Jak by mohla vypadat další digitální kniha

Do éry multimediálních zázraků je v knize stále daleko. Mimo jiné proto, že schopnost zvládnout jejich produkci je za hranicí „jednočlověčího týmu“, který se dnes typicky podílí na napsání knihy a rozšíření týmu přináší problémy nejenom ekonomické, ale zejména realizační, založené na problémech se sdílením vize takového díla.

Když přemýšlím, jak by mohla vypada příští kniha vydaná čistě elektronicky, tak zhruba takto:

Samostatná aplikace pro majoritní mobilní platformy. Čtenář si kupuje jednotlivé kapitoly, které vycházejí vlastně hned po jejich dopsání autorem (případně civilizací korektorem). Vydání nové kapitoly signalizuje push zpráva, notifikace. Cca 50 kapitol po 6000 znacích dává týdenní periodicitu, 5 Kc za kapitolu pak 250 Kč za rok zábavy. Možnost komentovat pasáže a vidět, co a jak komentovali ostatní. To je všechno, víc zatím není třeba, než nějaký backend pro zadávání textů, jejich editaci (basic HTML postačí) a statistiky. Inapp objednávky textů a měsíční předplatné… Závěrem to vydat jako klasický ebook za paušální peníze.

Láká to vyzkoušet. Na úvaze drhnou dvě věci: najde se dost lidí, kterým bude vyhovovat čtení na kapitoly? A fakt, že pro to není žádná taková aplikace, což by mohlo spravit pár korun a řádků kódu…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

19 komentářů

 • Neco podobneho zkousel tak v roce 2001 Ondrej Neff jako „Pres rameno“.

 • Dřív vycházely romány na pokračování v novinách, lidi si je vystřihovali a na konec nechávali svázat. Ani celé kapitoly to nebyly. Takže proof of concept existuje.

 • Já myslím, že už je první na digiroman.cz …

 • Nedela(l) neco podobneho Neal Stephenson s The Mongoliad?

 • Patricku,
  tys uz publikovani po kapitolach zkousel se Stryckem a pětiletkou, ne?

  Ja bych pridal jeste:
  – autorem rizene smerovani deje
  – location based/znalostni hra/soutez, v realnem svete
  – gamification, badges, ….
  – 2 vyse predplatneho. Ty s vyssi cenou by kapitolu dostali o 5 dni drive nez zbytek

 • Zkoušel to i Stephen King, s knihou The Plant – kapitola za dolar, dobrovolná platba, hrozba zastavení publikace pokud klesne poměr stažených/placených pod nějakou úroveň.
  Prvních pár kapitol vyšlo, pak klesl poměr na neakceptovatelnou mez a kniha je dodnes nedokončená. To byl rok 2000, těžko říct, jestli je to dnes lepší nebo horší.

 • Za mne špatný nápad. Nesnáším, když musím na pokračování čekat. Knihu jedině celou.

 • Já vím, že existovala řada podobných pokusů, akorát většina z nich vznikla v době, kdy technologie neumožňovaly tu „seamless“ vazbu. Například The Plant od špilberka podle mne zahořely na tom, že člověk na to prostě zapomněl a to jak na čtení, tak placení. Tady je výhoda v tom, že dostanete avizo, až bude nová verze – a rovnou zaplatíte. Jsme o deset let dále. Taky mi v The Plant pár doláčů zahořelo a vím, že tehdy bylo kor z česka problém ty peníze k autorovi dostat…

  A to, že to fungovalo dříve, mi přijde dobrý důvod, aby to mohlo fungovat i dnes… i když lidi chtějí všechno hned … tak si prostě počkají, to je součást celé hry 🙂

 • Právě čtu přesně takovou Apokalypsu – je to hrozná blbost, multimediální kraviny jenom otravují, postupné čtení kapitol mě nemotivuje, hlavně pak zapomenu, co už jsem četl.

 • Nebral bych to. Kniha je celek, chci si ji číst, kdy chci. Čekat na kapitoly, bože, obzvlášť celý týden… Ne. Možná bych dal kapitolu, dvě a pak rok počkal, až to bude celé a koupil to najednou. Seriály mě iritují, stejně jako časopisy.

 • Nejsem si jistý, zda se mi komentář povedlo odeslat, tak ještě jednou. Patrickův nápad se mi líbí, hned ho jdu vyzkoušet. Můžete se přihlásit:

  http://www.parminut.cz/ebook-10-sekund-rozhodne.html

  Technicky to řeším přes MailChimp.com (autoresponders – posílají automatizované předem napsané e-maily) a Fakturoid.cz (dokáže tvořit automatické faktury). Patrickovi dávám předplatné eKnihy zdarma jako poděkování za zajímavý nápad.

 • Ad autorem rizene smerovani deje

  Na takovém knižním „kuchaři Kuřátkovi“ by se dal postavit i business model. Dražilo by se, kterým směrem by se vyvíjel děj. A když by bylo hodně (platcících) hlasujících pro obě varianty, tak by je autor napsal obě. 😉

 • Lukym: to jde pojmout i bez placeného hlasování. Když se hlasování propojí s Facebookem, může dojít k propagaci v rámci sociálních sítí. Navíc lidé mohou více podporovat jednu variantu knihy a propagovat to sami od sebe v diskusích. Vzniká pak slušný virální efekt, který lze podpořit třeba výzvou o to, aby lidé k tomu natáčeli videa apod.

 • Radim Hasalík: No jasně, ale cash je pro autora přece jen nejlepší motivace. Alespoň pro většinu. 😉

 • Nápad dobrý, tímto směrem jsem taky přemýšlel o budoucnosti „tisku“, ale v jedné věci se asi míjíme – multimediální tvar v naznačené podobě je přesně model pro časopis, ne pro knihu. Kniha je pro mě symbolem „kompaktního“ zážitku (nerozptylovaného, vždyť knihy pro dospělé se většinou obejdou i bez ilustrací a nikdo je ani moc nežádá). Časopis (nejlépe odborný) v moderním hávu si ale dovedu představit jako určitou multimediální aplikaci. Ostatně – možná mrkněte na to, co teď startuje Michal Klíma, možná byste si zanotovali.

 • Za mne nezájem. Především proto, že vlastně nestojím o vůbec žádné knihy.

 • Lukym: peníze přijdou tím, že se kniha rozšíří mezi větší počet čtenářů :).

 • Zoufale volám neee. Číst cokoliv od Patrika po kapitolách s týdenním odstupem by mělo být zakázáno nějakou konvencí o lidských právech jako nepřípustné mučení.
  Flotila byla peklo, na Příběh strýčka jsem radši dobrovolně rezignoval po třetím dílu, po dokončení komplet stáhnul někde z warezu (Patriku promiň) a přečetl za jednu noc.
  Ani jako dítě jsem neměl rád pohádky na pokračování a dobrou knížku nejradši čtu v kuse, pokud to okolnosti (práce, děti atd.) dovolí.
  Mimochodem, jak to vypadá s papírovým Příběhem strýčka, bude?
  „…se překlápí do podoby tištěné a elektronicky distribuované, prochází prací editora, korektorů a vyjde jako kniha. Kdy? Na jaře 2012. Takže se těšte….“

  Zaplatil bych a rád.

 • Nechtel bych cist knihu pé kapitolach na pokracovani cely rok a uz vubec bych ji tak nechtel psat s nemoznoznosti neco zpetne upravit. Tento zpusob by imho vedl ke knizni plochosti a povrchnosti, protoze by se menila motivace ke psani knihy.