Google Docs mají i mobilní verzi (read-only)

Google přichystal příjemnou novinku, po inovované mobilní verzi Gmailu dostupné přes web připravil také mobilní verzi Google Docs. Z mobilu si lze snadno prohlížet jak textové dokumenty, tak excelové tabulky. Stačí prohlížeč v mobilu nasměrovat na docs.google.com/m – tedy za lomítko přidat to m, což je u Google rozlišovač mobilní verze aplikace. Nepříjemná věc je, že webová aplikace umožňuje pouze čtení, nikoliv editaci dokumentů. Také nelze nové dokumenty přes mobilní web přidávat, pokud jste si ale poznačili email adresu pro své Google Docs, můžete si je přeposílat na tento email, hezká to vychytávka. A také, ačkoliv je i verze optimalizovaná pro iPhone (sama se detekuje), není zcela dobře zformátovaná, takže jedno tlačítko ujede a vejde se jen v landscape režimu.

Jak Google Docs mobilně vypadají?

U třetího obrázku ty ikonky vpravo dole a ikonka foťáku nepatří ke stránce, to se mi podařilo vyfotit i alternativní launcher pro iPhone a moc netuším jak, protože kdybych ho chtěl vyfotit, tak se mi to jistotně nepodaří.

Zajímavostí také je, že Gmailu výrazně rychleji narůstá prostor pro emaily. Google hodlá holt dávat více prostoru zdarma. Milé.

PS: Paradoxem je, že na iPhone funguje i normální (ne-mobilní) verze Google Docs. V ní lze dokumenty i editovat. V Safari na Mac OS X ovšem nefunguje, musíte si instalovat betaverzi Safari… 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

4 komentáře

  • Jak se ti povedlo dostat na ne-mobilni verzi google docs? Me to na iPhone vzdy presune na /m a muzu se rozkrajet. Vim jenom, ze pred mesicem to editovani prilis nefungovalo (a nebyla mobilni verze). Respektive editovani ano, ale neslo pohybovat mrizkou a neslo se prepnout na jiny sheet…

  • Yusaku: dole uplně na konci, přec (c) 2007 Google máš na výběr Mobilní (tam jsi) a Plocha (což je překvapivě ta normální verze, asi nevyladěný překlad).

  • Z google portfolia je to další pěkný zářez na mobilu (škoda té editace snad to dořeší), ještě bych přivítal personifikovanou iGoogle podobně jako to má http://iphone.netvibes.com/ . Z pohledu google/docs bych ovšem více ocenil pracovat offline přes google/gear samozřejmě na desktopu. I když kdoví, jestli nás s podporou ajaxu v mobilních prohlížečích nečekaji i offline webové aplikace.

  • Tangero: Ano, po chvili jsem to nasel a uspesne prepnul hlavni obrazovku Google Docs… Nicmene nic to neporesilo, spreadsheety se oteviraji porad v mobilni verzi a na strance s tabulkou uz repinatko chybi.