Marigold.cz » HAPS – High Altitude Platform Stations – aneb internet ze vzduchu
    Kancelářská krysa běhá         LED svítilny         FotonMag.cz         Chronomag.cz         Energomonitor.cz    

Chcete dostávat emailem kompletní text nového článku z Marigolda, hned jak vyjde? Přihlašte se zde (žádný spam!):

Jméno
Email *

V poslední době se i u nás častěji píše o distribuci signálu z balónů nebo speciálních letadel, která by nahradila základnové stanice. Naposledy udělal například hezký průřez rozbíhajícími se projekty ISDN server ve článku V Evropě se chystá další internet ze stratosféry.


Těmto systémům se většinou říká HASP, High Altitude Platform Station a označují se tak vlastně základnové stanice ve výšce 3-22 km (takže vlastně stratosférické připojení nezahrnují? safra, kde začíná stratosféra, někde u 20 km, ne?). Pro HAPS systémy se dokonce mezinárodně vyhradila přenosová frekvence a opravdu vážně se počítá s tím, že balony (upoutané i neupoutané) a stálelétající letadla například na solární pohon by mohly zajistit distribuci internetového signálu. Systémy HAPS se postupně dočkávají i svojí standardizace.


Přijde mi to zajímavé, ale jen jako technologická výzva. Ačkoliv jeden takový HAPS systém pokryje území až 1000 km  v průměru (to by mohl pokrýt celou republiku, ne?), přijde mi, že je to vyhánění Telecomů ďáblem. K rozvedení broadbandu mají primárně sloužit ty megametry kabelů, co mají telekomy pod zemí a ládovat do stratosféry vzducholodě, mi přijde docela riskantní. Zastánci projektu ale tvrdí, že když jeden takový balonek v hodnotě deseti milionů dolarů pokryje republiku, že to asi smysl má. Má – nepochybuji o tom – i Iridium mělo smysl a moc se mi líbilo a jedinou jeho drobnou vadou bylo, že se nenašlo dost uživatelů.


Co na tom, pokusím se v nejbližší době sumarizovat přehled HAPS projektů s jejich klady a zápory, stejně jsem si to připravoval na jednu konferenci. A pokud je pro vás HAPS příliš vzdálený, zkuste článek Tomáše Holčíka: Kdy se můžeme těšit na WiMAX.

Chcete přispěv na provoz Marigolda?
Můžete přes systém PayPal (tlačítko Donate níže).

Patrick Zandl @ 9:11 - Líbil se článek?

komentáře 4

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (zatím nehodnoceno)
Loading...


4 komentáře »

 1. stratosfera zacina v cca 10km a vducholode nebo solarni plosiny (ty letadelka) by meli byt ve dvaceti km. hechnologie na HAPy se v soucasnosti nejvice vyviji pro sireni UMTS signalu

  Comment by HAPik — 23.3.2006 @ 19:40

 2. Great work!
  [url=http://jbmyugtf.com/zcbj/hbdc.html…]My homepage[/url] | [url=http://cplafpho.com/jevp/xfcd.html…]Cool site[/url]

  Comment by Kathy — 16.5.2006 @ 2:58

 3. Good design!
  My homepage | Please visit

  Comment by Sherry — 16.5.2006 @ 2:59

 4. Thank you!
  http://jbmyugtf.com/zcbj/hbdc.html… | http://hllwqwpk.com/rvwv/bufw.html

  Comment by Chad — 16.5.2006 @ 2:59

Přidejte komentář