Jak dopadla moje smartfounová odluka (aneb touha po jednoduchosti)

Občas se mě na to někdo zeptá: jak dopadla moje smartphone odluka. Asi je na čase ji zhodnotit, protože tento týden došlo k životnímu kroku. Prodal jsem iPhone. Můj starý dobrý iPhone 2G, jeden z prvních, co šel z fabriky, šel z domu za pouhých 2500 Kč via Aukro. Pro mě to byl mezník, měl jsem jej od roku 2007 nebo kdy to přišel na trh a když jsem z něj mazal 7500 SMS, které jsem si z nějakého důvodu uchoval… viděl jsem, že si tím mažu kus historie (tak jsem je zálohoval).

iPhone byl telefon, který jsem měl nejdelší dobu. Vyrovnal se dvěma legendám, Nokia 6110 a 6310, které jsem měl podobně dlouho, nezaslouženě se do tohoto peletonu prodrala Nokia 6680, která měla Symbian, 3G – byl to jeden z prvních slušných 3G telefonů u nás a kterou jsem měl hlavně proto, že jsem chtěl být při tom, až se 3G spustí. Abych o několik let později pochopil, že jsem opravdu poněkud napřed – a v klidu jsem ji vyměnil na pouhý EDGE iPhone.

Ten sloužil bez chyby až do letošního roku, kdy 3G přišlo v použitelné míře i k nám. Teprve to mě nalomilo k úvahám, zda nepřejít na jiný mobil. A do toho jsem si chtěl vyzkoušet život bez chytrého telefonu. Koupil jsem Motorolu RAZR2 a bylo mi s ní dobře další měsíce. Jenže … jenže se ukázalo, že při mém pracovně-životním stylu jsou věci, které opravdu potřebuju mít v mobilu. Ano, podařilo se mi přepnout se na papírový kalendář, papírové poznámky, to všechno mi stále přišlo přínosné a užitečné. Nevadilo mi, že nemám online email, mizerný displej nelákal k surfování. Všechno bylo v pořádku.

Kde jsem narazil? V mapách. Potřebuju je často a nepomáhalo si je tisknout dopředu, nebavilo mě tahat s sebou papírové. A chyběl mi fotoaparát. Pocitově. Ne snad, že bych tolik fotil, ale mám dojem, že mít ho při sobě je přínosné – občas si vyfotím něco, co potřebuju a co by jinak pravděpodobně nevzniklo.

Nakonec jsem si pořídil Nokia N8. Důvodů bylo několik. Nokia ten telefon vychválila a já chtěl vědět, co je za tím. Sepsal jsem jeho obsáhlé hodnocení, které jsem nedokončil: zrovna mi zavolali z porodnice, abych odjel k porodu syna, takže zůstalo na notebooku nedokončeno. Takže jen v kostce: Nokia N8 má rychlá data 3G a to je citelné zlepšení tam, kde to potřebuji. To zaprvé a je to platné jako důvod k opuštění iPhone 2G – většina jiných chytrofounů už 3G podporu dneska má.

Co rozhodlo, jsou Mapy. Nokia má výborné mapy, které jsou platným pomocníkem, jsou rychle dostupné, nedrancují baterku. Oproti Android telefonům je N8 držák na baterky, i když mapy používáte aktivně. Vyzkoušel jsem plejádu androidích telefonů od HTC, LG i Motoroly – pocitově nejvíc mi sedlo LG, ale bez software na mazané řízení spotřeby a záložní baterky jsem si neodvážil s takovým zařízením vyběhnout ven.

Mapy byl důvod, proč zůstat u chytrého telefonu. Tedy důvod pro mě.

Další důvody jsou podružné a spíše argumenty pro Nokii N8, i když to může být paradoxní. Nokia N8 má příšerně zpracované rozhraní webového prohlížeče, ohackovaný vstup z virtuální klávesnice, což se ukázalo být jako výhoda. Nemám tendenci jej používat pořád, když se nudím. Použiju ho jen, když potřebuju nebo musím, k nějakému radostnému surfování nesvádí. Ale dvě hodiny na dopravním odboru s ním využijete dobře.

Stejně tak email klient. Androidí telefony mě deptaly tím, že mi pípal každý email a řadu dní jsem průběžně trávil pokusy tyhle notifikace vypínat a zároveň nechat zvonění pro SMS/hovory. Každý výrobce si přidal své vylepšení, nastavovalo se to někde jinde a byl to porod. A do toho všeho to slušně drancovalo baterku, ať jsem interval stahování nastavil, jak jsem chtěl. Nokia N8 si poštu stahuje obstojně v určených intervalech (což pro mě znamená na vyžádání), funguje to na první nastavení a nepípá to zuřivě. Android pořád chtěl moji pozornost, pořád s něčím vrněl – tu přišel Twitter, tu FB, tu email. Hu… Nokia mě tí s tím neštve. Ano, může to být vtipné v době, kdy vám napíšou tři lidé za den. Mě chodí cca 200 emailů za den a z logiky věci plyne, že o nich chci vědět jen v momentě, kdy si toho sám žádám. Jinak je email klient na N8 slušný, když odmyslíte opět ohackovanou klávesnici, jenže na psaní delších emailů se to dá přežít lépe, než při klepání URL adresy. Souhrn: email mě nebuzeruje a když ho potřebuju, je v kapse.

Přidejte fotoaparát, který je opravdu slušný a použitelný, přidejte variantu instalovat občas nějaký software, kde mým králem je Advanced Call Manager, jenž mě doma přepne na příjem jen hovorů od přátel a ostatním suše odepíše přes SMS, ať mi nevolají, ale pošlou sms. Skvělý program, doporučuju.

Já vím, že je dnes lákavé mít iPhone a Android. Na Symbian už dávno nevznikají programy jako první. Neohromíte nejnovější verzí Foursquare nebo translatoru textů rozpoznaných přes OCR. Jenže mě už přešla doba, kdy jsem chtěl ohromovat sebe nebo jiné. Potřebuju nástroj, který slouží mě, nikoliv který mě svádí nesmysly ve stylu: všichni to zkusili, kdy to zkusíš ty? Nebo už jsi tak definitivně out?

Asi jsem definitivně out. Chci ze svého života vyřadit zbytné technologie, věci, které mi nic nepřináší, které jen vyžadují moji mentální kapacitu. Které mě blokují od toho, co bych dělat chtěl a snaží se mě přesouvat k tomu, co bych dělat mohl a to jen proto, že to dělají všichni kolem mě, kteří se dali nahučet do toho, že jim to něco přinese.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

20 komentářů

 • Mno asi se to shrnout tak, že kdo chytrý telefon má, ten ho využije. Někdo více, někdo méně. Od vyhledání trasy, dopravního spojení, mapy, programu v kině, nejbližší restaurace až po facebook, fotky a další „důležité“ věci.
  Ale i v dnešní době se najdou lidi, co hloupý telefon sice mají, ale nenosí ho s sebou: „Když mi stejně nikdo nevolá a já ho nepotřebuji“. A nemusí jim být nutně 60+ roků.

 • Co to znamená „ohackovaná klávesnice“?

 • A proč místo N8 nebyl 3GS, 4 nebo WP7? Změna prostředí a systému?

  Jinak ty důvody naprosto chápu, jen Nokia u mně na nějakou dobu skončila – mám E72 a počkám si, až bude Symbian úplně(!) přepracovaný. Až pak nechám Finy zase trochu vydělat. Nekonzistentní menu, možnost nastavit 1 věc na třech úplně různých místech, ukládání fotky s originální kartou přes 5s, nemožnost vypnout blesk(!), zvuk závěrky, občas se na wifi začne připojovat přes 3G a další..

 • Tak ten poslední odstavec naprosto chápu a sám na sobě začínám pozorovat stejný přístup… i když jsem pořád zatížený na tento typ techniky, něco se mění. Díky za hezký postřeh!

  PS: Ale Nokiu, Nokiu si teda nekoupím…

 • Měl bych mírně lamáckou otázku. Existuje obdoba „Advanced Call Manageru“ pro iPhone? Něco podobného bych uvítal.

  Jinak se smartphony momentálně řeším podobný problém. Mám iPhone 3G a jsem vyloženě zklamán, jak ho Apple odepsal (starý HW nezvládá rychle pracovat s iOS 4.x). Váhám, jestli koupit 3Gs (4ku za tu cenu zatím nechci) a nebo jít jinam.

  Hodně mě láká Blackberry.

  P.S. Díky za článek, už jsem myslel, že nikdy nevznikne… 🙂

 • wyder: jedine iBlacklist, nutna Cydia a teda nevyhnutny Jailbreak. Mam, funguje aj na 2G, ziadna nestabilita.

 • PJ: co znamená ohackovaná klávesnice? Symbian respektive to grafické rozhraní od Nokie zjevně počítá jen s hardware klávesnicí. Jenže N8 hw klávesnici nemá, má dotykový displej a klávesnici virtuální. Jak se tohle vyřešilo? Dohackovalo, dobastlilo. Když chceš kdekoliv něco psát, například SMS. Klikneš napsat SMS, odevře se ti okno. Do toho okna klikneš v místě, kde chceš psát… a nemůžeš psát (chybí ti klávesnice), otevře se ti další okno, do kterého teprve můžeš psát. Pak se ti zavře a text se přenese do okna SMS… jakákoliv editace rovněž tak. Je tam jeden mezikrok navíc, který mimochodem znamená, že jakákoliv funkce jako počítání znaků v nenokia softwarech nefunguje, resp funguje, ale až když text dopíšeš… ne průběžně.

 • 200 emailů za den, jo? A to se jako ještě dá vyřizovat a přitom dělat i jinou práci?

  Vždycky mi bylo bližší používat na poznámky a úkoly papír a pero než telefon. Nebavilo mě to vyťukávat na malé klávesnici telefonu nebo nedejbože na dotykovém displayi. Nepozoruješ to také?

 • U E72 nejde vypnout blesk? Mě u E52 vypnout jde. Zvuk závěrky je nevypnutelný schválně (ochrana soukromí). Je ale vypnutelný hackem.
  Ze stejného důvodu jsem si pořídil NEdotykový smart. Slouží mi přesně tak, jak potřebuju. Hlavně k telefonování a organizaci času. Výborně funguje synchronizace s Google kalendářem. Hodím si do něj událost a telefon mi jí pak připomene (funguje i obráceně). Brouzdání po netu omezuju na nutné. Z mailů stahuju jenom hlavičky a řeším je až u noťase.
  Symbian není špatný OS. Trošku prudí certifikáty instalací (obejít lze vlastním certifikátem). Že se nastavení skrývá na deseti místech je pravda, asi daň za léta vývoje. Občas Nokia vysekne upgrade, který se moc nepovede, naposled změnila systém zamykání klávesnice na „vždy“ (tedy i při navigování), což opravila až po cca měsíci.
  Zvyknout se na něj dá dost rychle, možnosti přizpůsobení jsou velké.

 • Inu, díky bože za smartfouny, pro mě je jednodušší mít vše vkupě v jednom a ne mět tisíc různých věcí.:-) Takhle bych měl founa, foťák, kalendář, poznámky, paměťové kartičky, knížky, časovač, MP3 přehrávač, mapy, další blok na mindmapy atd atd atd… A pak prej jednoduchost.;-) Všechno hezky v jedný krabičce a žádný starosti se sto a jedna věcma a v každém momentu, či každé proluce, ve frontě či dopravní zácpě můžu dělat činnosti, kterým bych se nevyhnul, či které bych stejně rád udělal a měl je v plánu…

 • a co popřemýšlet o Blackberry?:-)
  je to blbuvzdorné.. stahování automaticky, neřešíte.. nechá se vypnout „doručování pošty v intervalu“… nějaké aplikace na to jsou, něco ne.. mapy to nějaký má (nezkoušeno) foťáky slušné…

 • Opět se prokazuje, že pouze člověk s širším než pouze technologickým/konzumerským rozhledem se dokáže po výletě na vlně odpojit, zamyslet se a zredukovat míru a způsob konzumace na nezbytné funkční minimum. Mám k vám, Patricku, respekt již pár let a děkuji za kontinuitu. Pouze si říkám, je-li cena za N8 adekvátní v tom smyslu, co by bylo možno pořídit při její nižší ceně. Nokia má výhodu navigační funkce zdarma, vše ostatní lze najít i jinde (nikoli u Ostružiny, která stále neumí dost dobrý foťák, ač umí leccos jiného a superkvalitně). Nakonec by bylo možno dojít k solidnímu „hloupému“ founu s týdenní výdrží na pár hovorů a SMS a java navigací a mapami. Pokud není požadavek na přesnou navigaci, pak java platforma naprosto vyhovuje, když se člověk potřebuje zorientovat. Stačí pohledat 🙂

 • To je Patriku vekem. Ja se hypochondricky sleduju a ten posun je velka zabava. Napriklad pred rokem jsem si zakoupil zrcadlovku a ze nema interni blesk jsem zjistil za dva mesice kdyz jsem ho potreboval. Proste jsem s tim fotakem jenom fotil. Nebo tyto vanoce jsem manzelce koupil vymakany m4/3 fotak Panasonic GF1, vyndal jsem to dal baterku, vyfotil 5 fotek a predal manzelce. Zadny menu, zadny nastavovani, zadny zabaveni na tyden na hrani jako pred 5-10 lety. To stejne Ipad, v menu nastaveni jsem stravil asi minutu a uz tam asi nikdy nepujdu. Prijdu z tridenni fotoexpedice, fotak hodim do rohu a za dva dny si vzpomenu ze bych mohl stahnout fotky, driv jsem to ladoval do NTB jeste na parezu. Co nejde nastavit do minuty zahazuji, co nema praktickou funkci nepouzivam, na Blackberry mam nainstalovane dve externi aplikace. A to jsem puvodem geek. 😉

 • Děkuji za článek. Ten poslední odstavec vyjadřuje můj současný stav a rozpoložení a mohl bych ho klidně podepsat. Člověk najednou zjistí, že technika, která má pomoct a pobavit, spíše zaměstnává a odvádí od důležitějších věcí v životě.

  Těším se na další články …

 • Škoda, že nepíšete, co používáte za krabičku…. řeším nutnost přejít na nový přístroj ve spojení s požadavkem, aby mi život usnadňoval, ne komplikoval zbytečnými záležitostmi…. Jenom zjistit, které přítroje umí napojení na kalendáře přes CalDAV (používá např. Google Calendar)

 • Bude recenze N8?Taky jsem si ji pořídil, tak by mne to zajímalo.Pravdou je, že jak foťák, tak video je opravdu hodně moc dobré.Ani jsem to neočekával….

 • jsem hodne prekvapeny, ze jste dokazal vymenit apple za nokii. Ja dospel k opacnemu nazoru. Po 10 letech meho zivota ktery je s nokii silne profesne spojeny jsem usoudil, ze nokia uz davno neni co byvala a ze neznam lepsi telefon nez iphone. O N8 si myslim same zle, nepekne veci a nechapu jak muze nekdo z apple rozhrani vydrzet pracovat v tom mrtvem symbianu.
  Znovu saham po N8 a premyslim…klavesnice spatna, nepresna, dokumenty to nativne zadne nezvlada zobrazit…drzi se to blbe, dotyk reaguje vicemene nahodne, zejmena pri scrolovani.
  Fakt Vas tohle bavi?

 • Poslední odstavec je perfektní. Všechny možné technologie a nesmysly dneska cloveka svadejici a pouziva je protoze je ma ne protoze je potrebuje (fb, twitter, four square) … nicmene k androidu … jako skalni fanousek Nokie jsem od ni odesel k HTC (Desire-android) … krome prvni pachuti ze jeste nikdy jsem nemusel hledat tolik informaci na netu (aplikace apod) (zvyk s WinMobile kdyz vsechno behalo hned) tak po prvnim 24hodnove rozladeni dnes beha vse jak ma naprosto bez problemu … emaily, mapy, poznamky, pripojeni, kalendar … vsechno porad po ruce … pipnuti prichaziho mailu mam tak slabe ze to slysim sotva doma tudiz nic nebuzeruje nemuzu vynachvalit … k Nokii uz nemam duvod jit

 • Nesmysl. Jaké zneužívání mentální kapacity?
  Když si člověk koupí potvoru, u které musí studovat manuál, aby pochopil, kde se zapíná, OK. Takový krámy asi opravdu stojí za prd.

  Ale telefon, který umí všechno – mapy, www, kanc. aplikace, atd atd atd.. a navíc se intuitivně ovládá – jakou proboha žere mentální kapacitu? Co je to za blábol?

  Leda by si autor chtěl připadat drobet jako „nadčlověk“.

 • Gratuluju Patricku! 🙂
  Ja nakonec na ten chytrej telefon ani nedosel. Na mapy mam navigaci na foceni fotak. Na telefonovani telefon :_)
  Tomas