Jaký obor si vybrat k dalšímu perspektivnímu sebevzdělávání

Mezi jeden z mých podivných zvyků patří vybrat si každý rok jednu věc, jedno téma, se kterým se detailně obeznámím. A letos bych potřeboval s výběrem pomoct.

O co jde. Z počátku to dělal nevědomky, posledních deset patnáct let jsem si proces téměř formalizoval. Například hodinařina. Chtěl jsem pochopit, jak se skládají kolečka k sobě a jak je možné, že ukazují čas. Nebo akciové trhy a daytrading. A protože mám určité množství času, který se efektivně nedá využít jinak, než k sebevzdělávání (třeba přesuny dopravou, kde bych ještě tak číst nesmysly), tak se tomu věnuji. Zvykl jsem si, že za rok se dá do tématu s tím časem a určitou úrovní zvídavosti i zkušeností proniknout hodně do hloubky, na slušně expertní úrovni. Pak už začíná chybět řemeslná praxe. Umím rozebrat a opravit hodinky, neumím je zkonstruovat a naučit se tohle je řemeslný cvik, který zabere moře času a už mě tolik nezaujme. Umím slušně daytradovat akcie v segmentu trhu, který mě zajímá, ale mimo se pouštím nerad, navíc rád experimentuju a mám malou averzi ke ztrátě, což je u takových věcí jako akcie nebo poker dost smrtící.

Můžete to považovat za povrchní zábavu. Pro mne je to určitý relax a druh prevence proti zakrnění světonázoru. Je snadné považovat poker za hazard, whisky za chlast, hodinařinu za debilitu – když o tom nic nevíte. Některá věc mě později pustí, jinou si oblíbím na dlouhou dobu a případně jí nahradím něco, co se mi neosvědčilo. Věci si vybírám někdy nahodile, často jak se dnes říká mimo komfortní zónu (letos běhání), ale zpravidla podle nějaké úvahy typu “tomu by se mohlo hodit rozumět”.

Co se té hloubky týká, většinou tím myslím dost hluboko, pokud se vyloženě neseknu v odhadu (DNA mě fakt nebavilo). Většinou začínám populárně naučnými pracemi, učebnicemi v oboru, online kurzy, pokračuju přes disertace lidí v oboru a práce v odborných periodikách, končím tím, že se potkávám či bavím se špičkama v oboru (zpravidla jsou dost přístupní komunikaci, když zjistí, že vás to fakt zajímá a už tomu na určité úrovni rozumíte).

Na příští rok uvažuju o věcech kolem IT. Ne snad vyloženě programování, tam už vím, že by mne to nudilo, ale spíše něco ve smyslu “programování v R a analýza velkých dat” nebo umělointeligentní systémy, neurolingvistika, neurograming. Taky věci trochu bokem, jako je státní správa a IT (e-gov) nebo hybridní druhy války (zatím vysoce na toplistu spolu s onou bigdata a R). To abych nabídnul rozptyl k uvažování o šířce a druhu problému. Nic není teď omezením.

Co si vybrat? Co je dneska ještě nepodchycené, obecně nepochopené, má to před sebou zajímavý vývoj a budoucnost? Berme to jako malý crowdsourcing.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

12 komentářů

 • Globální oteplování. Vážně.

 • Přidávám se ke globálnímu oteplování. Je to pravda nebo mýtus? Co různé si navzájem protiřečící si studie. Názory fanatiků na obou stranách. Data o změnách klimatu / dlouhodobé cykly planety.

 • Globální oteplování zní zajímavě.

  Nebo se nauč Go – přesah této hry do oblasti umělé inteligence je v důsledku letošních událostí docela zajímavý. Ostatně tam ty témata máš.
  Navíc Go je jedna z mála her, která rozvíjí jak intuici, tak logické myšlení a propojení obou hemisfér.

  Projít si filozofii a historii vědy a techniky je také zábava na dlouhé zimní večery, ale to je téma ve kterém se nedá jít tak moc do hloubky jako spíše do šířky.

  Naučit se další světový jazyk a podívat se na historii daného národa.

  Co je bezesporu užitečné je problematika IT a statní správy z hlediska toho co jde udělat pro zlepšení stavu. Jestli jsou nějaké konkrétní a reálné cesty.

 • Podle mě big data. Začal to Obama v roce 2012. Dneska na tom makají ty nejlepší firmy a vydává se za to kde co.

  Zároveň je tam obrovský potenciál. Souvisí úzce s: arketing, hybridní válka, politika a e-gov.

 • Myslím, že programování v R by tě nebavilo. Pořád je to dost technicistní záležitost, učící křivka je relativně pozvolná (i když jako ne-programátor bys měl asi výhodu, Rko je nezvyklý hlavně pro programátory) a můžeš sice dosáhnou nějakých quick winů, ale zas to asi budou věci na pár řádek, které nevím, jestli tě uspokojí. Pokud bys přece jen do Rka chtěl jít, zkus se kouknout na posty https://plus.google.com/+MarekLutonsk%C3%BD/posts – taky neprogramátor hrající si s R.

  Jinak ale ta analytika je zajímavá hodně, stopro má zářnou budoucnost a je zábavná. Takže analytiku určitě jo, ale možná trochu víc „WYSIWYG“ cestou – všelijakých „neprogramátorských“ nástrojů pro analýzu dat už je docela dost. Možná něco na způsob https://powerbi.microsoft.com/en-us/features/ ?

 • Na běhání by mohla dobře navázat sportovní výživa. A navíc to určite bude mimo standartní geekovskou komfortní zónu 🙂
  Není zač

 • chcel som prist s vlastnymi napadmi ale kym som sa k tomu dostal, ostatni to uz sem napisali 🙂

  machine learning (presah s big data s ktorymi mas urcite pracovnu skusenost)

  taliancina alebo iny novy jazyk, ktory sa da pouzit na dovolenke a ma vlastnu bohatu kulturu

  nejaka kulturna vec, ktora Ta zaujima, ale nemas v nej zatial prehlad, napr. vazna hudba, architektura atd.

  aha a teraz napad, ktory nikto nedal. dobrocinnost. ake su najvacsie sucasne problemy, co sa v nich deje, kto a ako sa snazi co vymysliet, ake su trendy. napadlo ma to, pretoze rad citam vyrocne spravy Gatesovych nadacie.

 • Blockchain. Kryptografie, kryptoměny a decentralizace. Technologie blockchainu ovlivní životy, ekonomiku, sociální a politická uspořádání v následujících dekádách víc, než si teď dovedeme představit.

 • Mám podobné ambice neustále si rozšiřovat obzory, proto mě zaujala zmínka o tom, že máte proces téměř zformalizovaný. Mohl byste se podělit o detailnější postup?
  Konkrétně mě zaujala zmínka o akciových trzích – to je téma, které mě zajímá, ale jsem naprostý laik. Máte nějaké tipy kde/jak začít sbírat informace?

 • Nejake zavery?

 • Zrovna třeba blockchain bych jako perspektivní moc neviděl. Připadá mi, že některé změny v IT které přidou v nejbližších 10 letech – například kvantové, biologické, nebo non-von Neumannovské počítače pošlou blockchain do háje – třeba proto, že technologie nebudou dostupné všem a to znamená že část blockchainovských účastníků bude mít možnost silnější dekrypce. Celý blockchain se tím stane „nespravedlivý“, z tohoto pohledu mi přijde centralizované řešení lépe „zabezpečovatelné“. Co se týče studia Big Dat, k odrazení myslím bude stačit tento link: http://www.datasciencecentral.com/profiles/blogs/how-to-become-a-data-scientist-for-free