Eurotel se opírá do naší jedničky

Eurotel zřejmě někde vyhrabal příručku „Nasíráme T-Mobile ve třech snadných krocích“ a dneska pouští naší čerstvé mobilní jedničce žilou. V dnešní MF DNES vyšla v sešitě A (=tom prvním =tom nejdražším) hned trojice celostránkových inzerátů, u kterých jen Robinson Crusoe může být na pochybách, k čemu se vztahují.

Eurotel na to jde chytře, když konstatuje, že jeho zákaznící o něj mají stále větší zájem, když si koupili třikrát více tarifů. Na další stránce předkládá deset důvodů, proč si ho zákazníci volí. A v posledním inzerátu do toho jde na plno: „Pro nás existuje pouze jedna jednička. Vy.“.

Už jsem to psal minulý týden do Lidovek a tento týden o tom povídal do rádia: titul mobilní jedičky je taková píárková záležitost. Převracejte čísla v hlavě, trochu je přitáhněte na svoji stranu a máte doma, čeho je zapotřebí. T-Mobile získal vedení v jedné sice snadno měřitelné a nápadné veličině, bohužel také v té zrovna málo důležité a velmi snadno ovlivnitelné. Abyste byli jednička na trhu, musíte vítězit ve všech veličinách a to bez diskuse, takže T-Mobile čeká hlavně zvýšení ARPU a EBITDA, protože to je to, z čeho se kupuje šampus na oslavu.

To nic nemění na tom, že situace na trhu se postupně vyrovnává. Ostatně, když po mně v BBC chtěli nějaké fatální prohlášení, pravil jsem, že do pěti let se podíly operátorů na trhu prakticky vyrovnají a rozdíly budou v řádu procent (a to i ve výnosech). A tomu věřím – ačkoliv nás čekají dva silné poryvy větru a to MVNO (Mobilní virutální operátoři) a MNP (přenositelnost mobilních čísel).

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

18 komentářů

 • Nemáte tu Mladou Frontu někdo poblíž skeneru? Ty reklamy bych docela rád viděl.

 • No jasně, že pro Eurotel jsou jedničkou jeho zákazníci. Pro mě to jsou taky Ti moji a ne ti od konkurence. Od Eurotelu se mi to jeví trapné, protože se vždycky chlubil že má nejvíce zákazníků na našem trhu a jak v tomhle ukazateli najednou nevede tak toto měřítko bagatelizuje.

 • Musím říct, že osobně mi jednání ET přijde spíše trapné a osobně mě spíš od této firmy odrazuje. Byl to ET, který se vždy chlubil, že je největší (a přitom jaksi opomněl poznamenat, že si "mrtvé" klienty počítá o půl roku déle, než konkurence). A teď najednou je počet nedůležitý a důležité jsou jiné parametry. Každopádně je to vlastně jedno.

 • Uz se tesim na zacatek pristiho roku na zavedeni MNP a doufam, ze to nebude trvat dlouho a pristi rok tu bude prvni MVNO.

 • parada operatori se predhaneji v celostrankovych inzeratech a zakaznici at dal pekne soli. Jdu radsi zvysit ARPU u Skype.

 • Mno, to by me zajimalo, kdo a za jak dlouho tu bude MVNO. Ona to neni zadna sranda a nestaci si rict: "My budeme delat virtualniho MO"…

 • [5] "Jdu radsi zvysit ARPU u Skype."
  Ano, to je správný přístup! :o)
  A i u ostatnich VoIP operátorů, Ti s telekomunikčním trhem také trochu zacvičí.

 • (sorry, mělo to být pod sebou 🙂 )

 • Teď jsem si prohlídl ty fotky a musel jsem se fakt zasmát. Dal bych pod tu reklamu místo, kam by mohli vepsat svoje názory třeba uživatelé CDMA 🙂 JSTE SPOKOJENI? TO NÁM STAČÍ 🙂 Jinak jsem myslel že to bude trochu vtipěnjší, škoda, třeba ten seznam 10 výhod by mohl dnes napsat kdejaký operátor, to není opravdu nic vyjímečného.

 • Až na to, že ET reaguje na pošetilé chlubení se (T- Mobil) o 40tis SIM karet, které rozdává zdarma. Mě osobně by chování konkurence (jako u T-M) dovedlo k podobné reakci. V současné době je síla reklamy dost drtivá, proto zde nezareagovat je dost risk. A to, že ET napsalo desatero, které může napsat každý? Ano, ale o tom síla reklamy právě je. A co dělá T- Mobile? To samé…

 • [12] Ano o těch vánočních akcích co ET "valil" simky zdarma by jsme si mohli povídat a i hodně roků nazpátek….

 • No jo, ET se tím chlubil a TM se ho amatérsky snažil dohnat 🙂 Proto svoje Twist karty nejenže rozdával zadarmo, ale doslova je vnucoval – poslední příklad za všechny třeba letní festivaly, kde člověk dostal růžovou karimatku na sezení, ale musel si k tomu vzít Twist kartu s 20 Kč kreditem a musel ji aktivovat 🙂 No jo, takhle se nahánějí ty počty, ale s 20 Kč se ARPU ani EBITDA nezvýší, proto chápu ET, že nyní to číslo bagatelizuje.
  Pro rejpaly předesílám – mám ET i TM, ale svoje peníze utrácím u TM – za volání i data 🙂

 • [14] Eurotel taky rozdává, jen si nemyslete..

 • zavedl bych nejakou presnejsi metodiku mereni poctu klientu. Pokud to dobre chapu, tak se pocitaji SIM, ze kterych byl v poslednich 12 uskutecnen hovor.
  Mozna by stacilo rict, ze prumerne musi byt mesicne 5 min (nebo treba 10 Kc) a pak bychom poznali, jak je to s tim poctem doopravdy.
  Nejvic se tesim na to, ze v dalsim kvartalu zase predezene ET TM o par tisicovek klientu, chci videt ty reklamy potom 😉

 • a ta televizní reklama?

  "Kdepak, jdu k Eurotelu, dává mi víc!", co dodat?