Internet z elektrické zásuvky v Praze

Šušká se o tom hodně dlouho. Vysokorychlostní internet po elektrických rozvodech. Zatím jsme čítali hezká silácká vyjádření našich energorozvodců a krmivé tiskové zprávy zahraničních pilotů.

Dneska přichází (jestli mne paměť neklame) první komerční nabídka internetu po elektrických rozvodech (Powerline systém) – a to v Praze. Pražská Energetika (PRE) pro internetové přenosy nabídla svou síť společnosti ElectraStar.

Nabídka je dostupná cca 5 000 zákazníkům Pražské energetiky v lokalitách Praha-Vinohrady a Staré Město. V průběhu let 2007-2008 bude poskytování této služby rozšířeno i do dalších oblastí Prahy, jak, to zatím nevíme.

Ceny nejsou nezajímavé a najdete je zde.

Linka 1250/650 Kb/s – 750 Kč bez DPH (FUP 10GB/měsíčně) včetně telefonní linky. O stovku dráže nemáte žádný limit přenesených dat. Nejnižší cena je 450 Kč měsíčně, opět včetně telefonní linky a za rychlost 500/250 Kb/s.

ElectraStar nabízí internet po elektrickém vedení v cizině, tam už na tom zkouší i IPTV.

Co dodat. Webová stránka je děsná, ale služba vypadá hezky. Máte to někdo, jaké jsou zkušenosti?

Jinak co je ElectraStar za firmu, to aby člověk pohledal. ElectraStar a.s. patří pod ElectraStar Holding SA, sídlí v Klimentské v business centru (tak jak Nokia či Motorola třeba). Budu muset ve volné chvíli omrknout, kdo za tím stojí, pokud nějaký drb víte, pište komentáře 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

22 komentářů

 • Ano, volal jsem, že prý májm smůlu, internet je úspěšně rozvedený ve vedlejší ulici, ale my jsme v plánu na pokrytí až koncem roku 2007 🙁

 • No, musím přiznat, že v Contactelu jsme to také zkoušeli, ale výsledek byl takový, že to nemá smysl. Předně kabely stály téměř všude za hovno, takže nasadit to, znamenalo přezkoumávat kabely. Externí instalace vyžadovala spolupráci s vlastníkem drátů, což je v tomto případě splněno. Ovšem i tak to bylo tak strašně drahé, že se vyplatilo tahat optiku, nebo ty baráky propojovat bezdrátově a uvnitř tahat ethernet, a to při řádově vyšší kvalitě, zabezpečení přenosu a spolehlivosti. Rozvody uvnitř baráků byly ještě větší divadlo, staré hliníkové dvouvodičové vedení to kurvilo, hodiny jakbysmet. Je možné, že je nějaká lokalita, kde je souběh několika pro technologii pozitivních jevů – nově kabelováno, vysoká hustota lidí, žádné trafo atd., kde se to jakž takž vyplatí, ovšem velmi krátkodobě, technologie v podstatě nemá žádný pozitivní vývoj. České (evropské) normy umožňují dosahovat jen asi 15 Mb/s sdíleného toku, ovšem to je většinou nedosažitelné a ve starých barácích ani dvě zásuvky vedle sebe nespojíte na mega.
  Shitovost téhle služby je vidět nejen na těch stránkách, ale i na těch cenách. Kabeloví operátoři, kteří jsou afaik ve stejných lokalitách jim natrhávají prdel, ADSL vyjma nejpomalejších rychlostí taky.
  Prostě hodně bych se divil, kdyby to mělo nějakou šanci na úspěch.
  P.S.: jinak proti použití powernetu uvnitř budov nic nemám, třeba pro propojení panelákových bytů nad sebou, nebo i vzdálenějších pokojů je to lepší než wifi. Pro venkovní použití by když nic jiného museli velmi slevnit technologii. A potom, jestli někdo chce obchodní úspěch, měl by jít někam, kde nemá na jednom místě 20 jiných poskytovatelů – v menších městech bez kabelovek a dsl, s žádnou či malou wifi konkurencí by jim utrhali ruce. No a za další – musí působit profesionálně. Od IT firmy s takovýmhle webem bych si internet nevzal ani zadarmo.

 • Jeden známý to asi měsíc má, je spokojen. Rychlost netu záleží na zásuvce, do které je modem zapojen (horší vedení?). Ale velké rozdíly to nejsou.
  Jejich stránky jsou boží 🙂

 • Internet po el. síti už minimálně rok běží na Zbraslavi v nově postavené části Zahradní čtvrť.

 • Už rok a půl jsem takhle připojen v obci, kde není na výběr nic jiného (leda anténu do okna). Oficiálně je připojení 192-512/128 za 350 Kč měsíčně. Zkušenosti s Powerline bych shrnul jedním slovem: bída.
  Máte problémy? Poskytovatel doporučuje, aby v zásuvce, odkud sosáte připojení, nebyl jiný spotřebič.
  Stále máte problémy? Poskytovatel doporučuje, aby v okruhu, ve kterém je i zásuvka, ze které sosáte, nebyl připojen žádný spotřebič.
  Pořád máte problémy? Poskytovatel se ptá, jestli třeba sousedi nezapli pračku.
  Cože? Problémy nepřestaly? To bude asi tím, že dráty k vám do bytu (do zásuvky) jsou příliš dlouhé.
  Zkrátka: Nestabilní, nespolehlivé, s častými výpadky nebo pokles rychlosti. Naprosto nedoporučuji.

 • Technicky je to zajímavá techologie, prakticky je úplně k ničemu. Jak už poznamenal předřečník, dosažitelná rychlost je velmi nízká. A to již z fyzikálního principu, protože bordel, jaký některá připojená zařízení do sítě pouští, jednoduše neumožňuje lepší rychlosti.
  Navíc roztahání připojení k internetu je dlouhodobá záležitost, drát není možné tahat nový každý rok. Jestli před pár lety lidi slintali nad 64kbit a dneska slintají nad 1Mbit, pak logicky za pár letu bude samozřejmostí 100Mbit, špičkově Gbity…
  Takže nutností pro určitou rozšiřitelnost je optika k patě domu (pak Gbit ethernet), anebo dokonce optika až úplně ke koncovým uživatelům.

 • Možná by mohli přidat své zkušenosti i posluchači rozhlasu na KV.

 • Připadá mi divné, proč si zvolili právě oblsat Vinohrad a Starého Města. V obo čtvrtích jsou pořádně letité rozvody, vždzť to snad ani nemůže fungovat.

 • Možná právě proto, aby to odzkoušeli v nejhorších možných podmínkách. Pokud bude fungovat zde, pak už v nových není problém.
  No a co se týče rozhlasu na KV, opět se nám úspěšně vrací doby zákazu poslouchání zahraničního rozhlasu, od známých cedulek DENKE DARAN, přes zastaralé komunistické rušičky, až k moderní technologii, kterou přece „všichni chtějí“…………..

 • Holt prejdou na poslech pres internet (pres elektrickou sit 🙂

 • no, bydlím tam a mám ho, ale rok to ještě asi nebude :-). každopádně na zbraslavi je to od firmy digitline (http://www.digitline.cz/), rychlost je všelijaká, když večer přijdou rodinky domů a všichni zapnou televize a mikrovlnky, tak to chvílema nejde vůbec a instalatér (= ten pán, co mi modem instaloval) musel se skřípajícíma zubama přefázovat celou jednu větev zásuvek v bytěm, aby se to vůbec chytlo. hint – zásuvka, ve který je modem, musí bejt buďto co nejblíž k jističům, nebo ve větvi před ní musí bejt co nejmíň jinejch spotřebičů (ideálně žádnej). v garsonce s celkem asi čtyřma zásuvkama to byl opravdu oříšek…

 • Jo jo zarušené celé KV. Tudy cesta nevede soudruzi. Ale někdo musí zkusit i slepou uličku…

 • Hlavně ať někdo nezapne mixér, vysavač, vrtačku – no prostě něco kde je střidavý motor s komutátorem….

 • Zdravim Martine,
  doufam, ze jsem se nespletl. 🙂 Souhlas, jedine reseni je optika, vsechno ostatni jsou jenom berlicky, na kterych se snazi vydelat poskytovatele do te doby, nez je nekdo prevalcuje optikou. 🙂 Kdo natahne optiku az do bytu, tak vyhral. 🙂 Nebo se do toho konecne vlozi stat a misto dotaci na WiFi a MASH site zacne resit optiku, neco na zpusob Norska.

 • Rušení v pásmu KV (ve všech komunikačních pásmech) je ze zákona nepřípustné. Nejsou pásma jen rozhlasová, ale i amatérská a profesionálních služeb, která na internetu nenajdete. Proto kdo takové rušení v těchto pásmech produkuje, je povinen ho odstranit. Pokud to neumí, musí službu zrušit. Tudíž kdo zjistí rušení tímto zdrojem, hurá se stížností na ČTU.

 • Nic proti článku, ale slovník jak vystřižený z Vúčaka.
  „Zatím jsme (my výzkumníci) čítali hezká silácká vyjádření našich energorozvodců a krmivé tiskové zprávy zahraničních pilotů.“

 • Jelikož tato „špičková“ technologie ruší bezpečnostní složky státu, nedostane homologaci, že to někde funguje je OMYL a přípojky budou vbrzku zrušeny bez náhrady.
  ČTU, Praha 9

 • Totéž platí pro příjem DCF času 🙁

 • také je tu http://www.microtel.cz
  latence v klidu,spolehlivost také,cena v pohodě…………

 • Mám net od electrastaru pul roku a za tu dobu jsem bez jediného výpadku.

 • Hot odnu prilichnuju statju nashel. Avtoru SPASIBO!