Fotoaparáty v mobilu – táhnou a pak pustí…

Patrick Zandl · 5. listopad 2003

Četl jsem zajímavý průzkum prováděný v sítích Vodafone. Týkal se používání fotoaparátů v mobilních telefonech. Podle tohoto průzkumu klesá používání vestavěného fotoaparátu po dvou měsících o osmdesát procent. Důvodů je několik. Především jsou fotky z fotoaparátu nekvalitní - nemají ani potřebné rozlišení ani ostrost a barevnou věrnost. Kromě toho, že čipy pro mobilní fotoaparáty nemají dostatečné rozlišení nemají totiž ani kvalitní optiku a zatímco rozlišení se bude zlepšovat, s tou optikou se toho moc nenadělá - optika potřebuje hromadu skla a ta se do telefonu nevejde.

Dalším problémem lidí je, jak fotky z telefonu dostat. Mnoho telefonů nemá možnost poslat je do PC přes infraport ani po kabelu, protože operátoři prostě příliš tlačí na to,aby tuto funkci telefony nenabízely a lidé museli posílat fotky přes MMS. To se ale lidem nechce - jednak je to drahé a jednak je to trapné a nepohodlné, posílat fotky po jedné do počítače, který máte deset čísel od mobilu.

To jsou dva důvody, proč se fotky za chvíly omrzí. Ukázalo se, že pokles zájmu o MMS fotky lze zastavit v případě, že operátor rozjede akce na podporu MMS zpráv, například Irský operátor O2 úspěšně zavádí službu mobilních weblogů (moblogů) které lidi publikují pomocí MMS zpráv. O2 chystá soutěže o nejlepší moblog a všelikerak se snaží zájem lidí stimulovat. Náš Eurotel například zavedl službu vytištění MMS obrázku na pohlednici a její zaslání, i to je zajímavá cesta.

MMS zprávy jsou zatím drahé a často problematicky kompatibilní mezi operátory a někdy i mezi telefony. Ne každý operátor má MMS centrum vybavené možností zasílaný obrázek přizpůsobit cílovému terminálu, ne každý operátor má vnitrostátní natož mezinárodní propojení s dalšími operátory. A do toho všeho je čeká problém, jak udržet zájem lidí o používání fotoaparátů v mobilech - protože to se ukazuje jako jediná zatím průchozí cesta, jak lidi donutit používat MMS zprávy posílané z mobilu na mobil.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook