Invex skončil

Noname píše: před pár lety by to jistě byla informace týkající se mnoha lidí v IT/Telco, nyní už to asi zas tak moc lidí nezajímá. Jak už jsem psal, sám jsem byl na stánku IP telefonie SIPY a jsem spíše spokojen. Objem dojednaných obchodů několikrát překročil plány a akce tak nebude prodělečná. Ovšem mnoho firem jiště tak spokojeno nebude a já se jim nedivím.

Předně zde bylo opět mnoho velmi špatných kroků BVV, které žhavily vystavovatele do běla, opět středa a čtvrtek byly ve znamení dětí-sběračů. Byly zde jisté pozitivní posuny, ovšem vesměs za nimi byli lidé mimo BVV – viz Jakub a jeho Broadband & VoIP fórum a Sofa.

Na druhou stranu musím říct, že si za vlastní neúspěch může mnoho vystavovatelů samo. Byli zde mnozí, kteří mají velmi úzkou skupinu zákazníků – předem známou, nebo firmy, jejichž typický zákazník není invexový návštěvník.

Hodně jsem nechápal prezentace některých firem třeba právě na B&V fóru – dělali je zjevně dobří technici, ale naprostí ignorantni co se týče obchodu a propagace. Nejsem marketingový poradce a už vůbec nemám patent na rozum a jistě i my jsme dělali mnoho chyb, ale přesto zkusím shrnout mé pololaické názory (a musím s mírnou pýchou v hlase konstatovat, že na mých prezentacích pravidelně sedělo nejvíce lidí a i nejvíce lidí se pak odebéřalo k našemu stánku a jalo se předobjednávat).

Typickou chybou bylo zcela zjevná neznalost publika a tedy i prezentování informací, které publikum naprosto nezajímají (věk zaměstnanců, case study z afriky, sálodhlouhé texty o bůhvíčem). Ne zcela vyloženou chybou bylo používání profesionálního přednášejícího – jenže takový člověk potřebuje být dostatečně předem kvalitně seznámen s řešením (občas to bylo tak, že přednášející dali prezentaci čtvrt hodiny předem a nic jí k tomu neřekli) a navíc jen těžko může danou věc nějak dobře p(r)odat, když jí vůbec nerozumí.

Účast na veletrhu a prezentace totiž není jako „zprávy“ – tj. sdělení nějaké informace. Je to marketing a podpora obchodu. Informace musí zaujmout, nezáživné informace patří do datasheetů někde v dolním šuplíku na stánku. PPT pak musí být zpracováno jako reklama (samozřejmě s vědomím si znalostí publika) a dokonce není vůbec špatné prezentaci přizpůsobovat každý den podle otázek návštěvníků stánku, podle dne (první dva dny pro odborníky, pak pro méně odbornou veřejnost) či denní hodiny (první prezentace potřebuje více akce na začátku …).

Podobně zvláštní byly některé stánky, často hodně drahé, ale zjevně zcela neplnící cíle a plány firmy. Jako by ty firmy žádné cíle a plány neměly, jako by si mysleli, že to v dnešní době může fungovat jako před deseti lety, kdy stačila pouhá přítomnost na Invexu pro získání kšeftů. Doporučoval bych každé firmě navštívit nějaký světový veletrh – stačí Cebit – a možná pochopí co tím myslím.

Vůbec nechci tvrdit, že se vyplatí na podobný veletrh jezdit – právě naopak, je mnoho firem, pro které je to ztráta času a peněz. Na druhou stranu naopak mnoho firem se veze na vlně tohoto „antiveletržního trendu“, ačkoliv pro ně by naopak účast při kvalitním řešení mohla být velkým přínosem. Rozhodně by to chtělo ale hodně velké změny na straně BVV, nebo vůbec změna BVV za něco jiného.

A co vy, jaký je váš názor? Vystavovali jste letos na Invexu a s jakým úspěchem? A nebo proč jste (už) nevystavovali? Které služby pro vystavovatele vám chybí, nebo jaké kroky BVV vás štvaly?

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

9 komentářů

 • Na Invexu jsem prednasel na LinuxHallu a z meho pohledu absolutni katastrofa. Maly sal s cca 50-60 lidmi, tedy zadna masovka. To by mi nevadilo, ale prezentace vetsiny lidi i na LinuxHallu byly vicemene komercni (i ta moje 🙂 a vetsinu navstevniku podle me moc nezajimaly – vetsina FELaci ve svetru, sem tam clovek, ktery muze o takovem obchodu rozhodnout. Z toho taky vyplyvaly reakce publika – na otazku vetsinou po 30 sekundach neodpovedel nikdo, po nabidnute cepici Red Hat nekdo spitnul odpoved. Otazky na konci zadne, max. "kolik to stoji?"

  V porovnani s mou podobnou prednaskou na LinuxExpo jako nebe a dudy. Ale neni se co divit. Na LinuxHall napr. prednasel pan (nepamatuji si jmeno) ze spolecnosti IBA, prvnich 10 minut mluvil o tom, jak je IBA skvely IBM WebSphere integrator a jedna z nejlepsich spolecnosti v Evrope a pak pronesl "A vite co teda jsou ty Java portaly"? Odesel jsem…

  Pamatuji si na LinuxHall asi pred 4 lety. Plny nadseni, velky sal a prezentace spickovych technologii, spousta linuxovych firem. Nyni QCM a malinky stanek Linworx s Red Hat. Pristi rok podle me zanikne uplne…

 • kazdy rok stejny plac. Ja typuji, ze INVEX zustane jako maly privesek spotrebytelskemu Digitexu 🙁

 • [1] Ono jestli to není i tou strukturou návštěvníků. Většina těch kteří by k tomu měli co říci už Invexem neztrácí čas. Už pro ně vyčichl. Stejně jako pro mě. Loni jsem tam ještě byl, vyjma věcí degignových mě tam zaujaly sotva 3 – 4 stánky. Ale pouze zaujaly – žádné nadšení nad něčím novým a úchvatným. Dobře si pamatuji když jsem před 4 nebo 5 lety na LinuxExpu uviděl FreeNet jak vystavuje Ronju tak to pro mě byla bomba, okamžitě po příjezdu domů jsem sednul k netu a sál informace jako vzteklý, pročetl jsem kdejakou diskusi co se toho byť jen okrajově týkala a říkal jsem si to není špatné. Dnes s odstupem času a hlavně dostupných jiných technologií na to vzpomínám s nostalgií. Nicméně chtěl jsem říci spíš to že doba kdy si i lepší BFU musel ladit svoje Win95 a posléze 98 aby mu to solidně jelo je dávno pryč a člověk který dnes začne trochu dělat do počítačů už nepotřebuje znát jak to či ono funguje jak který ovladač co ovlivňuje a pod. Dneska si kdekdo nainstaluje XP na 3 entery a 4 kliknutí a funguje mu to. A už neladí žádné ovladače nepřepíná v biosu mód LPT aby mu jela tiskárna a podobné ptákoviny. V mých začátcích na Basicu poté CP/M a nakonec DOSu se člověk chtě nechtě musel učit stále nové a nově věci pokud chtěl nějakým způsobem fungovat. Co program to novinka a úpravy. Ještě dnes zamáčknu slzu když si vzpomenu na startovní nabídky DOSu kde i obyčejný člověk musel upravovat autoexec a config aby si vytvořil start sytému kde se mu nebude nahrávat ovladač myši a podobné ptákárny a šly mu spustit hry náročnější na paměť. Nebyly peníze takže místo zvukovky se spáchal D/A převodník známý též jako Covox a jelo se. Jenže toto už dnes nikdo dělat nemusí a v tom je možná problém. Generace která na tomto vyrostla je už pryč, má na krku pomalu kristova léta a dělá úplně jinak a ta nová to nepotřebuje. Dostane vše až pod nos, nemusí řešit základní problémy. A když už nějaký problém nastane řeší se "moderně" tj. mám pomalý počítač – přikoupíme paměť. Na co se párat s tím že se mi nesnesou 2 programy, nebo že tahle verze firefoxu vytěžuje CPU na 100% i když jsou otevřené jen 2 panely. Jednodušší je přikoupit paměť a hotovo. Známý vynikající a dobře placený programátor má problém jak naladit televizi a naprogramovat video. Když jsem po něm chtěl naprogramovat logický automat – koukal na mě jak zjara a chtěl po mě prostředí v jakém se to programuje. Chvilku jsem ho nechápal jaké prostředí když se to píše do texťáku. Pak mi to došlo. On je ta mladší generace. Dnes je všechno a prakticky až pod nosem. Nikdo nemusí lítat po knihovnách a antikvariátech aby sehnal nějakou informaci. Stačí zajít na NET. Většina lidí už se ani neobtěžuje hledat na svůj problém odpověď protože je jednodušší hodit do diskuse novou otázku než ve starých diskusích hledat. A takhle by se dalo pokračovat dál. Myslím že toto stojí za úvahu

 • [3] jojo, taky si toho vsimam. A vidim to jako celkovy posun v IT od vyzkumu ke konzumaci.

  Proste tebou zmineny programator uz je konzument. "Dejte mi skoleni na dany soft, ja ho pak budu pouzivat." je docela typicka veta.

  Na druhou stranu temto konzumentum se asi da dobre prodavat.

  Jo a s temi Kristovi lety mas sakra pravdu…

 • [4] záleží kdo kdy začal. My jsme měli výpočetku už na základce (iq 151…) za komančů, první 8bit jsem měl v první třídě, 16bit v páté, takže ačkoliv mi do kristových let ještě 5 roků zbývá, tak zmíněnými peripetiemi jsem prošel taky.
  [3] Já vidím budoucnost "veletrhů" ala invex někde jinde – rozdělení právě na "consumer" a na profi sekci, ostatně to už nyní částečně dělá invex, i když poté celkem nesmyslně posílá consumery pro tužky do profi sekce. V té consumer sekci by pak mohla více figurovat ona původní funkce veletrhů, tedy trh. Budoucnost profi části byla imho letos vidět v "efku" – konference, prezentace – to bylo přidaná hodnota, něco, co co prostě na webu není (i když to šlo sledovat po netu). Zároveň tam večer probíhala pařba, tj. budovaly se vztahy.

 • Moje zkusenosti jen o pokus o komunikaci se SIPY (premyslim o prevodu firmy se 40 linkami na VoIP): Mrknu http://www.sipy.cz/contacts.do a volam na cislo na obchodniky a veme mi to fax (!), fajn jsem flegmatik a zavolam na recepci, tam se plechova huba ohlasi jako WIA (!) a nabidne v rychlem sledu nekolik voleb, ktere mi neprijdou relevantni memu zameru, posledni je „Nevyhovuje-li vam zadna volba vyckejte“. Tak cekam, telefon zvoni a po 15. zazvoneni pokladam a tim moje pokusy o komunikaci konci. Tak takhle ne pratele. BTW pracovni den 15:30.

 • re xtreme: děkuji, vyřídím, jak na to koukám, jsou tam starší kontakty. To že je provozovatel WIA je jasně řečeno i na té stránce, na které jste dával odkaz, takže to by vás nemělo překvapit.

 • re xtreme: tak je to tak, omylem tam zapomněli stará čísla, děkuji za upozornění, opraveno.

 • 2 Noname: Je mi to kvuli tobe a tve snaze lito, ale: tohle je telekomunikacni firma. Pokud ma telekomunikacni firma problemy s telekomunikaci, tak je to stejne jako kdyz bance dojdou penize.