Jaký je váš názor na „obecní“ internet (zdarma)?

Noname píše: Kauza projektu „Internet zdarma“ Hlavního města Prahy rozpotala vlnu podobných projektů, mnoho obcí se tím nyní prezentuje na venek, zjevně za účelem zvýšit popularitu svých starostů před nadcházejícími volbami, a nebo prostě jen proto, že jim to přijde hezké, ale jaksi se tím hlouběji nezabývali a nebo tomu ani tolik nerozumí (ostatně – proč by měli rozumět všemu).

Naštěstí existují obce, kde jsou představitelé, kteří se rádi skontaktují s někým, kdo tomu rozumí a nechají si celou problematiku vysvětlit, zjistí si pro a proti, nechají si vypracovat projekt atd., prostě k tomu přistupují zodpovědně.

S jednou takovou obcí (>50 tisíc obyvatel) jsem nyní v kontaktu, měl jsem schůzku se starostou a šéfem IT oddělení a vedli jsme na toto téma velmi zajímavý rozhovor.

Osobně nejsem zastánce takovýchto projektů „Internet zdarma“, radnice by měla dělat svou práci, ne dělat konkurenci soukromým firmám a to i z jejich daní. Přesto se domnívám, že existují možnosti a přístupy, jak takové řešení udělat, aby se uživatelé dostali k veřejným informacím a nebyli poškozeni místní ISP.

Určitě vám napíši takové nápady, v prvé řadě dávám prostor ale vám – Co vy si o tom myslíte, jak by mohly takové sítě fungovat, jak by měly být financovány, jestli by zde měl být i veřejný internet, za jakých podmínek a omezení, jestli zdarma, nebo za peníze … Zkuste se prosím v diskusi nehádat, ale každý zkuste přijít s vlastním řešením.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

28 komentářů

 • Obec nad 50tis. obyvatel? Vždyť to už je relativně velké město, větší než např. Jihlava.

 • Nabízí se řešení, kdy obec veřejnou soutěží vybere ISP, který poskytne určitou rychlost zdarma (64, 128, víc asi ne) a kdo chce víc, zaplatí (ne obci, ale tomu ISP).

  Přemýšlím, jak to ošetřit, aby se ISP mezi sebou nehádali, ale spolupráce s městem je něco, čemu se mnozí rádi vyhnou a třeba se to nějak usadí samo.

  Ať tak či onak, jistě si to zaslouží hlubší zamyšlení. Podstatné je, že konektivita coby veřejná služba (spolu s obecní kašnou a rozhlasem) je určitě prospěšná věc. Jenom aby to nedopadlo jako INDOŠ, na kterém vydělali všichni, jen ne školy a jejich žáci.

 • [1] 🙂 Dobrý postřeh. Pro obyvatele Prahy jsou obce prakticky všechno od Průhonic na východ.

 • Ja bych zavedl internet hlavne do tech malych obci a vesnic, ktere maji jen nekolik desitek obyvatel a kde se providerum vubec nevyplati budovat nejake site. Internet by mel byt dostupny vsude a pro kazdeho, jako treba elektrina

 • At mesto investuje sit a umozni po te siti prodavat ISPckum konektivitu.

 • [4] Tak nějak to vidím i já. Protože i kdyby se náhodou našel nějaký poskytovatel, tak už se nenajde ten druhý, který by mu konkuroval. Ale on se nenajde ani ten první.
  Problém je, že malá vesnice má malinkatý rozpočet, který často nestačí ani na jedinou pouliční lampu někde u zastávky autobusu, takže bez nějaké dotace by nepostavili nic.
  Ale nakonec – v každé vesnici v ČR jsou minimálně dvě možnosti připojení – Telecom a určitě alespoň jeden mobilní operátor. Problém je, že lidem na vesnici dost často nezbývají peníze, aby takové připojení zaplatili.

 • [5] To drobátko nechápu. To jako že by poskytovatelé zlevnili o to, co by ušetřili na investicích? Tomu sám nevěříš!

 • Ja si myslim, ze by to melo chodit zadarmo (pokud tedy ta obec/mesto chce a ma na to penize), ale maximalne rychlosti 64. Kdo chce vic, rad si priplati u ISP. A tohle by bylo pro duchodce a nemajetne na postu a lehke brouzdani. Ti by si stejne nikdy internet nekoupili, tak proc jim ho nezpristupnit. Ta nizka rychlost by zase zabranila tomu, ze by to vyuzivali ti majetnejsi, ti si radi priplati za komfort. A toto by vyuzivali jen doplnkove, napr. v hospode. A je to velice "user friendly" pro prespolni, kteri napr. jen projizdi.

 • Zkusím polemizovat se základní myšlenkou, že obce by neměli konkurovat lokálním ISP. A proč ne? Volně dostupný infrastrukturní projekt je jedna z mála věcí, které stát dokáže celkem slušně. Bezdrátový internet s plošným pokrytím je srovnatelný se silniční sítí. Silnice by jistě také mohli provozovat soukromníci, ale musel by být vyřešen takový platební systém, aby neutrpěl komfort uživatelů. Jelikož takový systém zatím není, je pro pohodlí automobilistů lepší, když zaplatíme silnice paušálně, než když bude mýtná budka každé 2 km a ještě bude otevřena každá v jinou denní dobu. A s bezdráty je to zrovna tak. Je lepší zaplatit paušál (daně) a mít možnost se připojit kdekoli, než po všech čertech shánět, kde a jak je možné zaplatit lokálnímu ISP.
  Něco jiného je drátový internet nebo bezdrátové point to point spoje, které z principu nemohou být veřejné a proto by měly být ponechány soukromníkům.

 • Myslím, že by to mělo být takhle:
  Internet pro občany pod správou obce jen v malých obcích, kde to nikdo jiný udělat nechce a do té doby, než se objeví někdo, kdo to udělá. Ale v žádném případě zadarmo. Možná zainvestovat infrasktrukturu pro přivedení dat, ale nechat si platit poplatky, aby se to vrátilo.

  Ve velkém městě, kde jsou ISP drátoví nebo bezdrátoví, by se město nemělo pouštět do něčeho takového, jako je internet zadarmo ve velkém. Beru knihovny, beru třeba jen pokryté náměstí před radnicí zdarma přes léto a s omezenou rychlostí, např. pro stáhnutí si pošty. Ale peníze by mělo investovat jinam, ne tam, kde je může dát někdo jiný.

 • [4] Jak jsi přišel na to, že elektřina je dostupná pro každého? Samozřejmě, za to jedno století elektrifikace je již zavedená skoro všude, ale pokud si chceš postavit domek za vesnicí, tak si ji přivedeš hezky sám a za svý – což může být taky třeba 150000,-

 • [6] Přesně tak. Pořád se směšuje přístup k internetu a budování infrastruktury. Pokud bude infrastrukturu, alespoň koordinovat obec, nebude problém s rušením AP a na obecní infrastrukturu se připojí všichni. A když se do infrastruktury připojí i klidně i několik ISP vše se odroutuje, zaplatí a obec zajistí i konkurenci mezi ISP což je pro lidi ideální a nebudou se budovat a mezi sebou rušit konkurenční sítě. Tam kde už nějaké sítě jsou by se určitě dal vyrobit "roaming".

 • [5] Pokud si pamatuju, tak tohle byl Pragonet, ne? (Takové ty optické rozvody v metru). Myšlenka je to zajímavá, ale mám pocit, že to skončilo nějak neslavně.

 • Jako idealni bych videl vybudovani ifrastruktury obci, treba z evropskych penez, jeji pronajem jednomu nebo vice ISP a stanoveni minimalni rychlosti a jeji maximalni ceny.

 • [9] Jenže silniční síť a bezdrátové připojení k Internetu je rozdíl. Zjednodušeně řečeno, silnici může použít kdokoliv (jednotlivec, firma apod.) a jet po ní odkudkoliv kamkoliv. Jenže u počítačových sítí to tak jednoduše nelze realizovat. nemluvě o tom, že silnice mají (v podstatě) dostatečnou (nebo spíše rozumnou) šířku pásma pro veškerý automobilový provoz, což rozhodně neplatí například pro WiFi pásmo.

 • [3] Obec je terminus technikus. I Praha je obec (s 1,2 Mil. obyvatel)

 • Rád bych všechny pisatele viděl v roli např. 5 let fungujícího provozovatele internetové kavárny, který je rád, že ještě vůbec pár lidí (většinou právě "cizích" nežli místních) mu na internet příjde, přidává další služby (a tím platí další koncese…) a stejně mu nezbyde mnohdy ani na obnovu PC. Jak je to možné? No hlavně i proto, že má třeba v místě městskou knihovnu, která poskytuje internet zdarma. Jenže on ten internet zdarma není zdarma jaksi že (teda pro uživatele ano), neboť někdo musí zaplatit PC, zaměstnance, připojení atd. !! Čili je to podle mne nekalá konkurence, jenže se holt "tuší", že se nikdo z takto malých sotva přežívajících těžko odhodlá k protestu či snad soudu…

  Čili internet zdarma? Ano, ale nejprve proplaťte mé náklady, dejte mi práci a pak si dělejte "služby" zdarma. Porát říkám, že zachvilku by mohli příjít obecní pekárny a masny a co třeba auta obecní – to by asi Hyundai řval co? I když tomu by to bylo stejně jedno, dyk mu vlastně dá stát pobídky tak co…

  NO COMMENT

 • Neodpustím si komentář. Podle mě je obecní internet zadarmo akorát další příležitost pro komunální úředníky jak se zajistit na stáří. Takovéhle blaho pro občany za peníze nás všech a na naší zodpovědnost, když se to nepovede (odpovědný úředník maximálně přejde na jiné a ještě teplejší místo) mě stve! Ať radši platíme menší daně a rozhodne se každý sám, jaké chce připojení. Zatím jsem neregistroval (asi chápu pomalu..) rozumné důvody proč vůbec obecní internet zavádět. Kdo připojení chce, má možnosti, tak co bude nějaký ouřada (či komise) rozhodovat za naše daně?!
  Chci menší úřednický aparát, menší daně a dovolím si, o věcech kde to jde, se rozhodovat sám!!

 • [1][3] viz [16]
  sám jsem od narození obyvatel obce Praha (http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/696?kam=obec&kod=554782…)
  jinak děkuji za komentáře k tématu, až se to tu trochu rozproudí, tak z toho zkusím udělat nějaký sumář

 • Dotovat připojení k internetu se mi nezdá jako krok dobrým směrem. Mnohem lepší mi přijde podpora:

  • propagačních a vzdělávacích projektů – jak pro obyčejné uživatele, tak například pro lidi plánující budování komunitních wifi sítí
  • tvorby obsahu – myslím si, že stále existují velké skupiny lidí, pro které není na internetu dost lákavého obsahu/služeb, aby si zaplatili připojení – jedná se napříkad o starší lidi

  Tyhle dva body spolu souvisí – důchodci většinou moc netuší, jaké jsou možnosti a tak je ani nenapadne to vyzkoušet, ale ve chvíli, kdy dáte babce připojení 24 hodin denně za paušál a naučíte ji s ICQ, tak přemluví všechny své známé, aby měla s kým po ICQ drbat 🙂

 • [5] Asi tak. Podobným způsobem funguje v Praze (v ideálním případě) CZFree. Pokryje se oblast (třeba ani ne po WiFi), do té obec někde koupí mizernou základní konektivitu a umožní k tomu ISPčkům stavět brány.

 • [12]
  Koukám, mohli bychom si spolu založit vesnici…
  Přesně tak, alespoň koordinovat by to obce mohly. Jako příklad by mohly posloužit věže mobilních a datových operátorů na dominantních kopcích v krajině. Všichni chtějí na stejný kopec, vzájemně spolupracovat nechtějí a tak to skončí tak, že na kopci stojí čtyři věže vedle sebe. Notabene každá má jinou konstrukci. A takhle by to vypadat nemělo. Obec by měla mít prachy -> na základě zájmu prvního poskytovatele by se zeptala ostatních existujících, zda náhodou v budoucnu nebudou mít o stejnou lokalitu zájem -> byl-li by budoucí zájem, postavila by jednu "obrovskou" věž na své náklady -> pronajímala by prostor na věži všem zájemcům… Krajina by k něčemu vypadala, v lesích by nebyly zakopaný změti kabelů a určitě je hospodárnější a ekologičtější postavit jednu věž velkou, než čtyři malé.
  A stejné je to s AP – čtyři ISP si udělají AP na stejném místě, odkud vidí na nejzalidněnější část obce a o dva kilometry dále, k pokrytí nějakého okraje pro deset domů ho neumístí nikdo. Obec by dala dva AP doprostřed, po jednom na "hoření konec" a "dolení konec" a síť by se tak stala přístupnější
  Jo a jako bonus k těm věžím na kopcích bych přidal zákon, že kdo postaví takovou věž na přírodní dominantě, ten je povinen zřídit na ní rozhlednu!

 • [22] co se týče těch mobilních operátorů, tak to probíhá v několika málo vesnicích s inteligentními starosty ještě imho lépe: radnice má stavební odbor, který prostě takovou věž nedovolí postavit, pakliže se operátoři mezi sebou nedohodnou a nepostaví jednu sami společně. Radnice se tak o nic nemusí starat. Jen to trvá déle, protože operátoři nechávají takové obce vycukat. Díky za podnět

 • [20] to je trochu o něčem jiném. Podpora aplikací, obsahu a marketingu je také potřebná (ostatně z BBF tam byla směrována většina peněz), ale myslíte si, že infrastruktura nemá být vůbec "podporována" a nebo nemá být pouze "dotována"?
  [17] ano, tohle je také pravda a je fakt, že na to nikdo nepoukazoval. Na druhou stranu se domnívám, že je taková konkurence je asi hodně výjimečná, už proto, že v knihovně musíte být členem, což přespolák nebude a také proto, že knihovny bývají ve větších městech, kde se asi uživí obojí. Osobně také návštěvu inet kafé beru spíše jako společenskou akci a nebo tam jdu snídat a tu kavárnu si vyberu proto, že si u snídaně mohu přečíst maily. V knihovně se ani nesmí mluvit, natož abych měl u stolu kávu. V knihovně vás také nenechají používat počítač libovolně dlouho, v kavárně libovolně jak si zaplatíte. Samozřejmě kdo nemá peníze, půjde na net do knihovny, ale to je asi účel takové veřejné služby. Ostatně stejně tak bychom mohli říct, že kvůli knihovně si nekoupí knihy. Myslím, že dobrý kavárník může mít mraky přidané hodnoty a uživí se.

 • [23] Jenže to může fungovat u obcí, které:
  a) mají osvíceného starostu
  b) nemají jednu kapsu děravou a druhou prázdnou
  protože většinou se tak třesou na těch pár halířů za pronájem pozemku, že kývnou na první nabídku, aby užuž měly nějaké peníze. A čím víc věží, tím víc halířů. Je mi z toho smutno. Obce by tak chudé neměly být. Je to skoro jako zneužívání rozvojových zemí.
  Ne, věž by měla patřit obci, protože ti operátoři, co se dohodli dnes, nemusí umožnit přistoupení někoho nového (kvůli zamezení konkurenci). Obec by naopak brala každého, protože by to zvyšovalo výnosy (a zvětšovalo konkurenci).
  Asi nikdy nepřestane platit pravidlo, že "Peníze dělaj peníze".
  Asi proto může i obecní internet zadarmo zvýšit atraktivitu obce (takže se do ní třeba někdo přistěhuje), nebo zvýšit ekonomickou výkonnost obyvatel, takže obec bude nepřímo bohatší také.

  Jo, a to nejdůležitější … Přestože obcí se nazývá i 120 obyvatel, i 1 200 000 obyvatel, já pořád mluvím o vesnici čítající např. 1 000 duší! Prostě – o vesnici. V městečku s 12 tisíci už to je trošku jiné.
  Ale – když se může z obecního přispívat na hromadnou dopravu, kterou využívá jen někdo, na provoz kina nebo divadla, které využívá jen někdo, na lístek do plaveckého bazénu, který…, proč by se nemohlo přispět na síť? Byť by ji využil jen někdo… Všichni by měli stejnou možnost. A připadá mi to rozhodně spravedlivější, než ten plavecký bazén.

 • [13] Skoncilo to tak, ze mesto prodalo PragoNET Deutsche Telekomu za pomerne velky balik. Spokojeni vsichni 🙂

 • [1] 50 tisíc, to je u nás už okresné mesto, tej správnej veľkosti akú mám rád !