IDC: Tahounem prodeje mobilů jsou 3G a vestavěné fotoaparáty

Patrick Zandl · 5. září 2003

IDC vydala průzkum trhu s mobilními telefony, jasně že placený. Nicméně některá data z něj byla rozeslána volně v tiskové zprávě, jak už se to dělá, aby média průzkum citovala a zákazníci se dozvěděli, kde lze své dolárky utratit za celou verzi průzkumu.

Hlavní a nikoliv překvapivé informace jsou tyto: největším tahounem při prodeji mobilních telefonů je přechod na 3G sítě a touha uživatelů po vestavěném fotoaparátu v mobilním telefonu.

IDC předpokládá, že prodej mobilů v roce 2004 přesáhne 500 milionů kusů, letos se má prodat 460 milionů kusů, to dělá meziročně 8 procent nárůst pro příští rok.

Celkem by mělo být 1,4 mld mobilních telefonů v oběhu v roce 2004 (někdy se to zaměňuje s počtem uživatelů). V roce 2004 bude prodáno více jak 48 milionů 3G telefonů, to je nárůst o 140 procent oproti roku 2003.

U telefonů vybavených fotoaparátem IDC očekává nárůst o 64 procent v roce 2004 a koncem toho roku by přes 100 milionů telefonů mělo mít vestavěnou kameru. IDC také očekává, že se v roce 2004 prodá přes 30 milionů smartfounů...

Co k těmto číslům říct? Je to neodvratný trend a hádat se můžeme o těch milionech kusů. 3G sítě přicházejí a bez telefonů nejsou k ničemu a ačkoliv tyto telefony jsou hodně pozadu za vizemi, které výrobci nadšeně představovali do doby, než se měly začít vyrábět, něčím v 3G sítích volat musíme (tedy my ne, my si ještě počkáme).

Také fotoaparát je stejně jasný tahoun a trend, jako barevný displej - smějete se tomu, dokud ho nemáte a jak ho máte, tak už se vám nechce se bez něj obejít. Jednak proto, že se s tím dá opravdu hezky si vyhrát a také proto, že nevypadáte jako socka (pořadí těchto dvou priorit je individuelní).

Tak jednoduché to ale s trendy také není. Něco jiného je v Evropě, v Americe a trochu jinde jsou začínající trhy Asie. Tam většina lidí touží po základních službách jakou je telefonování, vůbec možnost se někam dovolat. A tam se stále velmi dobře a ve velkém množství budou prodávat jednoduché telefony. Jenže těchto trhů ubývá. Už i Čína si zvyká na velmi slušné telefony a trhy jako Irák a Afghanistán ji budou brzy následovat. Takže vlastně jde jen o odložení trendu a to je dobře; výrobci budou mít kde vyprodat svoje starší modely a nebudou je tlačit nám.
Zdroj: IDC’s Worldwide Mobile Phone Forecast and Analysis Report, 2003 – 2007

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook