Google Knol je tady

Samozřejmě je to náhoda, ale vtipná. Pár dní poté, co jsem si postěžoval, že Google Knol po roce od oznámení stále není, ho Google uvolnil a najdete ho na knol.google.com.

Nejprve, o co jde. Knol má být encyklopedie, všeobjímající vědění nebo spíše publikační platforma pro všechna možná témata, která by někoho jiného zajímala. Na první pohled to vypadá podobně, jako Wikipedia, ale už na ten druhý pohled na samotný web zjistíte, že je to jiné. O dost.

Google Knol zatím obsahuje především medicínská hesla (respektive jiná jsem nenašel). Podívejte se například na toto věnované bolesti zubů. Jde o velmi výpravný článek s obrázky, dobře strukturovaný, s fotkou autora. Z porovnání s anglickou Wikipedií vyplývá, že Knol se (zatím) zaměřuje spíše na praktické problémy, zatímco Wikipedie na encyklopedická hesla.

Knol má několik zajímavostí a odlišností od Wikipedie. Tak předně si můžete vybrat stupeň spolupráce na tématu. Zmíněná medicínská hesla jsem všechna našel uzavřená, nemůžete do nich přispět svou změnou, můžete jen napsat do komentářů, takže heslo vlastně odpovídá článku, editovat ho může jen autor. Můžete ale nastavit také moderovanou spolupráci, kdy návrhy oprav musí autor schválit nebo zcela otevřený model, kdy editovat (a hned se zobrazí) může kterýkoliv knolista (v praxi kdokoliv s Google Účtem).

Nastavit také můžete práva šíření vašeho díla a to na Creative Commons (varianty volné pro komerční šíření nebo jen nekomerční) nebo zda jsou všechna vaše práva vyhrazena. Můžete si nechat na své Knoly přidat AdSense a získávat výdělky z reklamy.

Zatím to vypadá zajímavě, ale moc jasná mi není politika vůči neanglickým jazykům. Cvičně jsem zkusil přidat kus textu o UMTS, najdete ho zde. Článek se uložil, v podmínkách služby o jiných jazycích nic není, ale přes webové vyhledávání se nenajde. Považoval bych za rozumější, kdyby šlo článek označit jazykovou verzí…

Moc hezky je udělaný editor – ten se opravdu povedl a proti Wikipedii je to nebe a dudy.

Tak mnoho štěstí, Knole. Když budeš fungovat i pro české autory, zkusím to 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

13 komentářů

 • Vyborne, at se Knolu dari. Prave takove projekty delaji Internet uzitecny.

 • Pro autora hesel je navíc šikovná ta možnost vydělávat na kvalitě své práce z reklamy. Jen aby se to dobře rozjelo.

 • Já si nemůžu pomoct, jistě že to je drobnost, ale dokud si u Googlu nepřečtou o Unicode aspoň tolik, aby byli schopni ze „Struktura sítě UMTS“ udělat něco lepšího než „…/struktura-st-umts/…“, tak je na jakékoli hrátky s cizími jazyky brzy. (Knolu bych to klidně odpustil, ale tohle je univerzální chyba všech produktů Googlu.)

 • Jak maji osetrene to, abych pres nejaky skrypt (ci klidne i rucne) nenakopiroval do Knolu obsah cele wikipedie a nevydelaval pres AdSense, ktery je tam mozny?

 • No nevim… na titulni strance odkazuji na clanky o rakovine, cukrovce, bolesti zubu a jak si zabalit batoh, taky o prujmu a zanskych problemech s libidem….

  Zkusil jsem vyhledavani:

  Search Results:
  No results found for United States of America

  Search Results:
  No results found for GSM

  Search Results:
  No results found for Einstein

  atd…. o prostate jenom „prostate cancer“… zda se ze to je zatim hlavne reklamni medium pro americky doktory….

 • Jde vám vytvořit knol ve Firefoxu 3? Mně se to vždycky zacyklí :-(.

  Jako projekt je to každopádně zajímavé, ale co se mi z hlediska uživatele strašně nelíbí je ta adresa, pod kterou jsou články uloženy: http://knol.google.com/k/hunter-handsfield/syphilis/nCIbJFaB/CwO0-w# Kromě těch nesmyslů na konci nechápu smysl uvedení autora v adrese. Plánuje mít Google více stejných článků od různých autorů?

 • Podle některých komentářů mám pocit, že zapomínáte, že je to zatím beta.

  Google podle mě nepočítá s jinými jazyky na této doméně. Službu bude muset rozšířit pro nás český Google. Možná si je tímhle článkem pobídnul. 🙂

  Moc se mi ten projekt nelíbí. Už totiž existuje Wiki, která je nabitá informacemi a najednou budou zdroje dva? Mám teda nejdřív zkoušet hledat na Wiki a pak ještě na něčem jiným? To bych teda nerad.
  Nebo že by Google Wiki koupil a přenesl články do Knolu? Dneska je možný všechno. 🙂

 • @Tonda
  Kolik stojí wikipedia?

 • trochu OT tady ale účet na twitru si nebudu dělat ani náhodou.

  koukala jsem na weblogách, že chceš tipy na e-knihy, teď je aktuální
  http://tor.com/index.php?option=com_content&view=blog&id=577
  dávají nějaké e-knihy free do neděle, a třeba ten mistborn je dost dobrý

  jinak moje oblíbené baen cd books (fantasy+military scifi)
  http://baencd.thefifthimperium.com/

 • btw jaká je licence Wiki? Tj. je legálně možné vzít obsah WiKi, dát jej do knolo, třebas s odkazem na Wiki?

 • GFDL přece. Když to jde u kvant jiných mirrorů, mělo by to jít i na Knol, leda by to zakazovaly jeho podmínky.

 • Jenže ony to (zdá se) zatím spíše neumožňují (i když se asi nedá říct zakazují)… Viz thread kolem http://thread.gmane.org/gmane.org.wikimedia.foundation/31925/focus=31927

 • Ahojte, neco podobneho jako Knol rozjizdim taky. Asi to nikdy nebude tak popularni jako wiki a zatim to nema stejne vymozenosti jako treba fotky autoru ci tak, pze jsem na to sam, no, ale snazim se. http://www.maxi-pedia.com