Fotografie označené polohou GPS – s tím bude ještě sranda

Internet má před sebou zřejmě další vlnu. Říkejme jí prozatím GPS tagging nebo Geo tagging, GPS značkování, protože nic lepšího jsem nenašel a nenapadlo mne. GPS značkování je zajímavá myšlenka, která se rozmáhá v japonsku a v USA, v zemích kde fotoaparáty vybavené GPS začínají hrubě převažovat. Ano, máte pravdu, jde o fotoaparáty v mobilních telefonech CDMA sítí, které obsahují lokalizaci polohy, většinou na bázi GPS. GPS tagging je vlastně označení fotografie souřadnicemi, na nichž byla fotografie pořízena. JPEG je schopen tuto informaci ukládat do EXIF formátu, kde jsou i další informace z fotoaparátu (datum, expozice atd), takže tuto informaci není třeba přenášet zvláště a lze ji pohodlně z obrázku extrahovat.

K čemu vám může být znát polohu, na níž jste fotku pořídili? Inu, zjednodušilo by to vyhledávání nejenom vám, ale i dalším lidem. Řekněme, že sháníte fotografii pardubické Zelené brány. Najdete si ji na satelitní mapě, jenže ta není tak hezká, jako by ji někdo mohl pořídit, kdyby stál před Zelenou bránou (satelit fotí ze shora). Tak na mapě kliknete „Vyhledej fotografie dle polohy“ a vyhledávač vám vyhledá fotky focené z toho patřičného místa. Protože bude vyhledávat v EXIF popiskách, půjde mu to rozhodně lépe, než se pokoušet identifikovat, zda na obrázku je Zelená brána.

Další variantou je, že se podíváte, jaké fotky se pojí ke kterému místu. GPS tagging se nemusí vztahovat jen na fotky, v USA běží u místních operátorů služba, kde lidé mohou psát poznámky k určitému místu, na němž se nacházejí, takže kdokoliv jde kolem toho místa, může si vzkaz přečíst a dozvědět se, že například ta restaurace nestojí za to. Označkovat GPS polohou můžete prakticky jakoukoliv informaci.

Pro nás evropany je samozřejmě pech, že naše mobilní telefony si s lokalizací polohy neumí poradit zdaleka tak efektivně, na druhou stranu existují udělátka, jak GPS polohu dopravit do fotek ručně a ještě lépe se již objevují fotoaparáty, které jsou rovnou vybavené GPS – co takhle třímegapixelový Ricoh Pro G3… Na internetu se také objevují udělátka, jak propojit běžnou GPS s normálním foťákem tak, aby to pohodlně přenášelo lokalizaci (třeba zde na Engadget. Vzniká celé „odvětví“ geobloggingu – na tomto serveru GeoBloggers lze přímo vyhledávat fotky dle lokality. Dobrý článek pro začínající GPS taggery je také zde na Zoto.

Vzhledem k tomu, že v USA i v Japonsku a Korei jsou fotoaparáty v mobilech s GPS na strmém vzestupu, bude s GPS taggingem ještě sranda. Například už jsem našel web nějaké firmy, která vám vytvoří profil vašeho oblíbeného výletu a doplní do něj vaše fotky právě podle lokality jejich pořízení. Jiná služba je zase schopna vám do fotek s lokalitou umístění doplnit názvy hor na vaší fotce (oba odkazy mám žel na havarovaném notesu). GPS tagging podporují i služby pro sdílení fotografií, například oblíbené Zoto – to umí ke google mapě přidat i fotky vážící se ke zobrazované lokalitě. Zkuste třeba tohle URL – zajímavá metoda, jak poznat své sousedy. Flickr se zatím k podpoře GPS taggingu nepřidal, ale je velmi pravděpodobné, že na ní pracuje.

PS: Očekávám, že Google bude ve fotkách dle lokality vyhledávat nejpozději do roka 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

17 komentářů

 • a za par rokov je to aj u nas:-)

 • Asi pro to si Google poridil Keyhole. Pridelat tam funkci na pridavani vlastnich fotografii k urcitemu mistu asi nebude takovy problem. A to pak bude pane sluzba.

 • Moc hezký článek jen co je pravda. Kam na ty nápady chodíte. Asi brzo půjdu a nějaké to GPS si koupím.

 • ach jo, zase nevalidně vložený obrázek a zase nefunkční atom. Kdy už se to Tangero naučíš a nebo kdy už budeš mít nový publikační systém :-/

 • [4] jak to tam BlogCMS dava, tak to tam je – ja s tim nic jineho nedelam…

 • [5] nee. Ty dáš vložit obrázek, ono to vloží na konec dokumentu. Ty to označíš tahem myši, vyjmeš a přesuneš. Jenže blogcms ten obrázek dává do div class rightbox a když to označíš tahem a vyjmeš, tak vezmeš začátek divu, ale konec tam necháš. Musíš to buď pak editovat, a nebo označovat pomocí doubleclicku 😉
  Jenže teď je tam jiná chybka (obr je tentokrát fine) – to PS jsi asi vkládal nějak později či jsi udělal jinou chybku a tak před ps není P tag, ale za ním je /P tag

 • Zeptam se ted uplne jednoduse, pac o gps moc nevim. Nebude tedy z fotky na webu taky mozne urcit misto, odkud byla porizena? tedy ze si nejaka rodinka vyvesi na web batole a nejaky divny clovek si nacte udaje z gps a pujde presne tam, kde se skutecny obyvak s holoprdelatym mimisem nachazi?

 • [7] jasně, o tom celém je ten článek 🙂

  nicméně batole v obýváku bude problém – v obýváku GPS nepracuje, potrebuje vidět na oblohu, i když už se to taky lepší.

 • Ne ze by ne, ale blizko k tomu ma radioamaterske sluzba APRS.

  Martin OK1MJO

 • ja bych to u nas nevidel tak cerne. Do roka to tu take mame jako doplnkovy balicek k MMS za 9,5Kc za kazde preneseni polohy.

 • No u nás funguje jen geocaching http://www.geocaching.cz/.

  Tam jsou taky fotky se souřadnicema…

 • Mám Operu a tak mě tento web zůstane zahalen tajemstvím,

 • operu s velkym o na zacatku? jakou verzi, prosim te?

 • To je bomba – telefon s GPS by totiz mohl mit v organizeru mou funkci snu – tagovani ukolu nejen datem/casem, ale i polohou!

  Pak by se daly delat zaznamy jako:
  "Az prijdes domu, nezapomen na …."
  nebo
  "Kdyz pujdes kolem Kanzelsbergra, kup si …"

  Netusite nekdo, jestli takovouto funkci neco podporuje?

 • [15] Aha, diky za link. To je dobry, ze dneska nekdo pise PhD thesis na neco co jsem si vymyslel asi pred 5 lety 😉

 • A teroristi jásají. V metru v New Yorku a Los Angeles jsem si ani nemohl vyfotit vlak abych na něj neudělal atentát a teď máme k dispozici nejen GoogleMaps se satelitními snímky celých USA, ale brzo (řádově tipuju roky) jistě i databázi snímků všech civilizovaných koutů planety.