Házení granátu v centru Prahy sledovaly minimálně dvě kamery

Kamera

Včera jsem se díval na televizní reportáž věnovanou atentátu na toho majitele kasína Na příkopech. Neznámý pachatel mu hodil pod auto granát. Zajímavé bylo, že při reportáži stál reportér zády ke dvěma bezpečnostním kamerám a vůbec ho nenapadlo se policie zeptat, copak vědí o pachateli, kterého natáčejí minimálně dvě kamery. Ty dvě byly umístěné na kasinu, Na příkopech je ale kamer několik desítek, takže předpokládám, že se do zorného pole kamer pachatel dostal hned několikrát. Vtip je samozřejmě v tom, že širokoúhlé kamery nevypadají jako kamery a normální člověk si je splete s lucernou.

Na prvním obrázku je příklad takové kamery (označovaná jako Pan Tilt), která může zabírat prakticky 360 stupňů a má samozřejmě výkonný optický zoom. Takové kamery se po Praze rozrostly jak houby po desti a nikomu to nevadí (protože to málokdo pozná), nikoho nepřekvapuje, že vás může nějaká neproškolená obsluha šmírovat, jak se jí zlíbí a její zaměstnavatel bude suverénně tvrdit, že to se u nich nemůže stát, protože na to mají metodiku atd. A že ty kamery jsou pro větší bezpečnost. Tak nyní má policie šanci dokázat, jakou bezpečnost kamery přinesly na nejsledovanější pražské ulici. V tuhle chvíly by už měla na áčtyřku vyvolávat fotografie pachatele z několika úhlů… a jestli ne, tak na co tam ty kamery jsou?

PS: Ty dvě kamery v záběru (a na druhé fotce – ty dvě bílé lucerny na rohu kasina) zřejmě patřily přímo kasínu.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

9 komentářů

 • Presne to same mne take napadlo, kamery jsou tam na kazdem rohu…

 • no takže podle tohohle http://zpravy.idnes.cz/prah… žádný portrét nemají, pouze kreslený. Na to, že podle vyjádření lidí (místních obchodníků) se ten člověk tam pohyboval týden, je to dost málo.

 • Policie nic nemá, atentátníkovi může být každá kamera ukradená, za hodinu po výbuchu už stejně v ČR nebyl, tak na co si tady hrajeme?

 • No, pokud jsou to Izraelci a mají portrét, má to už chlapec sečtené a nezáleží na tom, kde je. A policie ČR s tím nic nenadělá. Alespoň takové mínění mám o naší policii a izraelském podsvětí…

 • [4] On to Izrealec je, všichni vědí, že jde o boj o vedení mafie, ten kdo házel granát je jen pěšák, tomu se nic nestane, takhle odplata nefunguje.

 • Nechci si hrát na chytrýho a už vůbec nechci hájit práci naší policie. Ale…
  Těch videokamer, co vypadají jako lucerny, o kterých málokdo ví, že to nejsou lucerny ale kamery, je už opravdu spousta. Jenže není tak úplně jisté, že taková kamera, byť byla zločinu nablízku, musela nutně něco zabrat. Totiž to, že kamera "může zabírat prakticky 360 stupňů" neznamená, že je to rybí oko. Za tím černým sklem se totiž jako na obrtlíku točí zpravidla normální ZOOM objektiv s běžným rozsahem ohniskové vzdálenosti od "normálního širokoúhla" do "slušného telete", přičemž kamera poslouchá knipl obsluhy. Takže aby kamera něco zabrala, musela by na něj obsluha kamery objektiv natočit a nejlíp "přitáhnout detail". Rozlišení takové kamery nebude zas kdovíjaké a ze širokoúhlého záběru by ten obličej mohl být zřetelný asi tak, jak to známe ze záběrů kamer u přepážek bank – když to v televizi ukazují, kolikrát fakt nevím, jestli dotyčný měl přes obličej punčochu nebo ne. Jenže kdoví, jestli v tu dobu někdo vůbec kameru obsluhoval, spíš bych myslel, že byla namířena standardně na prostor bezprostředně před vchodem do kasina.
  Nakonec to nejzásadnější: jakou věrohodnost asi má záznam průběhu zločinu pořízený soukromou kamerou mafiánského gangu?

 • Rozlišovačka kamery nic moc bude to horší než standartní PAL, nejspíš to bude černobílé a zaznamenané na pomaloběžné video… takže suma sumárum to může mít rozlišovačku 200 řádek…. a símkovou fekvenci 10 snímků za sekundu…. a nebo se pletu a zaznamenávají to pomocí karty do PC barvně v plným PALu. Ale já sázím na první možnost…. takže nic moc… bude tam nějaká černá blecha v rohu…

 • [7] no jak já znám bezpečnostní kamery používané u nás, používá se ČB (při stejném datovém objemu jsou podstatně lepší detaily) a není to video, ale opakované snímky (vesměs vteřina). 360° kamery mohou mít opravdu 360° snímky (tj. levý kraj fotky navazuje na pravý, případně se můžete pomocí vrml otáčet a koukat na to "3D".
  Ty kamery, které se používají na ulicích mají docela slušné rozlišení detailů, viděl jsem snímky z jedné kamery, která byla tak 50-100 metrů od místa kde byl pachatel, byla noc (osvětlené náměstí) a pachatel byl podle toho identifikován.
  Patrik tu navíc zmiňoval, že těch kamer je tam víc a že je to jedno z nejhlídanějších míst v republice (možná ještě staromák a václavák), takže není třeba mít snímky od mafiánského gangu. Ten člověk se tam podle výpovědí pohyboval týden, když utíkal prošel černou růží a parkoval u banky … prostě těch kamer které ho musely zaznamenat jsou za tu dobu desítky.
  P.S.: jo a to ještě nezmiňuji ty policejní kamerové systémy, které se u nás používají na letištích a ve stacionárních silničních radarech, které zaznamenávají selektivně obličej (u radarů ještě značku), takže je pak lépe rozpoznatelný. Ta značka pak tuším ještě prochází OCRkem a zjišťuje se, jestli nejsou vozy kradené (u nás se to myslím ale jen někde testuje, ale tuším v Rakousku už to běží). V americe pak zkoušejí na letištích porovnávání obličejů s databází darebáků

 • [6] ano, to je samozřejmě nevýhoda, ty kamery mají většinou objektiv a obsluha by musel zazoomovat. Ale jinak nejsou vůbec špatné a poradí si i se zlým světlem, některé dokonce mají i infra. Rozlišení u lucernovek je kolem 500 řádků a výše (barva 510, BW 570), zoom bývá optický 10 ale i 20 a více.

  Na co by to taky bylo, když by to nic nevidělo… Doporučuju pustit si někdy Realty TV (má ji UPC), místo reklamy na Nově, většinou tam běží záběry z deset let starých kamer v USA (=tedy to, co tu máme už taky) a záběry jsou dost slušné.

  Příklad parametrů takové kamery:
  http://www.securityideas.co