Eurotel spláchnul z CDMA sosače P2P sítí

Už ve středu někdo na Marigoldu obspamovával diskusní fórum vyhlášením stávky proti Eurotelu, an omezil stahování z P2P sítí přes CDMA. Asi tři aktivnější jedinci od té doby pilně spamují řadu dalších diskusních fór s dojmem, že Eurotel se z toho posadí na pozadí a omezení zruší.

Co se stalo? Eurotel začal kriplovat provoz na určitých portech, jež používají P2P sítě, zejména DC. Díky tomu snížil rychlost stahování v těchto sítích na řádově 1,5 Kb/s. Následně vydal tiskovou zprávu s tím, že hluboko v noci rychlost zase povoluje na plno.

Souboj sosačů s Eurotelem vidím jako předem prohraný a ostatně s Eurotelem souhlasím a za řešení, které nastavil, mu tleskám. Mohl najít řadu horších řešení a ze všech těch špatných zvolil to, které mi připadá nejméně špatné. Omezil selektivně sosače a pro ostatní nechal rychlost i datové limity bez omezení. Frikulíni, kteří ho chtějí roznést na kopytech zaživa, nechť si přečtou smlouvu, kterou podepsali. A jestli stojí o přízeň médií (už tak obspamovaných), budou také těžko hledat argumenty, protože situace je v tomto případě jasná: rádiové rozhraní má omezenou a sdílenou kapacitu, což je podstatný rozdíl například oproti ADSL. A když se něco sdílí, musí se k tomu všichni chovat podobně, aby takové sdílení mělo smysl. Sosači se chovali výrazně jinak a degradovali službu pro ostatní. Vzhledem k tomu, že Eurotel službu nezamýšlel pro sosače, ale pro normální uživatele webu, není filtrace portů pro P2P nijak překvapující.

Navíc zástupci sosačů budou těžko vysvětlovat, jak hnusný počin od Eurotelu to byl. Eurotel filtruje porty běžných P2P sítí, kde se sdílí a stahuje z 99% kradený obsah. Bittorent příkladmo jede slušně, normální FTP také. Chcete si stáhnout jednou za měsíc ISO distribuci vašeho oblíbeného Linuxu (ana častěji nevychází)? Račte, rychlost je plná (a toto je oblíbený argument sosačů). Proč byste ji sosali přes DC, když ji můžete sosnout přímo ze stránek výrobce přes FTP/HTTP. Křičet “Eurotel nám nedovolí krást” není zrovna nejlepší slogan občanské angažovanosti.

A eurotelí omezení nakonec prospěje i samotné P2P komunitě, protože kvůli výraznému nepoměru rychlostí pro stahování a odesílání dat se nedá čekat, že by sosač na CDMA zpřístupnil obšťastnil mnoho stahováníchtivých kolegů.

Suma sumárum považuji řešení Eurotelu za povedené a vcelku očekávatelné. Komunismus opravdu nefunguje a to ani v 3G sítích (berme to jako praktický důkaz)…

Update: a spot na VÚČAKO věnovaný témuž rovněž nelze minout

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

125 komentářů

 • plne sa pod to podpisujem. Princip tohto typu pripojenia je v tom ,ze jeho komercna cena je scasti riesena ako "vzajomne" financovanie sa. Za normalnych okolnosti totiz tak siroke pasmo by 1 clovek sam pre seba platil radikalne viac – staci si pozriet ceny liniek pre providerov. Takze ista vzajomna ohladuplnost tu musi existovat a pokial nie je, tak proste musia nastat pravidla, ktorymi sa to vynuti. Tento krok je pochopitelny a ocakavany – sosac si zvacsa neuvedomuje, ze p2p mu jemu samotnemu sice ide a skvele ale nevidi, ze obtiahne kompletn e pasmo a aj ked "nic moc" nesosa zhorsuje charakteristiku pripojenia.

  2 Marigold, sprav prosim ta cosi s komentarovym okienkom, je desne male: Firefox!!!

 • Naprostý nesmysl. Nejde o to, že "Eurotel nám nedovolí krást". Ale že Eurotel se stará o věci, do kterých mu nic není. Hlásat, že nabízíme "vysokorychlostní internet" a pak zakázat služby, které jsou (na rozdíl od e-mailu a WWW) schopny tu rychlost využít je směšné!

  Ať si do těch reklam pěkně napíše "Nabízíme vysokorychlostní internet, ale běda tomu, kdo se tu rychlost pokusí využít".

 • Nevím, ale celá myšlenka CDMA je dle mě určena pro zcela jiné účely. JEHO PŘENOSITELNOST!!! Využítání P2P je zcela jiný typ služby (lokální). Ale i tak musím EUROTEL pochválit, protože toto řešení je opravdu ideální.

 • souhlas! smrt p2p :o)

 • 4 tangero: Pise se bittorrent. 😀

 • [2] zdaleka ste nepochopili vyznam slov vysokorychlostny a neobmedzeny.

  To druhe je hlavne rozdielovy znak voci dialupu – cas uz nie je meritkom k vyske poplatku za pripojenie.

  to vysokorychlostny je zasa v umere s dialupom a inym podobnym pripojeniam, kedy je mozne dosahovat vyssiu rychlost stahovania dat. V kazdom pripade u tychto pripojeni len debil mysli, ze ked si berie 512kilobitovu linku, ze ju ma za par stoviek sam pre seba a nikdy inak!!!
  Proste aj GSM siete su dimenzovane tak, ze naraz ju pouziva asi 10 percent klientov a v podstate neustale hrozi, ze ked sa narazovo rozhodne vacsi pocet klientov komunikovat, tak siet proste pretazi.
  Podobne su na tom aj vsetky taketo sluzby pripojenia k internetu – pocitaju s beznym spravanim sa klientov. P2P bohuzial kompletne narusuje system spravania sa na internete – staci si preboha pozriet grafy zataze linky a pochopite o com hovorim ja aj oni. Proste nikdy nemozete inym pouzivanim intenetu tak vytazovat pasmo ako prave p2p. Kto to dodnes nepochopil, ze agregovane pripojenia nie su vhodne na p2p, tak je podla mna naivny blbecek. A kto to pochopil, ten sosa na vlastnej neagregovanej linke!!!! Nemam nic proti p2p ale raz pre vzdy to uz musite pochopit, ze marketing ovy vyznam slov neobmedzeny a vysokorychlostny je inde ako si mysli cloviecik, co startuje p2p klienta "aby tu linku vyuzil"…
  Vychadza mi to ako vychcankovitost – oni nieco slubili a tvrdili a teraz ich ideme chytat za slovicka, pritom dost dobre viete, ktora bije 😉 este raz si uvedomte: vsetky tieto pripojenia su AGREGOVANE a to prinasa so sebou nieco ako vzajomnost, iba na dialupe ste mali dostupne pasmo sami pre seba a to len z dovodu, ze ste nijakym sposobom nemohli ohrozit providerove linky do internetu. Pri vysokorychlostnom spojeni proste optimalizacia nutna je.

 • No kdyby tohle udělal i Telecom u ADSL nemusela by vůbec být nějaká agregace a datové limity, jenomže u Telecomu všichni spí a tohle je zřejmě vůbec nenapadlo a tak jsou limity a agregací postižení všichni.

 • [2] ale to je právě ten vtip, pro který je celý protest proti tomu opatření nesmyslný. Eurotel NIC nezakázal. Pouze zpomalil sosání pro P2P aplikace. Takže jeho připojení je stále neomezené jak časem, tak objemem přenesených dat…

  A slovíčkem využít nahrazujete slovíčko zneužít?

 • Celkem bych toto opatření uvítal. Kdyby…..kdyby Eurotel ostatní problémy které vznikají řešil a nezametal je pod koberec. Probmlém s modemy které se samovolně vypínají do dnešního dne nikdo neřeší a podle tiskové mluvčí snad ani neexistuje. Proto všechny potencionální zákazníky v jejich vlastním zájmu upozorňuji ať si pořízení této služby rozmyslí a alespoň počkají jak se situce kolem těch korejských modemů – šmejdů vyřeší a zda se bude vůbec řešit.

 • [9] užasná demagogie kruhem a spojení navzájem nesouvisejících věcí.
  Jinak Eurotel nemá na problémy modemů žádný vliv. Může je maximálně vstřícně reklamovat a to relativně dobře dělá. Až budou v síti otestovány i jiné modemy, budou logisticky dostupné a budou pro ně udělány příručky, potom budou i další a bude větší volnost ve výběru. Zatím může leda tak dělat to co dělá a nebo to celé odpískat a říct "protože má 10% lidí problémy, tak to stahujeme a počkáme tři měsíce než bude něco jiného či se najde řešení" a to by byl blázen.
  [7] není to tak jednoduché, analýza paketů do třetí a vyšší vrstvy (nevím jestli PtP odlišují podle čísel portů, cílových IP či dokonce podle typu klietnské aplikace) vyžaduje velmi drahý HW a je velmi náročná na procesorový čas (tj. vliv na zpoždění všech paketů atd.). Jejich DSLAMy toto neobsahují, musely by se kupovat podstatně dražší, nebo něco na centrální routery (případně by to mohl dělat i každý ISP až u sebe). Eurotel si toto IMHO mohl dovolit (navíc tak rychle po zavedení) jen proto, protože to jejich CDMA hardware umožňoval v základu a měl dostatek jalového procesorového času.

 • Nicméně ještě jedna poznámka – já do jisté míry problém "stahovačů" či chcete-li "vlků" chápu. Ten problém je totiž to, že tady na trhu prostě neomezená cenově dostupná varianta neexistuje. U ADSL by se přitom nejednalo o nějaký problém – ČTc by s tím neměl žádné problémy a limit je z jejich strany jen kvůli jejich nenažranosti a z hlediska ISP by se jednalo jen o zvýšený náklad na konektivitu. V řeči čísel – kdyby neexistoval datový limit ze strany ČTc mohly by neomezené varianty existovat za cenu o cca. 30-50Kč vyšší (při tom kdyby to byla jediná nabídka daného operátora, takže by zafungoval statistický efekt).
  Zato když musí operátor za každý Giga platit 30 Kč, tak by musel nabízet ADSL o cca. 300-500Kč navíc a stále ještě by tam musel dát nějaký FUP (protože když někdo stáhne 100 GB, a i tací jsou, tak by operátor doplácel na připojení za tisícovku další dva tisíce za vícedata).
  "Stahovači" se tedy vždy upnou k něčemu co jim umožní stahovat bez omezení – až už je to dial-up, DSL, kabel či CDMA. Jestliže ale kvůli tomu výrazně zhoršují ekonomickou návratnost (dial-up, DSL) a nebo zhoršují parametry 95% ostatních uživatelů (CDMA), tak se nemohou divit, že je operátor raději odstřihne či jejich aktivity omezí. Riskuje že ztratí jejich 5% peněz, ale bez toho by riskoval ztrátu 95% příjmů.

 • Marigold: naprosto souhlasim s timto nazorem. Nemam mu co vytknout. Jen s jedinou vyjimkou. Eurotel podle mne neblokuje porty. To by nemelo vlastne zadny efekt. Pokud se nepletu, tak treba KaZaA, nebo DC, nemaji problem si tim, rozjet komunikaci na vsech moznych otevrenych portech.
  Podle mne se blokuje (zpomaluje) podle pouziteho protokolu, nebo neceho podobneho. Analyzuji se jednotlive packety.

  [10] neni to az tak pravda. Tenhle zpusob prioritizace packetu pouzivaji nekteri ISP na nektere typy protokolu nekterych P2P aplikaci. A to vim docela jiste. Jenom si ten nejsem jist, jestli je to uplatneno u vsech uzivatelu, nebo jen u tech kteri prepadnou do slupinky na ktere je uplatneno FUP. Ale myslim ze se to uplatnuje prave jen na ty vybrane uzivatele.
  Ale mas pravdu v tom, ze se to neprovadi na DSLAMech, ale az na hranicnich routerech. Tedy v rezii alternativniho operatora. Teoreticky to tedy neni problem rozjet na zadnem routeru, pres ktere komunikace pozadovane skupiny uzivatelu proudi, ktery je dostatecne chytry a ktery na to ma volne kapacity. Alternativni operatori, stejne jako CTc, tak myslim i ET vhodne routery uz v topologii sve site maji, takze zadne dodatecne investice to myslim nemusi vyzadovat.

 • [12] věř mi, je to dost problém. Když bys šel podle cílových IP adres, tak to u PtP nefunguje, když půjdeš podle portů, tak u většiny také ne, musí se jít podle vyšších protokolů a musíš rozbalovat několik datagramů, frontovat je, znovu rozbalovat zálaví vyšší vrstvy atd. až dojdeš k vrstvě kterou chceš, tam si to zapamatovat, znovu zabalit a nastavit QoS. To prostě běžné routery neumí, to musí být hodně specializovaná hračka a procesní zátěž a datový průtok je tak ohromný, že to se bavíme v řádu mnoha milionů Kč. Navíc to není hračka, která by se každému ISP běžně válela na skladech, prostě proto, že k ničemu jinému se nehodí. Dovolit by si ji mohl u nás asi jen IOL a i ten se to rozhodl řešit raději snažším nastavováním tříúrovňové QoS podle zdrojové IP.
  Velmi pochybuji, že to nějací ISP na nějaký takový tok dělají, s výjimkou malých ISP s Wireless POPy, kde mají na POPu Linux a tohle dělají nějakým SW na Linuxu, ale to není carrier-level 99,9999% řešení a už vůbec ne pro desetitisíce uživatelů na staterabity dat.

 • Není pravda, že "Eurotel se stará o věci, do kterých mu nic není". Eurotel se totiž stará o to, aby "normální" uživatelé při normálním využívání netu nebyli omezování uživateli, kteří si ze sdíleného pásma snaží udělat pásmo nesdílené.

 • [14] nechcem moc spekulovat ale asi to nie je takto sofistikovane – mozno to postihne par ludi, co si stahuju napriklad distribucie z ftp al podla mna najjednoduchsie rieenie vychadza z charakteristiky zataze pasma od pouzivatela. Bezny clovek ma narazove a kratkodobe poziadavky na siet – v priebehu piatich minut ju zatazi a potom je zasa pokooj. niekedy je ta doba este kratsia.

  p2p klient ale taha bezprestania a trvale.

  Takze riesenie je s ohladom na tuto charakteristiku: prvych par minut pokial si nad isty limit (datovy prietok) tak si v klude ale ak uz to trva "pridlho" tak ti postupne priepustnost zacnem skrtit az na velmi nizku rychlost. Cize spociatku ti pojde p2p klient v pohode a le odrazu sa ti vsetko spomali.

  Toto je v podstate len vec pocitat si dozadu nejaku tu statistiku a podla toho postavit logiku, ktora obmedzuje aktivne pasmo jednotlivcovi.

  Toto je koniec koncov jedina moznost kao ucinne obmedzit prave p2p ale za cenu, ze si dajme tomu tu 5 CD distribuciu asi tak lahko nestiahnem – resp. vylucim z obmedzovaina pasma tie FTP porty alebo inym sposobom tie "koser" stahovania .

 • Když ptáčka chytají, hezky mu zpívají. Za prvé jsem nabyl dojmu, že tento článek je na objednávku Eurotelu. Za další. V reklamách se uváděl neomezený internet a nepadlo slůvko o nějakých omezeních a Eurotel spoléhal na to, že málokdo si čte Všeobecné podmínky. Eurotel předvedl v reklamách a dokonce i na vlastních www stránkách CDMA jako vysokorychlostní internet, kde si užijeme hudby a videa. A nyní právě z důvodu, že zákazníci si CDMA pořídili jako "multimediální" internet Eurotel tyto služby přiškrtil. Považuji tuto bombastickou reklamu za klamavou.

 • Ještě dodatek: Po úpravách Eurotelem se vůbec neprojevil lepší uplink a načítání stránek se spíše zpomalilo. Co tedy vlastně patří mezi povolené aktivity? příjem a posílání emailu a brouzdání stránkami? A co poslech internetovských rádií, to už je mimo mísu?

 • Opravte si prosím odkaz, co máte na DSL a CDMA fóru: http://mobil.idnes.cz/fixni_spojeni/sluzby_operatoru/zpravy-sluzby_operatoru/telecom-nextra-tv040917.html
  Česká Telecomvize“ – nová TV stanice vysílající přes ADSL
  tam mě to vždy zavede .. nebo jste od Telecomu? :o)
  Zameťte si před vlastním prahem, vy dokonalí :o)))

 • [16] v reklamách je vždy jen velmi malá část skutečnosti a vždy z pohledu růžovými brýlemi. Dospělého člověka by to nemělo překvapit. Tato reklama ale imho rozhodně není lživá a jestliže si to myslíte jinak, nic vám nebrání podat podnět pro prošetření k radě. Jestliže nějaký dospělý člověk nečte podmínky a spoléhá se na ten výsek informací jež zachytil z reklamy, tak by mu měli vzít občanský průkaz a prohlásit za nesvéprávného
  [17] můžete žít v oblasti, kde přibylo mnoho uživatelů během doby, kdy se začalo omezovat a tudíž zvýšení rychlosti kvůli zavedení omezení bylo sníženo zvýšeným zájmem.
  Pro real-time internetová rádia tato služba imho stejně není to pravé, protože má vysoké zpoždění, ale imho se toho žádné omezení netýká.
  [15] ne zcela. Zapomínáte, že služby jsou využívány i firmami (u ADSL třeba ze 40%) a ty službu využívají zcela jinak než popisujete. A i kdyby se to zavedlo, tak se vsadím že do týdne by byl driver pro nějaký PtP systém, který by stahoval pět minut, pak by si dal minutu pauzu, pak zase pět minut … Krom toho ale hlavně operátoři mohou nastavovat jen to co umí cisco které používají a žádné z nich toto neumí. Navrhněte to vývojářům Cisco, třeba se jim to bude líbit.

 • [17] Streaming byl podle dostupných informací omezen spolu s p2p – ale opět na 160kbps, coř alespoň mně pro poslech internetového rádia docela stačí.

  Mně se rychlost načítání stránek nepatrně zvýšila.

  A navíc všichni sosači přehlížejí jeden důležitý fakt – CDMA je pro p2p naprosto nevhodné, kvůli výrazné asymetrii forward/reverse linku. Takže všichni CDMA uživatelé se na hubech chovají jako leech, což nikde nemají rádi.

  Euretelí FUP je převelice šetrný a já ho vítám. Je to koneckonců Fair Use Policy, diskrminuje jen "zneužívače" proti "normálním užívačům".

  S myšlenkou, že za jedenáct stovek měsíčně budete mít kdekoliv na světě vlastní dedikovanou a garantovanou broadband linku, se velice rychle rozlučte.

 • No ja se na to divam z pohledu sosace co chodi na dc i bittorent,bittorent je pro cdma nepouzitelny protoze bittorent pokud ma slaby upload download nepusti vys…a to je dobre.No a na dc sou vsichni co maj cdma prizivnici co sosaj ale nic od nich nejde stahnout vzhledem k uploadu co cdma ma.A p2p je o sdileni tak at si spamujou fora o zivot sami byli omezovaci ostatnich obsadili sloty ale adekvatne nenabidli nic!Viva eurotel

 • Mily Patricku,
  dekuji za inteligentni clanek na obhajobu Eurotelu. Vzdy jsem se domnival (a posledni kroky tohoto operatora me v tom utvrzuji), ze se jedna o nejsolidnejsi telekomunikacni subjekt v CR. Rovnez jsem rad, ze uvadite argument sdileni kradenych dat na p2p sitich, ktery je v teto souvislosti velice relevantni. Jeste jednou diky za vas prehled v teto problematice, jak po technicke, tak pravni strance.
  Radek
  P.S. A tech 20% rychlosti navic (dle pruzkumu eurotelu – http://www.eurotel.cz/jnp/cz/companyInfo/pressCenter/cz-companyInfo-pressRelease-pr_2004_09_16b.html…),
  konecne budou moci vyuzit slusni lide treba na odeslani e-mailu…

 • Myslim si,ze Eurotel prezentoval Eurotel Data Expres jako neomezeny internet a nee jako "neomezeny" internet.Mne se teda po udajnem omezeni rychlosti pri pristupu na p2p site zpomalilo jak http tak i ftp, a to docela vyrazne.
  Plno lidi nechal Eurotel nejdrive vyzkouset zapujcenim modemu rychlost pripojeni a kdyz si hodne lidi upsalo na 12 mesicu,tak zacina internet omezovat.No jsem zvedav,co bude Eurotel rikat,az zpomali stahovani z ftp a http. A nazory typu,ze jaky chceme internet za 1000kc fakt neberu.

 • Úžasný článek. Sice opomíjí to, že vysokorychlostní Internet se nerovná jen kradení a to že na prohlížení webu žádnou závratnou rychlost nepotřebuji, ale budiž. Problém je ještě jinde.

  To, že se na CDMA vrhnou stahovači, když nebude omezen, no to je tedy objev, na to by sedlákovi stačilo půl minuty ale ET musí měsíc testovat. Co chci říct: kdyby bylo hned zkraje řečeno, CO na CDMA půjde a co ne, a říct to v pohodě šlo, tak by se někteří lidé ani nenamáhali si ho pořizovat. A o to jde. Když už máme nějaké zákazníky do startu, tak je odrbeme. Podle mě je to sviňárna, a to se mě toto opatření dotkne skutečně minimálně.

  Jinak přeji spoustu tak zavádějících článků; autor jistojistě nikdy nestáhl ani byte, co by byl nelegální. A ufony už jste viděli? Já právě včera.

 • Jakej komunismus? Právě, že komunismus funguje a to ze strany Eurotelu, co je mu do toho co si kde stahuju. Jednou jsem si zaplatil litr, tak ho chci využít.

 • Zajímavé, že jim nevadí, když třeba 10 hodin telefonuju. To snad ostatní neomezuju? A nebo snad, když mám legitku na MHD, tak smím jezdit přes den trochu a večer častěji? Jsou to šmejdi. Měli to říct poředem.

 • Marigolde alias Patricku Zandle, tento článek je velmi, velmi tendenční a zaujatý. Omezit P2P může být jen první krok, po němž by mohly následovat další, které by se dotkly i tzv. průměrného uživatele. Je nás stále více, kapacita sítě je omezená, v zájmu uspokojivé rychlosti by náš milý "Vícezeživota" mohl například zablokovat sledování streamovaných videí a poslouchání radií. A potom třeba zakázat přístup na severy s velkým množstvím obrázků a mně by nezbylo, než navštěvovat například ten Váš, což je děsivá představa. 🙂

 • KDYZ KRETEN PODPLACENEJ EUROTELEM OBHAJUJE SVINARNU ZE ET LIDI KLAME REKLAMOU NA NEOMEZENY INTERNET KTERY VE SKUTECNOSTI OMEZENY JE TAK NA TO NEMAM CO DODAT!!!!

  JO A VY MAMELUCI BYDLIM NA VESNICI TAK CO SI MAM ASI JINYHO PORIDIT NA ZADNOU WI-FI APN NEVIDIM A O NET TADY NEMA ZAJEM DOST LIDI ABYCHOM SI TADY MOHLI NECO UDELAT

  JE MORALNI KDYZ SE MENI ZA HRY PRAVIDLA? ASI TAK Nazdart bazar kreteni HOLT SEZENU NEKOHO KDO MA SLUSNY FTP SERVER A BUDU TAHAT SLUSNOU RYCHLOSTI POLIBTE MI PRDEL AUTOR CLANKU JE NEJVETSI SOSAC POD SLUNCEM ALE SAM BUDE KRITIZOVAT TY DRUHE HOLT POD SVICNEM JE NEJVETSI TMA

 • Nechápu autora článku… Zřejmě nemá CDMA, jinak by tohle nepsal… Proč Eurotel na svých stránkách píše "Hudbu, video i další formy multimediální zábavy budete stahovat velmi rychle." ?!?!??? Internetové rádio jde poslouchat jen do 96 kb/s… Formát ogg z techto stranek "http://www.rozhlas.cz/audio/vysilani…" se sice nacte ale vzhledem k neustalemu bufferingu se ihned vypne.. V predminulych dnech tento problem nebyl… Takze zrejme nejsou stahovany jen p2p site…
  Dle meho nazoru to od Eurotelu neni fer vuci zakaznikum…

 • Ještě, že jsem zrušil Telecom, vždy pouze blábolil. Já kdybych si žřídil neomezenou linku, kterou by mi někdo omezil, tak bych se asi pěkně namích.

 • [29]

  ja si take myslim,ze neomezili jen p2p,protoze mne dnes radio take nefunguje,a v minuly dnech to nebyl problem..
  je to parada si nejdrive zavazat uzivatele na rok a pak jim to omezit.
  Autor clanku prece nebudu kritizovat Eurotel..
  Ftp a radio je sit p2p? Pripada mi,ze podle Eurotelu ano..

 • Tak fup pro P2P by mne nechal chladným, ale CDMA jsem si pořídil především pro poslouchání Inet rádií . A pokud se někdo ohání rychlostí 160Kbps ,tak musím říci že této hodnoty nyní opravdu dosahuji (samozřejmě bez p2p) zřídka :((( ..

 • samozřejmě zadusil také jakýkoli streaming :E ….

 • Eurotel tez sliboval "Eurotel Data Expres přináší nejrychlejší mobilní připojení k internetu v ČR – maximální rychlost připojení je až 800 kbit/s, očekávaná průměrná rychlost 256 kbps pro stahování"… Dnes mam prumernou rychlost pod 120 kb/s vcera cca 5x vetsi…
  Znovu upozornuji ze se to netyka p2p site nybrz inet-radia a celkove prace s netem…

 • 🙁 ke všemu si nemůžu pustit rádio ani na 56Kbps a využít zbylou kapacitu např brouzdáním … Když to udělám , stream se prostě odmlčí :(((((( .
  Tohle je opravdu na nic …

 • [24] Zastáncem stahovačů nejsem, dokonce je nemám rád. Ale s tímhle naprosto souhlasím. Eurotel dělá podobných kroků v poslední době více. Pozoruji to už tak rok, dva. Předtím byly jeho služby super, dnes těžce zaostává. CDMA jsem zkoušel, měl jsem dotazy na infolinku Eurotelu a tam mě tak hnusně odbyli, že jsem nevěřil kde to jsem. Nejednalo se o žádné fajnovosti a specialitky, Prostě se se mnou nechtěli absolutně bavit a ani mi neřekli slušně, zavolejte si tam a tam, tehdy a tehdy a dostanete tam víc informací.
  Prostě systém kup si to, podepiš a jestli ti to nejde, tvoje smůla. Navíc, soft k tomu krámu mi složil Windowsy ! A jak tak pročítám konference, nejsem sám.

 • pred CDMA jsem pouzival GPRS od Eurotelu,a ve srovnani s dneskem bych byl na to GPRS rychlejsi. Plne souhlasim,ze Eurotel zadusil vic nez p2p..

 • Co se tyce omezovani Eurotelu kvuli P2P sitim je podle meho nazoru pekna blbost. CDMA uz z principu chovani modemu se naprosto nehodi pro zadne vymeny souboru. Proc ? Jednoduse proto, ze pokud zacnete pres CDMA cokoliv uploadovat, tak nejenom ze ten upload pojede otresnych 9kbps ale na tu samou rychlost se snizi i download. Mel jsem v ruce uz asi 8 nebo 9 CDMA modemu a kazdy se choval, co se tyce uploadu uplne stejne. Kdyz pominu tento fakt, o kterem se nikdo nekde nezminil – ani na oficialnich strankach Eurotelu nenajdete jedine pismeno o rychlosti uploadu, tak toto chovani kupodivu zrejme nezjistil ani nikdo jiny, protoze ani nikde jinde na web. strankach o tom neni ani vidu ani slechu. Omezeni na strane Eurotelu vsak smutne zasahly ty lidi, kteri si CDMA poridili kvuli poslechu internetoveho radia ci sledovani internetove televize. Konkretni priklad je OCKO nn a mms://195.250.155.75/ocko.tv . Do vcerejsiho dne bylo mozno bez jakychkoliv problemu sledovat. Kdyz se na to pripojite dnes, tak mate pouze internetove radio – kompletne odriznuta obrazova data. Osobne si myslim, ze toto je od Eurotelu tak trochu podraz, protoze uz ve sve vlastni reklame laka lidi na vysokorychlostni internet pro multimedia….

 • A konecne!No a o tom sem psal vivat eurotel ze skripl lidi s cdma co chodi na p2p oni totiz aby mohli sosat nic nenechali stahovat!!!Coz je prusvih pro lidi kteri stejne jako oni chteji stahovat ale taky nabizi takto sloty blokuji tyto vyzirky…Ani jeden z tech co rvou proti eurotelu nenapsal ze by ho stvalo ze v komunite ktera sdili data je parasit nic vic.Takze eurotel jsou mrchy bezpochyby ale kdo chtel cdma na p2p neni moralne o nic vic na vysi nez jeho poskytovatel pripojeni errortel

 • [39] kdyby zpomalil jen P2P, tak to v pohode zkousnu a budu sosat v noci, ale co me dost nastvalo je to, ze zkrouhli i inet radia (128 kbps si uz neposlechnu)…..a o streamovanem videu radsi pomlcim, to nejspis jde podobne

  k cemu mi je, ze surfuju megabitem, kdyz mi vse ostatni jede rychlosti modemu

 • Docela se bavim ze ADSL je prej (nelimitovane,rychle atd..) neco jineho nez CDMA. ADSL ma agregaci 1:50 coz je stejny jako CDMA v dusledku dalsi technologie je pohrbena jako nelimitovany Internet. To ze Eurotel nezvladal rychosti na starej siti a resil to omezenim je sprostarna ktera nema obdoby.

 • Ve článku se píše, že Eurotel prostě zakazuje určitý porty. Proč rovnou v DC++ nastavit, aby používalo jinej port?

 • [34] No vidíš a já mám celý den přes 600, takže průměr je vyšší než 256kbps, jantare.

 • [10] Myslím si, že nemáte pravdu. Pokud nabízím službu a s touto službou i sadu s modemem, tak také plně odpovídám i za jeho kvalitu . Jestliže poruchovost modemů přesahuje, únosnou míru( a to se ,dle ohlasů na internetu,v tomto případě děje),měl by to Eurotel seriózně řešit.Kolik procent lidí by podle Vás muselo být postiženo vadným modemen, aby Eurotel např. vyvolal nějaká jednání s výrobcem.Myslím, že těch odhadovaných 10-12% je až až. Pokud si službu doposud zakoupilo asi 7000 lidí jde o 700 až 840 nespokojených zákazníků a to podle mě není málo.

 • Problem je, ze eurotel nezakazuje urcite porty… eurotel zakazuje vsechny porty ktere nejsou pro http, https, pop3, imap, smtp, ftp na 21 atd…
  Takze kdo ma kvuli bezpecnosti ftp na vyssim portu nebo se snazi pracovat pres RAdmina atd tak ma bohuzel smulu… podle Eurotelu spada do sosacu P2P siti.
  Uvedomte si, ze nekdo si to opravdu poridil aby mohl pracovat a ne se jen koukat na web pres port 80 a prijmou a odeslat par emailu…

 • Lidičky, na co posilovat síť, když se dá omezit.Náklady zůstanou a zisk se zvýší, protože on se přeci ještě nějakej ten vůl co si to pořídí najde.Pokud někdo považuje za normální že se pravidla mění v průběhu hry a to bez toho , aby mě předem informoval, pak s takovým člověkem bych nechtěl mít nic společného.To je přesně ten typ lidí co udělají podraz a ještě řeknou že chyba je vlastně na vaší straně.Ano je to tak, pořiďte si CDMA, ale hlavně to proboha nepoužívejte, protože pak omezujete ty ostatní.

 • VITE CO TAK AT PRODAVAJ 64 / 64 ne?:-) Pak je to teda jen sprosta kradez nic vic a klam – oni rikaj hele tady mas mega rychle pripojeni, ale nic nestahuj jen plat :-)), jen cti maily a vlastne ti je to pripojeni fakt na nic JE TO JEN REKLAMNI TAHAK NA PRACHY 🙂 …

 • Ze ET omezil P2P mi ani nevadi, ale ze si nemuzu poslouchat oblibene radio uz me stve. Pri streamu 96kbps se to seka kazdych deset sekund… 🙁 Pritom treba DSL.cz ukazuje rychlost pres 520kbps.

 • Mě očko funguje.

 • mik: vzdyt jsem to psal :-)) budeme mit megabit na prohlizeni stranek, ale vsechno ostatni pojede jako klasickej modem :-)))

 • [48] Presne tak…presne tak, eurotel to udelal tak "dokonale", ze clovek nemuze poustet ani streamy 🙁

 • Spis me pripada ze Eurotel nas pripravil o svobodu, o svobodu pouzivani P2P

 • Pár perel z článku:

  Souboj sosačů s Eurotelem vidím jako předem prohraný a ostatně s Eurotelem souhlasím a za řešení, které nastavil, mu tleskám. Mohl najít řadu horších řešení a ze všech těch špatných zvolil to, které mi připadá nejméně špatné.

  No ono nezůstalo zdaleka jen u těch P2P, vážený pane.
  Vzhledem k tomu, že Eurotel službu nezamýšlel pro sosače, ale pro normální uživatele webu, není filtrace portů pro P2P nijak překvapující.

  A jak víte co pro koho zamýšlel. Kdyby tomu tak bylo, tak by hned od začátku byla omezení stanovena. Pravda je, že každý kunčaft dobrý a prachy nesmrdí. Pane autore, hahaha. A jak má vypadat normální uživatel webu? Máte na to nějaký patent?
  Navíc zástupci sosačů budou těžko vysvětlovat, jak hnusný počin od Eurotelu to byl. Eurotel filtruje porty běžných P2P sítí, kde se sdílí a stahuje z 99% kradený obsah.
  99% kradený obsah. A jak to tak přesně víte? Že byste nebyl takové neviňátko?
  A eurotelí omezení nakonec prospěje i samotné P2P komunitě, protože kvůli výraznému nepoměru rychlostí pro stahování a odesílání dat se nedá čekat, že by sosač na CDMA zpřístupnil obšťastnil mnoho stahováníchtivých kolegů

  Rekl bych jediná úplná pravda.
  Vážený, jestli jste nezaregistroval, protestují i lidé, kteří rozhodně k nějakým zběsilým uživatelům P2P nepatří. Jako třeba já. Jde o to, jak ET nakládá s touto službou, jaká reklama byla a co je skutečnost, jak na co se upozorňuje, jak co se provádí. Dneska P2P, zítra kdovíco a když se ti to nelíbí, polib si prdel, máme všeobecné podmínky, podle kterých můžeme vlastně všechno. Takhle se nechová firma, které jde o dobrou pověst, takhle se chová něco, co je stejně kriploidní, jako samotný Telecom.

  Jako uživatel, kterého se toto opatření zatím dotýká opravdu minimálně musím říci, že pokud je toto normální způsob, jakým se prezentuje a provádí služba, tak by bylo lepší takové služby nemít.

  Příště až budete něco psát pro Eurotel, tak trochu více práce s tím, třeba to zaměstnavatel ocení.

 • [53] Názor poplatný aliasu pisatele.

 • [43] Ja psal o prumerne rychlosti radia na http://www.cro.cz… prumer pri stahovani softu z webu je samozrejme vyssi…tzn. ze omezeni ktere udelal eurotel je jakesi podivne…
  Priste prosim bez urazek…

 • Ale proč omezil selektivně jenom sosače? Proč prostě nezavedl datové limity, dostatečně velké? Co nám vadí na ADSL? Limity? Ne, vadí nám, že jsou tak nízké, nikoliv jejich faktická existence. Udělat všem stejné limity, nebo třeba několik nabídek lišících se paušálem a limity… v čem by byl problém? Bylo by to průhledné, jasné, kdo by si stěžoval? No, jasně, že by notoričtí stěžovatelé zaspamovávali různá diskusní fóra, jak je Eurotel zlej. Ale takhle je to mnohem horší.

 • [54] Já jsem na to pyšný. Lepší být krypl než zmrd. A co vy, pane Eurotel, kde jste v pomyslném žebříčku lidských kvalit?

 • [57] Jedno nevylučuje druhé.

 • No hlavně že se mně kvalita ani rychlost nezvíšila, takže akorát dělají problémy sosáčům. A navíc jsem slyšel že někomu omezily i streamove videa a rádia. Takže eurotel chce šetřit za přenesená data a argumentuje to, že se zlepší služba což není pravda

 • [59] vsem omezili streamy a nejen to – omezili v podstate VSE, jen povolili par portů

 • [58] Jsem uzemněn! Lepší být krypl a zmrd otevřený, než si hrát na podělaného moralistu a nakonec vším tím být také. Ale tak otázka nezněla, že pane politiku.

 • [20] nevim, asi jsem zhyckany chellem, ale tam to i za tyhle penize slo. IMHO to neni o siti, ale o tom, ze ET nechce platit vic penez za vyssi traffic…….. vsechno je o penezich…

 • [31] Někde jsem četl, že vzledem k tomu, že Eurotel změnil podmínky využívání služby, tak bude možné smlouvy vypovědět (něco jako když T-M spustil zpoplatnění posílání SMS přes web) – jestli je to pravda, tak o co Ti jde?

  H+

 • [61] První ani druhhé nevylučuje třetí.Popřípadě si ke svým komentářům již automaticky dosazujte příslušné pořadové číslovky.

 • ok takže ted nám nejvíc žere rychlost P2P, takže zakážem at nejde používat.Tak a co nám žere nejvíc rychlost ted?
  to že 99% věcí na P2P je kradených neznamená že zrovna já je stahuju.A nedělám si žádné iluze že autor tohoto článku nikdy žádný program či mp3, film, video neukradl.Přepálil ste někdy někomu CD?99% vypalování je nelegální, tak zakažme vypalovačky…

 • Stávající CDMA je zastaralá technologie, která nestačí reagovat stejně jako jiné technologie na to, že v současné době probíhá 40 procent toku dat na internetu systémem komunikace P2P(tzn. že data jsou rovnoměrně rozmístěna po síti a musí téci oběma směry – symetrie) a ne systémem server-klient, kdy data tečou pouze jedním směrem od serveru ke klientovi(asymetrie). Dnes jsou data díky velkým a snadno dostupným HDD rozmístěna po celé síti (a nejedná se primárně o systémy typu DirectConnect).
  Sice je schválena nová specifikace CDMA(toho typu, co má Eurotel) s rychlostí 3Mbps Down/1.8Mbps Up, která na problém P2P právě reaguje, ale je otázkou, kdy dojde k zavedení v praxi. Už aby to bylo.

 • [66] mas snad ve všem pravdu 🙂 ale je tu dalsi problem, a to fakt, ze i malej upload vyrazne snizi download – a nevim, jestli to Revision A bude resit. I kdyz musim rict, ze mam trosicku dojem, ze Eurotel dusi upload schvalne a taky schvalne dela ten efekt, co jsem napsal v prvni vete. A proc si to myslim? Protoze jednou velmi hluboko v noci se to asi na pul hodiny rozjelo tak, ze upload bezel temer na onech 153 kbps a nezpomaloval download (ani trochu).

  Mimochodem, je pravda, ze tech 153 kbps na upload je nesdilenych, jak nekdo nekde psal (myslim Malér, ale nejsem si jist)?????

 • V zase s Eurotelem souhlasim, protoze CDMA skutecne neni na stahovani pres P2P a kdo si toto pripojeni za takovym ucelem poridi minimalne uvazuje nerozume. Ale na druhou stranu je pravda, ze kdyz si nekdo zaplati neomezeny internet, tak by ho mel mit se vsim vsudy neomezeny a ten, kdo nabizi neomezene pripojeni by mel k tomu take tak pristupovat. Ted nenarazim ani tak na Eurotel jako na Telecom, ktery svuj Internet Expres pres ADSL dlouho dobu prezentoval jako neomezeny, ale ve skutecnosti vubec neomezeny nebyl, neni a asi ani nebude. A to mi prijde jako sproste lhani zakaznikovi. Chapu, ze se provider brani tomu, aby byly jeho linky zatezovany, ale v tom pripade nema prezentovat sve pripojeni jako neomezne a v reklame rovnou rici jine vyhody (je logicke, ze vam v reklame nereknou, ze je to internet omezeny) a pri prodeji zakaznika informovat o tom, ze pokud prekroci tolik a tolik dat apod., tak ho "utnou". Zkracene receno se mi zda jednani velke vetsiny ceskych provideru prinejmensim nekorektni.

 • [53] Tobě a podobným doporučuji, ať se složí, postaví si mobilní síť (nějaké frekvence jsou a zrovna to CDMA se dá zbastlit skoro kamkoliv, jako to udělal ET) a pak si tam nabízejí za litr opravdu neomezené připojení. Good luck. A pak se můžete smát Eurotelu, jak mu odcházejí zákazníci k vám…

 • [64] Tak dozvím se, jak si sám sebe ceníte? Nebo nám radši nic neřeknete?

 • [70] Díky za doporučení, ale nevím proč přišlo. ET se chová nefér, a to i k takovým odporným sosačům, jakým já rozhodně nejsem, a to mi vadí. Z principu. Takže podobná doporučení miřte do jiných kruhů.

 • Tak když náš milovaný a všemocný eurotel omezil p2p tak ja omezím platby paušálu. Holt smlouva je asi jenom kus papíru na p…l. Jojo holt jsme v tomhle státě kterej nemá "chybu" !!!!!

 • [66] Můžu vás ubezpečit, že motivací snahy symetrizovat EV-DO rozhodně nebyly P2P sítě. Pokud tedy hlasovou/telefonní síť nepovažujeme za speciální případ P2P. Rev.A byla vyvinuta proto, aby se hlasový provoz z RTT dal zmigrovat na EV-DO místo na konkurenční EV-DV.

 • K MÉ LÍTOSTI NENÍ MOŽNÉ OBŠÍRNĚJI REAGOVAT NA ČLÁNEK, PROTOŽE JE TOTO FÓRUM LIMITOVÁNO POČTEM ZNAKŮ V PŘÍSPĚVKU.

  ODPOVĚĎ JE NA http://www.cdma.cz/diskuze.php?vlakno=6906… V MÉM DRUHÉM PŘÍSPĚVKU.

  SNAD JEN V KOSTCE – AUTOR NEJEN ŽE MÁ VELMI CHABÉ ZNALOSTI O P2P SÍTÍCH, ALE ZEJMÉNA STRAN KRADENÝCH VERSUS LEGÁLNĚ STAHOVANÝCH DAT JEHO ZNALOSTI NEPŘEKROČILY MEDIÁLNÍ KAMPAŇ, VYTVÁŘENOU DISTRIBUČNÍMI SPOLEČNOSTMI.

  V ĆR NENÍ TRESTNÉ ANI KOPÍROVÁNÍ, ANI STAHOVÁNÍ AUDIOVIZUÁLNÁCH DĚL PRO VLASTNÍ POTŘEBU A PRÁVĚ TATO DATA TVOŘÍ 99 PROCENT DATOVÉHO TOKU VE VÝMĚNNÝCH SÍTÍCH.

  VĚTA: "Eurotel filtruje porty běžných P2P sítí, kde se sdílí a stahuje z 99% kradený obsah. Bittorent příkladmo jede slušně, normální FTP také." JE VPRAVDĚ UKÁZKOU KOMBINACE NEZNALOSTI A TRESTUHODNÉ MYSTIFIKACE.

  AUTOR KROMĚ JINÉHO OPOMÍJÍ FAKT, ŽE VĚTŠINA ZÁJEMCŮ O PŘIPOJENÍ SI LIDOVĚ ŘEČENO "NABĚHLA" NA POČÁTEČNÍ TVRZENÍ EUROTELU, KTERÁ SE V SOUČASNOSTI UKAZUJÍ JAKO NEPRAVDIVÁ. JE ZAJÍMAVÉ, ŽE TAKOVÝTO ANETICKÝ POSTUP SHLEDÁVÁ TAKOVÝM, ŽE MU JEHO SLOVY TLESKÁ.

  ZA NEZANEDBATELNOU OTÁZKU LZE V TOMTO PŘÍPADĚ POVAŽOVAT ONU PRASTAROU PRÁVNICKOU:"V ČÍ PROSPĚCH". ANO PANE AUTORE, V ČÍ PROSPĚCH A PROČ JSTE NAPSAL TENTO TENDENČNÍ ČLÁNEK?

 • [74] Příště prosím pište svůj názor malými písmeny, nikoliv verzálkami. Blbě se to čte a příště už to budu mazat.

 • [3]Rychlost vašeho internetu:
  Rychlost stahování dat:
  17.3 KB/sec
  Rychlost připojení k Internetu:
  138.5 Kbps
  Takhle skvěle to jde po omezení. Speedmeter je asi taky záměrně omezený, že?

 • Co se divíte? Euretol je přeci majetkem Telecomu a jak by k tomu žlutá příšera přišla, kdyby její dítko (byť nevlastní) nabízelo něco lepšího než ona?! A ještě k reklamě. Pokud někdo, ať je to kdokoli, nabízí službu bez omezení, Tak ať žádná omezení nedělá, zvláště když internet bez omezení v ČR skutečně existuje! Po tom co ET udělal, bych na něj (pokud by se mne to týkalo) podal žalobu pro klamavou reklamu!

 • [77] Tak ji podejte, ne? A zbohatněte na tom…

  Omezení tam jsou a musí být – minimálně v rychlosti, kterou nabízí sama technologie.

 • Tak něco podobného už jsem kdysi slyšel: ,,my nejlépe víme, co náš zákazník skutečně potřebuje´´ a ,,rychlý internet je luxusní zboží´´. Zdá se, že dítko se od svého adoptivního rodiče učí rychle a samé hezké věci. Ale pozor!!! Tady hrozí tvrdý náraz. Jestliže ve sdělovacích prostředcích nějaká firma nabídne nějakou službu, v našem případě NEOMEZENÝ a VYSOKORYCHLOSTNÍ internet tak tím, že toto zveřejnila, učinila VEŘEJNÝ PŘÍSLIB a je povinna ho za všech okolností dodržet! To, že se tak dělo v rámci reklamní kampaně, na věci nic nemění. Pokud do smlouvy s uživatelem tato firma vtělí nějaká omezení, je tato smlouva od počátku neplatná a uživatel má, v případě, že jej tato omezení nějak zasáhnou právo na odškodnění a nápravu. Pokud se postižení stahovači domluví a podají na ET a Telecom hromadnou žalobu, mají reálnou naději na úspěch a jsem moc zvědav na to, jak si prolhaní operátoři s takovou žalobou poradí. Když budou mít hodně velké štěstí, tak vyváznou jen s tučnou pokutou za klamavou reklamu. Jó lež má krátké nohy a beztrestně lhát u nás mohou pouze politici, a je otázka, jak dlouho jim to ještě bude procházet.

 • [79] hele krakonoši, o právu evidentně víš prdlaz. Reklama může paušalizovat, vylepšovat … Stejně jako neuspěješ žalobou na Tix, že bílá nebyla bílá a že s Jarem jsi umyl jen jedenapůlrkát tolik co s běžným mycím prostředkem.
  CDMA vysokorychlostní je, protože nabízí vysokou (2,4 Mb) rychlost (tj. zcela oprávněné použití termínu "vysokorychlostní" v reklamě) o kterou se ale dělí mraky lidí a tak může být pomalá a ona rychlost není nijak smluvně garantovaná (tolik smlouva, kterou si má každý přečíst)
  Připojení není nijak časově ani datově omezeno (terminus technikus), tolik k termínu "neomezený". Samozřejmě operátor i na tomto neomezeném připojení omezuje freudy, vyžírky a vůbec všechny, kteří mají na stabilitu a dostupnost sítě špatný vliv (tolik opět smlouva).
  Jestli chcete Eurotel zažalovat, nic vám v tom nebrání. Ale připravte se, že od soudu budete odcházet chudší o soudní poplatky a mzdy právníků protistrany.

 • [75] Pane Tangero, co myslíte větou: "Příště prosím pište svůj názor malými písmeny, nikoliv verzálkami."?

  Aaaa, patrně zaměňujete verzálky a kapitálky, už rozumím.

  V některých situacích jsou kapitálky vhodnější, zejména tehdy, pokud je zapotřebí (dle skromného názoru autora)zdůraznit nějaký text. V typografii je to běžně používaný prostředek, nerozumím tomu, proč by měl vadit ve fóru, které se navíc nezabývá formou, ale obsahem.

 • [81] Asi nerozumíte, protože: verzálka – písmeno velké abecedy (majuskule), odvozené ze starého řím. písma; užívané v tisku podle běžných pravopisných zásad nebo ke zdůraznění zač. kapitol, dílčích částí textu a podobně.

  Zatímco kapitálky [lat.] – v tiskařské sazbě velká písmena o výšce písmen malé abecedy vysázeného textu.

  A podle mne jste použil verzálky, nikoliv kapitálky. Takže je dobré zamachrovat, ještě lepší je podívat se na coje.to a pak zamachrovat. Protože jestli takhle pevné jsou všechny vaše argumenty, není s nimi třeba moc času ztrácet…

  Text psaný velmými písmeny je hůře čitelný, pokud je ho delší kus. V typografii se rozhodně nepoužívá pro text o stovkách znaků, ale pro zvýraznění slov, max. vět.

 • [82] jo, presne tak, ale tohle nekeri exoti nejsou sto pochopit…

  a pro this_one: pokud vidim nekde delsi kus textu kapitalkama, tak ho zasadne nectu a takovych lidi je hodne

 • V cvilizovaných zemích reklama lhát nesmí! Tomu se říká klamavá reklama a je to trestné. U nás máme k civilizaci a etickému podnikání dál než na Měsíc. A pokud se chci vytahovat a dělat frajera, tak na to musím mít. když na to nemám tak držím hubu a šoupu nohama! Management Eurotelu i Telecomu by potřeboval pořádnou nakládačku, jsou to sprostí zlodějové, kteří naslibují hory doly a skutek utek. Pokud chci nabízet vysokorychlostní internet a ještě v reklamě inzeruji, že je vhodný ke stahování zábavy, tak musím také počítat s tím, že ho lidé budou k tomuto účelu používat,(cena, kterou za to chtějí, není zrovna lidová) a patřičně nadimenzovat síť. Ostatně jak znám internetové kutily, nebude to dlouho trvat a tuhle restrikci nějak obejdou (určité signály už se objevují). Je zajímavé, že na wifinách tyhle problémy nejsou. (aspoň já je nemám).A pokud jde o právo a bezpráví: Ve starém Řecku měl obchodníky i zloděje pod patronátem jeden bůh – Hermes tuším. Proč asi?

 • teda tak to pěkně posrali jelikož kdyby tohle ohlásily dříve tak by si min .. polovina uživatelů CDMA nikdy nevzalo….. sice je pravda o obsahu o tom co se zdílí ale přeci jen je to výměna souborů a kdyby mi někdo nasdílel soukromý video a já si stahoval 10 MB hodinu .. tak to je zase vcelku omezování …… nevím co tím chtěli docílit ale pokud to tak bude … určitě změním providera …. sice good rychlost ale k čemu …. na surf napotřebuju mít 500 kbps speed

 • [81] prd vies o typografii a o pouzivani velkych pismen uz vobec nie.

 • [85] neprevadzkujem sice siet s tisicmi klientov na zdielanyhc pripojeniach ale som aspon tolko rozhladeny, ze dokazem pochopit komentar vyssie #comment1484 s chladnou hlavou.

  Eurotel nic zle nespravil, bol iba logicky nuteny riesit problemy sposobene zatazou od jedincov v prospech vacsiny. Fakt si myslite, ze vsetci alebo polovica chcu sosat?

  Internet je komunikacne medium a momentalna vlna lacnych zdielanych vysokorychlostnych pripojeni je najlepsou formou pre poloprofesionalne pripojenie domacnosti. Pokial ste podlahli sebaklamu slova neobmedzeny, je to problem vasej logiky a nepochopenia reality na trhu s pripojenim k internetu.

  Proste snazite sa varit z vody argumenty a hladat cesticky, pritom dobre chapete, ze od zakladu su tieto pripojenia riesene takymto stylom a este dlho aj budu.

  Zapamatajte si: za par supov mesacne nebudete mat este dlhy cas ziadne pripojenie bez rizika, ze by ste zvysenou aktivitou nesposobili protiopatrenia.

  Smolou riesenia Eurotelu je, ze priskrtenie ide aj v neprospech ineho sposobu vyuzivania pripojenia ale to je dan , ktora je tazko realne riesitelna – sposob akym postihnut vyhradne extremnych sosacov totiz neexistuje. Ale existuje zdravy rozum a pochopenie kompromisu, ktory je nutne prijat pokial _chcete_ zdielane pripojenie.

 • Pokud tady rozhlasujete takovy bludy jako ze eurotel dobre dela a ze jedna ve prospech vetsiny, je videt ze nerozumite problemu. Eurotel jedna ciste komercne, podle aplikaci co vyuzivam, a ktery rozhodne nejsou p2p je videt, ze jeho omezeni saha i uplne jinam. Kdyby chtel eurotel jednat v zajmu vsech, muze pridat frekvence nosnych v pasmu, ktery ma prideleny. Ucelem je omezit data prenasena za cas, nikdo nebute nejak zvlast moc stahovat pres http a ostatni nedotcene sluzby, ono i to ftp je omezeny, jen se o tom tolik nemluvi, takze pote co prisel prival klientu, kteri byli chytrym marketingem "nuceni" podepsat smlouvu na rok, radikalne se zmenily parametry sluzby. Tomuhle ja fer jednani rikat nemuzu, i kdyz DC zrovna nepouzivam a to ze bittorent jede je skvelej for, protoze ten je v maximalni pasti. Mimochodem od te doby co plati to omezeni se me pripojeni nezlepsilo, ale zhorsilo, takze, kde je zakopanej pes? A jeste jedna vec, to ze vysokorychlostni internet rikate treba 512kbps, to je dalsi specifikum nasi republiky stejne jako vsemozna omezeni prenesenych dat a jinych veci, to jinde ve svete neni a ADSL rychlosti 50Mbps taky uz funguje, takze tak. Kazdej kdo pochvali tenhle krok eurotelu vlastneoddaluje zavedeni "normalniho" vysokorychlostniho internetu u nas.

 • stejně ,,,,,, idioti….. si natahali zakázníky ,,,, a a ted po 3 měsících bloknou P2P……. asi si zase chtěj udělat vizitku ….. jen pro spol ET dodávám e-mail… komarsz@seznam.cz….. poslužte si ale já si s tím pohraju tak že to co mě stál váš connnect vše mi bude vráceno už za tu službu jak nabízíte ….. ujasněte si pravidla …neblokujte uživatelům P2P ,,,,… lidově řečeno naserete si do bot ….. už jsem tuto zprávu pustil do světa ….. myslím že se to chytí …. ted je to jen a jen na vás jak si natáhnete nový zákazníky …. ale to jste udělali těm (blbcům) …….budiž jim trest zasloužen …. patřím mezi ně i já …. za tohle… na to snad ani nejde lidsky reagovat

 • mata….. ano máš plnou pravdu ,,,,…. natáhnout klienetelu a pak je vcelku odkázat na prohlížení zpráv ……docela velký zklamání -……. celej ET jak má velký jméno si to tímto po….. o co mu šlo???? a legalizaci a nebo šetřit si přístup uživatelů,kteří využívají jejich server …. asi se jim nějak zbortilo to co naslibovali …. ale radši budu pomalejší než omezenej …. ano….. podepiš a pak plat za to že se podíváš co se dějě ve světě … to jsem mohl zůstat u data nonstop a ještě bych ušetřil

 • A co jinýho chcete na netu dělat panebože? na posílání mailů a hledání v kolik hodin jede autobus do …. stačí gprs,

 • [91] jo a ještě 1 věc pokud bude stát jakýkoliv cd, dvd a jiný soft xy a ne lidský mary tak je holt asi jasný že si ho většina lidí ze svýho platu nemůže dovolit tudíš ho asi bude chtít pořešit jinak , za 2 všichni tihle lidi kteří budto neco vymyslely nebo složily se celej život vezou po našich zádech a ktomu aby mohly řešit to co řeší spotřebovaly pořádnej kus at už je to hudební průmysl, věda , atd z daní – produktů nás všech díky tomu že můžou v klidu studovat , nahrávat , tvořit páč kdyby chodily do rachoty 10 hod deně dost těžko by nměly čas na … tak mi nebudou diktovat svoje ceny jestly chcou at si sbalí fidlátka a zmizí neznámo kam vzápětí je nahradí jinej se kterým se domluvím líp

 • ale stejně nechápou že to neleží jen na ET ,,,, jooo mobilita….. to ano…. ale co dál??? to že maže každej 5 modem???? zapoměli jste se zmínit???? a já blbec sw chválil jakou to mám službu ,,,, tak joooo 2 měsíce než pan ředitel vymyslel že bude pan EVROPA ale to je taky trošku pozadu …. P2P je v usa pokutováno…… si to vymyslete nějak kontrolovatelně….. no i když … asi není zájem ..proč….. řada blbců se uvázala na rok …. ale na speed a ne na omezení …. radši tady na to seru nebo by mě trefil šlak z těch společností …. jdeme vstříc zákazníkům …. smažte ty reklamy … nepravdivý … jste totální lháři a ne že ted mě bude někdo honit .. ale vás by měli … pozdrav ani radši neříkám … jelikož tohle… mlčím

 • Vy jste mi ale revolucionáři 🙂 Tak to zrušte a jděte z5 na GPRS. Mimochodem na P2P sítích z vašeho passive a super upstreamu nikdo tancovat nebude 🙂

 • [94] Ty mi taky můžeš chytrolíne…

 • nikoo nejdřív si to vyzkoušej pak reaguj

 • komarsz: tvoje vlastní blbost to je.. Nemáš do toho investovat prachy když nevíš jak to dopadne..

 • ty vole ….. řekl bych že upload má vyšší než ty ….. teda si kamarád ale za tohle si mě celkem …. nooooo stejně tě rád uv
  ídím

 • uvidím ….. a neser mě … víš že tě mám rád ….. ale opravdu se nevyjadřuj k tomu co nemáš až budeš běhěm 2 měsíců 50 dní bez netu a platit myslím ž se ti to taky nebude líbit a ET ….mail tady u vás pane nevidím …. mám ho v odeslaných ….. zase opět ….noooo asi jsem na net štístko

 • Myslim, že to je prostě jenom věc názoru.. Já na to taky čekal, jaký to bude skvělí ale něco mi na tom smrdělo tak jsem do toho nešel a teď toho vůbec nelituju. A jestli se chceš na mě naštvat protože mám jinej názor tak prosim.

 • Nikoo,Komarsz,Arano .Teda panove to je diskuze:o)
  Osobne jsem uprine i neco takovyho cekal ,vzdyt tady v teto zemi se cesta vsech ISP ubira smerem ruznych refulaci ,agregaci(ADSL,wifi…),datovych limitu(kabelovky,ADSL…),nizsich priorit(Internet express…).
  Vzpomente si na zacatek ADSL ,taky bylo bez datovyho limitu a jak dlouho jim to vydrzelo ,ze :o/ .Jedina technologie ktera si nemuze dovolit nasazovat takoveto restrikce (kdyz pominu minoritni ISP s mistni pusobnosti ,kteri nemaji jak jinak bojovat nez cestou lepsich sluzeb coz je prave toto nebo cenou) je GPRS ,neb by ji to tak "dokriplilo" ze by byla absolutne nepouzitelna.Vsechno je to o konkurenci a velkych hracich na trhu ISP ,pokud na tuto hru pristoupili ti nejvetsi ,coz se stalo ,je to celkem pochopitelne.Samozrejme souhlasim ze je nefer a ostudne menit podminky smlouvy (spis parametry sluzby) i kdyz je to legalni (ta smlouva je jiste nalezite osetrena).Uz mluvi za sebe jen to ze nejsou schopni garantovat minimalni rychlost. Ackoliv kdyz jsem zjistoval ,tak to krom kabelovek a jednoho wifi ISP co jsem nasel (coz je extrem ,protoze v te technologii (konkretne 2.45GHz bezl.pasmo)neco garantovat muze byt docela problem) negarantuje zadny ISP.
  Jinak dodam snad jen to ,ze ISPckum je uplne jedno na co kdo inet vyuziva, nejaky sharing nelegalniho softu je jim absolutne ukradeny do chvile nez jim prijde nejaky canc od statniho zastupce ci policie? na zjisteni uzivatele toho a toho.Jde jim akorat o prachy-chces vetsi datovy limit?-zaplat,mensi agregaci?-zaplat… +pokud lide budou tu jejich technologii vytezovat co nejmene ,nebudou muset tolik investovat do jejiho posileni.Proste kseft :o)
  Komarsz ,ze jsem ti ten link posilal ,vidim ze te to dost rozhodilo :-(( ,to me mrzi.Min emoci ,ber to s nadhledem.
  Panove omlouvam se za ty dlouhy vety jak to ctu po sobe ,hruza ale nemam naladu to prepisovat.Mejte se.

 • sargas
  v pohodě …ale je to celý nefér no řešit stejně není co když sem jim to podepsal na 12 měšíců

 • Od těch dob co EUROTEL jako by snížil přenosovou rychlost u p2p síťí tak to stojí celý za velkej PRD. Tak lidičky prosím vás nebuďte blbý a nenechte se prolhanou reklamou na tento produkt nalákat. Hodně by jste si naběhli!!!!!!!!!!!. Opravdu je to na nic možná si rychle stáhnete email ale zkuste si ho odeslat,to i dial-up odesílá rychleji a hlavně když jde něco od vás tak vám nejde ani ň!

 • Jen tak mimochodem kolik lidí z uživatelů CDMA je ochotno věnovat trovhu času na prozkoumání fakt a argumentů aby jsme se spojili a něco proti tomu udělali? Takže jestli ano tak se spojíme a budem proti těmto korporacím bojovat
  ! http://www.lide.cz tam se domluvíme CHAT

 • ahero no jasně já do toho jdu …. dal jsem si tě do přátel

 • [81] Máte pravdu, podíval jsem se do slovníku. Omlouvám se.

 • Eurotel jsou největší k…y!!! Kdybych to věděl,tak jsem do toho nešel!!!!

 • Genialni… Tak omezene je jiz napr. take sifrovane FTP na portu 21 (SSL, TLS). Opravdu vyborna sluzba. :-(((

  Mozna ze by to cele meli prejmenovat na ET Intranet, ono to totiz nic jineho neni. A hlavne je ohromne chytre omezovat rychlost sifrovanych protokolu, ktere se pouzivaji pro pripojeni do firem. Bezva sluzba.

 • Chalani myslim si, ze ste uplne mimo.. misu? alebo real life. Ktokolvek kto napise cokolvek v zmysle.. "ano stotoznujem sa s obmedzenim p2p a dalsich" je prave komunista v pravom slova zmysle.. a komunizmom v 3G je prave toto limitujuce opatrenie.. /Teda ja osobne som rovnostarstvo a civenie to taniera suseda ci nema viac ako ja a ak ano.. bonzol som ho, povazoval za komunizmus/ Nik kto investuje 400 000 000.- nepotrebuje skvalitnovat sluzbu tym, ze odstrihne tych co budu pouzivat ten ktory protokol ci port podla nedefinovatelnych a transparetne nestanovenych kriterii. Tento sposob je neakceptovatelny.. a ani v krajnach kde po p2p useroch pidia ako zbesily si nedovolili takto nehorazne zasahovat do zakladnych principov prenosu dat a principu internetu.
  Kto napise, ze 99% obsahu hdds userov v p2p je ilegalnych je demagog a zjavne zrejme dusevnou disfunkciou /socialna deprivacia?/ neschopny posudit realitu o to viac, ze /klame a nevidel nikdy nic na tento sposob../ taku statistiku je zostavit nemozne nakolko s principalne sa obsah hdds permanentne minutu od minuty meni. Nehovorim uz o dynamicky pridelovanych adresach ci firewaloch ..Si presne ten typ ktory tvrdy, ze slnce je od zeme 149 000 000 kilometrov a nieze si si precital, ze slnce je od zeme 149 000 000 km, a nemas ani paru, ci to co povazujes za slnce vobec slnkom je..

 • Eurotel sám krade a nestydí se jakýchkoliv křiváren, jenže velkej hajzl si vždycky bere právo moralizovat a určovat mantinely. je mi úplně jedno jestli podle někoho sosám nebo kradu. poraďte mi jak co nejlépe sehnat/vyměnit – hudbu a hry s češtinou a crckem, rád se spojím se všemi anděli svobody a ďábla EU cen a ekonomiky rád přenechám partajníkům a ovcím. Venedo Hercynský

  venedo@seznam.cz

 • Tak já vás teda lidi zdravim :-)) ty vaše příspěvky stojí zato opravdu já bych lidem kteří říkaj že je to kradení ze sítě p2p nechal prohledat baráky a kdyby tam měli jedno přepálené CD a neměli by doklad o nabití tak těm bych zakázal držet PC ve svém vlastictví aspon na 3 roky jinak sem pevně přesvěčen že každý uživatel někdy použil zkopírované CD at už s programem či hudbou nebo hrou.Jinak přeju hezký večer a jinak mě jde krásně stahovat jak z p2p síti tak z http já sem spokojenej ale přesto si myslím že je to od eurotelu svinárna.
  ps a schovávat se za nicky je docela směšné když někoho pomlouvám

 • [13] Pred mesicem jsem nastavoval pro fabriku o 200-tech pocitacich router. Jednalo se o Cisco 1712. Nastavil jsem politiku, ze kazaa a podobne protokoly mohou dohromady sezrat maximalne 64 kbps. Takze jsem aplikoval politiku na celou sit a nezabyval jsem se jednotlivymi IP adresami. Myslim si , ze podobna politika by byla vhodna i u ISP. Dokud jsem delal ISP, tak jsem nezaznamenal problemy – asi jsem mel malo sosacu. To cisco stoji necelych 30 tisic korun a umi za sekundu 12500 spojeni, coz je vyssi vykon nez linuxovej router, namatkou ten co delal Xchaos z aracne labs. Pak tu samozrejme existuji masinky jako je pocketeer a podobne a stoji skoro pul milionu a prodejci o nich rikaji, ze jedine tato masin a spasi vasi sit co se tyce dopravniho poradku na siti. Ja si myslim, ze to tak neni pravda. Nedavno vysel novy releaze s QOS pro Allied Telesyn, mate s tim nekdo zkusenosti ? AR 410 od Allied Telesyn je plnohodnotny router pro stredni podniky a stoji pouze 10000,- Kc

 • [13] Pred mesicem jsem nastavoval pro fabriku o 200-tech pocitacich router. Jednalo se o Cisco 1712. Nastavil jsem politiku, ze kazaa a podobne protokoly mohou dohromady sezrat maximalne 64 kbps. Takze jsem aplikoval politiku na celou sit a nezabyval jsem se jednotlivymi IP adresami. Myslim si , ze podobna politika by byla vhodna i u ISP. Dokud jsem delal ISP, tak jsem nezaznamenal problemy – asi jsem mel malo sosacu. To cisco stoji necelych 30 tisic korun a umi za sekundu 12500 spojeni, coz je vyssi vykon nez linuxovej router, namatkou ten co delal Xchaos z aracne labs. Pak tu samozrejme existuji masinky jako je pocketeer a podobne a stoji skoro pul milionu a prodejci o nich rikaji, ze jedine tato masin a spasi vasi sit co se tyce dopravniho poradku na siti. Ja si myslim, ze to tak neni pravda. Nedavno vysel novy releaze s QOS pro Allied Telesyn, mate s tim nekdo zkusenosti ? AR 410 od Allied Telesyn je plnohodnotny router pro stredni podniky a stoji pouze 10000,- Kc

 • Zajímavá diskuse…to jooo:-))Stahování je mi ukradený,ale že si u chatu nemůžu pustit svoje oblíbený netový rádio,což by dle reklammních tvrzení erortelu mělo cdma zvládat to mě docela sere:-((Docela slušná klamavá reklama…holt bydlím v prdeli,kde nic nic jinýho není a asi těžko bude:-(

 • Zajímalo by mně, jak autor přišel na tvrzení, že "Bittorent příkladmo jede slušně". Bittorrent jede přes den max. 1,5-3kB/s

 • At nam uz nelzou, vsude kolem jsou mraky reklam o neomezenem pripojeni cimkoli, ale vzdy tam je limitace. Objem, agregace, protokoly …
  To je sproste klamani zakaznika a prekrucovani vyznamu veci – casem se 100x opakovana lez stane pravdou – a zastira se rozdil mezi temito pripoji a garantovanou linkou. Neni spatne pro domacnosti pouzit model agregace (ale rozumne) … ale to pak neni neomezeny internet !!!
  Spousta komentaru uvadi, ze urcite typy provozu do siti nepatri a volaji tim po omezovani … At radeji volaji po diferenciaci nabizenych sluzeb poskytovateli – pripojeni full, pripojeni typu "domaci kancelar" s www, pop3, smtp. Na domaci praci to bude levnejsi, lepe se zajisti garance sluzeb.

 • Taky zhebni

 • Eurotel se chová tržně a nelze očekávat, že by podporoval uživatele P2P, protože většina těchto uživatelů porušuje autorská práva. Tímto zdravím svérázné vykladače práva v české kotlině.

  A ještě jednou, zůstaňte v kotlině a nevystrkujte hlavu.

  VL.Ros.

 • Eurotel se zase ukazal.Ne jen ze je nejdrazsi operator na trhu ale taky stoji nejvic za hovno.Klamou lidi,nic jinyho.Je to jen banda prizivniku na ceskym trhu.Ano p2p je z 90 procent nelegalni,ale to je vec kazdyho k cemu a jak co pouziva.Ja nejsem toho zastancem,ale jak rikaji ostatni je to klam a to velkej.Krach eurotelu….Ps:ja cdma jsem pouzival tyden,tak kdyby mel nekdo pripominky

 • dobre vam taky vy xx mam CDMA ale DC++ nepouzivam jen tak dale AT zije Eurotel! a jede mne v poho

 • V případě, že si za něco zaplatím, nemá mě kdo v čem omezovat.Já osobně jsem se na eurotel již vyprdl.

 • [122] Nic lepsiho na praci nemate, ze? Aniz bych chtel nejak hajit ET (nemam s nic spolecneho, CDMA nepouzivam), myslim, ze staci precist Vseobecne podminky poskytovani sluzby (se kterymi jste podpisem smlouvy vyjadrili souhlas) a ve kterych je jasne uvedeno, ze nic neni garantovane, prenosova rychlost uz vubec ne.

  Jestli vam vadi, ze ET propaguje neomezeny vysokorychlostni internet a pritom skutek utek, tak to chapu, jenze smluvni podminky mluvi jasne: technologie jako takova je sice teoreticky broadband, ale kdyz to nahodou nepujde, tak sorry.

  A nakonec – mluvite o nemravne smlouve. Copak vas nekdo nutil podepsat? To asi tezko.

  Obavam se, ze muzete nadavat, muzete protestovat, muzete s tim nesouhlasit, muzete i stahovat linuxove distribuce, ale to je asi tak vsechno, co muzete.

 • Zas se rozepsal jeden poctivý, který má určitě i widows kradený…

 • Zas se rozepsal jeden poctivý, který má určitě i windows kradené…

 • Zasadne nesouhlasim.P2P u nas neni zakazane.Tak o co jim jde?