Jaké zabezpečení používají naše WiFi sítě?


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Před dvěmi týdny jsem tu nahodil anketní otázku, jaké způsoby zabezpečení používáte ve svých WiFi sítích. Po cca 50 ti hlasech jsem anketku stopnul a přináším graf s vyhodnocením.


Jaké zabezpečení WiFi sítě používáte?Jak vidíte, filtrace přístupu pomocí MAC adres je velmi populární. Důvodů je několik: na málo access pointech se s ní velmi pohodlně pracuje a také nesnižuje výkon sítě. Podobně populární je maximální zabezpečení, tedy WEP i MAC zabezpečení. Samotný WEP používá jen 4 procenta hlasujících. Jak by ne, přidává to dost problémů a bezpečnost je podobná, jako v případě MAC adres. 19 procent sítí zůstává bez zabezpečení. Proč by ne – třeba na můj access point na Lukách se zatím kromě lidí, kteří si o to řekli, nikdo jiný nehlásí (viděl bych to v logu).


Jen 6 procent udává jiné zabezpečení, což může být třeba Radius autorizace atd.


Nedávno jsem četl studii vydanou NetGearem věnovanou WiFi sítím a bezpečnosti. Autor v ní uvádí, že v typické komunitní síti používané k zábavě je velmi obtížně snifnutelné zabezpečení MAC adresou a WEP, protože tyto sítě nejsou v tak intenzivním provozu, aby hacker mohl přijít a za chvíli se do ní nabourat. Nehledě na to, že kromě free přístupu k netu z toho hacker moc nemá. Souhlasím. Ostatně, je to jedna ze zásad zabezpečení mobilních sítí. Proč vydávat více peněz na zabezpečení děr, když to bude stát více, než vzniklá škoda…  U WiFi to platí dvojnásob…

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.