Identifikace vlastním kontextem prostřednictvím blockchainu (lekce z futurologie)

Důvod, proč jsem se poněkud ponořil do blockchainu, je vlastně docela prostý. Potřeboval jsem vymyslet autorizační mechanismus, který by byl bezobslužný. Kde by jste nevyplňovali nic. Ani uživatelské jméno, natož heslo. Něco, co bych mohl drze použít do své knihy Flotila jako samozřejmý prvek budoucnosti. Tak samozřejmý, že si jednou řeknou, proč to nikoho nenapadlo, když je to tak zřejmý. A vymyslel jsem takovou ptákovinu, že to musí fungovat.  

Možná ten vtip znáte. Šéf americké NSA přijde do práce a sekretářka mu říká “Volal nějaký Orwell a vzkazuje vám, že ta kniha 1984, co se vám tak líbila, měla být varování, ne návod.“

Ten systém jsem pro účely druhého dílu Flotily nazval eklog (asi tušíte, proč). A je to vlastně jednoduché. Eklog zaznamenává úplně všechno, co jste udělali. A ukládá to jako blockchainovou transakci do bloků. Eklog slouží zaprvé jako váš identifikační prostředek, kdy vypočítává vícerozměrný vektor vašeho momentálního chování a porovnává je se záznamy v blockchainu, přičemž říká, nakolik jste ve shodě s jednotlivými identitami. Pokud o sobě někdo tvrdí, že je Patrick Zandl, měl by se chovat, jako Patrick Zandl. A pokud se tak beze zbytku chová, eklog jeho totožnost automaticky potvrzuje. Samozřejmě, že shoda není nikdy stoprocentní, má to ostatně také své bezpečnostní důvody. Když jste ožralý jak slíva, nepustí vás vaše auto k řízení, protože nenajde dostatečnou shodu k užití vozidla. Ale dalo by se říct, že vaše okamžité chování by v průběhu běžného života mělo nejvíce odpovídat vaší digitální vícerozměrné representaci v rámci blockchainu. Je to srozumitelné? To je ta identifikační část eklogu.

Druhá část využití eklogu souvisí s autorizací a ekonomikou, penězi. Flotila vnitřně peníze nepoužívá, jen vůči ostatním. Kterýkoliv člen Flotily si může vzít cokoliv, jakékoliv zboží nebo službu a “zaplaceno“ to bude přes eklog. V něm jsou uložené virtuální, decentralizované peníze osobní, ke kterým máte přístup, pokud se chováte jako vy, tedy pokud jste autorizování. Jenže především je eklogová síť schopna vyhodnotit, jak se vaše chování a skutky promítají do přínosu společnosti a Flotile. Podle toho je vám povoleno využívat zdroje Flotily. Žádný plat, žádné daně. Jen přínos a míra přínosu k celku. Potřebujete nový automobil? Vezmete si jej. Eklog to zaznamená a zváží, jakou zátěž celku jste právě způsobil. Může usoudit, že to prostě nejste vy a že na automobil ani nemáte nárok. A může to jen znamenat, že příště si nemůžete vzít něco jiného, protože jste svou prospěšnost už vyčerpali. 

Zní to příliš dokonale. Zádrhel asi tušíte: kdo stanoví ten přínos? Umělá inteligence, samoučící algoritmus, který projíždí všechny minulé “transakce” v blockchainu eklogu a vyhodnocuje, se znalostí přítomnosti, jak co prospělo celku. Jak se kdo zasloužil o Flotilu.

Bude tohle konec demokracie? To, že nás neviditelný a neuchopitelný algoritmus bude zprvu nenápadně, ale stále ostřeji a neodbytněji tlačit k tomu, abychom prospívali celku? O tom, že technologicky to bude během pár desetiletí možné, o tom nepochybuji. Čím si nejsem jistý je jen to, zda by se tleskalo nebo pískalo. I proto to v knize zatím používá jen Flotila a Země se vzpírá. Že je to totalitní? Ale no tááák, koho to štve… Každý řád je z podstaty totalita…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

7 komentářů

  • Narazil jsem na to později, tak mě potěšilo, že to mají opačně – oni si musí data sbírat sami. Eklog si je sám pořizuje. Cokoliv uděláte, zaloguje. Nicméně opačně to asi mají proto, že zatím je problém to automatické logování…

 • Mimochodem ten princip ma porad jednu slabinu. Nijak moc nezlepsuje kradez identity. Ano – az v dlouhodobem meritku muzu zjistit, ze se osoba zacala od urciteho bodu v case chovat jinak – ale ta zmena muze byt zpusobeno spoustou faktoru, ne nutne kradezi identity.

  Porad se k tomu svemu „blockchainu“ musim nejak prihlasit, nez pomoci neho zacnu provadet jakekoliv operace – heslem, privatnim klicem, biometrii…. A to bude vzdy porad nejslabsi prvek.

 • Stale je otvorena podstatna otazka… na com si mimochodom lamu zuby aj bankove konzorcia typu R3… blockchain musi byt DOVERYHODNY aby sa stal sirokoakceptovatelny… 🙂 a to dnes v podstate dokaze splnit iba bitcoin… ziadne ethereum, ripple alebo R3 to zatial nedokazalo a nedokaze to ani ziadna politicka strana etatistickeho charakteru…. 🙂 co je dobre a musime sa s tym naucit zit 🙂

 • Podle mne je hlavní problém podobného systému jako „eklog“ v tom, že ve velmi mnoha případech není příliš jasné, co je vlastně přínos pro skupinu (o společnosti jako celku ani nemluvě) a co ne.
  Ono to totiž vlastně ani určit nejde, lze názorně ilustrovat na příkladech z praxe. Problém jsou už relativně primitivní diskuse kolem různých „neziskovek“ – někdo je pokládá za užitečné, někdo jiný za čiré zlo a oba extrémy to přitom dokáží vyargumentovat. Vůbec to není snadné a přitom to je opravdu v podstatě primitivní otázka 🙁 Vezměte si například vědecký výzkum zejména v oblasti základního výzkumu. V mnoha případech prostě nikdo nejen netuší, zda to k něčemu bude, ale v podstatě ani nelze moc rozlišit výzkum s reálným byť nejistým potenciálem od čistého podvodu, kdy se něco jen předstírá. A nemyslím si, že by tohle bude rozumně řešitelné nasazením „big data“ s globálním pohledem přes vše a schopností širšího úhlu pohledu, než jakého je schopen člověk v současnosti.
  Zásadní je už třeba otázka, co je vlastně žádoucí cíl za například 100 let – stabilizovaná mírumilovná společnost s regulovanou populací na Zemi (tak maximálně s využitím některých zdrojů Měsíce a obecně sluneční soustavy) anebo je cílem maximální expanze lidstva se zahájením kolonizace sluneční soustavy a výhledově i vzdálenějšího vesmíru? Oba tyto cíle jsou určitě možné, ale z hlediska kroků k nim vedoucích se prostě neprolínají a často jdou přímo proti sobě…

  Asi lze lépe analyzovat okamžitý prospěch, řešení s mírným výhledem do budoucna už by asi vedlo fakticky k silné totalitě, ale dejme tomu. Ale nevěřím ani jako scifi, že by podobný systém naprosto nezlikvidoval cestu k zásadním krokům kupředu, které jsou určitou revolucí…

 • Patriku, už jen protože se Vám něco takového urodí v hlavě a obhajujete to (aspoň mám ten pocit) mě dost děsí. Jako to že jsme nadšenci do moderních technologií by nám nemělo brát zdravý rozum. To k čemu by to vedlo je naprosté podřízení dokonce otročení lidí umělé inteligenci, která by nebyla pod žádnou kontrolou. Svoboda rovná se nula. Peklo na zemi.
  Já chci platit hotově, já chci dělat věci podle své svobodné vůle, ne ty které mi diktuje společnost nebo dokonce počítač.

 • >> Eklog slouží zaprvé jako váš identifikační prostředek, kdy vypočítává vícerozměrný vektor vašeho momentálního chování a porovnává je se záznamy v blockchainu, přičemž říká, nakolik jste ve shodě s jednotlivými identitami.

  Tohle je docela problém – člověk se neustále mění a vyvíjí, mění názory i chování, většinou pozvolna, ale někdy skokově. Skokově zpravidla pod dojmem nějaké emočně silné události (např. smrt kolegy, což se zrovna ve Flotile stávat bude), ale často ke skokovým změnám dojde nějakou tou „poslední kapkou“.
  Další problém jsou sociální masky, které si nasazujeme – naše vnější chování se silně mění podle kontextu.
  Neumím si představit, jak tyhle záludnosti lidské duše zakalkulovat do identifikačního algoritmu (byť inteligentního).

  Z pohledu jednotlivce se to nebude stávat tak často, aby to byl vážný problém – z pohledu komunity už se to ale bude stávat dost často na to, aby to velmi vážný problém byl.

  A že taková situace bude horor: ve chvíli, kdy se člověk takhle změní, přijde kompletně o identitu a historii. Přičemž jsou dvě možná řešení: buď ten člověk začne znovu od nuly, nebo bude muset existovat nějaký opravný mechanizmus. A opravný mechanizmus znamená nějaké super-privilegované uživatele (kteří mohou s blockchainem manipulovat – v tomto případě sloučit dvě různé větve, ale pravděpodobně budou potřeba i další úpravy pro jiné případy), což dává super-příležitost k super-zneužití.

  Ještě jedna úvaha: nasadit eklog ve Flotile bude pořád řádově jednodušší než nasadit ho na Zemi – do flotily si budou vybírat silné a psychicky stabilní jedince, takže problémy se změnou osobnosti i přes vyšší zátěž nastanou u mnohem menší části „populace“.

  P.S. Osobní zkušenost: bratr se po 6 měsících v Indii vrátil ve stavu, kdy ho nikdo z rodiny nepoznal…