Jak dopadly moje předpovědi na rok 2004

Koncem roku 2003 jsem sepsal Mobilní technologie, které námi otřesou v roce 2004. Ačkoliv jsem to nemyslel jako závaznou předpověď, ale spíše jako sumář trendů, přesto bych se nyní o rok později rád nad článkem zastavil a vyhodnotil…

Mobilní instant messaging – u nás zatím nic. Specifikace Wireless Village existuje již dlouhou dobu, ale prakticky žádný operátor ani třetí strany nic nenabízejí, výjimkou je snad jen Yamigo. A navíc se WV klienti objevují stále v málo telefonech. Například ani nový komunikátor od Nokia ho nemá. Důvodů je hodně, hlavně ale ten, že je to přeci jen složité na implementaci a pro operátora z toho kouká málo peněz a nabourání příjmů ze SMS a pro třetí strany tam není rozumný business model.

WiFi broadband – stoprocentně platné. WiFi je momentálně králem levných internetových přípojek, není co dodat.

VoIP – už několik služeb v ČR nabízí příchozí telefonní čísla a řada firem na VoIP přechází, nebo přešla, dokonce, aniž by o tom věděli. Prostě jim jejich ISP protuneloval hlasový kanál přes internetovou linku a na konci vyvedl drát do ústředny, takže ani nikdo nemusí vědět, že u něj to už jede přes VoIP. Máme to tak i ve firmě. Nevýhoda – když spadne linka, musíme na reklamaci volat přes mobil. U občanů přechod na placený VoIP nefrčí. Pokud, používá se Skype, jinak je ale spíš trend pevnou linku zrušit úplně, pokud to jde a volat z mobilu na mobil. Řešení? MoVoIP 🙂

VoIP v mobilu / Push to Talk – u nás jej nabídne Eurotel a T-Mobile, ale až v roce 2005. Takže drobný odklad. Jak by ne, jen málo telefonů PTT podporuje. Nezávislé aplikace se nechytily, lidé je nevyhledávají. Zatím chybí hype…

Moblogy – u nás se nechytily, protože tu ostatně žádné nejsou. Bloguje.cz má pořád moblogy v takové polorozdělané verzi. Zato v Británii běží jak z praku.

SPAM filtry – doplnila je i řada poskytovatelů freemailu a práci s emailem si bez nich už asi jen těžko představíme. SPAM filtr se stal běžně požadovanou službou.

Java hry a aplikace – masivní rozvoj. I u nás vznikají specializované herní portály, jako je Redboss, masivněji mobilní hry propaguje i Eurotel. A zájem mají i ti největší – Seznam nedávno na novém Hrej spustil obrovskou sekci mobilních her. Vtipné je, že je zcela rovnoprávná s hrami konzolovými a hrami na PC. I tady se mobilním hrám zřejmě věří… Čekáme na masivní rozvoj mobilního multiplayeru, první vlaštovky už jsou, ale nestačí ani kvalitou, ani herním prožitkem.

5GHz pásmo – všichni v něj doufáme, ale ČTÚ kváká na prameni o tom, že musíme počkat. Tak budeme čekat do roku 200X. Jen pár jedinců má dost rozumu na to, aby na pásmu vysílali bez ohledu na názor ČTÚ.

Mesh sítě – u nás za ten rok žádný posun. Ve světě se staví a dokonce bude snad i v roce 2005 hotov standard pro meshování.

A co nás potká v roce 2005? Jaké nové technologie nás osloví?

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

7 komentářů

 • S vašimi názory plně souhlasím, ale myslím si, že bez ohledu na skutečný stav věci, o němž si můžeme myslet všelicos, se větou "Jen pár jedinců má dost rozumu na to, aby na pásmu vysílali bez ohledu na názor ČTÚ." trosku shazujete.

  S pozdravem a přáním pekneho dne.

 • [1] máte samozřejmě pravdu. Trošku se shazuju tím, když říkám, že jednání v rozporu s GL podle mne je OK. Ale myslím, že mnohem více se shazuje ČTÚ, když není po takové době schopno udělat tu generální licenci. A někdo to říct na hlas musí, ať to stojí co stojí.

 • Já bych se spíše pozastavil nad tím, co píšete o mobilním instant messagingu… Zcela s Vámi souhlasím. Operátoři přece neopustí své zlaté doly, že? Proč by to také dělali, když nepatří k neziskovým společnostem. Zisk až na prvním místě, spokojenost zákazníků nejdříve na druhém. Short Messasage Service koncipovaný původně jako neplacený se ukázal jako vysoce výdělečný.

 • Souhlas stím ze CTU je brzda (hoodne slusne receno).5.47-5.725GHz je davno na Slovensku povoleno s 1W a nam tu na venkovni spoje zbyva 25mW a to jeste v relativne uzkem pasmu 5.725-5.875GHz.Skoro vsichni v Evrope az na cestne vyjimky harmonizuji pasmo 5.47-5.725GHz…samosebou u nas brzda
  CTU to porad odklada a vymlouva se sec muze.Je vicero variant proc tomu tak je (lobby prodeje telekomu ci snad druha lobby prodejcu drahe 5.8ky + prodejcu a vyrobcu 10.5GHz).Proste kdo vi co je zatim,mozna pouha lennost uredniku.Snad se do jara dockame…ale vidim to spise na leto 🙁 .

 • ad VoIP … nekdy jde hlas spolecne s daty po stejne lince … a prec nejde o pravy VoIP.
  Treba my tak prodavame spoustu bundlovanych linek.

  U zakaznika i u nas je mux, ktery slouci a na druhe strane zase rozdeli hlas a data. Jeden kabel pak vede do ustredy, druhy do routeru.
  A pritom to neni VoIP. Ale pokud spadne linka jako takova, tak se to projevuje stejne. 🙂
  Dovolat se klientovi na pevnou nejde.

  ad Push to Talk osobne si myslim, ze v tomto roce s P2T prijde nejen ET a TMO, ale i Oskar. Ale je to jen muj soukromy odhad. 🙂
  Jinak si ale vzpominam jeste o dalsim clanku z lonskeho roku. Alespon ja jsem se tady na Marigoldovi poprve docetl o CDMA a planech Eurotelu s touhle technologii. Tehda se tu tomu nekolik lidi hlasite vysmalo, vzdyt ET koupil licenci na UMTS. 🙂
  A uspech euroteliho CDMA se myslim celkem jednoznacne potvrdil.

 • MoVoIP alebo VoIPoM Vzdy ked citam o MoVoIP, zacnem spekulovat, co sa mi paci viac. Mobile Voice over IP alebo Voice over IP over Mobile 🙂

 • MIMO (Multiple Input Multiple Output)