Herecast – Lokalizace polohy pomocí WiFi

Nedávno jsem zde odkazoval na článek věnovaný sledování dětí v Legolandu pomocí WiFi. Porozhlédl jsem se trochu kolem a ukázalo se, že služeb založených na lokalizaci polohy pomocí WiFi pár existuje. Jedním z takových zajímavějších (protože mimo jiní open source) je projekt Herecast.

Asi chápeme, že WiFi hotspoty při lokalizaci využívají svých slabin a nikoliv nějaké mytické technologie. Herecast neudává polohu ve stupních délky a šířky, jak jsme zvyklí z GPS, ale říká vám, kde se uživatel nachází (poblíž Bílé labutě třeba) – a to zjišťuje tak, že porovnává nalezené hotspoty s databází a z toho aproximuje, kde se tak zhruba uživatel nachází. Jde tedy o podobný princip, jako při lokalizaci v GSM síti, s tím drobným rozdílem, že v GSM síti se používá proměnná Timing Advance (TA) nabývající určitých hodnot v závislosti na vzdálenosti od BTS. A výhodou TA je fakt, že nezáleží na kvalitě signálu, zatímco u WiFi podobná proměnná není a tak si musí Herecast vystačit s porovnáním kvality signálu od jednotlivých hotspotů. Ergo přesnost je minimální (stovky či desítky metrů), rozhodně to nelze brát za bernou minci a konkurenci jiným systémům. Spíše jde o nadstavbový software, legrácku pro lidi, kteří mají zařízení s WiFi. Tomu odpovídá aplikační software HereSay – je to chat pro lidi, kteří jsou ve vašem blízkém okolí, prostě jim můžete napsat vzkaz (všem, či vybraným) a psát si s nimi.

Druhou aplikací jsou Area Maps – dosti podrobná mapa oblasti. Samozřejmě se zobrazením, kde jste, pokud je jak to vyzkoumat (=chytáte nějaký hotspot).

Herecast nezapírá, že je spíše pro zábavu. Profi využití si ani nedovedu představit, vyjma toho Legolandu. Herecast nadšeně popisuje, jaké location based hry se budou dát hrát – jenže je zatím nikdo nenaprogramoval. A navíc české hotspoty v databázi nejsou, což má ale snadnou pomoc, pokud byste někdo chtěl rozšiřovat Herecast do ČR, napište mi a já vám databázi hotspotů vyexportuji.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

1 komentář

  • naopak, má to velmi důležité využití. Před asi dvěma lety jsem viděl podobný systém a byl VELMI důležitý. Tím kouzelným slovíčkem je bezpečnost. Fungovalo to obráceně – data to bralo z AP a pak jste si je mohli zobrazit odkudkoliv, nebyla to tedy záležitost klienta kolik vidí AP ale naopak kolik AP vidí klienta. Ta bezpečnost spočívala v tom, že jste jako admin podniku, který udělá nějakou síť AP (musely být hustěji, aby bylo z každého místa vidět optimálně tři), mohli získat přehled o tom kde se přesně nachází který klient. Protože tu mapu jste tam zadávali vy, víte přesně kde jsou AP, víte přesně jaké karty se používají, tak nebyl problém dosáhnout velmi velké přesnosti (metr?). Myslím že tam v té době dokonce pracovali na funkci, která klienty kteří se připojují mimo zvolenou hranici (pro každého možná jiná) mohli odpojovat. Ve spolupráci s ostatními ochranami to bylo myslím velmi zajímavé.