Infračervené WiFi

Patrick Zandl · 26. červen 2003

Nedávno když jsem popisoval fyzickou vrstvu standardu 802.11 jsem si všiml poznámky, že pro infračervené spektrum zatím nejsou komerční výrobky. Zaujalo mne to a rozhodl jsem si updatovat přehled. Ale popořádku: standard 802.11 definuje dvě přenosová média fyzické vrstvy, tedy rádiové a infračervené spektrum. Radiové znáte, to se běžně používá, ale infračervené WiFi? Vskutku - standard 802.11 definuje i infračervené světlo jako přenosové médium, bohužel o rychlostech pouze 1 a 2 Mbps. Původně se čekalo, že to výrobci nacpou do notebooků k infraportům, tam se ale stále chytá pouze IrDa.

Dlouho jsem hledal, až jsem našel stránky firmy Spectrix. Zajímavé jsou nejenom produkty - zajímavé je, že titulní stránka webu není dostupná, ale přes Google se do stránek nakonec dostanete, například klikem na tento link. Zjistíte, že i Spectrix opustil 802.11 via IR (infračervené světlo), protože to bylo pomalé, ale udělal vlastní IR rozhraní fungující na 3-4 Mb/s a s plošným (nikoliv směrovým!) pokrytím do 500 metrů! To už je hezké.

Proč uvažovat o IR? Protože ISM spektrum je stále více zaplácané a směrové infračervené spoje se téměř nemohou rušit. Na to ostatně přišli i lidé v CzFree, kteří používají Crusadera nebo Ronju - pracující ovšem s viditelným světlem. Patří budoucnost komunitních sítí právě světlu? Myslím si, že v případě budování směrových spojů do značné míry ano - jenže světlo má problémy s počasím. Mlha a déšť jsou pro něj problém, někdy i smrtelný. Jenže co naděláte, když v pásmu ISM je tak plno...takže se snad objeví výrobci, kteří nabídnou infračervené za slušné peníze...? Problém zařízení pracujících ve viditelné části světelného spektra je v tom, že potřebují schválení hygieniky, už proto se také preferuje infračervené světlo, které není pro lidské oko viditelné a ani škodlivé...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook