rautu se ukázalo, že chyba lávky a několik cleverlancáků asi ještě teď dumá nad tím, jestli jsem opravdu VIP zákazník na javové bankovní systémy. Podle mne podařená akce, zdálo se mi, že i bankéři se bavili.

Citát v nadpisu se samozřejmě také přeneseně týkal zvěstované toltécké moudrosti a J. Dušek také hned plasticky představoval, jak to bude vypadat, až EU přijme pravidla, že mobilem lze telefonovat jen ve vyhrazených prostorách. Totiž když úředníci budou moc hodní, udělají i speciální prostor, kde budete moci nejenom telefonovat, ale dokonce I KOUŘIT!

Zajímavé na tom je, že budoucnost mobilů nemusí každý vidět jednoznačně. Když se dneska na Marigoldovi zeptám, jak vidíte budoucnost mobilů, většina lidí se zahledí do nějakého singularitního bodu, kde lze mobil spatřit jako implementovaný při narození pod kůži, napojený na centrální nervový systém atd. Jenže co když to bude jinak? Co když mobily opravdu zaniknou nebo budou omezovány podobně, jako kouření? Nedává vám to logiku? Ale jistě, mobily jsou vlastně stejně zneužívány, jako drogy. Ruší nás na představeních, v restauracích, ve společnosti, v práci. Nepříjemně hlasitě zvoní, nenechávají nám klidu. Ruší nás stejně jako hulákající opilci. Ruší nás lidé, kteří jimi nahlas telefonují, kteří je používají za volantem i přes všechny ty zákazy. Zvykneme si na to, nebo se bude používání mobilů regulovat?

Všimněte si, jak se vyvíjelo používání mobilů u high society. Když byly mobily drahé, patřilo k dobrému bontonu, mít je. Zhruba od přelomu tisíciletí se ale ti bohatší od mobilů oprosťují a znám řadu vlivných/bohatých lidí, kteří mobil jednoduše nepoužívají a pokud ano, tak v podstatě jen pro ochozí hovory nebo jako pager pro sms. Hovory na něm přijímají jen od rodiny, číslo nezobrazují a nerozdávají. Proč? Protože fakt, že musíte být na mobilu, je něco jako zotročení. Jste tak nízko v potravním řetězci, že si na vás může každý houknout, ať jste kdekoliv. Abyste se uživili, musíte být na příjmu dvacetčtyři hodin denně. Aby vám to zaměstnavatel osladil, dostali jste poslední model telefonu a přivírají se oči nad tím, že voláte i soukromě. Jste otrok – jen jste dostal pozlacená pouta, co vypadají skoro jako hezké náramky, když přehlédnete ten řetěz mezi nimi.

Ne, budoucnost není jednoznačná a i když si myslíme že víme, kam nás zavede, můžeme být ještě překvapeni. Čím více něčeho máme, tím více chceme něco jiného. Čím více používáme mobil, tím více nás štve, když nám zvoní v nevhodnou chvíli, jenže chyba je v nás a ne na straně volajícího, který nemohl vědět, že nám volá nevhod. Jsou výhody mobilů takové, aby to stálo za jejich invazi do našeho soukromí? A opravdu bude Zandl tím prvním, kdo si nechá implementovat sim kartu pod kůži a na sítnici mu bude svítit Vodafone CZ? Nebo spíše za chvíli odloží svůj mobil, koupí si kartu do telefonních budek a nebo pager? Co je to za svět, kde 14% respondentů se přiznává, že přijme telefonní hovor i během sexu? Nebo je svět v pořádku a tohle je jen darwinovské řešení, jak vymazat genovou informaci debilů z genomu lidstva?

Mnoho otázek, málo odpovědí. Zeptejte se mne za dvacet let a nebo jděte na Jaroslava Duška a Čtyři dohody…

PS: Bingo, já jsem ten ufon, co se ptal, jak dopadnou děti, které se nedají do ohrádek. Ale jen pro forma. Já to vím. Zažil jsem to. Takhle.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

18 komentářů

 • Jeden z nejlepsich postu za posledni pulrok, imho.

 • Jenom drobná jazyková poznámka, pokud by se chtělo opravovat: starosvědské => starosvětské.

 • Hm. Nejsem bohaty ani vlivny a presto dusledne pouzivam profily podle denni doby nebo nalady. Mam CLIR a cislo nerozdavam, jen email. Neznama cisla/CLIR nezvedam vubec. Je ale fakt, ze na prijem klientu mam obchodnika 🙂

 • [2] kdepak, to mělo být starošvédské.

  Ten Dušek je výborný. Byl jsem na něm před půl rokem a říkal si, že bych chtěl jít znova, abych viděl, jak se to změní. A skutečně – změnilo se, nám moudrosti o mobilech ještě zatajil.

 • obávám se že potřeba komunikace (=nutnost k úspěchu) převáží veškeré nedostatky. Může se omezovat hlasitost zvonění, může se omezovat to, aby mobil musel při focení cvaknout atp., tj. bránit omezování jiných osob používáním mobilu, ale jinak to spíš půjde cestou oné maximalizace funkcí při minimalizaci velikostní (vůbec si nemyslím, že by se kdy implantoval pod kůži, na to se technologie příliš rychle vyvíjí a než by se vám zahojila jizva, tak už bude něco nového, lepšího. A tam kde je jizva už se řezat nesmí.
  Co se mě týče, mám už od mala dobrovolnou selektivní "hluchotu" na telefony. Prostě když jsem příliš daleko od telefonu (kteréhokoliv), tak může řvát jak chce, a já jej ignoruji a tělo se naučilo to, že slyší jen první zazvonění a když se rozhodnu hovor ignorovat, tak ignoruje i zvonění.
  Navíc dnešní mobily a jejich funkce zobrazování čísel volajících to ještě vylepšily – když volá někdo důležitý, tak mu prostě v nejbližší volné chvilce (tj. tak do půl hodiny) volám zpět.
  Vzpomínám si na příběh staršího australana někde na samotě v buši, ke kterému přijela dcera ze Syndey. Sedí venku, povídají, popíjí. V tom chlapíkovi zvoní telefon – on nic, povídá si dál. Dcera už je po chvilce nervózní a řekne "ehm, tati, víš, zvoní ti telefon". On jí odpoví "já vím". "A proč jej tedy nezvedneš?". "Já si jej pořídil kvůli své pohodlnosti, nikoliv kvůli pohodlnosti jiných".
  A nebo ještě jedna památná věta, která se týká nejenom mobilů: "telefon je dobrý sluha, ale zlý pán".

 • asi zalezi na postaveni 🙂 Kdyz vas zna 10000 lidi, tak porad nekdo na mobilu prudi, ale kdyz vas zna 100 lidi, tak neni spatne kdyz obcas nekdo zavola.

 • Co je to za svět, kde 14% respondentů se přiznává, že…

  Ja myslim, kdyz 86% to proste nezvedne (!?!), tak je to docela dobry…

 • No, uprimne receno, taky moc nechapu lidi, ktere mobil zotrocuje az do te miry, ze aby meli klid, tak musi telefon vypnout. Me uplne staci vypnout zvoneni. Kdyz mam dovolenou, tak vezmu pracovni telefon pouze kdyz ja chci, a rozhodne si nepripadam, ze by me telefon nejak omezoval – ve dvojici telefon – ja jsem panem vzdycky JA.

 • No, uprimne receno, taky moc nechapu lidi, ktere mobil zotrocuje az do te miry, ze aby meli klid, tak musi telefon vypnout. Me uplne staci vypnout zvoneni. Kdyz mam dovolenou, tak vezmu pracovni telefon pouze kdyz ja chci, a rozhodne si nepripadam, ze by me telefon nejak omezoval – ve dvojici telefon – ja jsem panem vzdycky JA.

 • [5] tam, kde je jizva se samozřejmě řezat smí. a někdy dokonce musí 🙂

 • [10] no až na to že pak už je hojení dost problematické, kožní epitel se špatně hojí, vznikají hnusné jizvy atd. Samozřejmě, že když se dělají nějaké operace, kde je třeba vícečetných řezů, je lepší mít jednu hnusnou jizvu než dvacet míň hnusných, dá se to pak líp plasticky opravit (vyříznout a udělat z toho jednu). Dost pochybuji, že by si to někdo (tj. nějaký větší počet lidí, nemyslím jednotlivé blázny) nechal dělat kvůli implantaci něčeho co nemusí. Ovšem dokážu si takovou záležitost představit třeba jako nutnou výbavu vojáka třetího tisíciletí – čip by zajišťoval sledování polohy, monitoring životních funkcí, případně i komunikační služby; tělo by dodávalo nějakou formou energii. Smysl to také může mít u těžce nemocných – automatický telefon, GPS a monitoring stavu, který upozorní záchranku, že se dotyčnému něco stalo a sdělí polohu.
  Jinak spíš myslím, že se budou přidávat funkce, takže telefon bude brzo ovladač, herní konzole, dálková správa vybavení domácnosti, gps, monitoring životních funkcí, foťák, kamera, peněženka, vysílačka, komunikátor, počítač, projektor, baterka, kalkulačka, kompas, mapa… a že si udrží už přibližně tuto velikost a váhu – menší a lehčí už totiž znamená, že se blbě hledá, a že nepasuje do ruky.

 • Mozna na tom neco bude.. vzdycky je dobre se trochu zpatecnicky zamyslet :o).

  Nedavno mi zvonil (omylem, normalne je takovej tichej, asi vypnutej) telefon na prednasce a tu jsem, po roce pouzivani, prekvapene zjistil, ze odmitnou hovor a tim utisit ten rev lze pouze po otevreni mobilu (tim hovor prijmu) a teprve nasledne vypnout. Kdyz uz i vyrobce predpoklada, ze kazdy hovor dychtive ocekavam a touzim se s volajicim spojit, tak nejaka ta omezeni nejsou na skodu… :o)

  Pri lidske lenosti: Co udelat standard pro mobily, ktery tak sam pozna kde je a podle toho automaticky upravi zvonici profil? Treba nejaky mistni vysilac kratkeho dosahu (treba modrozub) co mu pomuze detekovat restauraci, kino, divadlo… – preci neni nutna uplna represe.. co kdyz mi bude chtit volat ta slecna z metra :o)

 • [7] myslim ze mnoho lidi si v takove ankete rado vystreli takze ten pomer bude jeste o neco "pozitivnejsi"

 • Neviem čo tým chcel autor článku povedať, žijeme však vo veku informačných technológii, takže si na to treba zvyknúť. Kto si zvyknúť nechce, môže odísť do jaskyne a tam žiť ako praveký človek. Našiel som pre inšpiráciu celkom zaujímavú stránku http://web.orange.sk/zappa

 • Chápu zákaz nebo prosbu vypnutí v kině, v divadle, v nemocnici (u přístrojů, i když není zatím prokázáno negativní ovlivnění) ap., ale proč v třeba v restauraci nebo bance? Běžný hovor bývá hlasitější a také ho nikdo nezakazuje. Volající by svým hovorem nebo zvoněním neměl hlasitě obtěžovat své okolí (s citem dle situace). Nebo že by to bylo kvůli teroristům? Těm je to stejně jedno.

 • nejenze budou mobilmaniaci volat jen na vyhrazenych mistech, ale politici budou vyvolavat vasne volicu zda by zdravotni pojisteni melo ci nemelo hradit choroby a poskozeni z nadmerneho uzivani mobilu, pocinaje poskozenim kloubu z psani SMS, konce nadory mozku z elektromagnetickeho vlneni vysilaci casti mobilu zatimco za oceanem budou chudaci poskozeni uzivatele mobilu vyhravat soudni pre s vyrobci mobilu a mobilnimi operatory, to si poctem v Blesku. Pavel

 • Určitě bych nedělal nějaké profily na vypínání zvonění podle místa kde jste. Jak byste to řešili? Přes BlueTooth? Že by třeba v kině bylo zařízení které by lidem vypínalo telefony? Tohle nejde, zase by se to obcházelo, stejně jako blokování pro jednu síť. JEDINÁ MOŽNOST JE NAPADENÍ MOBILNÍHO SIGNÁLU RUŠENÍM. Musí se zarušit obě pásma downlinku tedy 935-960MHz a 1820-1880MHz. Pokud úroveň rušivého signálu alespoň o nějaký ten dB přesáhne signál operátora, potom je konec. Pak půjdete třeba do kina, máte plný signál, najednou-šup-sjede to z plného na nulu a během pár vteřin zmizí i logo operátora. S TÍMHLE NENADĚLÁTE NIC. VOLANÁ STANICE DOČASNĚ NEDOSTUPNÁ. Nesmí se to zatím používat, úprava zákona je ale jen otázkou času. Zatím to povolila Francie.
  Jinak když vám zaměstnavatel dá mobil a nutí vás ho mít stále zapnutý, dopouští se TRESTNÉHO ČINU. Podle zákona ZAMĚSTNAVATEL NESMÍ NIJAK OMEZOVAT, VYUŽÍVAT ANI KONTROLOVAT ZAMĚSTNANCE V MIMOPRACOVNÍ DOBĚ A NESMÍ JIM VSTUPOVAT DO SOUKROMÉHO ŽIVOTA. Mluvil jsem o tom s jedním právníkem, jde minimálně o trestný čin OMEZOVÁNÍ OSOBNÍ SVOBODY a pokud vám hrozí třeba výpovědí, potom i VYDÍRÁNÍ. Na mě to taky šéf zkoušel, než takhle přišel na to, že za tohle může jít za katr až na pět let……………………..

 • jééé lachtan :)))) … být všude dostupný je naše potřeba a záměr, proto si je kupujeme. Vypínat je zábavné. Já vypínám, případně neberu.