GMail – kouzlo není ve velikosti

Dlouhou dobu jsem GMailu – emailové schránce od Google – odolával. Jeden GB prostoru je sice lákavá věc, jenže po pravdě řečeno mám stejnou kapacitu u RunBox.com, mám hromadu dalších kapacit u různých hosterů, ve firmě i na vlastním serveru a prakticky nikdy to nevyužívám, protože si poštu stáhnu přes POP3 a zpracuji v The Bat. Jenže s velkým množstvím pošty se pracuje stále hůře a prakticky nejvíce na The Batu oceňuji jednoduché i silné vyhledávání. A GMail slibuje právě s tímhle pomoci. Tak jsem od Petra Weidy dostal pozvánku na GMail (registrovat se nejde) a už tři dny si nechám všechnu poštu směrovat tam.

Kouzlo GMailu není jen v té velikosti, ta sama o sobě by byla rozporuplná. Kouzlem je právě to zpracování emailů. Došlá pošta se sama shlukuje podle odesilatele a tématu, takže pokud si s někým píšete delší dobu na jedno téma (podle mne to poznává podle subjectu a nějaké hlavičky, ale je to jen povrchní pozorovací úsudek), tak všechny tyto emaily se na titulní stránce GMailu shluknou do jednoho. Když na něj kliknete, vidíte za sebou kráčící posloupnost konverzace, přičemž GMail automaticky vyhodí quotovanou část, pokud je na konci emailu – tím se konverzace stane přehlednější a hezky vidíte, co vy jste psali a co vám na to odpovídají, nejste zatěžování násobnými kusy textu. Moc moc hezké.

Na titulní stránce si můžete vybrat to, aby k předmětu zprávy přibyl také výcuc zprávy, takže stačí jediný pohled a zhruba tak víte, o čem je v tom emailu řeč. Moc moc praktické.

Zprávy netřídíte do složek, ale takzvaných Labelů. Chápu, že z hlediska fyzického umístění je to rozdíl, ale z hlediska uživatelova jsem na velký rozdíl nepřišel, snad jen, že ty Labely jsou takové intuitivnější. V podstatě jsou to různé Pohledy, Průhledky, jimiž se díváte na svoji poštovní schránku a ony vám jinak přeskupují zprávy v ní tak, že vám vypíší jen ty správné. Labelování se může provádět také automaticky jako akce při příchodu zprávy, můžete si olabelovat zprávu při jejím čtení. Jediný rozdíl co mne napadl mezi složkou a pohledem – zpráva může mít více pohledů, ale do více složek byste ji bez vytvoření kopie nenarvali. Plus pro Pohledy.

Finta: pokud někomu odpovíte, přidá se kontakt automaticky do adresáře. To Outlook umí, ale málokoho jiného to napadlo…

Mazání – kdysi se říkalo, že v GMailu se nedá mazat. Dá. Nebo to tak alespoň vypadá – označil jsem zprávy, přesunul je do Koše a nechal jsem vysypat Koš. Místo se mi zvětšilo a zprávy zmizly… Zatím mi také nepřišel žádný spam, jen takové ti tiskové zprávy, k nimž jsem se někdy někde upsal – a ty jsem také zkoušel smazat, úspěšně. Ejhle….

Hledání je nejsilnější zbraní GMailu. Cokoliv najde ihned ve vašich emailech. Napíšete, kliknete a máte výsledek. Žádné čekání.

GMail je velmi hezký kus software, už tím, jak je naprogramovaný a jak hezky a interaktivně běhá v prohlížeči. Není to jen zvětšená kapacita schránky, je to opravdu užitečný nástroj pro správu emailů pro lidi, kteří nemají tu trpělivost každý došlý email pečlivě rozřazovat do složek a přitom se potřebují rychle v emailech orientovat. Na tohle je GMail lepší, než jakýkoliv jiný software – právě systémem Labelů, právě systémem shlukování konverzace.

Své nevýhody ale stále má – především nemůžu nastavit, aby moje odchozí email adresa byla mnou definována (firemní, marigoldí atd), mohu jen nastavit Reply-To adresu. Vypadá to stejně, není to totéž. Absence POP3 není problém, už existuje software, který si s tím poradí a hlavně tím ztratíte výhodu třídění zpráv, kterou jiný program neposkytne. Opravu není smyslem GMailu poskytovat POP3 schránku – to pochopíte, až jej použijete. Lze také importovat jiným software emaily z jiného klienta do GMailu (jednoduše je tam ten software naposílá přes SMTP Google 🙂 a je i program (dokonce i oficiální od Google), který kontroluje nové emaily a napíše vám na Windows obrazovku, že máte nový email.

Sám nevím, zda budu GMail používat. Určité věci mi vadí (maličko), trochu s ním blbne čeština, většina věcí mne ale nadchnula a zatím mne u GMailu drží. Nicméně bych se nedivil, kdyby nějaká firma vyrábějící email klienty GMail z velké části okopírovala do podoby Windows aplikace, protože vymyšlené je to opravdu hezky. Pak, že se s freemailem nedá vymyslet nic navíc…

Několik Google related článků na závěr:

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

23 komentářů

 • tak neviem, okrem toho zhlukovania sprav (staci si nastavit triedenie podla subjektu v mail klientovi ci v Outlook jednym klikom zlozku pre kazdeho cloveka kde budu chodit spravy od neho) som nepostrehol akosi nic co by nevedel ktorykolvek mail klient

  celkovo vzato je webmail nezmysel a viac nez pomale webmail rozhranie a 1GB ma zaujima radsej stabilna POP3 schranka s minimom vypadkov a kapacitou kludne 10MB

  nehovoriac o elitarskom pristupe Google k tejto sluzbe, esteze sa najde kopec ludi co jej robia ochotne reklamu aby sa pochvalili pred druhymi… ked chcem velky webmail tak si spravim schranku na hotmail.com ci yahoo.com a nemusim cakat kym ma niekto pozve do elitarskeho spolku…

 • [1] ano, to je ta finta. Stačí si nastavit. Nikdy jsem si to nenastavil, i když vím, jak se to dělá. Na Gmailu se mi líbí, že to umí dělat sám. Umí věci, které bych musel dělat ručeně, dělat automaticky. A to je to kouzlo, které poznáte, až to začnete používat.

  Elitářský? normální beta testing na lidech, až to spustí veřejně, bude tam normální login…

 • [2] Mno pokud se nepletu, takový KMail to má nastavené automaticky, Thunderbird to umí na dvě kliknutí myši…
  Nevím, nevím, opravdu je složitější vybrat si to během dvou vteřin v menu (v Thunderbirdu View->Sort by->Threaded), než se někde registrovat, přesměrovávat si poštu atd.? 😉

 • [2] Myslíte něco jako na Orkutu? 😉

 • Patricku, jak to funguje přes GPRS? Dá se to rozumně používat, nebo je to použitelné jen s broadbandem? Jinak se stále vyplatí si tahat e-maily do notebooku…

 • Myslím, že síla Gmailu je ve dvou věcech: 1. úplně jiná logika práce se zprávami (v podstatě neexistuje Inbox v tom smyslu jako v běžných mailových klientech, přestože tam je pohled, který se tak jmenuje) a 2. (o tom tu na rozdíl od té první věci ještě nebyla řeč) Google search engine. Dobré fulltextové hledání v mailu mi připadá jako hodně důležitá věc.

 • [5] to nevím, já GPRS nepoužívám, takže to nemohu posoudit. ale co jsem to tak sledoval, je nejlepší si nejdříve nacachovat ty javascripty a pak už by to mělo běhat svižně i na něm.

 • nemate nekdo volnou pozvanku? Je mi to sice hloupe, ptat se takto, ale jelikoz mi nikdo zadnou neposlal, nic jineho mi nezbyva…

 • Umí to něco víc než klient m2 z Opery?
  Mě připadá, že ten slavný "label" není vlastně nic jiného než view. Ale možná se pletu.

 • mam 14 pozvanek od gmailu a ubyvaji, pokud nejakou chcete, kouknete sem http://419scambaiters.wz.cz

 • [10] umí to více i méně, záleží na tom, co chcete. pro mně je důležité, že mi to samo bez mého přispění pomáhá udržovat přehled v korespondenci 🙂

 • 1. Můžu říct, že přes GPRS [mám ET Data) to používat jde, všechno funguje hezky [všechny ty Google-fičurky], akorát na text Loading… koukáte tak 1-2 minuty :[.

  2. u Gmailu se mi zdá ale ještě jedna věc:
  Nemáte pocit, že tím @gmail.com, člověk ukáže, jak on je V.I.P. a patří mezi vyvolené :]? Můžu napsat upřímně, že Gmail mě zajímal stejně jako spoustu lidí stylem:
  "1 GB freemail na pozvánky. Ten určitě chci :]!" Aspoň si to zkusit. Tak velký prostor mi snad nikdy k ničemu nebude, ale některé drobnosti jsou velmi užitečné [funkci malého testarea, které přímo ponouká k odpovědi jak u ICQ a které se po kliknutí změní na vetší, kde je celý mail, považuju za naprosto geniální].

  3. Teď co s ostatními maily? Předpokládám, že většina lidí, která dostala pozvánku do Gmailu, již nějaký e-mail má. A nejspíš si ho stahuje nějakým POP3 klientem. A teď co s gmailem, který POP3 [alespoň zatím] nemá. A i kdyby měl, tak používáním Outlooku přijdete o výhody jako jednoduchá odpověď, zobrazení mailů jako rozhovoru apod. Přesměrovat si všechny ostatní maily na Gmail [třeba jen kvůli možnosti mít přístup k archivu kdekoliv], ale pak ve Vás začne hlodat červíček pochybností: "A není to škoda, nepoužívat adresu @gmail.com a tím mít něco, co jiní nemají :]? – viz. bod 2".

  Nezdá se Vám to taky tak?

 • Další z krás, které Gmail krom vyhledávání, labelů a 1GB nabíhí je kompletní javascriptové provedení. Stahují se jen potřebná data – minimalizuje se datový přenos a je možné používat i na připojení typu GPRS. Více jsem se o tom rozepsal ve svém příspěvku.

 • Lze také importovat jiným software emaily z jiného klienta do GMailu – poradi nekdo, jaky soft to je?
  Diky, Petr

 • Ad to mazání e-mailu: Google netvrdil, ze nepujde smazat e-mail, on tvrdi, ze ho po smazani ze slozky (ci labelu) nesmaze z disku. To je trosku rozdil. Mozna nam to prijde dost uhozene, ale pokud si prostudujete dostupne udaje o jejich filesystemu, tak pro ne je proste problem mazat male objemy dat. Pricemz pod pojmem male se asi rozumi velikost v radu gigabytu.

 • Když teda neexistuje nativní podpora pop3, tak by asi nebyl problém zbastlit nějaký -laicky nazváno- pop3-proxy, který se spustí na klientovi a bude sloužit jako lokální pop3 server, na který se připojí jakýkoliv uživatelův mailový klient, a bude transparentně přistupovat k GMailové schránce. Zkoušel někdo něco takového vyrobit? Když už existuje i ten filesystem…

 • [18] takovej program se urcite objevi, uz existuje neco podobneho pro yahoo a dalsi servery bez POP3 🙂

 • pc+net mam nejaky patek..gmail je ok..neco tak objevneho nepamatuji(nemuzu ale vedet vse)..momentalne funguji na necem srovnatelnem s telefonni linkou..vse se mi otvira rychlej nez mejl primo v opere!!!(slovy tri vykricniky).myslim ze je to nachystano na mobily a podobna zarizeni..nechme se prekvapit..doted bylo mnou fungovano na xy mejlech z duvodu kapacity a oddeleni lidi od sebe..ted mam konecne co potrebuji..chytrou samospravu mejlu a kapacitu a pristup odkudkoli..kdo hleda chyby:se vzpamatujte=je to beta..zaroven skvely marketing s temi pozvankami..reklama zadara..mimochodem uz ted to funguje lip nez treba windows a pokud vim tak microsoft nikde neuvadi ze je to demo zdarma(no50%lidi ho pouziva aniz ho kupuje)..a pry byla objevena bezpecnostni chyba v sp2(cim to ze me to neprekvapuje?)..mi osobne pop3moc nechybi(o rychlosti tu uz byla zminka)..pouzivam gmail notifier..dalsi ok wjec..ted jeste nejak dostat tam mejly ze vsech mych uctu(malo casu..nejen gmailem ziv je clovek)..jo a k tomu zdanlive nevyuzitelnemu prostoru:nejsou-li tu sami pubertaci tak treba nekdo pamatujete ze nejvetsi frajer z vesnice si za tezke prachy koupil harddisk10gb a vsichni ti prumerni co meli hdd5gb rikali hele vole nac to mas to nikdy nijak na nic nevyuzijes?!pockejte az bude bezne levne rychle spojeni odkudkoli vcetne mobilnich zarizeni..me osobne uz nebavilo zakladat stale nove mejly kvuli kapacite ci totalnimu zahlceni spamem a pamatovat si ke kazdemu heslo atd..uz se davaj nobelovky za it?navrh na1kandidata uz by tu byl a bill to neni..zaverem:opera je tez me hobby a jedina vada na krase je pro me nutnost zatim pouzivat firefox(nejlepsi wjecy jsou fuckt zadarmo jak rikavala babicka..)..

 • Já nevím co se vám na goail.com nelíbí? Zadarmo schránka 1GB, příloha 13MB projde v pohodě, pop3 server, smtp server, atd. Když si chcete nechat poslat fotky, nebo nějaké mp3, tak na hotmail, atlas, centrum, a další free servery budete mít problém, protože většinou tak velké přílohy nevezmou. Já mám spíš srach až ukončí gmail betatestování, tak jestli za to nebude chtít peníze 🙁

 • Pohled neuživatele: taky se mi nejdříve zdálo, že 1G nevyužije nikdo a že je to jen kravina. ALE:
  koukněte se na svůj, respektive Outlookův soubor složek – c:\Documents and Settings\uživatel\Local Settings\Data aplikací\Microsoft\Outlook\Outlook.pst – pokud všechno hned nemažete, taky narůstá. Jsou přeci věci, které chci mít k dispozici i po letech, takže aktuálně mi to ukazuje 0,7GB.
  Takže chce-li Gmail převzít úlohu poštovního klienta – což mi vyplynulo z toho, co se tu píše – pak hodnota 1GB může být pro řadu uživatelů nedostačující.
  A vo tom to je. 🙂
  (Tedy pokud pominu možnost skenování e-korespondence proběhnuvší v minulosti na nově vzniklé vyhledávací podmínky – koho by před zářím napadlo považovat za podezřelý email týkající se WTC?)

 • [22] V sucasnosti je to uz 2,7 GB a "still growing", ja by som len povedal ze problem su pripojene .zip subory ktore obsahuju .exe subor – tie su odmietnute..