Hry pro děti nemusí mít výsledek

Patrick Zandl · 13. srpen 2012

Tu a tam používám iPad jako nástroj dětského zájmu. Asi jako každý rodič jím vybavený jsem přešel z fáze "na tak drahou věc mi nesahej" přes fázi "no dobře" a fáze "kde je sakra můj iPad" není daleko.

Hry pro starší jsou dobré, tam nabídka je. Ale aplikace pro děti 1-4 roků, tam je to bída. Přitom i Vojta chce matlat prstem, když to vidí u starších sester. Jenže většina her je na něj složitá, má děj a ovládání, které nechápe.

Pamatuji si, jak před deseti lety hrála Vanda (tehdy 3 roky) Age of Mythology či tak něco. Nepotřebovala vidět skóre, ale líbilo se jí, když její vojáci poslouchali její rozkazy a někoho mydlili. Když se něco jí inspirovaného dělo. Mne otravovalo, že po každém Game Over jsem jí hru musel znovu pustit.

Stejně tak dnes kreslicí programy pro děti. Je to Photoshop v malém, děti si mají volit štětec, barvu a tak, malé děti pořád vyvolávaji omylem nějaké nabídky, které ne a ne zmizet. Je to frustrující. Přitom by stačilo, aby se něco dělo, čeho by dítě bylo hybatelem a co by nekončilo, z čeho by se nedalo vyskočit jinak, než stiskem HW tlačítka. To i Vojta v roce a půl pochopil, že jeho stiskem věc zmizne. Senzorová tlačitka na Lumii jsou pro děti tragedie, pořád si omylem pouští debilní vyhledávání, já ostatně taky.

Kreslení pro malé děti? Postě se kreslí, prstem se matlá po displeji a tím se kreslí. Štětec se sám mění, stejně tak i barva, hezky pastelově, to děti pochopí. Jedním gestem vše smažou, zatřepají tabletem. Toť vše. Extended verze pustí na pozadí pohádku jako audio.

Hra? Děti posouvají panáčky, ale nemá to konec, žádné menu a nic takového. Prostě se bez velkého úsilí něco děje.

Zatím jsem nic podobného nenašel. Možná je to nepedagogické, možná mají vývojáři málo dětí, co já vím. Jenže i malé děti si chtějí matlat a rodiče jim to dovolují...

 

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook