IEEE 802.11n – vysokorychlostní bezdrátové sítě

Pracovní skupina N by v rámci standardu 802.11 právě začíná vyhodnocovat návrhy na nový derivát WiFi sítí, v tomto případě označovaný podle písmena pracovní skupiny jako 802.11n (v angličtině se používá Task Group N, zkráceně pak TGn). Tento standard by měl WiFi rozšířit o rychlosti nad 100 Mb/s. Zatím se sešlo 22 kompletních návrhů a dalších 39 návrhů částečných, obsahujících dílčí vylepšení standardu. Pokud všechno půjde dobře, už v září by mělo být zřejmé, který návrh nebo která sestava návrhů se stane novým standardem pro vysokorychlostní bezdrátové sítě.

Agere Systems

Nejvíce pozornosti veřejnosti získal v poslední době návrh Agere Systems, jenž společnost medializovala a z části publikovala. Tento návrh by měl zajistit přenosové rychlosti až 500 Mb/s díky využití antén MIMO  (multiple-in multiple-out) a spojením kanálu do 40 MHz šířky, tedy na dvojnásobek dnešní šířky kanálu. Použitím dvou přijímacích a dvou vysílacích antén (tedy 2×2 MIMO) Agere zajistí rychlost až 250 Mb/s, při použití 4×4 MIMO pak až 500 Mb/s, vše samozřejmě na fyzické vrstvě, takže praktická propustnost pro data bude nižší o režii všech protokolů. I tak to ale bude znamenat, že svoji domácnost zasíťujete na prakticky použitelný ekvivalent fast ethernetu.

Problém je právě v tom spojení kanálu do šířky 40 MHz. V Japonsku totiž je pro WiFi pouze celková šířka 20 MHz a zde by se nový standard tedy nemohl používat, což by šlo proti myšlence celosvětové dostupnosti standardu. Jenže po pravdě řečeno, to je spíš Japonský problém a podobně se s tím vyrovnalo i Agere, když jeho šéfka strategického marketingu Mary Cramer prohlásila: "You can’t cripple the standard for one country."

Výhodou návrhu Agere je skutečnost, že jej podporuje řada dalších firem, jako je Intel, Sony, Nokia, Philips i Atheros.

Airgo

Další vlivný návrh pochází z dílny Airgo, významného propagátora a inovátora v oblasti MIMO antén, ostatně Airgo je považováno za jednoho z původců MIMO technologie. Technologie Airgo se jmenuje MIMO-OFDM, což naznačuje, jakou modulaci zde používají. Technologie pracuje se stávající šířkou kanálu 20 MHz  a Airgo ji propaguje pod hlavičkou World Wide Spectrum Eficiency (WWiSE), kde se k ní přidali ještě firmy jako Broadcom, Conexant, Mitsubishi, Motorola, STMicroelectronics a Texas Instruments.

Kdo z koho

Zatím jde o dvě nejvlivnější skupiny, za nimiž stojí řada významných výrobců. Agere upozorňuje na to, že s Airgo mohou být problémy v oblasti IPR (patenty), čili že nebude Airgo schopno zajistit nediskriminační přístup k patentům navrhnované technologie (takzvaný požadavek RAND-Z reasonable and non-discriminatory-zero licensing). Airgo odpovídá, že jde o čeření vody a že samozřejmě toto zajistí – jde o nějaké spory s Bell Labs o původnost MIMO. 

Výrobky podporující 802.11n by se na trhu měly objevit na přelomu let 2005 – 2006.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

6 komentářů

 • mimochodem historické souvislosti:
  Bell Labs, dříve součást AT&T, později rozdělena s jejich rozdělením, většina přešla do NCR & Lucentu, ti vyvinuli WaveLAN, později ORiNOCO, po rozdělení Lucentu a oddělení Avaya vznikla mikroprocesorová sekce – Agere (ta ORiNOCO brand prodala Proximu).
  Takže Agere přejala spoustu patentů bell labs a samozřejmě toho jak se patří zneužívá 😉
  P.S.: jinak tenhle standard je spíše pro HAN (home-area-network) či PAN užití, tedy přenos třeba videa bez drátů (třeba do projektoru, televize atd.), netěšit se tedy na žádné bezdrátové ultrarychlé internety, dosahované vzdálenosti budou v řádu desítek metrů. Také pásmo, ve kterém to běhá je určeno celosvětově výhradně pro vnitřní použití.
  Jinak boj to bude lítý, protože ta druhá skupina obsahuje spíše výrobce čipů a první spíše výrobce koncových zařízení, mohou se také dlouho vyvíjet paralelně oba aby si pak kontrolovaly a pak bude záležet ke komu se přidá Cisco.

 • jo mimochodem, doporučuji přečíst:
  http://www.ujc.cas.cz/porad
  😉

 • [2] myslim, ze PZ by mohl resit vetsi problemy nez kdo s koho – dost hnusne hrubky typu shoda prisudku s podmetem nebo veci typu "Japonsky problem"… 🙁

 • reklama na marignoldu a jeste tak nahore?
  kurava patriku ty ses hustej
  navstevnost nic moc po prechodu z mobilu.
  mels pockat chvilku dyl
  no
  co
  s
  tebou
  holt novej bytecek
  prachy potrebuje kazdej
  ok
  klikla jsem tam
  🙂
  papa

 • jo ještě jsem zapoměla říct
  ZVOSTRA brácho

 • [4] ech, ta reklama tu uz byla dávno před tím, jenže při přechodu na nový redakční systém to chvíli trvalo, než jsem ji přizpůsobil…