Invex musí zemřít, aby české IT mohlo žít

Pozorování veletrhu Invex je i pro velké fandy podobných akcí, jako jsem já, velmi smutná záležitost. Letošní ročník byl zatím největší pohromou od zničení Pompejí – tři čtvrtiny veletržních hal zavřených, zbytek povětšinou pronajatý hernímu mistrovstí nebo jiným pařanským akcím a pak tři haly, v nichž bylo bez ladu a skladu nashromážděno tolik firem, kolik se jich neodvážilo vypovědět smlouvu BVV.

Světlých momentů bylo pomálu a museli jste opravdu hledat. Snad jedině VoIP Expo bylo na ráně, ne snad že by přinášelo zásadní novinky pro novináře, ale odbornou veřejnost zaujmout mohlo. Pak ještě obrovský pult IDF s všemi možnými fotoaparáty, jenže to bylo tak všechno.

Pět let po sobě vykazuje Invex sestupnou tendenci co do atraktivity a také tím, jak moc profiluje český trh. Na svoji původní roli ukazatele trendů totiž veletrh před pěti lety rezignoval definitivně a čestné výjimky jako DVD a Linux hall byly už spíše reakcí, než vlajkonošstvím. Mnoho lidí včetně mne doufalo, že dojde ke změně kurzu, že zahnívání bude krátkodobé, vysvětlitelné změnou majetkových vztahů v BVV a celkovou dezorientací trhu. Jenže nic z toho – po pěti letech nadějí jsem nad Invexem zlomil hůl.

Nejabsurdnějším divadlem bylo letošní předávání Křišťálových disků. Jestli jste až doposud věřili, že cena Křišťálový disk není totožná s čestnou uznandou největším vystavovatelům a podpůrcům tohoto varieté, vyvedl vás letos z omylu generální ředitel, či spíše jeho cena. Došlo totiž k nepříjemnosti – spoolečnost Olympus nebylo možné ani při nejlepší vůli ocenit Křišťálovým diskem. Jenže Olympus je příliš velký vystavovatel a příznivec, nemohl odejít s prázdnou. A tak vznikla nová kategorie, Křišťálový disk generálního ředitele a.s. Veletrhy Brno a mně je stále těžko uvěřit, že ta slova, jež měl generální ředitel při předávání ceny pronést, nejsou opravdu smyšlenku. Přehled letošních Křišťálových disků je zde.

Invex se v posledních pěti letech točí zcela průkazně v začarovaném kruhu. Pořadatel se bojí ve větší míře zahrnout nové trendy, oslovit mladší generaci, přitáhnout ji a zapojit. Před patnácti lety atraktivní generace mladíků je dneska v pozici pozdně-středního věku, v řadě případů už před důchodem a zapojením mladší generace rozumí BVV zřejmě jen pořádání herních mistrovství. Internet a mobilní trh z veletrhu prakticky vymizel v okamžiku, kdy většina vystavovatelů a aktérů těchto žánrů pochopila, že tady jim pšenka nepokvete, že ceny a záře reflektorů je vyhražena jen těm starým provařeným jménům, u nichž lze hodnotit spíše zásluhy a výdrž v oboru, než aktuální průlom. Že na ně prostě nikdo není zvědav a že cesty starého a nového světa českého IT se na Invexu rozhodně neprotnou.

Invex se zakopal ve svých pozicích a ztratil jsem naději, že se z nich kdy odhodlá vylézt. Ano, myslím si, že Invex musí zemřít, aby mohlo české IT žít.

Důvodů je proto několik. Každoroční brněnské dostaveníčko neposkytuje žádný prostor ani pro nové myšlenky, ani pro nové lidi a nedá se očekávat, že po letech jednostranného opovržení nad nastupující generací českého IT by měla druhá strana dostatek důvěry v možnost změny. Pokud je Invex místem setkávání mladšího českého IT, tak zcela mimo organizační struktury BVV, zcela mimo jeho režii.

Kromě toho je tu problém Brna. Je to nepříjemně daleko, vystavovatelé jsou z velké části pražské firmy, pro něž přesuny a ubytování lidí představují značné logistické problémy a výdaje. Dokud to byl „středoevropský veletrh“, dalo se to tolerovat. Jenže dnes je Invex synonymem pro slet pražáků do Brna plus nahodilé svozy školáků vylepšujících návštěvnostní průměr. Existence Invexu je pro IT segment založený hlavně na pragocentrismu neúnosným nonsensem.

A zároveň ideovou zátěží. Pořádat podobný veletrh v Praze například v Letňanech by dávalo větší smysl. Pražské firmy by se nemusely stěhovat, pro zahraniční bude Praha také většinou atraktivnější a české mimopražské firmy by ocenily, že jsou v centru dění. Že nenarazí na to obvyklé „pan ředitel jel už dneska do Prahy, už tu nebude“. Jenže zkuste si uspořádat pražskou verzi Invexu, když vám na záda dýchá stín toho brněnského. Všichni vědí, jaký je ten brněnský propadákem – a mohl by být první pražský ročník jiný, když je zřejmé, že BVV si ten svůj Invex bude chtít udržet stůj co stůj?

Řada pokusů byla učiněna a byla přijata jako neoddiskutovatelné varování. PC Salon a podobné akce v Praze dopadly otřesně. Jenže to bylo ještě v době, kdy Invex měl sílu a měl co dávat, žil myšlenkou, nyní lhostejno, odkud se vylíhnuvší. A těm časům je defintivně konec.

Invex stojí mimo moderní trendy jak IT, tak telekomunikací i spotřební elektroniky. Nezreformovatelný přežitek minulosti, který musí zemřít, má-li se česká odborná veřejnost někde jinde důstojně potkávat a sdílet své myšlenky i obchody. Protože Invex roku 2005 není tím Invexem, jakým byl ještě v roce 1999.

A nevěřím už ani za mák tomu, že BVV bude schopno s tím někdy něco udělat.

PS: Abych zarazil diskusi o tom, kolik firem je na Invexu z Prahy a kolik ne, podíval jsem se do databáze vystavovatelů. Letos je hlášeno celkem 630 vystavovatelů ze všech zemí, z toho Brno 93 vystavovatelů, Praha 213 vystavovatelů (tedy třetina vystavovatelů je z Prahy), Pardubice 5 vystavovatelů, Ostrava 17, počet vystavovatelů dle států nebo krajů se mi vylistovat nepodařilo – kdo jste šikovnější, pohrajte si s tím.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

58 komentářů

 • S článkem souhlasím. Ovšem podobně souhlasím s hromadou článků na toto téma, které čítám vždy těsně před/během/po Invexu už několik let. Mám pocit, že to funguje podobně jako rozdělení diváků při cimrmanovské hře Dlouhý, Široký a Krátkozraký – kupodivu i přesto, že organizátoři představení nezamykají hlavní dveře.

  Jsem zvědav, kolik s článků na totéž téma bude napřesrok, za dva roky, za tři – zatímco zombie jménem Invex pojede pořád dál a dál, protože je to přece tradice, že…

 • S clankem vicemene souhlasim, jen by si pan autor(evidentne z Prahy) mohl overit fakta o ucasti firem na invexu a mestech jejich sidla. Mozna by se divil, ale ta "drtiva" ucast firem z Prahy se nekona. Pragocentrizmus je nicmene oblibenym jevem, takze se vlastne nedivim nicemu…

 • [2] Díval jsem se na web BVV a z toho, co tam psali, mi přišlo, že většina českých firem skutečně je z prahy. máte nějakou lepší statistiku?

 • [2] To je prostě normální reakce. Mě to plně připomělo situaci před pár týdny, když jsem byl v Praze na Model Hobby. Tam zase několik lidí nadávalo, proč je to proboha v takové zastrčené díře (PVA Letňany), kde ani nefunguje pořádně doprava (veletržní linka zdarma bez upozornění prostě nebyla a MHD s nevrlými řidiči – škoda mluvit..). Proč to pořádat v Praze, když je v Brně takový krásný a fungující areál s vyřešenou dopravou… Jasně že to říkal s jasným moravským přízvukem.
  Prostě každý chválí své. Normálka 🙂

 • Invexu jsem se účastnil poprvé právě v roce 1999 a byl jsem doslova unešen tím vším, co jsem viděl, co člověk v běžném životě neuvidí, neuslyší.. Naposledy jsem jel do Brna v roce 2003 a řekl si, že je zbytečné tam dále jezdit.. Návštěvník se nic nového nedozví, prakticky je pouze posluchačem textů, které si může přečíst na propagačních materiálech v každé prodejně.. Již se nejedná o veletrh, na kterém se debatuje o budoucnosti, nýbrž o současnosti – jak nejlépe lidem vnutit to, co již dobře znají.. A oni si to dobře uvědomují i vystavující – ve zmíněném roce 99 jsem ani celou expozici neprošel, neb se za jeden den stihnout nedala, v roce 03 jsem se již v půli dne nudil. Sice jsem na letošní výstavě nebyl, ale, dle reakcí, nelituji..

 • Ad pragocentrismus: mi taky prijde, ze to s tou koncentraci IT firem v Praze neni tak zhave, jak Tangero pise. Praha je samozrejme jednicka ve vetsim pomeru nez v poctu obyvatel (rekneme pul na pul?), ale prijde mi, ze hlavni cast prazkeho IT oboru jsou prave ti "brontosauri", kteri momentalne tvori napln zakonzervovaneho Invexu, kdezto "IT omladina" velmi casto pochazi z mimoprazskeho prostredi…

 • jezdil jsem na Invex bezmala poslednich 10 let, letos jsem nebyl a s vysokou jistotou uz ani nikdy nebudu.
  BVV je bez sance na nejake obzivnuti, veletrh jako takovy ma teoreticky sanci prezit, asi jen pokud se prestehuje do Prahy.
  Pekny a uspesny tyden

 • No pravda, na invexu jsem nebyl už pět let. Když jsem tam tehdá byl naposledy, tak jen proto abych se ujistil, že o nic nepřicházím :-/
  A mmch: z OV do Brna dojedu za 2 (a půl) hod. Do letňan to už prostě nebude relativně příjemný jednodenní výlet. (ačkoli to pendolíno ….)

 • [6] Dopsal jsem to na konec článku. Třetina vystavovatelů je z Prahy, z Brna necelá šestina. Kolik ze zahraničí se mi nepodařilo vypsat.

 • Invex, jojo, to byvala takova akce – ono to jeste existuje? Jinak – byt z Prahy – nesdilim nazor, ze se neco takoveho jako byvsi Invex musi konat v Praze – myslim, ze na zajimavou vystavu v rozsahu byvsiho Invexu prijedou lide i nekam jinam. Na soucasny Invex bych nemel asi cas jit ani kdybych ho mel u baraku (i kdyz, to mozna na chvilku ano, volnasky jsme zase hazeli do kose, takze by to bylo zadarmo, no mozna)

 • To není (jen) problém INVEXu. Největší akce BVV vždy byl a je Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV). Jsme malá česká firma z Příbrami (kdo to nezná, je to městys 70 km jižně od Prahy). Každý rok jsme na MSV. Každá účast nás stojí cca. 140 kKč (včetně nákladů na exponáty, ubytování etc.). To je (na nás) poměrně dost. Každý rok znovu zvažujeme, zda do Brna jít; samozřejmě to jednou skončí zápornou odpovědí. Kontrolní otázka: Komu myslíte, že dnes patří brněnské výstaviště a kam všechny ty nekřesťanské peníze tečou ? Přitom kontrast mezi kapitalistickými cenami a pozdněsocialistickým chováním molocha jménem BVV nemizí, naopak… Podle mého soudu prostě veletrhy v současné podobě skončily; to co mi mohou poskytnout, si za zlomek času a nákladů najdu na Internetu.

 • A co ještě, Patriku, bys přestěhoval do Prahy?? Aby se vám to tam ještě všechno vešlo. V Brně je nejlepší výstaviště v Česku a koho invex zajímá tak ten se sem v pohodě dostane.

 • Taky nevidím důvod ke stěhování do Prahy.. Brno je na velké veletrhy za ty roky docela dobře připraveno (viz koordinace MHD apod.)..

 • Co treba Cebit? Je to lepsi??

 • Na Invex chodím jenom kvůli odborným akcím. Bohužel dnes se žádná zajímavá nekonala. Byl jsem sice na Parku (bývalé First Tuesday), ale bohužel nic nového jsem se nedozvěděl. :_(

 • [14] Cebit je mnohem lepsi. Nebo aspon loni byl 🙂

 • Sem si v roce 2002 myslel že už to horší být nemůže a ono evidentně ano… Kde jsou ty časy když nám frma v roce 1998 platila hotel s bazénem a měli jsme dvoupatrový stánek s barem… jo to ještě banky půjčovali na telco… to už se nevrátí…

 • Jsem si v roce 1999 myslel, ze uz to horsi byt nemuze a kazdy rok se dozvidam, ze to upada jeste hloubeji do latriny.

  Pamatujete si, jak se pred par lety taky resilo co s Cebitem? Ze je v krizi?

 • Možná se budoucnost veletrhu informačních technologií ubere (alespoň v některých oblastech) směrem Ecomxpo tedy virtuálním veletrhem. Take a tour a uvidíte, že to měli celkem vychytané.

 • Místo konání samozřejmě není nejdůležitější, přesto je velmi důležité. Na každý chce jít z autobusu přímo na veletrh a z veletrhu přímo do autobusu.

  Když to přeženu – jeli byste na veletrh radši do Vídně nebo do Košic? Předpokládám, že většina lidí by odpověděla buďto "je mi to jedno" nebo "radši do Vídně".

  Brno je akorát hodně pěkná čtvrť, na kterou je nabalená spousta ošklivých sídlišť. Praha by podle mě byla pro návštěvníky mnohem atraktivnější.

 • [18] No, CeBIT uz ASI take neni tim cim byval, ale stale je to proti Invexu neco tak neskutecneho, ze si to vetsina lidi ani neumi predstavit. Koho zajima it, telco, spotrebka, tak tam najde vsechno a mozna i neco navic. Problem je spis se slabnoucim privalem novinek.. kdo se dneska posadi na zadek z LCD televizi, z mobilu s fotakem a podobne…. Dnes je to uz jen o koncentraci aktualnich veci na jednom miste.

 • Já až do letoška v podstatě souhlasil s tím, že se Invex koná v Brně. Problém je, že Praha zatím neměla takové výstaviště, které by to bylo schopné zvládnout. To je bohužel smutný fakt.
  Jenže jsou důvody, proč se domnívám, že příští rok už by to mělo být v Praze – Letňany už jsou v podstatě dostavěné, už mají více parkovacích míst než brno a vedou tam kvalitní silnice. Metro bude až 2008, i bez něj by to ale nebylo horší.
  To bylo spíše proč už to "může" být v Praze. A teď proč by "mělo":
  1. Praha má 10× více obyvatel než Brno, tedy 10× větší potenciál místních návštěvníků
  2. Praha má 2× větší penetraci počítačů a internetu než Brno, tedy s bodem 1 to dělá dokonce 20× větší potenciál návštěvníků
  3. Většina firem podnikajících v IT/Telco má buď sídlo (50%) a nebo alespoň pobočku v Praze (dalších cca. 30%)
  4. Praha má řádově větší ubytovací kapacity
  5. V Praze je jediné reálné mezinárodní letiště v ČR (no dobře, je i v Brně, ale mezinárodní lety tam v podstatě nelítají), tj. všichni mezinárodní návštěvníci, kteří přiletěli, museli letět nyní do Prahy a pak strávit 3 hodiny v autě (×2), což by mě osobně odradilo.

  Jenže pak ještě jedna poznámka, proč se obávám, že to tak nedopadne: Jak známo, BVV patří němcům, kteří nemají zájem na konkurenci Cebitu, proto Invex neustále programově zabíjejí. Musel by nastoupit někdo jiný, kdo to udělá, jenže tomu by Invex konkuroval, musel by budovat jméno, neměl by tu historii atd. a navíc by viděl jak na první pohled je to neperspektivní.

  Jsem ale přesvědčen, že kdyby se do toho někdo kvalitně pustil, takže by to mohl rozjet a když by začal ještě tento měsíc, tak by měl šanci příští rok Invex výrazně překročit.

  Myslím, že veletrhy typu Invex mají stále místo, jako de-facto vystavovatel vidím slušný dopad prezentace nového produktu, i reálný objem při prodejní prezentaci. Jenže jako vždy jde o poměr cena/výkon, respektive náklady/výnosy, a to je u Invexu čím dál tím horší, neboť náklady stoupají a výnosy se kvůli nedostatku "kvalitních" návštěvníků snižují. Musí mít firma nějaký hodně specifický produkt, že se jí prezentace vyplatí i v reálných a snadno spočitatelných číslech, myslím že z těch letošních firem to nebyla snad žádná, většina co znám vidí přínos spíše v oživení kontaktů a v osobních jednáních na výstavišti, než ve výstavě jako takové.

 • [14] CeBit jestli je lepší? to je otázka do pranice. Mohu odpovědět se sebejistotou, že než Invex, je lepší nepoměrně. Samozřejmě, je tu rozdíl mezi Cebit 99 a Cebit 2005, ale není to tak patrné, jako u Invexu. Cebit reflektuje dnes trendy, má oborové haly, které se věnují opravdu tomu oboru, má odborné konference, kde se mluví zajímavě, něco se na něm děje.

 • [22] To me strasne bavi, jak si pulka prazaku mysli, ze Brno ma tak asi 100 000 obyvatel:-) Take se me libi, jak si prazak zcela samozrejme mysli, z praha je centrem uplne vseho:-) Kdyz tipnu, ze z 200 prazskych vystavovatelu byla minimalne polovina dcerinky zahranicnich subjektu nebo podniky s celostatni pusobnosti (napr. telekomunikacni operatori apod.), pak me vychazi pomer lokalnich IT firem Brno/Praha jedna k jedne. Docela dobre na to, ze Brno ma 10x mene obyvatel:-) Takze ja bych naopak Brno povazoval za IT velmoc. (jen aby noname byl trochu v obraze, Brno ma cca 380 000 obyvatel, Praha cca 1,2 mil a taky si nejsu jisty, jestli by ve spicce cesta z Prazskeho letiste do Letnan netrvala skoro to same, co z Videnskeho na BVV:-)

 • [12] ja bych tam jeste prestehoval floru olomouc ;] koncentrovat vsechny aktivity do prahy je nesmysl a je treba si uvedomit, ze brno a ostrava maji do budoucna velky potencial…

  rozcilovat se nad tim, ze cesta trva z prahy tri hodiny, mne prijde jako ujete, kdyz cestovani po praze taky neni zorvna zazrak – obcas zabere dostat se z mista A do mista B hodku a pul i dve

 • [25] MHD určitě. Je fakt, že taxi je tu trochu dražší než na vesnici, ale pokud spěcháte, tak se to dá.

 • Možná to nebude jen na BVV, ale hlavně na vystavovatelích! Vidím to v tom že si vystavovatelé pletou Veletrhy s jarmarky kde se snaží prodat ležáky, když slyším vystavovatele nadávat na veletrhy tak většinou ve spojení s obchody přinesenými z veletrhu! Já se ptám, je veletrh o tom jaké obchody si z něho přinesu? Můj pohled na veletrhy podobné Invexu je že mají pomoc vystavovatelům prezentovat své produkty a hlavně novinky, vize, budoucí strategie za nepodstatně menší náklady než by je to stálo jinou cestou! V neposlední řadě kde jinde se sejdete se stávajícími a novými klienty v uvolněné atmosféře? Kde se můžete prezentovat s takovou grácií a pompou? Přijde mi, jako když se české firmy stydí za to, že vystavují na Invexu! Firmy jako Zoner, Software 602, jsou snad jedni z mála, kteří pochopili v téhle republice, o co jde na Invexu! Naopak VoIP Expo bych viděl jako blýskání na lepší časy! Jako velký problém bych viděl zvláštní oblibu BVV v rozdávání vstupenek školám! Zajímalo by mě, podle jakého klíče toto probíhá? Problém není ani Brno a jeho vzdálenost, ale Brno a BVV, vystavovatelé a hlavně čecháčkovství! Nebuďme přízemní, nebojme se riskovat! Marketing, reklama by mohli vyprávět jak moc jsou česká vedení firem „připosraná“! 😉

 • Možná to nebude jen na BVV, ale hlavně na vystavovatelích! Vidím to v tom že si vystavovatelé pletou Veletrhy s jarmarky kde se snaží prodat, když slyším vystavovatele nadávat na veletrhy tak většinou ve spojení s obchody přinesenými z veletrhu! Já se ptám, je veletrh o tom jaké obchody si z něho přinesu? Můj pohled na veletrhy podobné Invexu je že mají pomoc vystavovatelům prezentovat své produkty a hlavně novinky, vize, budoucí strategie za nepodstatně menší náklady než by je to stálo jinou cestou! V neposlední řadě kde jinde se sejdete se stávajícími a novými klienty v uvolněné atmosféře? Kde se můžete prezentovat s takovou grácií a pompou? Přijde mi, jako když se české firmy stydí za to, že vystavují na Invexu! Firmy jako Zoner, Software 602, jsou snad jedni z mála, kteří pochopili v téhle republice, o co jde na Invexu! Naopak VoIP Expo bych viděl jako blýskání na lepší časy! Jako velký problém bych viděl zvláštní oblibu BVV v rozdávání vstupenek školám! Zajímalo by mě, podle jakého klíč toto probíhá? Problém není ani Brno a jeho vzdálenost, ale Brno a BVV, vystavovatelé a hlavně čecháčkovství! Nebuďme přízemní, nebojme se riskovat! Marketing, reklama by mohli vyprávět jak moc jsou česká vedení firem „připosraná“! 😉

 • Sorry sem nedočkav dík Tangero za smazání duplu! 😉

 • "Pořádat podobný veletrh v Praze například v Letňanech by dávalo větší smysl."

  Probůh, jenom ne v Letňanech! Dokud tam nebude metro, tak na podobný ICT veletrh nikdo nepřijde anebo tam přijde málo lidí. Letňany jsou příliš daleko od civilizace.

 • Patrickovy úvahy jsou do velké míry správné, avšak postrádám tu nejzákladnější – cena. INVEX je veleTRH a ten se řídí základním principem poptávky/nabídky. Vystavovatelé poptávají prezentaci na výstavišti a BVV odpovídá předraženou nabídkou.

  Vystavovatelům se příčí platit za Internet na Výstavišti 8 tisíc za 64 Kbits těch pár dnů (tolik byla cena minulý rok, letos jsem se raději ani neptal). Také ostatní služby jsou předražené, za malý stáneček dáte 40 tisíc, za trošku větší 100 tisíc a za velké raději ani nevzpomínat.

  V první řadě by se BVV měla chytit za nos, snížit ceny, dát bonusy v podobě netu zdarma a může otevírat znovu pavilony.

 • [30] Metro už je o něco blíže než bývalo… Ale souhlas až tam bude jezdit bude lépe. Zatím to lze vyřešit provizorní kyvadlovou dopravou z metra

  [24] velcí telco operátpři jsou z prahy i když mají celostátní působnost…

  [22] po dobu konání veletrhu lze otevřit letiště v Letňanech pro mezinárodní provoz pro malá éra a mále mezinárodní letiště dvě 🙂

 • [4] Stanice metra primo u Vystaviste uz dokocuje hrubou stavbu 🙂 I z hlediska automobilove dpravy vyborna obsluznost – prime napojeni na D8, po okruhu na D1 a prakticky i D11, tedy vetsina republiky.

 • [33] No co se týče napojení na D1, jste docela optimista – okruh tu sice je, ale projet ve všední den např. skrz Hloubětín není zrovna žádný med. A pak Jižní spojka do Michle, tam to taky každou chvíli stojí.
  Ze západu je to už vůbec katastrofa – a katastrofa to bude, dokud nebude stát severní část okruhu. Nacpat další hromadu aut na Barrandovský most a do Veletržní, to může skončit jen dopravním kolapsem 🙁

  Slušné jsou směry od Poděbrad a od Teplic. Ale to je tak všechno.

 • [31] Ono se už ledacos mění. Dceřinka BVV, která donedávna stavěla prakticky jen velké zakázky (na kalkulaci vám vyplivnuli návrh za 300 000 Kč a více), se chytla za nos a začala pro vystavovatele hýbat s cenou za výstavbu stánků. Každopádně pořád je samotný stánek pořádná pálka.

 • [33] Zatím to ještě není v takové fázi, aby tam jezdili lidi. Navíc Letňany jsou a budou (i s metrem) trochu daleko a z ruky. I když to metro snad způsobí, že bude na výstavy v Letňanech jezdit více návštěvníků.

 • Patricku, co se ti nezda na Olympus E-500? Ve srovnani s ostatnimi "vyherci" kristalovych cen je to v poradku. Je to kvalitni fotak, uplna novinka, s oproti konkurenci s unikatni 1-2ma vlastnostmi.

  BTW, uz ho mam objednany, takze se pripojuji k rediteli BVV 😀

 • [26] Pres prahu dve hodiny? To leda v dopravni spicce a autem.
  Snad nidky jsem v ramci Prahy necestoval dele jako hodinu.

  Sednout na metro na Zlicine a dojet na Cerny most je zhruba na 3/4 hodiny.
  A to je to od hranice Prahy k hranici Prahy.

  Netvrdim, ze Praha je pupek sveta a ze by Brno bylo menecenne.
  Ale smeji se, jak obhajci Brna pred Prahou pouzivaji uplne stejne (ba obcas jeste vice) nelogicke a nepravdive argumenty, nez obhajci Prahy pred Brnem.

 • Opravdu srandovní a podivný článek. Chápu, že na čtenosti každého média je potřeba pracovat a někdy "za každou cenu", ale tentokrát lze tento výplod nějaké blbé nálady ze špatného oběda s absolutní ztrátou soudnosti přičítat nějakému sofistikovanému záměru.

  Především je zvrácené kritizovat BVV za nabídku, to je jako kritizovat billboardovou agenturu, že na jejich billboardech chybí reklamy například na prezenvativy, protože bezpečný sex je důležitý. Myslím, že je super, že takový malý trh, jako je Česko má vlastní a velmi důstojný (100.000 lidí) IT veletrh narozdíl od ostatních srovnatelných okolních států.

  Kromě dalších nesmyslů se zastavím u toho v headlinu: Invex rozhodně nemá a nikdy neměl pro české IT takový zásadní význam, aby podle něj ostatní mohli nebo nemohli žít :-)), ale minimálně má každý rok smysl jako místo setkávání pro sto tisíc návštěvníků a stovky firem, které potřeboval Patrik Zandl poučit a pokárat :-))
  Copak je možné tvrdit, že polské, slovenské nebo maďarské IT žije lépe, když svůj Invex nemá? (nebo respektive nějaké desetinové výstavky tam taky jsou a čertví, jak se jmenujou)

  Invex není povinný jako školní docházka, Invex nikomu neškodí a je užitečný pro toho, kdo o něj stojí. Je spravedlivé upozornit opačné výroky řady uznávaných lidí, kteří si svou účast chválí a vědí proč.

  Názorové rozdíly jsou přirozené, podobně jako například když nebudu chodit na stadion na fotbal, protože mě osobně baví víc sedět u počítačové hry, tak to neznamená, že stejný názor jako já bude mít každý a hlavně to neznamená, že podle toho bude nebo nebude fotbal žít dál.

 • [39] Děkuji za názor. Možná jste předem něho měl poznačit, že jste zaměstnanec BVV, protože to ne každý ví a je to fér vůči čtenářům, tak jako moje nacionále jsou zde uvedeny.

  K návštěvnosti je zbytečné se vyjadřovat, mluvíte nesmysly, té se článkem o Invexu skutečně nedosahuje.

  Rozdíl oproti billboardům tu je – BVV nastavuje nějak podmínky a zatímco billboard je mrtvá plocha, výstaviště by mělo žít a toho lze dosáhnout tím, koho a jak pozvete. Stejně to dělají i billboardovky – dávají zaváděcí slevy pro trhy, které se jim zdají slibné. Zatím ale máte pravdu, stejně jako billboardy je i to Invexové výstaviště plochou dosti mrtvou oproti tomu, jak to bývalo kdysi.

  Pokud je Invex místem setkávání, je místem pěkně drahým a hlučným. Slušná párty v Zetku s vyloučením studentů do sousedních hal na mistrovství by pak splnila podobný účel za setinu nákladů. Invex je veletrh, alespoň to o sobě uvádí, ne párty. Takže sem přijíždějí firmy veletržit, tedy presentovat sebe sama a své produkty.

  Invex je škodlivý v tom, že svou nemohoucností, ale i setrvačností, neumožní na trhu vznik konkurenční akce, která by se chyb Invexu mohla vyvarovat. Je to škoda. Ale zopakuji, co jsem říkal – po pěti letech ani viditelný náznak pokusu o jakoukoliv změnu, o nový kurz. Jen hniloba. Toť můj názor.

  Jinak ano, jestli znáte situaci třeba v polsku, místní IT je na tom lépe právě proto, že takovou akci nemá. Asi sám chápete proč 🙂

 • [38] To je jeden z nejužívanějších příkladů, kdy je opravdu MHD rychlejší než auto. Ale třeba v rychlosti dopravy z Ruzyně do Hostivaře bych si vyšší rychlostí socky jistý nebyl.

 • [41] Je stále ještě řeč o výstavišti v Letňanech?

 • [41] Je stále ještě řeč o výstavišti v Letňanech?

 • [43] Omlouvám se, napoprvé se tady ten příspěvek neobjevil ani po obnovení stránky 🙁

 • Přespříliš pragocentristická úvaha, s nepřesvědčivými argumenty. Jako člověka bydlícího v okolí Brna mne to až uráží. Většina veletrhů v Praze zatím byly propadáky. A jak někdo uváděl, že má Brno 10x méně obyvatel než Praha – k tomu už se ani nemá cenu vyjadřovat. Z toho, že má zahraniční firma formální sídlo v Praze se naprosto nedá usuzovat, že se jedná jen o "pražskou" firmu. Hlavní centrála a řízení bývá stejně v zahraničí, sklady často rovněž bývají jinde. Velké firmy i se sídlem v Praze pak stejně mají v Brně pobočku.
  A za to, že je brněnské letiště zatím podřadně, můžeme "poděkovat" právě těm, kteří při rozhodování v Praze jeho rozvoj x let totálně utlumovali, jelikož jejich prioritou byla jen a jen Ruzyně. Pro mne je třeba min. o 1 hodinu výhodnější letět z Vídně, než se hodinu protloukat celou Prahou (a létám často, takže vím o čem píšu).

 • [45] To není rozvojem. Brněnské letiště má dva problémy – je příliš blizko Vídně a Bratislavy. Praha toto nemá – Praze nejbližžší jsou Drážďany a tam toho provozu moc není ve srovnání s Prahou. BTW koukněte na Bratislavu je na tom stejně jako Brno – Švechat je od tud ještě blíže.

 • Nevim, zda by veletrhu prospel presun do Prahy. Obecne je uplne jedno, kde veletrh je, dulezita je jeho kvalita. Souhlasim, ze Invex v posledni dobe jde dolu vodou, ale byl nekdy lepsi IT veletrh v Praze? A ze by Invex byl automaticky lepsi jen tim, ze bude v Praze?
  Priklady z jinych oboru: Elektrotechnici jezdi na veletrh Amper do Prahy, ktery je z oboru asi nejlepsi (s laskou vzpominaji na vystaviste na Strahove, ktere sice vybavenim stalo za h***o, ale bylo dostupne a poradatel nebyl tak drzy jako dnes v Letnanech), topenari jezdi do Frydlantu nad Ostravici (a to v lednu, kdy je problem se do Frydlantu pres hory snehu vubec dostat), i kdyz je spousta podobnych veletrhu i Praze. V mnoha dalsich oborech najdete podobne priklady.

 • Na invexu se jenom chlastá 🙂

 • Co tak se všichni přestěhovat do té užasné Prahy? Vypočítáváte kolik firem z Prahy se muselo štrachat hodinku po D1(bože jaká hrůza), ale jaxi zapomínáte na návštěvníky, kteří jsou na každém veletrhu to hlavní a ti pohříchu nejsou jen z Prahy a jen z ČR. Už do Brna to např. z Ostravy trvá přes 2 hodiny po šílených cestách. Do Prahy by to bylo 4 hodiny minimálně, nemluvě o tom, že ubytování a doprava v Praze je také "pošušňáníčko". Brno je prostě výhodněji umístěno. S tím nic nenaděláte a blízko je i k Bratislavě. Dále zapomínáte na podstatný rozdíl mezi Prahou a Brnem. Zatímco celé Brno Invexem žije už týden předem, tak v Praze jakákoli podobná akce zcela zanikne v každodenním shonu. Brno je jako město mnohem klidnější než Praha, takže po vyčerpávajícím dni se vystavovatelé i návštěvníci nemusejí hodiny probíjet vaší slavnou dopravou. V Brně je zcela jiná atmosféra. Snaha "ukrást" zavedené veletrhy Brnu a přemístit je do Prahy jsou typickou ukázkou s prominutím pražácké nenažranosti. V tomto kontextu začínám chápat odkud se berou ony "zklamané" novinářské reakce, přemoudřelé analýzy o neodvratném zániku Invexu atd. Přitom pro pražské firmy je to naopak možnost jak zaujmout mimopražské zákazníky. Jaký by pro ně asi mělo význam vystavovat v místě sídla firmy? A není tento fakt důvodem neúspěšnosti všech minulých pokusů o ukradení Invexu?

 • Nemáte pravdu ani v poslední úvaze. Poláci měli jiný přístup k výpočetní technice ještě v dobách, kdy tady bylo jediné sehnatelné PC ze Slušovic od Čuby. V polovině 80 let vycházely v Polsku počítačové časopisy a fungovaly počítačové kluby a burzy, tady nic takového nebylo. Do Polska jsme jezdili pro knihy, diskety, Amigy, Atari, tiskárny a podobné věci ještě před revolucí. V té době v ČSSR nebylo nic ani zdánlivě podobného. Poláci prostě jinak chápou nutnost počítačové gramotnosti(stejně jako jazykové vzdělanosti, což má ovšem na svědomí hlavně přístup k moři). No to je na delší povídání, ale fakt se pletete.

 • [50] Ale ne. Poláci měli jiný přístup hlavně proto, že jejich zákony nepostihovaly ani teoreticky porušování autorských práv, takže jste v polsku mohl zcela "legálně" nakoupit diskety se software a jiné věcičky, které u nás nebyly k mání. I u nás byla řada časopisů, kluby atd – sám jsem zakládal minimálně Commodore klub v Pardubicích, navštěvoval ten hradecký a svátečně ten pražský, takže o tom něco málo vím a lze to dokladovat.

 • ad problém BVV, správně dnes BVV Veletrhy Brno a.s.:
  problém je skutečně v tom,jak kdosi poznamenal, že na BVV panuje post-socialismus. Souvisí to s vývojem vlastnické struktury firmy. jejím většinovým majitelem je Messe Dussledorf, což je akciovka patří městu Dusseldorf. Ne, že by v městskě firmě museli být nutně špatní manažeři, ale v tomto případě je fakt, že tam fungují jiné zvyky, než-li jinde. Pak se to promítá i do BVV. Třeba tím, že ředitel je spíše podředitel. Neumí si, nebo nemá páky na to, aby si pohlídal schopné lidi. Ti mu po třech letech praxe odcházejí do jiných firem okolo, které je lépe ocení. zůstávají ti, co mají rádi klídek, a kteří nejsou schopni přinášet nové impulsy.
  Y jiného úhlu pohledu problém spočívá v komplexu, který mnoho Brňanů vči Praye má, včetně třeba současné brněnské radnice (ta je menšinovým majitele). Pak se často přihodí, že royhodnutí jsou činěna s motivem "nandat to Praze". To není ta nejlepší motivace. Teď tady v Brně byl před pár dny boj o to, zda si Messe Dusseldorf prosadí přesun klíčových aktivit – kam jinam než – do Prahy. "Naši" to ustáli a s velkou pompou to sdělili občanům. A ještě tu je stále řeč, že bz Brno mělo od Dusseldorfu koupit většinový podíl akcií. Chraň nás ruka páně. Brněnští radní jsou schopni leda hrabat pod sebe a pak těm stavebním firmám, které je štědře platí. Máme-li se dočkat yásadního obratu, musel bz se BVV chopit jiný – nesocialistický – majitel. Pak by reálně hrozil vzestup BVV, či jeho propad, pokud se ukázalo skutečně efektivnější přesunout aktivity jinam.
  Osobně si myslím, že hřebíčkem do rakve BVV se stane ODSun brněnského nádraží, pokud se tato y městské kasz neufinancovatelná investice spustí, bude definitivně znemožněno financování čehokoli jiného, včetně nepřímé podpory návayné infrastruktury kolem BVV. Nejenže na BVV bude jeydit méně pařanů z okolních SŠ, ale kromě peněz nezbudou už mentální síly na řešení postupně upadajícího BVV. Nechci malovat čerta na yeď, ale ODSun nádraží bude mít dominový efelt na další dění v Brně, takže se dostaneme do bludného kruhu úpadku. Jenže tou dobou budou už dnešní lídři ODS trávit důchod v haciendě pořízené y provizí za ODSun nádraží, které jim stále štědrá ruka ŽS a Skanska poskytne.
  (To vám říkám já, Brňan a externí dodavatel služeb BVV.)

 • tak teraz neviem … bol vobec niekto z Vas na vystave? precital som si tuto dlhu diskusiu ale neviem neviem, no ja som si nasiel cas a peniaze na to aby som absolvoval cestu az z Michaloviec, po dostaveni na Invex velke ocakavania, naval v elektricke (auto sme radsej po odporucani nechali u hotela) naval pri vstupe, proste super nalada – nazhaveni, a potom velke sklamanie, planovali sme si 2 dni na vystavu a po obede prvy den o 15tej sme nemali co robit, a poviem Vam 90% casu sme stravili v jednej hale myslim B kde boli wireless a voip technologie to je nas obor, sme lokalni ISPckari (aj tu bolo smutne ze sme si neodniesli ziadne nove informacie, smola, proste predajny trh pre enduser) … obavam sa ze Invex caka podobna situacia ako slovensky Cofax a tu sa dostavam k tomu preco vlastne pisem a sa rozculujem v uvode, ze ci ste boli na vystave, ved tam bolo trufam si povedat 20% slovakov, ci uz vystavovatelov alebo navstevnikov, to znamena prestahovanie do Prahy ako by to tu autor clanku chcel, by bol este dalsi kliniec do rakvy co sa tyka vystavovatelov zo Slovenska, ako aj moj pripad cestovanie celu noc autom bez spanku rovno sup na vystavu, nie to este trepat sa dalsich 300km, na to ste nejak uplne zabudli, ale hold Prazaci to zvladnu sami, ved ich je tam vela ako pisete, nepotrebuju nikoho ani takych brnakov.

 • V době o které píšu(85-89) jsme takové zákony neměli ani my. Problém nebyl věcí sw a autorských práv, ale hardware. Poláci díky přístavům měli všechno. (Měl jsem na mysli prázdé čisté diskety, které se u nás nedaly koupit.) První Commodore kluby se u nás začaly zakládat v době, kdy jsem přecházel z C64 na Atari ST do té doby nebylo nic ani v Praze. V PLR vycházel Bajt a ještě asi 5 různých časopisů u nás nic. U nás v té době stálo slušovické PC přes 250.000Kč. Já si první Commodore (C16) přivezl z Polska. Kamarádi v Praze težko sháněli ZX Spectrum. Ale to je fuk jsou to jen vzpomínky na veselou minulost. Ale stejně jste mě potěšil s tím Commodore :o) Fajn časy. Mějte se hezky.

 • [54] No, já si Commodore klub v Hradci pamatuju z roku 1988, v Pardubicích jsem na PMD chodil tak od roku 1986 ještě na základce. Ale samozřejmě se komodor pašoval z říše zabalený do ručníků, nebyl to nákup v obchodě 🙂 V 85 moje naděje na získání commodora nebo spectra byly nulové, takže nevím, jestli v té době někde tyhle kluby byly 🙂

  Je fakt, že jsem si kupoval řadu polských časáků o počítačích, u nás to asi opravdu přišlo později. Spíš myslím, že to tehdy bylo dost státní politikou – pamatuju se, jak jsem polákům a maďarům záviděl narvané krámy, v nichž se dokonce počítače daly koupit (i když předražené). U nás to do kšeftů nepustili.

 • zajímavý způsob obhajování na webu klienta:

  http://www.cesbrod.cz/forum/viewtopic.php?pid=177#p177

 • Co je toto za hloupý argument? Co mají sídliště společného s IT? Mimochodem nevšiml jsem si, že by pražská sídliště byla hezčí..

 • Na úvod jsem ze Zlína. INVEX upadá už od r. 1997. Pokud není co ukazovat, není proč se scházet a když už, tak ve Vídni.
  🙂 a internetové prezentace to stejně převálcují.