Jaký je přechod z Apple iPhone na vcelku levný telefon s Android 6

Jednou za čas se pokusím o přechod z iOS na něco jiného. Je to součást určité systémové hygieny. Chci mít přehled a přehled neznamená, že zařízení máte v ruce na pár hodin, jeho součástí je, že systém dlouhou dobu používáte jako svůj hlavní. Tak, abyste se zbavili původních návyků a přijali za své novou filosofii. Zatím vždycky to dopadlo neslavně, protože Android 5 je opravdu výrazně uživatelsky horší systém, než iOS té doby. 
Úvaha uživatelů je vždycky stejná. Proč si kupovat iPhone za deset až třicet tisíc, když srovnatelně vybavený telefon s Androidem stojí polovinu a možná méně. Fanatický příznivec Androidu s chutí porovnává nejnadupanější iPhone 7 Plus a jeho cenovku s něčím podobně velkým třeba od Xiaomi, kde rozdíl dvacet tisíc samozřejmě vzbudí jistý údiv. 

Zakoupil jsem po zralé úvaze Huawei P9 Lite se 3GB RAM. Důvodů bylo více. Huawei je top značka v Androidu i v Číně, 3GB RAM „musí stačit každému“, byl to jeden z mála slušně vybavených telefonů ve velikosti pod 5.5 palce (což je základní rozměr většiny dnešních Android telefonů a ten jsem už nechtěl), je zde LTE Band 20 i čtečka otisků (základ bezpečnosti, kdyby se ještě Raifka s touhle technologií seznámila). Chybělo mi USB-C a bezdrátové nabíjení, v praxi jsem ověřil, že hledání správné pozice u dvoustranného konektoru dávám v průměru napotřetí a nebetyčně mě sejří, jenže sehnat kombinaci všech parametrů bylo nemožné. To vše v ucházejícím designu a ceně mezi šesti a sedmi tisícovkami opravdu klade otázku, proč by si člověk měl kupovat papírově podobný iPhone SE za dvojnásobek nebo iPhone 5S dražší o třetinu. 

Rychle zjistíte, že v osmi či deseti jádrech a trojnásobku paměti RAM či dvojnásobku kapacity baterie kouzlo chytrého telefonu není. iOS z papírově slabšího hardware vymáčkne podstatně více, jenže pokud platí „money talks“, může vám tohle být trochu jedno. Asi nejvíc se člověk zadrhne na fotkách. Ne, že bych telefonem fotil rutinně, ale jsem rád, když momentka s rodinou z mobilu je použitelná. Jenže tmavší scény, na tom si můj Huawei dost spolehlivě láme zuby a je poznat, že nejde o žádnou vysokou řadu fotoaparátu a že tady se ušetřilo na hardware a nedohnalo na software. Co na tom, že deklarovaný počet megapixelů je u iPhone 5s podstatně nižší, dojem z fotky je zase podstatně lepší, na druhou stranu si člověk alespoň osvěží fotografický pojem „zrno“. Na plném světle se rozdíl samozřejmě stírá. 

Problémy přechodu

První věc, na které se člověk při přechodu mezi mobilními operačními systémy zasekává, je přenos dat. Vůbec jsem nedoufal, že přenesu SMS zprávy a také nepřenesl. Kontakty jsem nasynchronizoval z iCloudu do Google Kontaktů a odtud si je mobil stáhl, na fotky používám Amazon Cloud Drive a Amazon Photo, které je multiplatformní. Emaily se vyřešily samy, snad jen Protonmail zklamal tím, že narozdíl od iOS verze jeho androidí verze nepodporuje čtečku otisků prstů. 

Čtečka sama mě příjemně překvapila. Ještě před rokem byly tylow-cost androidí dost mizerné, ale tahle funguje svižně a spolehlivě. Je na zádech, člověk se jí zpravidla dotýká ukazováčkem, což má pro mě výhodu. Palec používaný na iOS si totiž zpravidla rozedřu (běh, teď o vánocích ořechy atd) a pro čtečku na iPhone je nepoužitelný, ukazováček tím netrpí. Navíc se snímač dá použít i pro ovládání pohybem, je to příjemný doplněk. 

Druhým zádrhelem jsou hesla. Snažím se mít pro různé služby různá hesla, která synchronizuji přes 1Password. To naštěstí má verzi i pro Android, jenže klíčenku mám uloženou v Dropboxu, kde mám superkomplikované heslo, které musím najít na desktopu a předatlovat ho, což vyjde na čtvrtý pokus. Pak zjišťuji, že používám dvoufaktorovou autorizaci, jejíž aplikaci jsem ještě nenapojil, takže si nechávám poslat SMS heslo a dostávám se konečně do Dropboxu. Příležitost převést Authenticator na nové zařízení. 
Teprve v tom okamžiku je zajištěno propojení hesel, tedy to, co by u Apple ekosystému provedl sám systém (a v rámci samotného Google rovněž ten – jenže já na nich nechci být závislý). Ještě je nutné povypínat výzvy Google na ukládání hesel do jeho klíčenky, překládání stránek a telefon je připraven. 

Za třetí soubory roztahané po cloudech. Uložené články řeší Pocket a Feedly, nové čtení navíc ještě Flipboard, všechno má i verzi pro Android. Moje vlastní články musím překopírovat z iCloudu do Dropboxu nebo na multiplatformní Google Docs, což naštěstí jde v macOS na pár kliků. 
Vyřízeno. Teď je potřeba postahovat aplikace, které používám a všechno nastavit, rozchodit. Garmin Connect stahuje údaje z hodinek a posílá mi na ně notifikace hovorů, které snadno v zimní bundě přeslechnu. Jenže nefunguje. Sesynchronizuje se denní počet kroků a pak se přenos zadrhne. Přepáruju hodinky, ten samý výsledek. Napravila to až včerejší akualizace aplikace, do té doby jsem hodinky musel po běhání synchronizovat přes kabel. 

Vcelku mi trvalo zhruba den, než jsem se z Apple iOS přenesl ekvivalentně do stejného světa v Androidu. Jsou tu stále zádrhele. Například kopírování čísla z textu došlé SMS, to je pro nativní aplikaci problém, musel jsem vyzkoušet tři další. 

Posledním problémem byla náhrada iMessages z iOS. A to není jednoduché, protože propojení mezi desktopem a mobilem mi třeba u potvrzování bankovních plateb výrazně zjednodušovalo život a nenašel jsem nic, co by mi umožnilo zobrazit došlé SMS na desktopu Apple (AirDroid mi přijde poněkud overkill). „Naštěstí“ sám Apple dost iMess pro profi uživatele v posledních updatech oškubal, vykopírovat něco ven je čím dál složitější, nelze znovu poslat iMess jako SMS a opačně, zato přibyly hopsací ikonky a místo stručných linků jsou zde plné a neužitečné náhledy. Nakonec se ukázalo, že ti, kdo mají iMess, mají také WhatsApp nebo Facebook Messenger a touto dvojicí messagingových aplikací je lze slušně obsloužit, za cenu mírně většího chaosu. 

Změna uživatelských návyků zabere čas

Zatím to s šestkovým Androidem jde. Překvapivou a neočekávanou výhodou je, že není tak návykový na používání, zatímco dříve bylo milé se podívat, co se nového píše na Facebooku či na webu, na Androidu mě to láká mnohem méně. A to je pozitivní. Hudbu obstarává Spotify, jen ta synchronizace je otřesná, zlaté centralizované iTunes, na to si budu muset ještě zvykat, že všechno se na Androidu zálohuje někde jinde. 

S čím problém mám, je velikost. Displej 5.2 palce se pohodlně do kapsy u kalhot nevejde. Každé sehnutí se, každé zavazování bot znamená, že o něm hodně víte. V každé kapse u bundy má problém se srovnat. 

Uvidím. Dám tomu čas. Uživatelské rozhraní se posunulo z pětky výrazně, ale pořád je to peklo uživatelské přívětivosti. Škoda, že Microsoft zazdil Windows Phone a nenabízí teď žádný telefon, který má perspektivu a budoucnost, jejich systém je mnohem čistší, ale když firma sama svým strojům nevěří, je to těžké, přitom pro běžné užití a běžného uživatele jsou výrazně přívětivější, než Androidy.  

Aktualizace systému

To je samostatná kapitola. V Androidu je pro běžného uživatele poněkud těžko uchopitelný systém aktualizací. Ta sice funguje “vzduchem”, jak je dnes běžné, jenže musíte čekat, až se uvolní aktualizace na váš model a hlavně na vaši verzi a distribuci. Například já sehnal P9 Lite v distribuci italského TIM (do česka se verze s 3GB nevozí, netuším proč) – a tak bych měl čekat, až se TIM uráčí vydat aktualizaci. Pokud vůbec. Nebo si to mohu přeinstalovat, což není proces pro každého. Vykládejte si tento odstaveček jako frustraci běžného uživatele. 

Amazon Kindle 7 a Amazon Echo Dot

Mimochodem, v akci Amazonu jsem koupil i sedmipalcový tablet za 40 dolarů. Je na něm vidět, že to není žádné rychlostní dělo, ale na čtení PDF v posteli a takové to matlání prstem po displeji to použitelné je. S výhradou skutečnosti, že Fire OS je sice částečně Android, ale na nějaké větší instalace androidích aplikací tam bez značného úsilí zapomeňte. I tady je ale kvalitativní přibližování Androidu a iOS vidět, v Amazoním ekosystému mě ale učarovala Alexa a služba Echo, reproduktor, který dokonce rozumí mojí angličtině a angličtině dětí, které si s Alexou rády povídají. Škoda zbytečných omezení typu „nelze nastavit domovskou lokaci mimo oblast prodeje“ – takže u počasí musíte pořád dodávat, že ho chcete v Praze, Česká republika, protože jinak vám najde Prahu v USA. Hlasové rozpoznávání má Amazon výrazně lepší, než Google a Apple zde hodně zaspal. 

Závěrem: je dobré si uvědomit, že když se člověk ve světě Androidu podívá po telefonech, které kvalitativně odpovídají iPhone, není to už taková sláva. Papírově lepší hardware sráží menší optimalizace a rozežranost Androidu, takže nakonec podobně užitný Android je naceněný velmi podobně, rozdíly jsou v řádu jednoho, dvou tisíc. Můžete dostat něco navíc, po čem určitě prahnete (NFC, bezdrátové nabíjení, zakřivený displej), dostanete svobodu si telefon zprasit jak chcete, ale pokud chcete svobodu pracovat bez toho, abyste opečovávali svůj mobil jak mimino, to vám Android nedá. A je to jeho filosofická odlišnost, vlastnost. 
  

[bitcoin_address type=’link‘ qr_code=’enabled‘]

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

33 komentářů

 • Pro mne zasadni otazka (na kterou mi zadny Androidista nebyl schopen odpovedet z cehoz jsem vyrozumnel, ze zrejme netusi o cem mluvim): Jak je to s backupem? Z iOSu jsem zvykly na to, ze se mi to v noci na nabijece zazalohuje (do iCloudu/iTunes) a vim, ze kdyz se cokoliv stane, tak koupim novy iNeco a za hodinu jsem presne tam, kde jsem byl o posledni noci. To je pro mne totalni kill factor, protoze to nastavovani, co popisujes ty, je moje nocni mura a telefon jsem vlastne nenastavil asi tak 10 let od sveho prvniho iPhone 2G (neustale upgrady HW a iOS). Jak je to na Androidu?

  • Adame, různě. Backup řeší spousta aplikací po svém a celkový neřeší asi nic – resp. nadstavby Xiaomi a dalších. Ale třeba HiSuite od Huaweie, to je středověk proti iCloudu … Google má Backup, ten dělá backup dat i aplikací (aplikace si musíš zřejmě stáhnout sám potom), ale celkový restore do původního stavu bez práce asi neudělá.

   • V posledních verzích (tak od 6.0?) se to zlepšuje, po přeinstalaci telefonu se mi obnovily všechny aplikace (i rozmístění na plochách) + u některých i jejich nastavení. Samozřejmě pak fotky, kontakty a další věci, co jsou v cloudu. Ale 100% záloha to bohužel stále není.

   • to zalezi aky „android“

    posledne verzie vedia kompletne zrestorovat aj widgety a ich nastavenie vratane pozicie atd., samozrejme musi podporovat aplikacia a tam je kamen urazu – pri tych ktore to podporuju to funguje

   • Je to v celku jednoduche, mam vse na google (kalendar, kontakty, maily, soubory) takze vse je automaticky sync. Pri koupi noveho telefonu staci zadat google account a jsi tam kde jsi byl pred problemem. Pokud pouzivas aplikace 3 stran tak tam si to kazda dela posvem a muzes mit problem, apple resi navic zalohovani dat ktere vyprodukuje aplikace 3 strany ?

    P.S. takhle to fungovalo vzdy, problem tu je spise v tom ze apple lidi maji sve data v apple aplikacich kdezto androidisti ve velke mire pouzivaji aplikace 3 stran a pak se divi pokud spatne zvoli danou aplikaci 🙂

    • Samozrejme že Apple zálohuje aj dáta 3 strán.
     A veta „problem tu je spise v tom ze apple lidi maji sve data v apple aplikacich kdezto androidisti ve velke mire pouzivaji aplikace 3 stran“ mi nedáva zmysel.

   • Zálohovať Titanium Backupom a v noci syncnúť cez na svoj NAS.

 • Upravený Android od Huaweii má s čistým rozhraním hodně málo společného. Pokud UI vypadá stejně jako P8 Lite, tak to není žádná výhra. Ten má moje drahá polovička, takže ho znám poměrně dobře. Aktualizace se dá stáhnout na webu a pak nahrát přes tu jejich předinstalovanou appku, na jejíž název si teď nevzpomenu 🙂 Je to bez ztráty dat, jako OTA, ale moc user friendly to není, o tom žádná.
  Na P8 Lite se jako největší žrout výkonu ukázal ten jejich přeplácaný launcher, telefon byl po týdnu nepoužitelný, po instalaci Google Now launcheru opět funguje svižně.

 • Zaujimave porovnanie, len by som podotkol, ze porovnavat iPhone s telefonom tretej strany nie je uplne fer. Pri porovnani so zodpovedajucim telefonom rady Nexus alebo Pixel sa o ten Android netreba starat ako o Tamagochiho 🙂

 • ad „propojení mezi desktopem a mobilem“:
  Třeba Pushbullet nebo MightyText.
  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pushbullet.android
  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.texty.sms
  ..ačkoli, jak vidím, Pushbullet asi není pro iOS, ani do Safari. MT ale do Safari je. WebApp mají oba, ale to by asi nebylo to pravé.

 • Kopírování čísla z textu SMS je bohužel problém pravděpodobně kvůli patentům – před několika lety se dokonce díky patentu na volání na číslo z textu SMS klepnutím povedlo Applu vynutit u soudu odstranění tohoto z telefonů HTC.
  O něco menší overkill než AirDroid je Pushbullet.

  • Nepoužívám, ale nedalo mi to. Double-tap na zprávu, ta se otevře ve větším okně a zde si označím a zkopiruji co chci. Pomůže to? (Zkoušeno na Honor7 s An6, aplikace bude snad stejná)

   • Já tedy nevím, ale teď mám android 6 a už několik verzí zpět stačí na textu v SMS podržet prst – tím se to přepne do režimu označení, co chce člověk kopírovat a pak se jen klikne na ikonu kopírovat. Jako všude jinde, kde je v androidu text.

 • Chválím, občas je potřeba kouknout i do jiného světa a zkusit si jiný os používat. Jedině tak lze bez emocí rozumně diskutovat.
  Dříve jsem na PC poměrně často switchoval z Windows na linux, zpět na win, pak na jiné distro, pak linux ve virtuálu.. až skončil u macbook pro 🙂
  A u telefonů to bylo ještě horší – tam jsem měl několik Windows mobile telefonů, android telefonů jednou dokonce windows Phone telefon, až jsem opět skončil u iphone.

  A protože kvůli baterce půjde iphone na reklamaci, tak si na chvilku pořídím android 🙂

 • na zakladne notifikacie z androidu odporucam bud pushbullet, ale ten je pre pokrocile zalezitosti plateny, na zakladne SMSky ale bohate postaci

  pripadne uplne iba na notifikacie totalne light „Desktop notifications for Android“, par kB aplikacia protajsok na desktope funguje ako extension Chrome

  co sa tyka uzivatelskej privetivosti musim dost vyrazne protestovat – prave u Huawei je EMIU nic ine len vykradacka iOS, takze ked clovek hovori o neprivetivosti EMIU, vlastne hovori a priznava, ze je k prdu aj iOS ! 🙂

  • Ano, mohu potvrdit, mám Huawei Nova a EMUI 4.1 je téměř přesná kopie iOS, takže mě to srovnání uživatelské přívětivosti docela rozesmálo :-).

 • Pokud Patrik Zandl přešel na jiný mobilní systém jen pro lepší systémovou hygienu, vidím to jako odvážné rozhodnutí.
  Já používal iPhone od jeho 2. verze, postupně až do verze 5, a to do letošního června. Důvodem pro přechod na Android, byla moje škudlivost. Tedy applisti (já jsem jím přes 20 let) by to asi tak viděli.
  Když se mi iPhone 5, koupený na firmu, začal vybíjet cca 10 % kapacity baterie za hodinu, větřil jsem závažnější problém.
  Jenže já si tenhle iPhone cca před rokem a půl koupil jako živnostník, tedy na IČ. A Apple mi tím pádem poskytl záruku jen 1 rok.
  Když jsem se začal pídit po možné opravě, začaly na mě lítat ceny, jako cca 5000 nebo více Kč za výměnu celého telefonu, možná přímo u Apple. Nebo odhady 3,5 – 5 tisíc od servisů prodejců Applu, když to bude, co by to asi mohlo být (problém přímo na základní desce telefonu). A podobně. Nakonec jsem ještě zkusil jeden z těch “jakožeapple” iphone servisů, kde mi za tisícovku vyměnili baterii. No vyměnili. Museli to udělat několikrát a nakonec ještě vyměnit i displej, protože jejich baterie s mým původním displejem nefungovala (neptejte s mě proč). Ale to nebylo k ničemu, jak jsem tušil.

  A tak jsem si nakonec z čínského shopu koupil, tehdy ještě úplně neznámý, telefon Vernee Thor.
  S Androidem 6 (téměř čistým), 3GB RAM, 16 GB ROM, čtečkou otisků prstu, 13 mpix foťákem, 5 palcovým displejem, kovovým rámem, nekonfliktním vzhledem atd. Tehdy za 120 dolarů, dnes už i za 100.

  Řekl jsem si, že za cenu lepšího pozdra na iPhone, nebo nějakého iPhoního doplňku, si můžu zkusit celý telefon s Androidem.
  Ano, ten telefon stál asi 1/5 cenu mého iPhonu 5. A ano, byl jsem si vědom toho, že budu muset dělat kompromisy. Ale nakonec to není tak hrozné.

  Po prvotních problémech s proximity senzorem (ten co zhasíná displej při přiložení k hlavě), které vyřešil update výrobce, už jsem jen nechal vypnutou čtečku otisků (ta mě snímala tak každý 3. pokus). Ostatně ten proximity senzor mě zlobil i na iPhonu, stejně jako pár dalších iPhonistů, co znám. Výrobce byl nečekaně aktivní a opravdu vydal několik updatů reagujících na připomínky uživatelů v diskuzním fóru k tomu účelu výrobcem zřízeném. To jsem u úplně nového čínského výrobce mobilů nečekal.

  Jinak vše funguje. Výkon mi nakonec úplně stačí, nic se nezasekává, náročné hry na mobilu nehraju. Foťák nedosahuje kvalit toho v iPhonu, ale to jsem za zlomek ceny čekal. Použitelný však je. Telefon není ani zdaleka tak velký, jak jsem bál, takže ho dál nosím v kapse u kalhot.
  Synchronizace kontaktů, mailů, kalendáře proběhla přes google. Všechny cloudové služby typu Evernote, Dropbox, Instapaper apod. běhají dál i na Androidu. Fotky mám už dlouho na cloudu.
  Jedinou slabinou je výše zmiňovaná záloha celého telefonu. Co jsem načetl, tak to přes aplikace třetích stran asi nějak jde, ale dost krkolomně s nejistým výsledkem. Což je škoda, protože o telefon za 2,5 tisíce se výrazně míň bojím a největším problémem při jeho ztrátě nebo zničení by nebyla koupě nového železa, ale naládování obsahu. I když nyní by snad Android již věděl, jaké aplikace jsem používal.

  Zdá se, že Applu odešel z mobilní platformy dlouholetý fanoušek. Minimálně do doby, než Apple představí něco, co by mě přesvědčilo, abych za to zaplatil takový balík, jaký iPhony stojí. A taky bych musel mít pocit, že když se mi iPhone po roce a půl rozbije, nebude mě jeho oprava stát jako dva běžné androidí telefony. Tohle je vlastně možná blbost. Apply ty iPhony uživatelům neopravuje. Jen vyměňuje. Asi. Možná že je opraví a pak prodá v rámci svého Refurbished programu, vlastně nevím, jaké byly šance rok a půl starého iPhonu po roční záruce, který přestal fungovat.

  Položil jsem si tedy otázku, jestli by se mi vyplatilo, koupit si 5násobně dražší iPhone, protože má lepší foťák a opravdu vymakanou zálohu, když větší výkon ani nepotřebuju a na nějaký image dojem a status symbol iPhonu kašlu? Stejně jako nevyžaduju iMessage na desktopu, protože se mi je pod OSX 10.9.5 na MacPro stejně nikdy nepodařilo zprovoznit.
  Zatím mi to smysl nedává. Stejně jako mi nedává smysl hromadění mnoha desítek miliard dolarů Applu v daňových rájích a neustálé zdražování jejich produktů.

 • Super článek. Doufám, že se časem objeví i jak to pokračuje. Já koupil v létě dětem první telefony. Mají pětiletou zkušenost s ipadem, mají maca mini. Telefony jsem kvůli ceně volil Android, P7. Po měsíci hozeny na aukro a pokorné nakoupení iPhonů SE. Myslím, že jsem velmi velmi pokročilý uživatel, ale některé věci jsem prostě nastavit nedokázal. Holky měly už i zaběhlé workflow například s wunderlistem, nahráváním hudby atd. S macem se to nedokázalo solidně synchronizovat. Některé jimy používané aplikace měly na Androidu jiné rozhraní než na iOS, kupodivu méně ergonomičtější. A na pokoemonech baterka vydržela na iOS trojnásobek toho, co na tom Androidu 🙂

 • Já mám Samsung J7 (Android 6) za 6700,- a nevidím v něm žádné slabiny na to co používám (telefon, fotoaparát, kalendář, SMS, WhatsApp, FB Messenger, Email, web browser minimálně, občas nějaká ta hra typu Hearthstone). Po půlročním používání jsem nenašel nic co by mi vadilo, snad jen že jako uživatel moc nevím co, jak se zálohuje a co ne (do Google účtu?) – ale jediné co potřebuji zálohovat jsou fotky a na to používám pro jistotu cloud Mega.
  Popravdě nevím proč bych měl dávat 3x tolik peněz za iPhone.

  Navíc telefon poměrně rychle morálně zastará, takže budu mít asi menší problém vyměnit ho za 2-3 roky, než zařízení za 30k.

 • No, popravdě rozhraní od Huawei patří dle mých zkušeností k jedněm z nejhorších. Mít čistý Android nebo nějakou nenásilnou nadstavbu, jakou má třeba Sony, je IMHO nejlepší. Ale když se někdo zamiluje do čínských výrobců…

  Mít dobrý foťák na Androidu není zase tak nákladná věc. Galaxy S7, které je podle většiny testů stále mobilem s nejlepším foťákem, je k mání už za nějakých 13 tisíc.

  Co se týče té spotřeby paměti, tak to je prostě daní za větší volnost na Androidu. Vývojáři mají mnohem větší výběr frameworků než na iOS, prohlížeče můžou používat své vlastní vykreslovací jádro… Naopak iOS je „Apple way or the highway“. Oba přístupy mají své výhody a nevýhody. Při dnešní ceně pamětí to IMHO nemá smysl řešit.

  Roztříštěnost zálohování beru jako výhodu. Mít vše na jednom místě je možná pohodlné, ale z pohledu bezpečnosti a soukromí to považuji za nerozumné. Asi by to byla první věc, kterou bych u iPhonu vypnul. Stejně jako vypínám řadu zálohování do Googlu (většinu věcí řeším zálohováním na vlastní servery).

 • Jen místo tabletu si raději počtu na čtečce, která mi nesvítí do očí.

 • Já měla v průběhu let 4 telefony s Androidem. Byla jsem zapřísahlý odpůrce Apple. Až do té doby, kdy mi update softwaru od Samsungu zlikvidoval 2 telefony. Baterie nefungovaly, displej se sekal až k totální nemožnosti telefon používat. Telefon jsem prostě vyhodila a jela si koupit iPhone 6. Od té doby jsem neskutečně spokojená. Ten ekosystém je neuskutečný. Vše funguje, nic není problém a o tom jak dobře jde převádět veškeré data z telefonu na telefon jistě nemusím vyprávět. Android již nikdy! Teď mám sedmičku a i když můžeme debatovat o přehnané ceně, ten telefon je prostě nepřekonatelný – např.fotografie v noci.

 • Mě osobně se hodně líbí Xiaomi hlavně díky jejich nadstavbě MIUI, která řeší většinu základních boelstí androidu a to jsou snadné a pravidelné aktualizace, backup zařízení, čištění a pravidelnou optimalizaci, jednoduchost a příjmenost ovládání. I low endy fotí velice slušně, top modely hodně dobře (tak že s sebou už neberu bezzrcadlovku). Ano nemají plné české LTE, ale teď už některé modely ano, nicméně do vlajkového modelu to zatím nedali (což mě osobně s pravidelným pobytem u Wifi netrápí).

  Jinak s Android telefony se dá fotit takhle https://www.instagram.com/stanislavduben/ (část Sony Xperia Z1 – fotí pomalu a chce doladit postprocesem a druhá část je Xiaomi Mi4, tam to leze prakticky rovnou výborně.)

  Držím palce se zkoušením Androidu, já si myslím, že přecházet na iPhone je pro člověka zvyklého na Android taky z počátku celkem bolestivé.

 • Z podobných důvodů jsem si coby dlouholetý uživatel iPhonu pořídil Lumii, protože na googlí produkty mám paranoidní alergii. Bohužel jsem po necelém půl roku z tohoto kroku dost smutný. Třikrát týdně restart mobilu. Každá druhá aktualizace systému znamená nutnost provedení factory resetu. Samozřejmě nejsou zálohované takové maličkosti jako nastavení WiFi. Systémový přehrávač hudby neumí v ČR přehrát hudbu uloženou na onedrive bez placení. Tak moc bych chtěl mít Windows phone rád, ale když on se tak brání 🙁

 • Čítačka otlačkov prstov podľa mňa základ bezpečnosti rozhodne nie je. Otlačky na rozdiel od hesla nechávate stále všade a keď zaspíte v krčme, „kamaráti“ sa Vám ľahko dostanú do mobilu s pomocou nevládnej ruky 🙂

 • Hezky clanek, dekuji za nej. Az zbohatnu, tak treba napisu zkusenost s prechodem Android->iPhone 🙂

 • Nevím zda je to jenom P9 Lite, ale mám ho zhodou okolností taky a právě jsem narazil na to, že po flashnutí custom recovery (twrp) dokáže tato bez problému číst soubory na filesystemu bez nutnosti zadávat heslo na dešifrování. To je divné protože Android M by měl vyžadovat zapnuté šifrování. Po troše zkoumáni jsem zjistil, že filesystem sice zašifrován je, ale defaultním heslem, které twrp pozná a použije ho. A to heslo je – default_password. Nenašel jsem v P9 Lite způsob jak toto zmněnit bez nutnosti rootu. S rootem například – https://play.google.com/store/apps/details?id=org.nick.cryptfs.passwdmanager .

 • SMS se z iPhone dají přenést. Návodů na netu je. Udělá se nešifrovaný backup přes iTunes na disk, najde se příslušný soubor a naimportuje se do příslušné aplikace v telefonu.

 • Neporadím se přenosem SMS z iPhone, ale pokud si je budeš chtít zálohovat na Androidu, tak delší dobu používám k plné spokojenosti SMS Backup+, který zálohuje SMS do gmailu.
  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zegoggles.smssync

 • MyPhoneExplorer je velmi dobrá aplikace. Používám ji již od dob SonyEricsson only, tedy dlouhou dobu, zvládá obecně i Android. Dělám s/z ní zálohu na lokál W10 (o zálohu někde v tramtárii nestojím) a jde s ní např. poslat SMS z PC (over BT, Wifi). Jen ty kontakty jsou u Googlu, což mi také docela vadí. BTW Ještě jedna historická zkušenost s daty everywhere – FB u nějakého mého kamaráda si sosnul moje mob. číslo a díky němu mi pak FB nabízel lidi, které jsem kdysi pracovně potkal a oni měli také moje číslo uložené. FB si to pěkně zavazbil, i když jsem mu já číslo nedal! (ani v mobilu jsem ho nikdy neměl) A to mi vadí. Z toho plyne, že dávat data nadnárdním společnostem obecně je cesta do…

 • P9L mám taky a prakticky nic z toho, co je popsané v článku mně nevadí. Vadí mně, že ovládací tlačítka na spodu displeje (trojúhelník, kružnice, čtverec) jsou příliš malá. Dále po přechodu z Huaweie Y550 a instalaci všech aplikací jsem si všiml, že odezva na některé vstupy je pomalá (např. na mačkání tlačítek v defaultním kalkulátoru). Po resetu do factory defaults už je to v pořádku, ale nepřišel jsem na to, čím to bylo. Jinak nepoužívám otiskač prstů ani lock screen – tu jsem musel vypnout až v developers options, obyčejně to bývá v běžně přístupném menu. Ale hlavní problém tohoto telefonu je, že v tom Androidu 6.0 (telefon mám z české VDF distribuce) je nějaká chyba v implementaci ipv6, která se projevuje tak, že se telefon náhodně odpojuje od wi-fi sítě (ale AP ho vidí pořád připojený). Na telefonu občas vyskočí oválné informační okénko informující, že telefon je připojený k té a té wi-fi. Nebo když přehrávám video z Youtubu na Chromecastu, telefon ztrácí synchronizaci pozice v přehrávaném videu. Vyřešil jsem to zakázáním ohlašování IPv6 na svém routeru a pak na PC, kde ipv6 nutně potřebuju, jsem nastavil ipv6 adresu staticky. Prý je to obecná chyba Androidu 6.0, která s snad projevuje jen u některých telefonů (ještě to budu zkoumat). BTW zůstal bych u Y550, kdyby měl větší paměť pro uživatelské aplikace – 1,6 GB je relativně málo.

 • Ahoj, super článek!
  Mám dotaz na Amazon Echo pomocníka. Koukal jsem a Amazon ho neposílá do ČR. Jak se ti ho podařilo sehnat?
  Díky.

 • Apple som nikdy nemal a ani nič proti nemu nemám, stačí si vypočuť alebo prečítať nejaký životopis Steva Jobsa a človek hneď pochopí, že tie telefóny a aj dalšie produkty sú vymazlené do posledného detailu. Akurát občas v obchodoch som sa prizastavoval nad tým, že prečo iné androidy a s papierovo lepšími parametrami sú aj o pár stoviek eur lacnejšie oproti apple, a až po prečítani tohoto článku celkom chápem, že prečo… jednoducho neni nad kvalitu