Flotila Země dopsána – přesně po devíti měsících

Přesně devět měsíců mi trvalo dopsat povídku Flotila Země. Navzdory tomu, že jsem původně očekával, že ji za čtyři-pět týdnů budu mít z krku. Abych byl na sebe spravedlivý, původně jsem také očekával, že půjde o povídku v rozsahu deseti stránek. A nějak se mi to vymklo z rukou, povídka má přes čtvrt milionu znaků, což kdybyste převedli do knižní podoby, vyjde na nějakých 150 stran. Prostě tenčí knihu. Spolu s rostoucím rozsahem je tu jeden drobný problém: co s Flotilou teď, když je dopsaná? Původně jsme ji chtěl přihlásit do nějaké soutěže, ale jak se tak probírám Ikarií, všechny právě běžící soutěže mají limit délky povídky. Ach jo, to jsem to zase zvoral 🙂

Flotila Země je scifi povídka a na rozdíl od většiny scifi povídek se nesnaží být nová svým námětem. Námět je až dramaticky prostý, nenápaditý a nefantaskní. Válka. Odkudsi z vesmíru se vynoří hromada ufonů a letí sežehnout Zemi svým smrdutým dechem, řečeno banálně. A na druhé straně existuje Flotila Země, která se jim postaví. Povídka vlastně není o ničem jiném, než o jedné jediné bitvě a spoustě umírání. Nenajdete tu časoprostorové paradoxy, frankensteinská monstra – jen techniku, o které byste věřili, že je lidstvu skoro na dosah ruky. Nebál bych se říci, že povídka slibuje parádní nudu.

Oproti běžným povídkám jsem se ale rozhodl změnit dva základní momenty běžných sci-fi povídek. Zaprvé jsem odmítl akceptovat hlavního hrdinu, který prochází svým questem a plní úkol spasit lidstvo. Život takový není, jednotlivec v dějinách hraje pramalou roli a taková je i Flotila. Ve Flotile se spojuje úsilí tisíců známých i neznámých lidí, Flotila nesleduje jednu jedinou osobu, ale přeskakuje z osoby na osobu a klouže po těchto osobách kupředu v čase. Chtěl jsem si tenhle způsob psaní vyzkoušet, v moderní světové beletrii je stále více oblíbený (Tom Clancy, D. Brown a další). S tím souvisí určitý souvislý proud vysvětlování – všechna ta scifi technika je v povídce určitý samozřejmý jev, jako by se předpokládalo, že čtenář je s ní obeznámen a jen se mu připomínají určité parametry technologií, jako by se předpokládalo, že si je nutně nemusí vybavit. Tento postup miluju právě na Clancym, on ho sice nepoužívá na scifi, ale je to příjemné, když vysvětlování řady technicko-politicko-ekonomických detailů a reálií může plynout současně s příběhem. Také jsem si v praxi ověřil, proč se tyto postupy u scifi moc nepoužívají. Jsou náročné na prostor – když je použijete, automaticky tvoříte knihu, nikoliv povídku. Na druhou stranu se to podle mne o to lépe čte (u Clancyho, u sebe si tak jistý nejsem). A znovu – s tím souvisí reálie. Flotila je totiž českou záležitostí, hlavní vojenská základna na Marsu se jmenuje Masarykova vojenská základna a operátoři na stanovišti popíjejí kofolu. Jaktože to není Bushova základna a nepopíjejí colu?

Druhým momentem je věrohodnost události, v daném případě bitvy. Na scifi povídkách mne téměř vždy deptalo, že líčení bitvy je zde krajně nevěrohodné, autor se málokdy obtěžuje načíst alespoň pár děl o strategii a podle toho to dopadá – bitvu odbude nebo pro jistotu rozmělní na jednotlivé detaily, na jednotlivé srážky. To byl ostatně prvotní impuls pro napsání Flotily – chtěl jsem si přečíst hezkou bitvu ve vesmíru a žádnou jsem nenašel, tak jsem se vydal si ji napsat. Samozřejmě nejsem žádný velkostratég, takže jsem se inspiroval klasiky a použil jsem jako předlohu skutečnou bitvu, jen místo starověkého Egypta jsem ji zasadil do vesmíru. Jak prosté – schválně, kdo tu známou předlohu pozná? (nápověda: jde o jeden z ranných vpádů hyksosů do Egypta)

Flotila vůbec nemusela dopadnout dobře. Čtenáře jsem nechal hlasovat a měl jsem připravené (v duchu, nikoliv napsané) obě verze. Jak Flotilu vítěznou, tak Flotilu poraženou a umírající Zemi. Čtenáři si vybrali vítězství. I když docela těsně 🙂 Asi v nich hlodalo, jak bych se vyrovnal s nepopulárním úkolem pozabíjet všechny sympaťáky. Nemohl jsem je zklamat a většinu sympaťáků jsem poslal k ledu ještě do vítězství.

Co říci na závěr: pokud chcete, počtěte si, pokud nechcete, nečtěte. Moje poděkování patří pravidelným kritikům, kteří mne svými připomínkami provázeli celým dějem a podle nichž jsem se mohl orientovat, co se dá a nedá číst. Takže děkuji Darienovi, Jjezibabe, Pavůkovi, Liborovi, Keyoke, Sandmanovi, Sharkanovi a dalším a dalším, na které jsem teď asi nechtě zapomněl.

A jen tak mimochodem: je zajímavé zapřemýšlet nad tím, co za posádku bude potřebovat taková válečná vesmírná loď. Nemyslíte, že bude potřebovat i hromadu programátorů, kteří budou provádět úpravy na rozsáhlém a stále chybovém software lodi?

PS: Za spoustu pravopisných chyb se omlouvám. Povídku jsem psal prakticky online a neprošla žádnou korekturou a kdo nezkusil něco většího psát, bude jistě strašně chytře reagovat na množství chyb a překlepů. Ještě bude potřeba, abych ji přečetl a učesal … (pokud pravopisné chyby nepřežijete, povídku nečtěte).

Flotila Země

Update:

Zde je ve formátu PDF (děkuji Vášovi)

Zde je ve formátu PDB pro Palma a další PDB schopné přístroje (díky MICI)

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

28 komentářů

 • Doporucuju silne prezit ty obcasne chyby a preklepy a precist! Ti, kdo budou cist az ted, uz ale nezaziji to netrpelive ocekavani dalsiho dilu a prosby Patrickovi, aby uz dalsi napsal. 🙂 Na jednu stranu maji kliku, na druhou melo to ocekavani kazdeho dalsiho pokracovani taky neco do sebe. No, doufam, ze to neni Tvuj posledni vyplod v tomhle duchu…

 • Bude to někdy v PDF ?

 • Flotilu jsem četl v podstatě od momentu kdy byla napsána první kapitola. Takže jsem si taky prošel tím, že každé čekání na další kapitolu bylo doprovázeno toužebným čekáním. A pak samozřejmě moment, kdy přibylo něco nového -> všechna práce, všechny jiné zájmy šli bokem a žil jsem jen pro ni. Takovou závislost ve mě vyvolalo jen pár knížek. Byl bych proto velice potěšen kdyby se Flotila, i třeba v malém počtu vydání, objevila někde v Knihkupectví a já si ji mohl s pyšným výrazem, že ji mám, uložit do své knihovničky.

 • Jestli jde o vesmirne bitvy, tak bych doporucoval precist si neco ze serie knih o Honor Harringtonove (prvni se jmenuje Stanice Bazilisek), kde jsou vesmirne bitvy, strategie i lode velmi propracovane, autor si dava pozor na takove veci jako zrychleni, setrvacnost, gravitace apod. (mensi lode maji vetsi zrychleni, ale zase snesou mensi poskozeni a maji mensi palebnou silu apod.). Autor je inspirovany francouzsko-britskymi valkami a nektere realie "odpovidaji" historii.
  Vyborny web vytvorila a udrzuje SuE na http://harrington.suewebik.net….

 • jeee, uvítal bych variantu pro PDA/mobil, nechce se mi při tom sedět u kompu. Prosííím… 🙂

 • Varianta pro PDA / Mobil se da myslím celkem snadno vytvořit zkonvertováním stránek do Pluckeru. Alespoň tedy pokud ten mobil běží pod Palm OS. Kromě toho je tam (v pravém sloupečku) i odkaz na celý text

 • jo dík, z toho odkazu na pravo, kterého sem si předtím nevšiml, už je to pro zobrazení v mobilu kousek. 🙂

 • [5] ked niekto z toho spravite PalmDOC (pre citacky v PDA), poslite to aj Patrickovi, nech to da na stranku – urobite aj mne sluzbu, uz sa mi nechce instalovat ten soft, ktorym sa vytvaraju tieto palmdoc knizky.

 • Co s povidkou na 150 stranek se spoustou postav? — no prece film, to je jasne! 🙂

  V pondeli jsem videl Hvezdnou Pechotu 2. Strasna blbost, ale jsou tu jiste podobnosti s Flotilou Zeme (tym proti mimozemstanum, jedna velka prodluzovana bitka).

 • hvězdná pěchota jako knížka je dobré čtení ale film byl blbost první díl

  PeS: dík za odkaz 🙂

 • [2] V PDF to bude za cca měsíc, až tam provedu korektury. Stejně tak další formáty… bez korektur to nemá smysl.

  [3] Díky, kniha možná bude, ale v listopadu 🙂

  [9] díky za tipy, ale film asi nebude, přeci jen tohle se nedá natočit v exteriérech za pár šlupů a s vystřihovánkama z abíčka taky ne 🙂

 • tady je to ve verzi pro PDA – OS PALM:

  http://america.bounceme.net/Zandl… Patrick – Flotila Zeme.PDB

  dotazy a narky: plan@centrum.cz

 • aha takze to nebere mezery, tedy dalsi adresa:

  http://america.bounceme.net/flotila.PDB

 • Moc děkuju za dobrou povídku. Že během psaní trochu narostla…. no nevadí, snad to přežijeme :-), když jsme dokázali přežít mučení čekání na každý další díl. I když mi woko.cz hlídalo nové díly, stejně jsem se minimálně dvakrát denně koukal, jestli už něco nepřibylo.
  1. dubna jsem po přečtení kapitoly 5-Adrian psal odhad pokračování dalšího děje a psal to hodně s nadsázkou, ale koukám že jsem se skoro trefil, co? Snad jen křížník Sora jsem neodhadnul, když to Pavel Vrána přežil, ale nevadí. Některé dějové linky jsou prostě nalinkované až k happyendu a jen málokdy (snad s výjimkou opravdu dobrých francouzkých filmů) to dopadne jinak. Přiznám se, že jsem taky hlasoval pro šťastný konec, i když jsem byl hodně napnutý, jak to vyřešíš, kdyby ostatní rozhodli obráceně. A pokud by anoplurňané úplně vyhladili lidstvo, nešlo by ani napsat pokračování třeba o "partyzánských" válkách za osvobození, nemám pravdu?

  Taky jsem si přečtění epilogu uvědomil, proč jsem měl z kapitoly Vítězství II takový divný pocit. Jako by ji snad psal někdo jiný. Po výborném vylíčení taktiky, bitvy, osudů lodí a lidí v předchozích dílech, končí předchozí kapitola: "… Ranzdor se zakousl do svého nepřítele. A nepřítel zpanikařil. ". Od následující kapitoly jsem čekal víc, byl jsem hodně namlsaný a těšil se na super finále – a finále nepřišlo. Náhlý skok děje z neustále gradujícího boje do fáze kdy už je po všem, mi přišel po všech těch mistrně napsaných předchozích dílech trochu odfláklý, promiň.
  Možná se na psaní té kapitoly podepsalo to Tvoje nachlazení, protože další díly už byly zase fajn. A jestli to vydáš knižně v  tom stavu v jakém to je, stejně si ji to koupím. Ale ale pokud uvažuješ o drobných změnách, přimlouvám se za lepší rozvinutí děje v kapitole Vítězství II.

 • [14] no, máš pravdu, už jsem byl unavený a to pokračování mi přišlo tak samozřejmé, že už jsem ho odbyl jednou větou. Je tam hodně věcí, které jsem tam chtěl mít a už nedal (pěchota – postupem času se mi vytratila atd). Možná, jestli z toho jednou bude mikroknížka, tak to tam docpu…

  To Vítězství II asi ještě přepracuju. Teď jsem si to vytiskl a budu to postupně opravovat a ladit 🙂

 • [14] clovece 🙂 ty by si uz mal objavit RSS 😉 je to zazrak 😉

 • [15] No vidíš, v tom superději jsem na pěchotu úplně zapomněl i když jsem byl původně strašně zvědavej jak vlastně bojuje pěchota a artilérie v kosmu. Je to hooodně dobře napsaný, humor a narážky na místní reálie (nejvíc jsem se bavil u Lucerny a Českého lva) jsou taky dobrý. A jestli to knižně vyjde s opraveným Vítězstvím II…. Uáá už aby to bylo na pultě. Kdo bere objednávky?
  Máš takových povídek v hlavě víc? Jestli ano, máme se na co těšit.
  Mimochodem, proč tu povídku stále nemůžu najít na Palmknihách? Ne že by mi to vadilo, ale svoji PDA verzi jsem už posílal asi dvaceti lidem.

 • Dle mého skutečně velmi skromného mínění je vesmírná válečná loď příliš zbytečná a drahá sranda na to, aby se někdy něco takového vyplatilo stavět. Tudíž nebude potřebovat žádné programátory ani nic jiného 🙂 Každopádně někoho schopného programovat vesmírná loď bude potřebovat určitě, nicméně dokud je nejvzdálenější cíl letů s posádkou Měsíc, tak se nevyplatí takové lidi cpát do rakety.

 • [17] Většinu svých povídek nosím v hlavě už od dětství. Akorát jsem nikdy moc nebyl na nějaké krátké povídky a většina z těch mých "klasických témat" má několikasvazkový rozměr. Na což je potřeba se nejdříve naučit psát 🙂

  Na Palmknihy bych chtěl dát až finální verzi, bez překlepů, doladěnou.

  Už je jak PDF tak PDA verze, odkaz je na konci článku i na Flotile.

  Kniha je stále ve hvězdách 🙂

 • [19] Nááádhera. Od rána samé dobré zprávy. Ani nedokážu domyslet, jak dobré knížky by vycházely, kdyby každý autor měl v sobě stejnou míru sebekritiky a dokázal podle připomínek dostatečného množství "předčtenářů" přepsat horší kapitoly. Nejstrašnější bude zase to čekání….
  A k tomu jako bonbónek PDA i PDF verze – paráda. Rozesílám odkazy.
  Jinak co se týká toho úvodu, nepřipadal mi špatný. Rozhodně jsem četl horší a delší úvody u spousty dobrých knížek. Jak jsi napsal v doslovu : "…Ve Flotile se spojuje úsilí tisíců známých i neznámých lidí, Flotila nesleduje jednu jedinou osobu, ale přeskakuje z osoby na osobu a klouže po těchto osobách kupředu v čase…" – přesně tohle je v úvodu a vůbec to není špatné. Stupňování napětí po celou dobu příběhu (teda jestli přepíšeš jednu slabší kapitolu), fakt dobrý.

 • moc dobre, videl som utrzkovite ze nieco take pisete, no precital som si to cele az po zverejeneni tohoto odkazu, vysledok? Zacal som to citat rano ked som vstal a prisiel som do roboty 9:45, (normalne chodim okolo 8) :))))

  velmi dobre, dakujem za prijemne straveny cas…urcite si to este raz precitam, len to pls skuste dat do .pdf

 • Opravdu super povídka. Military sci-fi mě nikdy moc nelákala, ale tohle je opravdu moc dobře a hlavně čtivě napsané. Přelouskal jsem to právě na jeden zátah a nedovedu si představit zoufalství těch, kteří četli už v průběhu psaní a museli čekat na další díly.

 • [20] Ono to není tak lehké. Málokterého autora asi napadne využít internetu mimo jiné i proto, že nenío jasné, jak by vám tu knihu pak prodal, když už jste si ji přečetli….
  Proto je problém, kde podněty od čtenářů vzít. Já si to blogem velmi usnadnil. kritika kamarádů je většinou nanic protože řeknou, že je to dobrý…

  Občas jsem si taky sám říkal, že na nějaké kapitolce je vidět, že autora nebavila či šil horkou jehlou. ted uz to chápu 🙂 On musí sepsat něco, co sám zná. a to je dost problém…

 • Star Wars – episode XIII: Flotila Země. Pochopitelně na Temné Straně Síly!

 • [11] No to je pravda, vystřihovánky by asi přišly moc draho, kdo by se s tím patlal, ale natočit to všechno virtuálně by už nemusel být takový problém. Hádám, že za pár let bude iLife kromě programu na střihání videa obsahovat i software pro vytváření realistických sci-fi.

 • Ted jsem docetl a smekam pred Tebou ! Fakt je to super pocteni, honem nekomu prodej prava na zfilmovani 🙂 A hlavne at Ti pak do toho producenti moc nekecaji, oni by z toho chteli udelat sladak dojak :-))

 • Fakt pěkný, přečetl jsem si to na jeden zátah a jen tak dál.

 • SUper knihy, odporucam