Hnidopišství, detailismus, souvislosti a Apple

Už jsem tuším zmínil, že jsem se dal do psaní knihy o Apple. Dvě krátké ukázky jsou ostatně tadytady. Tedy abych to upřesnil, většinu materiálů jsem někam psal, měl někde v šuplíku a tak různě, rozhodl jsem se to zcivilizovat a dát ven jako knihu, kupodivu jsem se s tím obtěžoval natolik, že jsem se domluvil i s vydavatelem, což u mě v případě knih nebývá vůbec obvyklé. Až se bude vydání blížit (něco jako březen), upřesním více.

No, podstatné na tom všem je, že jsem se rozhodl knihu o Apple pojmout mírně jinak, než bývá zvykem. Vlastně to bylo hlavním důvodem, proč jsem ji chtěl napsat. Četl jsem jich dost, ale většina z nich se rozpitvává v tom, jak Woz a Jobs prodávají kalkulačku, aby měli na první díly. Zajímavý, to možná jo, ale pro dnešní dobu už poněkud nerelevantní. Oproti tomu poslední dekáda Apple, která je pro digitální svět klíčová, je většinou braná hodně hopem a většinou po linii Maců, což opět je spíše zajímavé, než relevantní. Těžko mi vymluvit, že Apple promlouvá do digitálního světa hlavně přes trio iPod – iPhone – iPad, počítačová platforma hraje podpůrnou roli, takovou tu letadlovou loď, úderné zbraně už jsou jinde.

Takže kniha je Apple X – o Apple produktech od doby, kdy se do firmy vrací Steve Jobs (1996). No a protože jsem původně chtěl psát především o průvanu, který Apple udělal v mobilní platformě, začal jsem psát o iPodu s tím, že to bude na pár stránek, takový povšechný úvod. No a tohle mě přivedlo k mojí úvaze o rozdílu mezi hnidopišství, detailismem, precizností a pátráním po souvislostech. Proč?

Víte, proč se prosadil hudební přehrávač iPod? Určitě máte nějaký názor, který osciluje mezi „pouhopouhý marketing“ u Applehaterů po „páč byl nejlepší“ u isheeps. V těchto dvou polohách se pohybuje většina knih, co jsem četl. A, jak to bývá, ani jedno není správně.

Vezměme si Isaacsonův oficiální životopis Jobse. K iPodu, stežejnímu produktu poslední dekády Apple, se dostává někde za stranou 450 ze 670 a bere to poněkud hopem. A protože jsem hnidopich, kontroluji. To, že se nezmiňuje, že většina firmiček, které nějak přispěly ke konstrukci iPodu (soundjam, portalplayer atd) měla někoho ze zakladatelů v Apple, to bych pochopil, že autor vynechává, protože nepíše učebnici ekonomie a snaží se nezahrabat do detailů. Ale když píše o marketignu iPodu, papouškuje o reklamní kampani firemní legendu: Apple vyjel s obrovskou kampaní a ta prosadila iPod. Moudrý Steve do ní vrazil 75 mega z rozpočtu reklamy na iMac a srazil konkurenci na kolena.

Diskrétně si odkašlávám a otevírám pár ročenek. Pamatuji si to mírně jinak. A skutečně. Až do konce roku 2003, tedy po dva první roky života iPodu, Apple iPod reklamou příliš nepodpořil. Zatímco Isaacson líčí kampaň, jako by se připravovala k uvedení iPodu na trh, ve skutečnosti jde o kampaň Siluety, kterou Apple spustil na podzim roku 2003. Sice se stala legendární, ale před tím Apple vyjel několik nevýrazných kampaní, navíc podfinancovaných. Opomněl to Walter zmínit? A proč? Jsem já hnidopich, detailista? Přitom se mi v kontextu toho všeho zdá důležité, že za rozjezd iPodu nemohla reklamní kampaň. A také to, že Apple si, podobně jako ostatní, nedovolilo udělat masivní reklamní kampaň na produkt, který umožnil pirátské přehrávání hudby a s velkou propagací začalo až ve chvíli, kdy spustilo iTunes Mucis Store.

Na podobné zmatky kolem Apple narážím přitom dnes a denně. Čtu moudrá vyjádření analytiků o tom, proč iPod uspěl, všichni kritizují váhavost, s jakou Apple uváděl iPod pro Windows. Jenže víte, že v roce 2001 to nebylo možné? Že ve světě PC existovalo jen rozhraní USB 1.1, které bylo pomalé a hudba se do MP3 přehrávače kopírovala zatraceně dlouho, zatímco Macy měly FireWire, které překopírovaly CDčko MP3 za dvě minutky? Dobře si pamatuji, jak jsem krmil svůj MP3 přehrávač tak, že jsem se na něj třičtvrti hodinu snažil dotlačit hudbu a jak nebetyčně mi to pilo krev. Až nástup USB 2.0 v průběhu roku 2002 to spravil.

Ještě lepší je bordel ve fiskálním a kalendářním roce. Apple totiž končí jeho účetní rok v září, takže vánoční tržby se zahrnují do finančních výsledků prvního fiskálního kvartálu následujícího roku. To byste se divili, kolik lidí se v tom plácá (včetně mě, občas se mi to podaří napsat obráceně). Jenže i z toho vznikají komické situace, když někdo označí applácký začátek roku za mimořádně úspěšný, nebo se mu nepodaří spárovat výsledky Apple udávané ve fiskálním roce s výsledky konkurence udávané v kalendářním roce.

Kapitolka o iPodu, která měla být pouhou zmínkou, pár řádky o jeho významu a o tom, co a jak změnil, se poněkud rozrostla. Dobře se mi na něm dokladuje způsob, jakým Apple akvíroval firmy (šlo mu o zkušené týmy, produkty většinou vyhazoval), jakým stavěl svůj produkt, jakým budoval marketing kolem něj. Jak rychle nalézal a ještě rychleji opouštěl slepé cesty a naopak se urychleně vlamoval do těch, kde zaznamenal úspěch.

Sám jsem zvědav, co z toho všeho povstane. Možná to budu muset dramaticky proškrtat, ale prostě mi to nedá, nepodívat se, jak dopadla firma, jejíž technologii Apple krátce používal a opustil (koupilo ji Yahoo! v roce 2004 za 160 mega dolarů a v roce 2008 všechno vyhodilo a odepsalo). Která? Musicmatch. Neznáte? Neznáte! Bodejť by jste znali.

Víte, co je na tom vtipné? Nakonec jsem zjistil, že za úspěchem iPodu jsou trencle maratonského běžce. Jedny trencle, které změnily dějiny. Jak to? Inu, dotyčný běžec si do kapsy u trenýrek strčil iPod a vyrazil na městský závod. Jenže iPod byl tak těžký, že mu před zraky kamer stáhl ty trenýrky. A Tony Fadell, konstruktér iPodu, praštil do stolu a přesvědčil všechny, že musí nabízet i malý iPod, který nebude maratoncům stahovat kaťata. A tak zkonstruoval iPod Mini, kterého se za rok prodalo tolik, co za všechny tři předchozí roky všech iPodů. A pak Nano a Shuffle, kterých se prodalo ještě víc. Pohádky o tom, že rozhodla možnost legálního nákupu hudby nebo dokonalá marketingová strategie, si nechme do oficiálních životopisů. Ve skutečnosti jsou za úspěchem iPodu trencle. Jsem o tom přesvědčen.

Jsem přesvědčen, že pro dobrý produkt je důležité nejenom to, že ho děláte dobře, ale také to, že ho děláte tak dlouho, abyste se dočkali těch svých trenclí. Toho momentu, který nesmíte propást, musíte jej využít a z dobrého produktu se tehdy stane produkt legendární, aniž byste vlastně věděli, jak se to přihodilo, kde se to mihlo.

Nu a na mne zůstává ta míra – vybalancování mezi hnidopišstvím, detailismem a perfekcionalismem. Aby to, co z toho zůstane, byly relevantní souvislosti.

PS: Kniha má zatím pracovní název Apple X – Desetiletí v záři Apple. Ještě přemýšlím o lepším, kdyby vás něco napadlo, sem s tím, pak byste měli nárok na jednu papírovou grátis.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

23 komentářů

 • Apple: Céčka Reloaded 🙂

 • Díky za zajímavé informace a souvislosti. Taky jsem se pozastavoval nad tím, jak tu (z mého pohledu nejvíc klíčovou) část historie Applu Isaacson v Jobsově životopisu prosvištěl. Těším se na knihu, rád si ji koupím.

  BTW, bude k dispozici i formou e-booku (mobi, epub)?

 • Díky za další „teaser“, díky za hnidopišení, pečlivost a důslednost. Knížku si moc rád koupím.

 • Co název „Jablečná sezóna“? Nechceš snad jít cestou Cpressu, který do názvu každé knížky o webdesignu narval „Webdesign — xyz“, poněvadž považoval čtenáře za idioty?

 • 1. iSAACSON pisal v prvom rade Jobsov zivotopis, aj ked tomu odporuje fakt, ze z drvivej vacsiny to bol zivotopis jeho firiem 🙂 preto mozno pominul prilis podrobne informacie o priberanych firmach a pod. zrovna nemusel

  2. zaroven zrejme mal uvodnu cast historie rozpracovanu viditelne podrobne a casom to z pochopitelnych dovodov urychloval a ZREJME na cast prilis cerstvych informacii mal tiez embargo.

  3. na knizke je vidiet, ze by chcela povyhadzovat niektore prilis casto znovu a znovu opakovane fakty.

  Ono je zasa celkom dobre, ze ere medzi 2001-2011 sa opat niekto bude venovat.

 • Pekne, na knizku se tesim.
  Jiny nazev by to opravdu chtelo :).

 • Jsem hnidopich, Nevyslo firewire zhruba ve stejne dobe jako USB 2 ?
  Mozna ho MACy mely o pul roku drive ale to nehraje roli.

 • Super, na knížku se těším.

 • Lukáš: právě, že nevyšlo. Kontroloval jsem vybavenost a prodeje jednotlivých modelů Maců firewire a v roce 2001 šlo o velmi penetrovaný trh, vědoval jsem tomu kapitolku. Oproti tomu Windows měly s FW problémy, zvládaly je Win2000, 98 až v SE a pak XPčka, která začínala. USB 2 vyšlo až koncem roku 2001 jako dokumentace, implementace se počítá spíš na rok 2002, penetrace spíš na rok 2003. A to jsou dva roky, které roli hrají.

 • Rony: taky si myslím, že to WI chtěl pojmout šířeji a koncem knihy dost zrychlil. Mám s tím podobný problém. Ona řada souvislostí sahá do detailních výkladů – třeba právě ta penetrace FW a USB, to je na delší výklady, proč, jak co a kdo – nebo stačí to jen konstatovat a nechat k věření, nebo to pominout úplně. Chápu ho. Proto jsem si taky vybral jen ten závěrečný výsek, který mě ostatně zajímal nejvíce a kde se můžu vyřádit, zatímco on už musel spěchat. A krom toho jsem ho zažil a ledasco si pamatuju a vytáhnu od lidí.

 • ad jméno: V záři? V jaké záři? Co takhle jednoduše „Desetiletí vzestupu Apple“. A ponechává to prostor pro druhý díl s podobným názvem „Desetiletí sestupu Apple“ k vydání v roce 2025.

 • Mozna i ja jsem hnidopich, ale opravte si preklep u iTunes Music Store“ a smazte muj komentar:)

 • Deset let s Applem: NAD i POD POVRCHEM

 • Vdaka, Patrik, za pekny clanok, ktory ma vyprovokoval k akcii o zaujimavych podnetoch do knizky. Povazujem Ta za majstra slova, preto urcite dokazes rozobrat este jednu malo popisanu kapitolu zivota Steve Jobsa. Jeho workoholizmus, puntickárstvo a … a celkom neadekvatne reakcie verejnosti na nim ohlasovane technologie, ktore viedli k patologickej destrukcii jeho telesnej schranky. Osobne som totizto presvedceny, ze Jobsa zabili tie neustale kydy radoby odbornikov na to, ze iPod bude neuspechom, iTunes tiez, zname video s Balmerom o tom, ze iPhone nema sancu vyhrat trzny podiel, pamatate na to laxne prijatie iPadov? Vidim stale pred ocami, ako Steve vchadza na podium s pocitom, ze teraz uz dobije svet, aby v rannych spravach cital, ze to bude totalny fail. Nepomohlo, ze az cas ukazal, kto bol ten pravy blbec. Zaujimavy je aj vyvoj cien akcii Apple. Este ani dnes tieto akcie nemaju tie parametre, ako akcie inych firiem, ktore uz su na zostupe. Aj chovanie Wall Streetu musel Jobs znasat bolestne. A ze vraj nebol ziadny vizionar. Tieto sproste reci ho vnutorne museli zrat ako kyselina sirova.

  V kazdom pripade sa, Patrik, tesim na Tvoju knizku.

  Prajem prijemny den
  miro novak

 • Apple X: dekáda k nakousnutí. (či nakousnutá dekáda).

  Ano, mohu potvrdit – rozdíl mezi krmením 6GB CREATIVE Nomad Jukebox přes USB1 (7-8 hodin) a posléze iPodu touch wheel 20GB, toho nejtlustšího v historii (20 minut) byl opravdu citelný.
  Rovněž by se však nemělo zapomenout na propadák iPodu dock connector se čtyřmi dotekovými tlačítky s otřesnou a náhodnou responsivitou na jaře 2003, kdy měl premiéru iTS.
  A také na planned obsolence, kterou Apple dovedl takřka k dokonalosti a která u některých modelů iPodu trvala pouze v řádu měsíců (viz onen iPod 20GB touch wheel, jenž se třičtvrtě roku po uvedení dočkal již jen jednoho firmware update a to jen kvůli podpoře AAC. Veškeré připomínky a podněty na toto téma na oficiálním diskusním fóru Apple mazal jak o závod a dokonce rozdával bany do fóra. Taky mě to tehdy postihlo…

  Apple user od r. 1993.

 • Na knihu sa tesim, najme ak tam bude viac prihod ako ta s trenkami 🙂

 • Navrhuji název iApple, to myslim charakterizuje jeho posledni obdobi lepe :-).

 • Co takhle „Apple X – Trefy do desítky?“

 • Na knížku se také těším, doufám že bude nějaká možnost si ji předobjednat. Navrhuji krátkou variantu názvu: Desetiletí Apple

 • On dokonce Apple prodaval prvni iPody pro PC s Firewire kartou! Mrkni sem http://garote.bdmonkeys.net/ipod_experience/index.html

 • K tomu USB a FireWire – implementace USB 2.0 není až 2002, ale v roce 2001 už byly dostupné produkty jako: http://diit.cz/node/30292

  Ostatně už v dubnu 2002 jsem sepsal toto: http://diit.cz/clanek/velky-test-usb-a-firewire-rozhrani a když tam píšu „Nejnovější základní desky již většinou mají USB 2.0 přímo na sobě a to buď ve formě přidaného chipu, nebo jako součást chipsetu.“, tak je jasné, že takovéto základní desky se objevovaly už v roce 2001.

 • Jo, ještě jsem dohledal, že u USB 2.0 se dá považovat srpen 2001 za počátek dostupnosti na trhu (včetně ovladačů), viz http://diit.cz/clanek/hardware-a-drivery-pro-usb-20

 • „Jsem přesvědčen, že pro dobrý produkt je důležité nejenom to, že ho děláte dobře…“

  Tim myslíte co? Kvalitu zvuku? Nebo nutnost používat itunes?