IEEE 802.11n – vysokorychlostní bezdrátové sítě

Patrick Zandl · 13. červenec 2004

Pracovní skupina N by v rámci standardu 802.11 právě začíná vyhodnocovat návrhy na nový derivát WiFi sítí, v tomto případě označovaný podle písmena pracovní skupiny jako 802.11n (v angličtině se používá Task Group N, zkráceně pak TGn). Tento standard by měl WiFi rozšířit o rychlosti nad 100 Mb/s. Zatím se sešlo 22 kompletních návrhů a dalších 39 návrhů částečných, obsahujících dílčí vylepšení standardu. Pokud všechno půjde dobře, už v září by mělo být zřejmé, který návrh nebo která sestava návrhů se stane novým standardem pro vysokorychlostní bezdrátové sítě.

Agere Systems

Nejvíce pozornosti veřejnosti získal v poslední době návrh Agere Systems, jenž společnost medializovala a z části publikovala. Tento návrh by měl zajistit přenosové rychlosti až 500 Mb/s díky využití antén MIMO  (multiple-in multiple-out) a spojením kanálu do 40 MHz šířky, tedy na dvojnásobek dnešní šířky kanálu. Použitím dvou přijímacích a dvou vysílacích antén (tedy 2x2 MIMO) Agere zajistí rychlost až 250 Mb/s, při použití 4x4 MIMO pak až 500 Mb/s, vše samozřejmě na fyzické vrstvě, takže praktická propustnost pro data bude nižší o režii všech protokolů. I tak to ale bude znamenat, že svoji domácnost zasíťujete na prakticky použitelný ekvivalent fast ethernetu.

Problém je právě v tom spojení kanálu do šířky 40 MHz. V Japonsku totiž je pro WiFi pouze celková šířka 20 MHz a zde by se nový standard tedy nemohl používat, což by šlo proti myšlence celosvětové dostupnosti standardu. Jenže po pravdě řečeno, to je spíš Japonský problém a podobně se s tím vyrovnalo i Agere, když jeho šéfka strategického marketingu Mary Cramer prohlásila: "You can't cripple the standard for one country."

Výhodou návrhu Agere je skutečnost, že jej podporuje řada dalších firem, jako je Intel, Sony, Nokia, Philips i Atheros.

Airgo

Další vlivný návrh pochází z dílny Airgo, významného propagátora a inovátora v oblasti MIMO antén, ostatně Airgo je považováno za jednoho z původců MIMO technologie. Technologie Airgo se jmenuje MIMO-OFDM, což naznačuje, jakou modulaci zde používají. Technologie pracuje se stávající šířkou kanálu 20 MHz  a Airgo ji propaguje pod hlavičkou World Wide Spectrum Eficiency (WWiSE), kde se k ní přidali ještě firmy jako Broadcom, Conexant, Mitsubishi, Motorola, STMicroelectronics a Texas Instruments.

Kdo z koho

Zatím jde o dvě nejvlivnější skupiny, za nimiž stojí řada významných výrobců. Agere upozorňuje na to, že s Airgo mohou být problémy v oblasti IPR (patenty), čili že nebude Airgo schopno zajistit nediskriminační přístup k patentům navrhnované technologie (takzvaný požadavek RAND-Z reasonable and non-discriminatory-zero licensing). Airgo odpovídá, že jde o čeření vody a že samozřejmě toto zajistí - jde o nějaké spory s Bell Labs o původnost MIMO. 

Výrobky podporující 802.11n by se na trhu měly objevit na přelomu let 2005 – 2006.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook