GPRS roaming – účet za 3500 USD…

Patrick Zandl · 9. březen 2004

Nevím, jestli znáte Joi Ito, to je japonský bloger, takový pošuk asi tak jako já (ehm a venture kapitalista), pořád laboruje s novými technologiemi a je příjemné si jeho weblog číst, protože samozřejmě v Japonsku se dá laborovat s jinými hračkami, než tady u nás. I když dlužno dodat, že nejsme sto let za opicemi, jen se v některých vymoženostech míjíme. A Joi Ito si pořídil Nokia 6600, sbalil notebook a vyrazil do světa, kde si datových přenosů s T-Mobile užíval plnými doušky. Samozřejmě v roamingu a samozřejmě via GPRS. Nu a teď mu přišel účet na 3500 USD.

Joi Ito to samozřejmě napsal na svůj weblog a rozproudila se čilá diskuse, kde všichni svorně nadávají na podmínky GPRS roamingu. Jistě jsem nepřehlédli, že například v Německu zaplatíte Eurotelu za 1 MB dat 440 Kč v síti Vodafone nebo O2, pokud si ale vyberete E-Plus, zaplatíte za 1MB dat téměř celou 1000 Kč. To je rozdíl, co? Chytřeji to má vyřešené T-Mobile, ten ve všech zemích, kde má GPRS roaming, požaduje paušální cenu 210 Kč za 1 MB dat. I tak to ale na žádnou větší práci není, je to vyloženě nouzovka, když opravdu nutně potřebujete něco udělat a v okolí není žádné internet café. Jsem rád, že nejsem sám, kdo si myslí, že mobilní data via GPRS/UMTS ta ceny, jaké operátoři nasazují, jsou daleko mimo možnosti lidí.

Ostatně, kdyby se veškerý provoz převedl z internetového klasického připojení do UMTS sítí, byly by tyto sítě pěkně tuhé. Někde jsem četl hezkou analogii ve zprávě týkající se tlaku ekologických organizací na převedení nákladní dopravy z kamionů na železnici. Deutsche Bahn jsou schopné pojmout pouhých 5% německé přepravy zboží odbavované kamiony.

PS: Jo, Joi Ito je ten nejpopulárnější chlápek na Orkutu, to je on...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook