Já vím, že mne nebudete mít rádi – ale proč by Telecom měl zlevnit ADSL…?

Pročítal jsem statistiku o poměru instalovaných a objednaných linek ADSL, zjednodušeně na webu ji najdete například zde. Ze statistiky vyplývá jedno – instalace ADSL se nestíhají, je neustálý převis objednávek a to v řádu měsíce a půl, dvou měsíců. Situace se tedy prakticky nezměnila od začátku prodeje ADSL – na ADSL se v praxi musí docela čekat.

A tady přichází ta otázka: proč by měl Telecom snížit cenu služby, které je schopen instalovat jen omezené množství? Ke dnešnímu dni je instalováno něco málo přes 27 000 linek, o další čtyři tisíce linek si lidé žádají. Vypadá to tedy, že prodej jde dobře, hůře již instalace. A tady přichází poučka o výnosech. Pokud je Telecom schopen do konce roku instalovat pouze celkem 60 000 ADSL linek (na víc to zatím nevypadá), je lepší tyto linky prodávat dráže, než levněji, protože víc jich prostě nebude schopen instalovat. Chybou by tedy bylo prodat jich sto tisíc a nemoci jich z kapacitních důvodů čtyřicet procent instalovat. Jsou to jednoduché počty a Telecomu to těžko můžeme zazlívat.

Říkám to delší dobu a málokdo z novinářů si to uvědomuje.

Problém českého ADSL není jeho cena, ale rychlost jeho zavádění a dostupnost – a také zpoždění, se kterým se u nás zavádí.

ADSL nemůže být od prvního týdne svého nasazení nejlevnější službou na trhu, službou pro masy. Operátor ji nasazuje pomalu, zkouší své možnosti a cena úměrně s tím postupně klesá. U všech zahraničních operátorů tomu tak bylo a pokles cen na dnešní úroveň trval dva roky. Srovnání na Internetu pro všechny si tenhle aspekt neuvědomuje. Je snadné srovnávat ceny, na které se Deutsche Telekom dostával dva roky s cenami začínající služby, ale nedává to smysl. I když, bohužel pro nás.

Osobně věřím tomu, že na přelomu letošního roku bude ADSL mnohem atraktivnější. Bude dostupné ve více lokalitách a jeho cena ještě více klesne. Nejlevnější služby s rozumným limitem 3GB se budou pohybovat kolem pětistovky, ostatně už i dneska si kolem šesti stovek vyberete (přehled cen ADSL mám zde). A stojí tu hromada zákazníků, kteří ADSL za šest stovek i s těmi proklatými limity chtějí, jenže u nich ADSL není. Limity půjdou pomalu k čertu, ADSL se rozšíří a Telecom bude stíhat ho zavádět. Největším problémem ADSL tedy zůstává jeho dostupnost, rychlost zavádění a zpoždění ADSL oproti světu…

!++0|2|Bude ADSL do konce roku pod 500 Kč měsíčně?|Ano|Ne++!

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

38 komentářů

 • Provokativní dotaz – ta anketa se ptá na celkovou cenu (t.j. i s cenou za pro mne jinak zcela zbytečným telefonním paušálem) nebo jen na cenu za holé ASDL?

  A proč by měla být cena za ASDL nižší? No proto, aby lidé neutíkali do různých bezdrátů. Oni si ti lidé pak uvědomí, že vlastně telefonují pomocí mobilu a že vlastně mohou telefonní linku úplně odhlásit. A tento efekt nebude okamžitý, bude to chvíli trvat. A přesvědčit pak tyto zákazníky, aby si znova pořídili telefonní linku od Telecomu bude hodně těžké.

 • [1] je to cena za internetové připojení s tím, že pevná linka tam vůbec nemusí být, však máme Fayn 🙂

  Ono většinou není kam utíkat. Možná v praze – ale sháněl jsem bezdrát v Pardubicích a za litr mi tedy přišel fest drahý … 🙁

 • 1. nižší cena na DSL je nepotřebná, máme nejnižší cenu v Evropě a skoro na světě. Pětistovka je cena, která je akceptovatelné pro trh, menší cena už nezvyšuje celkový obrat (tj. je sice více lidí, ale za méně peněz).
  2. důležitější je kvalita
  3. Pětistovka do konce roku (chápu-li to jako bez daně a plus paušál) je reálná, není problém jí dosáhnout, ale operátoři logicky nechtějí, zejména dle bodu 1. O něco peněz navíc znamená více peněz na reklamu atd., které ve finále přinesou více peněz ze zákazníků.
  4. co se týče rychlosti – nesmysl, zapomínáš, že zákazníci si můžou koupit samoinstalační sadu a instalovat sami (a v 99,99% to tak dělají) Takže jde jen o rychlost instalace DSLAMů a ta teď bohudík je OK (každý měsíc jich přibývá tak dvacet).

 • Jojoo, kdyz mi nekdo nabidnete ADSL128 cca 3-5GB limit za 500Kc vcetne dane tak i ten hovorovy pausal preziju (stejne tam kde to potrebuju ho platit musim)

  Zatim se tomu nejvic priblizila EMEA (AhojDSL) – neco pres petistovku bez dane s 3GB omezenim (nemate s nima nekdo zkusenost?)

 • [3] a proč je tedy tolik nevyřízených objednávek? Neříkej mi, že se do nich počítají i objednávky na ADSL z lokalit, kde ADSL zatím není 😕 i když bych se tomu tak moc nedivil, tak jsem měl dojem z těch papírů, že jde o objednávky přijaté do živých lokalit…

 • EMEA se neboj, jsou to jenom přeprodejci jednoho velkého operátora, co to nakupuje za 397 Kč od Telecomu (jsou dva, tak si tipněte), takže o ně vlastně vůbec nejde, protože kvalitu máte definovanou takovou, jakou má ten operátor.

 • Clanek ma pravdu. Navic ADSL vlastne nikdo nechce. Samozrejme mozna uzivatele jo, ale ti nejsou podstatni. Telekom ho nechce, protoze ho pripravuje o vynosy z prodeje datovych okruhu, bezdrataci ho nechteji, protoze jim pretahuje uzivatele a klesa jim zisk. Stat ho nechce, protoze potrebuje prodat telekom co nejdraze a telekom s datovymi okruhy je cenejsi nez telekom s ADSL linkami.

 • [5] afaik jsou tam i nerealizovatelné objednávky, které prošly sítem na číslo (tedy jsou na správné ústředně, ale jsou moc daleko, není volný port, a nebo jsou na ústřednách, kde se teprv ADSL chystá). A pak samozřejmě objednávky pro lidi, kteří si to chtějí nechat nainstalovat (u Telecomu je jich asi hodně, u těch AO co primárně nabízí samoinstalační balíčky v podstatě nikdo).

 • Jo, taky mi prijde, ze cena za ADSL uz je docela snesitelna… Ted jeste za tu cenu mit nejake slusne pripojeni s rozumnou dostupnosti 🙂

 • Zavislost na CTc jsem bohudik ukoncil pred par mesici, zrusil ADSL i pevnou linku a zavedl Fayn a kabel. Je to rychlejsi, levnejsi, bez agregace. Kolega podobne, ale jeste levnejsi pres czfree wifi, na to jsem byl ale prilis liny 🙁 K cemu je CTc? Bud k placu nebo k smichu, podle toho, zda CTc mate nebo nemate.

 • Otázka dobrá, ale já odpovídám ANO, bude levnější a Český Telecom zlevní. Neudělá to však sám dobrovolně jak správně Patrick vyvozuje, neboť pokud by platily pouze ekonomické modely, tak má spíše důvod podražit.

  Vzhledem ke skutečnosti, že by se však měla konečně začít aplikovat pravidla pro stanovení cen na základě dlouhodobých přírůstkových nákladů a zpřístupnit místní smyčku konkutrenci, tak tvdím, že k tomu dojde pouze tehdy, pokud včas a radikálně zasáhne regulátor.

  Další dotaz tedy může znít: Zasáhne již konečně do ADSL regulátor a stane se tak vůbec letos?

 • [11] bohužel zde musím chladit vášně neznalých Internautů. LLU není technologie, která by umožňovala nějak nižší ceny. Není tak tomu nikde ve světě. Bylo by to i nelogické, protože jsou zde větší náklady. Nejlevnější nabídky tak přicházejí přes propojení. Místní smyčka je výhodná pro jiné nabídky – vysokorychlostní atd., kde můžete zákazníkovi nabízet lepší služby atd. Nicméně u nás je fakt LLU abnormálně drahé a hlavně není kolokace součástí smlouvy ačkoliv by tak dle zákona měla být a tak může Telecom klidně zdržovat atd. Tohle už má ČTÚ na stole rok a zatím prdlajz.
  Jinak co se týče regulovaných cen které jsou nyní, tak ty jsou imho OK a odpovídají nákladům (odpovídají evropským cenám). Proto je zde také ADSL za <600 bez daně a ještě je v tom dost peněz pro AO pro marketing a rozvoj sítě. A navíc, kvalita je každým dnem lepší (viz dsl.cz) a v podstatě už nemá smysl kupovat pevné linky pod půlmegabit v místech kde je ADSL (což je velký průser pro Telecom, protože ty odmítá slevnit, takže ve finále ztratí spoustu prachů).
  Regulátor by ani moc zasahovat nemusel, stačila by mi jedna věc – přeprodej paušálů. Ať rozhodne tohle a pak už může klidně přestat s regulacema.

 • Řekl bych, že Telecom stíhá objednávky velmi rychle – v případě samoinstalačního balíčku (tj. pokud není nutná návštěva technika u zákazníka), je to většinou do čtyř dnů.

 • proste wifi rox

  a je to jeho vec ja bejt manager tak radsi budu rychle instalovat a budu mit rychle vic penez a muzu rychleji investovat ale telecom je za opicemi tak jsem zrusil linku moje wifi natrhne adsl prdel 2 x na cele care a jeste 2 x levneji tak si teleshit vytre prdel

 • [14] Jojo, taky jsem wifi fanda jako hodně lidí na tomto serveru. Ale zase na druhou stranu, když to vezmu logicky a nákladově, tak nevěřím, že zde bude bezdrát jako last mile dlouhodobě vítězit. Když vynechám to, že Telecom je debil a budu předpokládat, že v horizontu roku se vzpamatuje a pochopí kde mu leží prachy, tak prostě z dlouhodobého hlediska je ADSL lepší a levnější technologie.
  Výstavba AP a hlavně jejich servis, přidávání nových zákazníků atd. je finančně a časově dost náročná záležitost. Na druhou stranu při masovém nasazení ADSL se dostáváte někam k tisícikoruně na port jako Capex a opexy jsou co se týče last-mile de-facto nulové (servis linky je vlastně součást paušálu a je krajně nepravděpodobný). Zároveň pokryjete násobně více zákazníků násobně rychleji a doba připojení zákazníka se dá počítat na minuty. Nemusí se také vybavovat žádné střechy, nemusí se instalovat antény atd.
  Co se týče cen – ze stejného důvodu je obchodní nesmysl, aby byla jiná technologie levnější. To že jsou dnes k dispozici levnější nabídky na bezdrát je způsobeno tím, že jsou prostě nekvalitní. Ano, můžete mi stokrát tvrdit že vám to funguje perfektně, ovšem prostě nějaké garance tam prostě být nemohou, IP konektivita stojí stejně takže nemůže být lepší atd.
  Takže z dlouhodobého hlediska vidím úlohu bezdrátů na čtyřech místech
  1. sousedské sítě – když si koupíte jedno ADSL či kabelové připojení a nasdílíte pár kamarádům a tak ještě více snížíte náklady (ale protože cena ADSL klesá velmi výrazně, tak už ta stovka dvě jsou pod rozlišovací schopností spousty zákazníků a samozřejmě se horší kvalita, takže smysl to bude mít spíše tam, kde už síť je, nebo kde to využijete i pro výměnu souborů atp.)
  2. wi-fi hotspot řešení – připojení kaváren, restaurací, hotelů atd.
  3. rozšíření do míst, kde není dostupné (v obou významech – available i acceptable) ADSL či kabelové připojení.
  4. vysokorychlostní připojení pro firmy (a tím myslím dvoumegabity nyní a desítky megabit v horizontu pár let), propojení poboček, PBX atp.

  Stačí se kouknout po světě. To co se tady děje je lokální odchylka způsobená úchylkou inkumbenta. Ale když má každý doma zadarmo (respektive mnohokrát zaplacený) drát, který je schopen přenášet tolik kapacity, že ji ještě 10 let nebudeme schopni běžně využít, tak je ekonomický nesmysl stavět pro tu samou službu něco jiného za další miliony.
  Takže otázka teď není jestli, ale kdy!

  P.S.: tato situace ve finále povede k velké konsolidaci trhu, zrušení velké části operátorů – všech, kteří nemají vlastní infrastrukturu. Trh je navíc tak "bublající", že až "to bouchne", tak to bude neskutečná rychlost a razance změn. Dávám bolševikovi rok, maximálně dva (přesněji čas prodeje Telecomu + půl roku na aplikování změn).

 • [15] Jeste bych k tomu ADSL pripojil kabelovku. Proste neni nad to, mit cely frekvencni rozsah pro sebe po spolehlivem mediu a nemuset resit stineni, ruseni, …

  Ale jsou dve vyjimky:

  1) P2P bezdrat podle mne misto jeste dlouho mit bude, i kdyz asi v mensi mire.

  2) Na nejakych odlehlejsich mistech (daleko od ustredny, zadna kabelovka)
  😳 😳

 • [16] jo kabelové připojení tam také párkrát zmiňuji
  p2p bezdráty tam také zmiňuji (vysokorychlostní spojení poboček a nebo sousedské sítě)
  no a odlehlá místa zmiňuji také (bod 3)
  takže vlasně naprostá shoda 😉

  k tomu kabelu – určitě bude probíhát konsolidace a konvergence. Bude úplně jedno, jestli máte kabel či telefon či oboje – oboje bude umět hlas, video i internet. Přičemž kabel protože je ze zásady zaměřen na mutlicast bude lepší ve videu a tak nabídne širší video služby, telefon je a priori unicast, takže bude lepší v internetu, hlasu a video bude více personifikovatelné. To se bavíme navíc o horizontu pěti let. V širším horizontu už nyní jsou instalovány (i u nás, i když v malé míře) optické trasy k patám baráků (FTTC) a v horizontu patnácti, dvaceti let se začnou masivně využívat. A mezitím se uchytí IP telefonie (nemyslím jen Internet telefonii ale kvalitní telefonii od poskytovatele las mile), digitální TV převodníky se budou vybavovat připojením k netu, takže už se naprosto setře rozdíl mezi tím co přenášíte.

 • S prominutim hodne stupidni clanek. Autorovo vnimani jaksi zcela minula skutecnost, ze v Polsku, Madarsku, Estonsku, Lotysku, Litve jsou ty ceny a parametry uz dnes na evropske urovni. Takze tu muze neco zbrblat o tom, ze vsude v Evrope trvalo dva roky nez ADSL prestalo byt drahe, nicmene je to hloupost a nepravda. Staci se podivat na tyto zeme – v prumeru 512/128 bez limitu dat za 1100 Kc. U nas totez 2700 Kc. Jenze to by autor musel pouzivat mozek misto libovani si v pozici radobymoudreho strycka ktery nam vysvetli ze ten Telecom u nas je vlastne normalni a v poradku.

 • [18] článek je nepochybně stupidní, nikdy jsem o tom nepochyboval 8) Trochu jsem zapochyboval o tom vašem tvrzení o východní evropě a podíval jsem se na data. Litva – ADSL 128/64 za 1800 Kč měsíčně bez limitu. http://www.internetprovsech

  Polsko, 512/128 bez limitu za 1800 Kc, pomalejsi linka s 5GB limitem za 623 Kc mesicne (u nas o neco rychlejsi s limitem 3GB za stejne penize). http://www.internetprovsech

  Madarsko 512/ 128 bez limitu za 1600 Kc. http://www.internetprovsech

  Mate pravdu, stačí se na to podívat… (a to abstrahuji od skutečnosti, že NElimitní linky pro home uživatele mají i v těchto státech svoji FUP o různých parametrech, takže se ve skutečnosti rovněž nejedná o bezlimitní linky).

  Ale to jen tak na okraj, na dotvrzení toho, že autor článku opravdu trochu přemýšlel 😳

 • [18] čau Pavle (nejseš náhodou Pavel S. z IPV?). Patrik netvrdí, že je to v pořádku, přečti si to znovu. Patrik jen tvrdí, že instalace probíhá tak pomalu, že je nesmysl to teď slevňovat, když to stejně nestíhají.
  A co se týče cen – U nás stojí 512/128 bez limitu taky tolik, koukni na aktuální ceny některých operátorů. Navíc tu máme 512/128 s 3 GB limitem od 590 plus daň a to z těhle zemí nemá skoro nikdo. Navíc (ač je to nepopulární prohlašovat, je to prostě fakt), ADSL zákazníci nyní přenesou v mediánu 1 GB dat, 95% ty 3 GB stačí, takže pro ně je tahle nabídka výhodnější než mít povinnost brát nelimitovanou variantu za dvojnásobek.

 • Na tom článku něco je,ale
  " Limity půjdou pomalu k čertu, ADSL se rozšíří a Telecom bude stíhat ho zavádět"

  to je pěkná blbost,autor dělá,jako by od dubna 2003 žil na Marsu,prostě se mu to takhle hodilo do jeho úvahy(opakuji, něco na ní je),tak vypustil tuhle větu a jel dál.. 😐

 • [20]
  Navíc … ADSL zákazníci nyní přenesou v mediánu 1 GB dat, 95% ty 3 GB stačí, takže pro ně je tahle nabídka výhodnější než mít povinnost brát nelimitovanou variantu za dvojnásobek.

  Může mi někdo vysvětli, rpoč jsou tak přísné limity a proč je aplikováno FUP, když se 95 procent uživatelů vejde do3 GB ❓ ❓

  Že by těch pět zbylých procent tvořili naprosto extrémní stahovači, kteří znatelně zahlcují linky? Nebo je těch 95 procent tak trochu nepravdivých?

 • [20]
  Navíc … ADSL zákazníci nyní přenesou v mediánu 1 GB dat, 95% ty 3 GB stačí, takže pro ně je tahle nabídka výhodnější než mít povinnost brát nelimitovanou variantu za dvojnásobek.

  Může mi někdo vysvětli, rpoč jsou tak přísné limity a proč je aplikováno FUP, když se 95 procent uživatelů vejde do3 GB ❓ ❓

  Že by těch pět zbylých procent tvořili naprosto extrémní stahovači, kteří znatelně zahlcují linky? Nebo je těch 95 procent tak trochu nepravdivých?

 • [23] To je právě ten problém různých špatných interpretací, zkušeností atd. Já vám garantuji že min. pro jednoho z největších operátorů v ČR tyto údaje platí.
  Takže proč je 3 GB limit? Prostě proto, že to AO nakupují s 3 GB limitem. Když by to nakupovali bez něj, tak by limit skoro neměl cenu (cena IP konektivity krát overbooking je minimum).
  Ovšem pak je zde další věc – jsou zde operátoři, kteří naprosto bez uvažování se chtěli zalíbit uživatelům a nalítli na nářky lidí na webu a nabídli i na této omezené velkoobchodní 3 GB variantě neomezenou koncovou nabídku. Tím pádem se u těchto operátorů usídlili lidé, kteří stahují řádově více a v extrémních případech dvouřádově (100×) více než u těch, kteří prodávají 3 GB variantu a uživatelé tam stahují 1 Gb. Takže tito operátoři musí pro tyto zákazníky platit opravdu hodně peněz Telecomu za data navíc, takže se to snaží omezit nějakými pravidly (FUP). V tomto směru působí vtipně ti operátoři, kteří mají jak limit, tak FUP, protože zakazovat uživatelům přenášet data, když je platí, je naprostý nesmysl.
  Druhá věc je, proč datově omezuje Český Telecom ve velkoobchodní nabídce. Technický důvod opravdu v podstatě neexistuje, můj osobní názor je, že je to zástupný obchodně/technický důvod, kdy
  1. mají zatím dost práce s existujícími zákazníky a zlepšení služby by nepřineslo zvýšení počtu
  ale hlavně
  2. když by prodávali levné neomezené ADSL, tak je podstatně rychlejší migrace z jejich pevných linek. Pevná 64 kb/s linka od českého Telecomu stojí 4 tisíce. 384 kb/s linka (což je průměr rychlosti na 512 s 1:50 ADSL) stojí 9000 Kč (to jsou zhruba nákupní ceny velkého operátora po započítání slevy a podílu z E1). A to ještě v místech, kde mají vlastní ústředny (typicky jen 3-8 měst v republice). V těch ostatních městech se platí meziměstské tarify a je to 5,5 tisíce za 64 kb/s a nebo 12 tisíc za 384 kb/s linku.
  A teď mi vysvětlete, proč by si probůh nějaká firma nechávala linku za 12 tisíc + konektivita, když to samé může mít tisícovku (včetně paušálu).
  A to nepočítám instalační náklady – na pevnou linku potřebujete Cisco 805 za 15 tisíc. Na ADSL potřebujete router za 2 tisíce.
  Prostě ADSL je příliš výhodné a Telecom ho prostě musí brzdit, jinak by si udělal ohromnou díru do budgetu a akcionáři by ho ubili. Takhle má jen pozvolný pokles, který může házet na "protiprávní rozhodnutí ČTÚ" (viz jejich poslední tisková zpráva). Samozřejmě že problém je v tom že má tak nehorázně drahé pevné linky (několikanásobně oproti cizině), ovšem to on řeší způsobem sobě vlastním – bude je nyní ještě zdražovat.
  Ale zpět k začátku. V akždém případě prostě pro 90% lidí nemá zatím neomezená varianta smysl. Toto číslo není ani v cizině příliš jiné, tam jsou sice s internetem dál, ale zase je tam připojeno mnoho userů, kteří u nás mají dial-up. Takže mě osobně ani limit nevadí, beru jej jako nutné zlo pro minimální ceny pro 90% lidí. Neomezené varianty by stály třeba o 100-200 Kč více, což se sice těm 10% určitě bude zdát jako akceptovatelné, jenže pro 90% trhu je lepší ta nižší cena a zatím tu máme problém spíše s těmi 90%. Těch 10% bývají znalejší lidé a ti mají i jiné šance – mohou si třeba postavit wi-fi.

 • [21] proč myslíte? podle mne je to docela na faktech založená úvaha, jak to bude ve výhledu konce roku 🙂

 • Ale prd, čtěte pořádně když už se snažíte argumentovat.
  Polsko:
  Netia 512/128 no limit 875 Kč
  Neostrada 640/160 no limit 937 Kč
  Ten váš tarif za 1800 je tarif pro firemní zákazníky.
  U nás stojí 512 bezlimit příjemných evropských 2700 Kč měsíčně.

 • To tangero + noname, protoze hloupy interface teto diskuze nefunguje a nelze odpovidat cilene na prispevky primo:

  TANGERO: Ale prd, čtěte pořádně když už se snažíte argumentovat.
  Polsko:
  Netia 512/128 no limit 875 Kč
  Neostrada 640/160 no limit 937 Kč
  Ten váš tarif za 1800 je tarif pro firemní zákazníky.
  U nás stojí 512 bezlimit příjemných evropských 2700 Kč měsíčně.

  NONAME: Ale houby, u nás žádný bezlimitní tarif nestojí jako v Polsku a Maďarsku. To jsou jen pseudotarify, že po 4 nebo max. 10 GB se stane linka nepoužitelnou díky přeřazení do druhé fronty = defacto téměř vypnutí linky. Tohle je jen bezlimit co se tváří jako bezlimit, ale není. Mluvím o skutečném bezlimitu 512/128, a ten tu stojí těch 2700, zatímco v Polsku 900 a v Maďarsku 1555. To je celé.

 • [27] hloupy interface mi funguje normalne, chce to zapnuty javascript.

  I v zahranici maji bezlimitni linky pro home uzivatele nejakou FUP, podivejte se do diskusi uzivatelu.

 • [27] chtěl jsem napsat přesně to co Patrik. Je to fakt těžký argumentovat proti někomu, kdo si přečte rozhořčené diskuse někde na Živě a pak čte, jak je jinde lépe. Ano, někde opravdu je lépe, někde opravdu mají o něco levnější bezlimit (a někde zase dražší) o tom není sporu. Ne není pravda, že nejlevnější 512 stojí 2700. Nabídku neomezených 512 pro residenční trh najdete zde: http://www.dsl.cz/index.php
  začínají na 1049 Kč měsíčně.
  Ano, je tam FUP, ale to i v Polsku i Maďarsku (úzce spolupracuji s IPV, kterým se tu tak oháníte)
  Business varianty s nižším overbookingem a bez FUP začínají na 2490 Kč. http://www.dsl.cz/index.php
  Ano, je to furt moc. Ale to co jsem vám vysvětloval, prostě jestli bych si měl vybrat co je pro ČR lepší, jestli omezená nabídka za 590 Kč, nebo omezená 3 GB za 1200 Kč, tak prostě hlasuju pro omezenou, protože vím, že
  1. 90% lidí to stačí (můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale to je tak jediné co s tím uděláte)
  2. za poloviční cenu to zpřístupní širokopásmový a časově neomezený internet pro asi třicetinásobný počet klientů, kteří by nebyli ochotni dávat tolik
  3. a hlavně my tu máme obě varianty a tak prostě máme obě výhody.
  Na rozdíl od vás mám kompletní statistiky druhého největšího ADSL operátora, mám výzkumy mezi uživateli, mám hodně podrobné údaje i ze světa a rok a půl se tomu intenzivně věnuji. Na webu bohužel ale do technických diskusí píše skupina lidí, které naprosto neodpovídá většině uživatelů (srovnejte návštěvnost iDnes a Lupy) a tak na rozdíl od nich vědí co je to Kazaa atp. a proto mají podstatně větší nároky než ostatní. Je proto pro ně těžké pochopit, že polovině uživatelů stačí půl giga měsíčně.

 • [15] Dovoluji si vyjadrit pochybnost, ze ty draty jsou zadarmo nebo mnohokrat zaplaceny, vzhledem k tomu, co probehlo v 2. pol. 90. let.

 • [30] no vyjadřovat pochynost můžeš, od toho jsou diskuse. 😉
  Nicméně nesmíš zapomínat na to, že "drát" platíš už v paušálu a tedy není (a nesmí být, viz poslední rozhodnutí ČTÚ) být započítáván do ceny ADSL.
  Navíc za to že budou investoři investovat do ústředen a kabelů dostali na začátku 90. let telecom za hubičku (jinak by museli za to pár mld zaplatit), takže to taky netřeba počítat. Krom toho ty zisky které z toho plynuly do minulého roku to také několikrát vrátily (viz výroční zpráva).
  Takže fakt si myslím, že ten drát je placen mnohokrát a jakýkoliv zisk z něho je "plus".
  A tak k těm souvislostem k wi-fi – to musíš vystavět a starat se o něj, což stojí také několik stovek na přípojku (když chceš mít 4 hodinový servis v celé republice, tak platíš za každého tak 500 Kč měsíčně). Takže tam máš velké instalační náklady, velké měsíční náklady a přitom ten samý zákazník má na 99% v bytě drát, který v 90% platí kvůli telefonování, takže přidat mu tam ADSL nestojí nic navíc (tedy vyjma pak další technologie a konektivity) a z jedné ústředny pokryješ jedním šmahem tisíce lidí za týden (instalace DSLAMu) a kvalita je řádově větší.
  Prostě ADSL vychází rozhodně nákladově postatně výhodněji a až tak bude vycházet i maloobchodně tak nepochybuji, že to bude smrt bezdrátům. Ale ono už dnes při těch 30 tisících zákazních je to určitě víc než kolik je tady zákazníků na wifi a to je to rok a půl od uvedení. A každý týden jich teď přibývá asi 2 tisíce, což prostě není na wi-fi ani náhodou (tam jak určitě potvrdí mnozí operátoři teď mnohde dochází k odlivu právě kvůli ADSL). Věřím, že na konci roku může být i vyrovnané skóre ADSL a kabelovek (pakliže kabelovky konečně nezareagují a neuvedou také pomalejší/limitované varianty za 600 Kč, což ale asi nepozději do září udělají, takže se to zdramatizuje).

 • [5] jelikoz jako ISP objednavame sluzby ADSL u CTc, tak vim, ze objednavku system prijme pokud:
  – je volny DSLAM na ustredne (pripadna vzdalenost a tech. parametry vedeni se resi az po objednavce)
  – zakaznik neni dluznikem CTc
  – pokud u ISDN nechcete modem od CTc, tak musite mit rozhrani "U" (tzn. krabicka musi byt Vase)

  takze spekulace, ze se zapocivaji i objednavky z lokalit, kde zatim neni DSLAM je mylna.

 • [6] tak mi teda rekni, kdo nakupuje od CTc ADSL za 397 !!!!! vsichni ISP, kteri "kupuji" ADSL od CTc (vcetne IOL) ho maji nejlevneji za 707,- (to je verejna cena viz http://wholesale.telecom.cz)
  jedina moznost, ze jsou propojeni, ale to jeste v praxi nefunguje.

 • [29] Jak muzes napsat, ze na broadbandovem pripojeni musi stacit limit 0,5GB mesicne? Neni broadband prave od toho aby mi nabidl vysokou rychlost pripojeni a diky tomu napriklad moznost poslouchat internetove radia nebo sledovat internetove vysilani televize? Mozna ze ne kazdy normalni uzivatel zna a pouziva Kazzu ci jine P2P site, ale myslim ze je hodne normalnich uzivatelu a rozhodne vic nez polovina, kteri by treba na svem broadbandu radi sledovali vysilani televizni stanice. Pokud tato vysilala streamem 265kbps tak mi to vychazi prenosove asi 100MB za 1h. Tzn. moznost sledovat 5h a pak konec a trest podle FUP. A to se mi zda sakra malo.

 • [34] Upřímně – broadband je v překladu vysoká rychlost, ne bezlimitní přenos. Pokud chceš poslouchat, můžeš si většinou dokoupit data nad limit a můžeš poslouchat.

  Vtip videa po broadbandu je zpravidla v tom, že streamovací server je umístěný u provozovatele broadband připojení, takže data se nazapočítávají do limitu dat. Je to něco jako šíření TV signálu. Ano, omezuje to třetí strany, protože ty se musí dohodnout a své servery umístit k provozovateli, ale to už je business, ta firma si přeci nepořídila za miliardy broadband síť, aby na tom nevydělávala… 😛

 • [34]
  1. nechápu kde jsi vzal, že jsem psal že "musí stačit limit 0,5 GB měsíčně"
  2. celé si to nepochopil, přečti si to znovu. Já psal, že 90% lidí si vystačí s gigem a tři giga stačí 95% lidí. S tím můžeš polemizovat, můžeš proti tomu protestovat, ale je to prostě tak. A já prostě nesnáším socialismus, ve kterém musí 95% lidí platit to co nevyužijí, protože to využívá 5% lidí. Takže mě přijde správnější mít nižší cenu (i když třeba jen o stokorunu) pro 95% lidí, než mít neomezený net, který nevyužijí. Jenže lidi jsou zblbnutý diskusema na webu, chtějí být "in" a být považováni za yntelygenty a tak chtějí neomezený internet i když pro ně klidně stačí limit. Samozřejmě ti co mají opravdu větší potřebu stahování by ocenili, kdyby jim to dotovalo zbylých 95% lidí.
  P.S.: jinak ale nesouhlasím s tím, že to omezuje Telecom, to je technologický nesmysl, protože u něj žádný náklad související s objemem dat nevzniká. Takže limit ano, ale jen pro řešení výše uvedeného. Potom by rozdíl mezi limitem a bezlimitem byl maximálně ta stokoruna a ne pětistovka jako nyní. A pak už by snad tyhle diskuse byly passé.
  Omezené nabídky broadbandu jsou i ve světě velmi časté, čím je větší penetrace, tím jsou méně potřebné, protože pak už se výchylky rozprostřou tak, že netřeba s tím počítat a stačí nějaké velmi vágní FUP. V daném stavu českého telekomunikačního trhu je ale pro uživatele globálně určitě lepší mít za stejnou cenu 512/128 s 3 GB než neomezenou 192, ale taky mi trvalo než jsem to pochopil. Před rokem jsem proti tomu strašně protestoval, teď co mám statistické údaje a ceny klesly na polovinu mám naprosto odlišný názor.

 • Nazdar.
  Nevim proč, ale když chci vytvořit v nějaké hře server ostatním se vůbec neoběví.Ale oběví se mi doma v síti a né v internetu a při tom vytvořim ten server pro internet.Modem mám propojený síťovým kablem s počítačem, můžu i přez USB.Když se chci připojit na jiný server tak to v pohodě jde.Jinak mi všechno bez problému jde.Jak to mám vyřešit?

 • Moje zkušenost s TELEKOMEM je velmi negativní 2roky trvalo než po sepsání a potvrzení žádosti (přislíbeno do 3 měsíců)byla k nám zavedena pevná linka mezitím jsem musel přerušit živnost zaplatil jsem 4TISÍCE korun a po půl roce jsem se dočkal PAUŠÁLU nezlobte se na mě,ale já se živím vlastníma rukama a za peníze,které mi dají spoluobčané dobrovolně a tři až 400měsíčně navíc mimo hovorné je mnoho peněz stejně jsem musel skončit díky dalšímu paušálu,který pro změnu chtěl po mě stát za to,že jsem měl tu drzost nepostavit se do fronty na ÚŘAD PRÁCE.Přesto jsem si pořídil Internet po pevné lince a první šok přišel s prvním ůčtem Tkzv volné hodiny nebyly volné ale,placené každé přerušení nové zapojení poplatek a bylo to tak pomalé ,že mě to spíše brzdilo v práci a bylo mnohem ryclejší zajet k dodavateli pro KATALOG na cd než ho stáhnout a také levnější.Pokud někdo tvrdí že "dráty jsou levnější" tak z odborného hlediska je na velice nízké ůrovni a nezná historii už pan Murgaš dělal první pokusy s bezdrátem a jak to dopadlo někteří víme samozřejmě Marconi atd
  0."odhlásil jsem pevnou linku a ušetřil jsem nejméně 5000kč ročně nejen za paušál.Samozřejmě mám mobil.A stím ADSL všicni víme,že se dá teoreticky po drátech přenášet 2MB ,ale praxe je 36kB nekomprimovaných dat a slibovaných 256kpbs při agregaci 50 Zákazníků je také čistě jen teoretických proto to omezení 3Gb prostě by se na všechny nedostalo a ta finta s omezením veřejnoprávní televize i soukromé na internetu no to je vrchol arogance k potenciálním zákazníkům,kteří by rádi i něco utratili navíc.Doufejme,že soukrommý vlastník bude mít na přístup k zákazníkovi poněkud jiný pohled a zvolí dostatečně vzdělané a fundované vedení jinak je mi zaměstnanců telekomu a všech,které strhne ssebou líto.Je to sice smutné,ale já chci láci při nejvyšši možné kvalitě proto mám prozatím jiného operátora.S pozdravem člověk necucající od státu,ale přispívající Váš Rolník.