Jak asi změním mobilního operátora

Noname píše: Už tu dlouho nebyl žádný článek, tak jeden hodím v plén. Rozhodl jsem se totiž, že porovnám nabídky mobilních operátorů a zoptimalizuji si svůj účet za mobilní telefon.

Nejdříve ale taková malá odbočka – mám firemní OskartuVodafone kartu. Důvod je prostý, v době, kdy jsem ji kupoval jsem nevěděl, kolik budu telefonovat, nejdříve to byly tisíce, nyní mi ale pětistovkový kupon vydrží 2 měsíce.

Důvod je prostý – začal jsem používat telefonování přes internet a od té doby mobil používám spíše jako pager. Když mi volá někdo firemně, tak platí on, když mi volá rodina a nebo když chci volat já, tak prostě raději zavolám z pevného telefonu. Pevné připojení k internetu mám jak doma, tak v práci, domu jsem si pořídil adaptér, takže volám z mého původního bezšňůrového telefonu a nebýt jiného oznamovacího tónu, tak přítelkyně nepozná rozdíl. V práci mám pak ten nejlevnější IP telefon. Navíc mám ještě softwarový v počítači.

Důvod není jen ten, že minuta volání na pevnou linku je 7× levnější a minuta volání na mobily o 50% levnější – větší finanční rozdíl dělá sekundová tarifikace. Mnoho mých známých má bohužel z neznámých důvodů hlasovou schránku, takže dvouvteřinový pokus je kontaktovat mě vyjde na 7 Kč, zatímco mé internetové volání mi z kreditu uškubne jen 8 halířů. Kdysi jsem zkoušel vzít seznam uskutečněných hovorů z Oskarty a zjistit rozdíl – když jsem počítal stejné ceny, tak jen ztráta kvůli jejich minutové tarifikaci byla 30 %! Navíc po započítání levnějších cen celková úspora byla přes 70 %. Ve skutečnosti ale mobilní hovory velmi rychle usekávám, zato IP telefon mě v hovoru nijak neomezuje.

To ale nejsou ty hlavní výhody – cítím se lépe, když si nesvítím půl wattem u hlavy, mám jednoduše přehledný výpis všech hovorů (a to nejen uskutečněných, ale i přijatých a zmeškaných!), mohu si jednoduše doplnit kredit zcela libovolnou částkou, mohu mít libovolný počet telefonních čísel, mohu vytáčet pohodlně z Outlooku atd. Prostě mobil využívám jen jako prostředek v době nejvyšší nouze.

Takže konec odbočky a zpět k hlavnímu tématu. V Centru Chodov jsou vedle sebe krásně všichni tři operátoři. Navštívil jsem je a chtěl jsem od všech nějaký tarif v hodnotě cca. 200 Kč, u T-mobile a Eurotelu pak samozřejmě ještě migraci čísla. Očekával jsem, že Vodafone bude nejlevnější, ať už kvůli své pověsti Oskara, jako „operátora chudých a uvažujících“, tak proto, že jsem u nich již od začátku, tak proto, že nemusí utratit 2500 Kč za migraci mého čísla. Výsledek mě ale překvapil (všechny ceny jsou bez DPH):

Eurotel – Tarif Bronz: aktivace 95 Kč, jinak 180 Kč měsíčně za 30 volných minut. Volání pak za 3,1 Kč ve vlastní síti resp. 5,20 v ostatních sítích, SMS za korunu. Když bych si vzal zvýhodněný telefon a upsal se minimálně k 200 Kč měsíčně, potom by minuta stála 4,3 resp. 6,70 a SMS 1,9 Kč (záloha v tom případě 1 tisíc Kč).

T-mobile – Tarif T30: aktivace 1 Kč, jinak 190 Kč měsíčně za 40 volných minut a nebo 30 volných minut a 100 SMS zdarma (akce do konce března). Volání pak za 3,20 Kč ve vlastní síti resp. 4,80 v ostatních sítích, SMS za korunu. Když bych si vzal zvýhodněný telefon (úpis stále 190 Kč měsíčně), potom by minuta stála 4 resp. 6 a SMS 1,7 Kč (záloha v tom případě 1 tisíc Kč).

Vodafone – Tarif 50 naplno: aktivace zdarma, jinak 250 Kč měsíčně za 50 volných minut. Volání pak za 4,50 do všech sítí, SMS za korunu. Na zvýhodněný telefon ale při migraci zcela nepochopitelně nárok nemám, respektive já ano, ale jen proto, že jsem u nich déle než 2 roky. Ceny by přitom byly stejné. Variantou pak je tarif Rozjezd naplno, který je jen za 50 Kč, ale bez volných minut, 5 Kč za 1 minutu, 1 Kč za SMS, a zcela bez nároku na zvýhodněný telefon

Takže suma sumárum: když bych nechtěl zvýhodněný telefon, tak u T-mobile bych platil o 60 Kč (24 %) méně, měl bych buď o 10 volných minut méně (tj. když bych je využil, tak bych přesto platil o 12 až 28 méně), a nebo 100 SMS zdarma více (což by byl asi můj případ), zároveň bych měl o 29% levnější volání do sítě T-mobile (kde je většina mých kontaktů), a o 30 halířů dražší volání do ostatních sítí (přes těch 30 minut bych se ale stejně moc nedostával).

Měsíčně mám v průměru asi 30 SMS, variantní varianta tarifu Rozjezd naplno je tak výhodná jen když bych volal méně než 22 minut, pak bych každou minutu ztrácel 1,8 resp. 0,2 Kč, dalších 70 SMS bych pak ztrácel po 1 Kč.

Když bych chtěl zvýhodněný telefon, tak bych opět u T-mobile platil o 60 Kč (24 %) méně, měl bych buď o 10 volných minut méně (i když bych je využil, tak bych platil až o 20 Kč méně), nebo o 100 SMS více, další minuty bych měl o 0,5 Kč levnější nebo o 1,5 Kč dražší (při skladbě bých kontaktů to vychází jako plichta).

Prostě to, že jsem u Oskara+Vodafone utratil již mnoho tisíc a to že nemusí platit 2500 Kč za mou migraci ještě zdaleka neznamená, že musí být pro mě výhodnější. Škoda, ještě mám 500 kredit, takže má ještě 2 měsíce na změnu.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

35 komentářů

 • No jo, no… Když mě se docela hodí, že můžu dostat textovku ze sítě (a nemusím si ji sám zaplatit). Ale to je jen můj názor…

 • [1] Tak tak, preposilani mailu na mobil ve forme sms je sice trochu out, ale zadarmo – no nekupte to. Krome toho mame s manzelkou volani mezi sebou za 1,50 (Moje jednicka nebo jak se to jmenuje).

 • Ja bych si tu oskartu nechal jak je, vzdyt skoro nic nestoji. A jestli chces jeste tarif proc ne. Osobne jsem skoncil u dvou mobilu. Neni to ani tak otravne na noseni, jak se mi zpocatku zdalo, je to zvyk. A nekdo precejen mi radeji zavola a posle sms na vodafone, je to stale levnejsi. No a vyhody maji dva telefony taky: pri vybite baterce ci nahlem vypadku v nektere siti. 😉

 • Prosim ctene publikum, zda by mi neporadilo, Ktery voip operator uctuje volani na mobily po vterinach ??? Take bych si ho poridil ;).

 • [4] je jich více, já osobně používám SIPY

 • [4] Je jich fura, ja pouzivam ha-loo. Prehled najdete napr. na adrese voip.beacon.cz nebo na foru http://www.telefonujeme.com

 • Jen k tomu jinemu oznamovacimu tomu – pokud muzete v adapteru nastavit vyzvaneci tony, tak kdyz ho nastavite, tak pak nepoznate rozdil uz vubec. Napr. u Sipur to neni problem. Opet doporucuji forum http://www.telefonujeme.com nebo http://www.dspring.com

 • [3] jak to že nic nestojí? Vždyť bych musel každý půlrok provolat pětset. A proč bych si tahal dva mobily? Jak jsem psal, já mobil de-facto nepotřebuji vůbec. Asi je to těžké pochopit na serveru mobilního guru patricka zandla ;), ale je to tak.
  [2] no vidíte a já si s přítelkyní volám zcela zadarmo, stejně tak se všemi kamarády a spoustou obchodních partnerů. Prostě výhoda IP telefonie. Přítelkyně má jinak t-mobile, takže u mě "moje jednička" nepřipadá v úvahu, ale jak často jí potřebuji volat z mobilu?! 99% "urgentních hovorů" lze bez problémů odložit o půl hodiny, kdy jsem na nějakém internetu a nebo vyřídit SMS (typicky "přijdu o 10 minut později"). Když bych chtěl být ultramobilní, tak si pořídím CDMA – zkoušel jsem a většinou je na něm IP telefonie použitelná. E-maily ze své podstaty jsou off-line komunikace nevyžadující okamžitou odpověď, takže proč si jimi zas… mobil, zejména když mi jich přijde asi 150 denně.

 • [7] jo to vím, ale mám GS486, který to afaik neumí. Budu jej ale měnit (seká se), takže uvidím

 • Píšete, že volání na mobil je o 50% levnější. Zřejmě tedy srovnáváte s Oskartou, nikoliv s tarifem. Pokud se totiž podívám na ceník SIPY a vidím, že minuta na mobil stojí 3.99 Kč bez DPH a srovnám s tarifem 150 Naplno, vidím že zde stojí minuta na mobil 4 Kč bez DPH (tzn. o haléř více). Takže v případě srovnávání s Vodaofne tarify je jasné, že volání na mobil ze SIPY se vyplatí jen při srovnání s tarifem 50 Naplno, všechny ostatní vyšší totiž mají tarifikaci na mobily výhodnější. Samozřejmě za předpokladu, že využijete poskytnuté volné minuty, pokud voláte málo, tak je také výhoda na straně SIPY. V mém případě, kdy tarif 150 Naplno využiji beze zbytku, mnohdy provolám i více nemá tím pádem SIPY šanci.
  To tedy jen pro upřesnění 🙂

 • [10] jojo, srovnávám s dneškem, tj. s vodafone kartou. Přesto se vsadím, že byste ušetřil – schválně si zkuste totiž zjistit délku všech hovorů, které děláte. žádný hovor netrvá přesně 60 vteřin, u mě většina byla kratších (a to i podstatně), ale s mobilem musím platit po 60 vteřinových úsecích.
  Jinak část hovorů z mobilu u mě je na pevnou linku, a tady zas volám za 99 halířů oproti těm 4 Kč u karty s vysokým paušálem a pro provolání kreditu.

 • 2 Noname kdyz uz tak setris a premyslis o zmene operatora tak se divim proc pouzivas operatora kterym nema zas tak levne volani na pevnou , jsou operatori kteri maji levnejsi ceny a zaroven sekundovou tarifikaci. Ja setrim taky mimochodem , ale jestli se takto divas na korunove rozdily v (mesicni platbe ) u tarifu mobilnivh operatoru tak se divim ze ses nedival na rozdily v tafirech voip operatoru.

 • [8] U té Vodkarty by snad mohlo stačit 250 Kč na půl roku, tedy 500 Kč na rok.

 • My jedeme přes http://www.netphone.cz/?nid=757130… Měsíční úspora oproti operátorům je přes 800 Kč při měsíční útratě cca 2000 Kč. Ceny bez DPH.

 • [12] protože v době, kdy jsem je začal používat zde byli nejlevnější (respektive jediní bez paušálu se sekundovou tarifikací), nyní jsem s nimi spokojen, těch pár procent rozdílu nehraje roli, nestojí mi za to s tím ztrácet čas.

 • Proč za půl roku pětset? Naposled jsem oskartu dobíjel za dvěstě (už nevím jak snad přes spořitelnu) a prodloužení je o půl roku. Ale nebudu se pouštět do debat, které zjevně stejně nepochopím (..na co chceš tarif, když telefon nepotřebuješ…?) btw ty dva mobily mám možná spíš jako ohleduplnost pro volajícího, a klidně mě potkáš i zcela bez mobilu! 😉

 • pardon ta (16) je reakce na (8)

 • pomooc psal jsem na 8 konec závorky

 • [5] Mrknul jsem na ty stranky SIPY. Vse bych bral, az na to telefonovani ZADARMO. Bud jsem prehledl, nebo neni zadny seznam, podle ktereho bych zavolal svym znamym. Bohuzel neznam nikoho kdo by vyuzival SIPY=nemam komu zavolat. Asi radeji Zustanu u SKYPE.

 • [19] jo, maj to trochu zvláštně – jestli chceš zjistit, kdo je na sipy, tak můžeš jít do kolonky Kalkulátor a tam zadat jeho číslo. Skype má své výhody, ale pro volání v čechách je to nanic. Je to pouhé "internetové telefonování" a ne "telefonování přes internet", tj. nemáš vlastní české číslo, tohle se prostě chová jako naprosto normální telefon a z počítače volám naprosto minimálně.

 • [16] to je úplně jedno jestli je to dvěstě nebo pětset. Prostě mobil potřebuji "jako pager" a jako způsob, jak se skontaktovat se mnou. Sám mobil používám když jdu někam pozdě, nebo když jsem někde na cestách a musím urgentně někam zavolat a výjimečně mám chuť prostě s někým poklábosit. Prostě 2 stovky měsíčně provolám o moc víc to nikdy není. Nechápu proč bych kvůli tomu měl nosit dva mobily či mít dvě čísla (nehledě na to, že by mi to nic nepřidalo, protože migrace a koupě nového tarifu vychází stejně). Tarif jsem zjišťoval proto, že je to při 200 Kč měsíčně výhodnější než předplacenka a hlavně proto, že bych se mohl vyprdnout na kupony a měl bych to jako vše ostatní firemní placené z banky.

 • [21] těžký život bloggera… Nechci urazit, článek pěkný, všechno OK, jen bych snad jako pozorovatel (nic jsem nepřispěl, nečiním si nárok na kritiku!) doporučil takovou nějakou lepší souvislost názoru, aby byla zřejmější motivace proč píšeš, co píšeš, pak by se tomu dalo věřit. A ne jako Horstovi v telešopingu…
  Např. "…je jedno jestli dvěstě nebo pětset…potřebuješ pager – tedy tarif…? ušetřit…hlavně mít soukromé hovory placené jako firemní" – čili únik daňový..?
  Nic ve zlém. Pěkný den.

 • [22] ježiš marja, ten článek je přece o něčem úplně jiném. To jestli pětset, nebo jak to používám je naprosto nedůležité. Jde o porovnání nabídek na konkrétní částce a že je trochu paradox, že ani mnoho tisíc Kč historie, ani o 2,5 tisíce nižší náklady neznamená, že váš současný poskytovatel mobilních telefonních služeb bude pro vás výhodnější. Takže rozhodně doporučuji každému svůj účet porovnat s tím co vám nabídne konkurence. Tečka.

 • Doporučuji Odepiš. Podle mne výhody jsou tyto:
  – zůstane číslo (dnes minimální výhoda) a operátor
  – emaily rozdělené na 2 sms (než je VF zařízne)
  – výhody tarifu jako drobnosti typu otevřený smtp server (no, pro člověka s voip je asi na nic)
  – 40 minut do Oskara není k zahození, za 10 kč měsíčně (jen FO)
  – fajn samoobsluha

  Nevýhody
  – 10 Kč za minutu do jiných sítí
  – jen pro fyzické osoby
  – přece jen místy horší pokrytí, nutno srovnávat na konkrétních místech

 • [24]
  – zůstane číslo: to i u jiných
  – e-maily: nepoužívám
  – emtp: nepoužívám
  – 40 minut za 10 Kč: na oskarovi téměř nikoho neznám, jenže potřebuji to na firmu
  – samoobsluha: k čemu?
  – 10 Kč / min: provolám cca. 40 minut, oskarové hovory jsou výjimku, tj. ve finále dražší
  – fyzické osoby: that's the point
  – horší pokrytí – tohle není můj příklad, v místech kde se vyskytuji má Oskar dlouhodobě pokrytí nejlepší

  nicméně je pravda, že ty "staré" tarify mi jaksi hoši z Vodafone zapomněli oznámit

 • To bude tim, ze "stare" tarify jiz pro nove zakazniky nejsou.

  Jinak moc nechapu, pokud vazne telefonujete jen z "pevnych bodu", proc vubec mit mobil? Nevim tedy jak ostatni, ale 90% hovoru uskutecnuju v aute, v restauracich a podobne, takze nevim, jak bych to pres pocitac resil (vytahovat notebook a cdma kvuli hovoru ala "prijdu o chvilku pozdeji" nepovazuju za prilis komfortni reseni).

  A bazirovat na par stovkach mesicne mi prijde uz jako uplna volovina, jen si vezmeme, jak rychle se dana suma prokavuje, probiftekuje nebo protece nadrzi 😉

  Maucta.

 • [26] myslím, že staré tarify stále existují, jen jsou jaksi hluboko schované v nabídce.
  Zbytek už jsem vysvětlil. Používám to spíše jako pagingovou službu, tj. když někdo shání mě, já maximálně pro shortcally typu "přijdu pozdě" a to jsou právě ty 2 stovky měsíčně
  O tu částku vůbec nejde, už jsem to tu psal, někdo ale může provolat víc a může mu to více vadit, hlavní cíl článku bylo upozornit na to, že mobile number portability se může vyplatit velmi paradoxně i u velmi nízkých částek, i když by teoreticky měl mít váš operátor min. o 2500 nižší náklady. při rozpočítáni na 2 roky by tedy teoreticky mohl být o stovku levnější při stejné ziskovosti.

 • Pokud ma byt mobil jako pager, tak bych zustal u Wasserfenu a poridil tarif Odepis (10Kc pausal, 40min do VF + textovky za 50hal.). Jako pager velice pouzitelne, financne zajimave. Dcerka to ma a platime kolem 150Kc za dva mesice.

 • [28] viz moje odpověď [25], která reagovala na [24]. Nevýhoda je, že to je jen pro fyzické osoby, volné minuty jen do Oskara, kde nikoho nemám, ale hlavně – ve Vodafone mi to vůbec nenabídli. Ale jak už jsem psal asi pětkrát, to je úplně jedno, o tom ten článek není.

 • Ještě to zkusím jednou – odrazil bych se od toho 500 kč kupón vydrží 2 měsíce, tj 250,-/měsíc jsou náklady. Chtěl jsem navrhnout tarif Na jistotu, ale sám o sobě nejde, takže potom zbývá tarif Rozjezd Naplno, bude asi nejlepší – ceny o něco nižší než u Oskarty, stojí jen 50,- měsíčně, sms za korunu. Na příjem a do daní nic lepšího neznám. Něco proti tomu ? 🙂

 • Oh, teď jsem přečetl ten odstavec o Rozjezdu, takže předchozí příspěvek beru zpět. No, ale nezní to tedy moc na to, že by ten mobil byl jen příjem hovorů – 22 minut je hodně. Možná by pomohl balíček Moje volné minuty… 20 minut kamkoli za 80 korun, tj. 4 kč/min.

 • ad P. Zandl: Pohodlné vytáčení z Outlooku – jako uživatel mobilů Siemens vytáčím pohodlně z programů jako Siemens Phone Manager a SiMoCo. Že by toto guru neuměl u své Nokie, SE či co má?

 • [32] článek jsem nepsal já, ale Noname – je třeba si to na jeho začátku přečíst. A jinak vytáčení z Outlooku nepoužívám. Jednak nepoužívám Outlook, ale Thunderbird, druhak mám čísla v telefonu a používám je stama a do třetice, pokud chci volat někomu z práce, kde mám Thunderbird otevřený, volám přes Skype, protože jen výjimečně potřebuji mluvit s někým, kdo ho nemá. Toliko pravil guru 🙂

 • Informace pro NONAME – nevím, kde přišel k těm 2.500 Kč – to možná je požadavek T-Mobile, ale není ničím podložený ani smluvně garantovaný. Skutečné náklady, o které se bude opírat případné rozhodnutí ČTÚ budou muset vycházet ze srovnatelných nákladů za administrativu procesu přenesení čísla … tedy bude se jednat o částku max. okolo 100 Kč.