Internetové obchody s WiFi technikou

Patrick Zandl · 10. listopad 2003

Kde je nejlepší nakupovat WiFi techniku na internetu? Jaké jsou kde ceny a sortiment? Tento článek mapuje situaci na českém trhu v listopadu 2003.<p> Jak jsem tak vyplňoval databázi WiFi techniky, prošel jsem celou řadu internetových obchodů s WiFi a dovolím si zde stručně shrnout své poznatky, které by vám možná před nákupem přišly vhod. Upozorňuji, že jsem se na obchody díval především pohledem člověka kupujícího routery a přístupové body, s kartami to může být maličko jinak.  </p>

i4Shop
Na českém internetu je několik specializovaných WiFi obchodů. Především asi i4Shop jako snad nejstarší. Na hodně produktů má velmi dobré ceny a vyplatí se jej sledovat v případě, že jdete do méně značkové techniky jako Z-com/Zcomax (to je jedna a tatáž firma, jen lifruje pod dvěmi jmény, aby vyhověla dealerům, co chtějí mít exklusivitu na trhu) - na značku Compex už tak dobré ceny nemá.

Elity
Dalším je Elity propojený s jediným českým serverem zaměřeným na WiFi - WiFiOnline.net. Elity má naprosto nejširší nabídku WiFi techniky, je ale zřetelně vidět, že u velké části není schopno odběry dělat zajímavé ceny a tak nejzajímavější ceny tu jsou na pár kusů zboží, ostatní je oproti nim cenově nevýhodné, když nabízí prakticky podobné funkce. Mají jedny z nejlepších cen na Compex a pokud si chcete koupit za dobré peníze router nebo přístupový bod a nejste rozhodnuti pro konkrétní výrobek, najdete zde vždy cenově výhodnou nabídku na několik různých zařízení.

WiFiShop VancoNetu
WiFiShop.cz společnosti VancoNet těží z toho, že firma pro své potřeby drží skladové zásoby a tak to, co obchod nabízí, je také prakticky ihned k odběru. To jinde nebývá pravidlem, firmy zboží teprve nakupují u dodavatelů a pak vám ho posílají, přičemž se snadno může stát, že budete muset týden-dva počkat. WiFiShop trpí problematickou aktualizací a tím, že se tu prodává především to, co VancoNet sám používá, takže jsou tu hlavně Orinoco produkty a ty obecně nepatří mezi levné, ačkoliv WiFiShop na ně nabízí široko-daleko nejlevnější koncové ceny. SMC produkty najdete levněji u Elity, na WiFiShopu jsou ale v každé kategorii nějaké výrobky, které jsou levné a stojí za pozornost. Navíc je tu výhodou kompletní sortiment, mají tu třeba i stožáry pro vysunutí antény nad budovu atd.

inWiFi
Dalším specializovaným obchodem je inWiFi. Zde je sortiment poměrně přísně omezený, ale evidentně tu bedlivě sledují ceny zejména vůči Elity a i4, Compexy tu mají nejlevnější, co jsem kde našel. Ze značkové techniky je tu prakticky jen D-Link, ovšem rovněž za nejlevnější ceny co jsem viděl, jsou lepší, než ve specializovaném D-Link obchodě Vanet, ačkoliv zde nemají všechu D-Link techniku, ale jen tu, která dnes stojí nejvíce za úvahu a nejvíce se prodává.

Další prodejci - distributoři dílů
Zvláštním mixem WiFi servisních stránek a obchodu je server 802.11b.cz. Bohužel ceny techniky zde patří spíše k vyšším a nabídka je malá, prakticky jen produkty Z-Com a OvisLink. Ovládání je na můj vkus trochu kostrbaté.

Pokud toužíte po cenově velmi dostupné a mírně "noname" technice od OvisLinku, nejlepší ceny jsem našel u 100Mega distribution.

Asi nejširší výběr značkové techniky ale má AutoCont. Nabízí jak Buffalo, tak US Robotics, Cisco, Orinoco a Avaya. Pro běžného uživatele budou zajímavé především dvě první značky, které momentálně cenou hodně podlézají podobně funkčně vybavený Linksys. A tím už jsme se dostali od specializovaných shopů k distributorům výpočetní techniky, kteří mají slušné nabídky na WiFi techniku. Po AutoContu samozřejmě nelze pominout Levi, které je známé především prodejem Linksys produktů, ty jsou bohužel ale v současné době poněkud drahé oproti jiným značkám. Pokračovat bychom mohli Alzasoftem, kde je dobrá nabídka Edimaxů a také tu mají US Robotics techniku, jen o málo dražší než u AutoContu.

Jenže tím jsme prakticky na konci. Ostatní prodejci mají ceny buďto výrazně vyšší, nebo mají ve srovnání s těmito prodejci nedostatečný sortiment a jejich nabídkou prakticky nestojí za to se zabývat, případně jsou dobře utajeni a nenašel jsem je. Bezdrátové síťové prvky ale dnes nabízí prakticky každý prodejce výpočetní techniky, jeho ceny, přehled a skladové zásoby jsou ale různé.

Na závěr jsem si ponechal "CzFree" obchod Alphawave, ze kterého se WiFi technika téměř zcela vytratila a zabývají se zde jen prodejem Crusaderů, pojítek na infra/světelné bázi. Jejich cena také šla výrazně nahoru, dnes se prodávají kolem čtyřiceti tisíc, kdysi to bývalo za patnáct, už se tam ani nic nepíše o zvláštních cenách pro CzFree členy. Patrně se firmě prodejem Crusaderů daří natolik dobře, že prodej WiFi zařízla a podporu členů CzFree si řeší ad-hoc, aby si nenamíchla komerční zákazníky, kteří se jistě ptají, pročpak mají platit dvojnásobnou cenu. A nebo už jsou si všichni rovni.

Pokud sami nějaký shop znáte a máte s ním zkušenosti, uvítám je v diskusním fóru.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook