Genoa II – zázrak spolupráce?

Patrick Zandl · 25. květen 2003

O třetí hodině ranní brouzdání webem jsem narazil čistě náhodou na zajímavý projekt Genoa II. Anžto mi přišel vskutku zajímavý a nikde u nás jsem o tom neslyšel, vizte zde pár informací.

Genoa II je je určen pro rozvoj potřeb analytických týmů, jeho prvotním účelem je pomoci s analýzou dat souvisejících s průnikem teroristů na území USA. Není se čemu divit, že tvůrcem Genoa je americká vláda.

Genoa II má pomáhat týmům rychleji, snadněji a operativněji řešit každodenní operace. V podstatě slibuje, že lidé a stroje budou "myslet společně" v reálném čase nad komplikovanými problémy. Genoa II slibuje odstranit problémy a omezení lidského rozpoznávacího systému a zesilovat rozpoznávání, tedy zjednodušit lidem vyhledání podstatných informací a vytipovávat problémy. Genoa také chce zrušit stávající hieararchickou strukturu řízení a práce a vytvořit dynamickou, rychle adaptovatelnou síť spolupráce v podstatě na bázi peer-to-peer.

Vypadá to jako velmi slibný projekt, minimálně co se výzev týká. Samozřejmě bude zajímavé, jaký bude výsledek a to se obávám jen tak nedozvíme, protože je to obranný projekt USA a toto je asi všechno, co se o něm kdy dozvíme, kromě občasného objevení se v rozpočtu. Nicméně něco podobného by bylo prima i pro komerční firmy - ty by na takový software utrhaly ruce. Analýza informací a jejich zpracování je stále více a více důležité. Vezměte si jen burzu. Vůbec nechápu, jak se na ní dalo obchodovat ve třicátých letech, když neexistovaly fulltexty. Dneska, když chcete na Ameritrade všechny informace o dané firmě, jsou to dva kliky a vidíte její finanční výsledky, poslední tiskové zprávy, analýzy a data... jenže jste zase daty přehlceni.

Genoa II mi připomíná podstatně skromnější problém, jenž řešíme v Cinetiku. Spousta lidí nám posílá emaily v nichž se nás ptá do kolečka na to samé. Chtěli jsme koupit systém, který by tyto emaily vyhodnotil a automaticky by na ně rozeslal správné předpřipravené odpovědi, případně je předal k zodpovězení operátorovi, pokud by nepoznal, čeho se týkají. Nic takového jsem nenašel, přitom ten systém nemůže být moc složitý. A té práce, kolik by ušetřil... s rostoucím významem emailové komunikace ve firmách by si takový software musel najít pár zájemců. Jenže tu i onde nic k sehnání. Kdybyste někdo věděli o takovém softu, klidně pište na marigold@marigold.cz :)

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook