Jak je to s pásmem 5 GHz

Už jsem to tu párkrát psal, ale dnešní Oookův článek mě inspiroval k tomu, abych ještě jednou v krátkosti vyjasnil to podstatné okolo pásma 5 GHz. Je třeba totiž zdůraznit, že toto pásmo má několik subpásem, které mají a budou mít odlišnou regulaci.

  • 5150-5250 MHz – Amerika i Evropa pouze vnitřní síťě 200 mW EIRP, ČR stále prdlajz. Toto pásmo je podporováno standardy IEEE 802.11a a 802.11h.
  • 5250-5350 MHz – Amerika i Evropa pouze vnitřní síťě, US 1 W, Evropa  200 mW EIRP, ČR stále prdlajz. Toto pásmo je podporováno standardy IEEE 802.11a a 802.11h.
  • 5470-5725 MHz – Amerika se připravuje, Evropa už podporuje. Všude i pro venkovní i pro vnitřní sítě a max. výkon 1 W EIRP. ČR stále prdlajz. Není podporováno IEEE standardy.
  • 5725-5825 MHz – Amerika vnitřní i venkovní prostředí 4 W EIRP, Evropa včetně ČR jen v rámci nespecifikovaných stanic s maximem 25 mW vyzářeného výkonu. Není podporováno IEEE standardy.
  • 5825-5875 MHz – Evropa včetně ČR jen v rámci nespecifikovaných stanic s maximem 25 mW vyzářeného výkonu. Není podporováno IEEE standardy.

Takže není tak úplně pravda, že zde není možno provozovat 5 GHz sítě – je to možno, ale jen s 25 mW maximem a jen v pásmu 5725-5875 MHz. Vysvobození by mělo přinést pásmo 5470-5725, ovšem to už ČTÚ pětkrát odložilo těsně před slíbeným povolením, čímž způsobilo mnoha operátorům mnohamilionové škody. Navíc pro to ČTÚ používá zcela nesmyslné argumenty, jinde v Evropě (všechny státy na západ od nás, ale třeba i Slovensko), už dávno mají toto pásmo povolené. Po prvním odkladu jsem si tipoval, že to ČTÚ dělá podle rozkazu vlády, aby se maximalizovala cena Českého Telecomu a i každý další odklad se nápadně kryl s odkladem prodeje Telecomu. Ten by snad měl být příští rok prodán, takže se možná dočkáme i toho 5 GHz pásma.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

3 komentáře

  • No nevim jak to myslí ČTÚ z výše zmíněnou frekvencí,ale mě na ni běhá služba od Bluetonu,a to služba jménem Angel,na jejich stránkách sice píšou že služba využívá pásmo 3.5GHz ale technik který mi prováděl měření mě ubezpečil že tato služba běhá na 5GHz a je v licencovaným pásmu,tak už vážně nevim jak to je doopravdy :o))

  • [1] to je jednoduché, technik je blbec. Angel běhá na 3,5 GHz a to je licencované pásmo.
    Jinak díky za připomínku, nenapsal jsem, samozřejmě všechna v článku zmíněná pásma jsou bezlicenční

  • Chtelo by to jeste lepsi prehled okolnich statu o Slovensku jsme vedel o dalsich statech neco taky,ale presto chyby ucelenejsi tabulka.Dale CTU se zastituje Evropskou komisi,tak naspat kdy to ta veleslavna komise posveti,pripadne jake sankce by mohli pokud by to povolili jako ostatni atd.Sice je to cele nejspis fraska a a stat skrze CTU proste nechce,presto by bylo hezke vedet co za romanek si kolem toho postavi.Dal nevidel jsme zadny HW ktery by mel nalepku "802.11h compatible – not only fucking draft".Cili by me zajimalo kde ta zarizeni jsou.802.11h norma je ieee co vim posvecena tak skoro 2roky.V chipech Atheros je tak rok a neco draft 802.11h a v zarizenich se tim zadny vyrobce nechlubi…tak kde to vazne?