Eurotel přináší EDGE (v síti T-Mobile)

T-Mobile včera oficiálně potvrdil, že jeho koketování s EDGE technologií se v České republice stává realitou. Zprávu vydal poté, co se už i v Hospodářkách psalo o tom, že si příští pondělí Eurotel vybral pro spuštění své vysokorychlostní datové sítě CDMA2000 EV-DO. Tyto dvě události lze jen velmi těžko nespojovat a je zdřejmé, že EDGE přináší T-Mobile do ČR jen proto, že všechny pokusy zabránit Eurotelu ve spuštění CDMA přišly vniveč – naposledy stížnost k evropské komisi.

T-Mobile má k EDGE rozporuplný vztah. Do EDGE se snaží konvertovat svojí síť v USA, kde je situace už neudržitelná, protože konkurenti zde s oblibou nabízejí vyšší rychlosti právě na CDMA – start je očekáván na rok 2005. A celá legrace zatím stála půl miliardy dolarů…

Rána přišla nejprve na evropském kontinentu a to když vloni spustil maďarský Pannon EDGE, T-Mobile jej v Maďarsku následoval o tři měsíce později. Z EDGE v Maďarsku si udělal výkladní skříň, když spolu s Ericssonem T-Mobile ustanovil rychlostní rekord v EDGE síti. Ačkoliv dnes ve své české tiskové zprávě udává rychlosti kolem 210 Kb/s, musíme mít na paměti, že v reálném provozu budou rychlosti v EDGE třetinové.

Zajímavá situace je ve slovenském EuroTelu, kde EDGE běží také a kde 51% vlastní Deutsche Telekom skrze Slovak Telecom a zbytek Atlantic West. Zdejší vedení má ovšem značnou autonomii v jednání, vyjádřenou mimo jiné i tím, že se firma nejmenuje T-Mobile, takže zde je o lokální (a moudré) rozhodnutí – asi tak, jako kdysi u nás za časů Paegasu.

Jak vidno, T-Mobile se do EDGE nikdy nehrnul, vsází spíše na WiFi a 3G a to jen v některých lokalitách, v zemích, které nepovažuje za primární linii střetu (například s Orange nebo Vodafone) na rychlá data spíše kašle. Ostatně i u nás jej k datovému paušálu vyprovokoval až krok Eurotelu.

V Čechách to dlouho vypadalo na odložený souboj. Eurotel sice EDGE testuje a má jím osazené několik základnových stanic, jenže se rozhodl dříve šlápnout do CDMA. A T-Mobile nezbylo nic moc jiného, pokud chtěl konkurovat. než udělat hlasité prohlášení o tom, že EDGE ano – a jít ho rychle někam nakoupit.

I časování odpovídá tomu, že T-Mobile svým EDGE jen kontruje. Pokud jej opravdu chce nabídnout do konce roku 2004, pak to znamená, že na EDGE v ČR ještě mnoho nesáhl, jen si několik lidí prolistovalo nabídkové katalogy a usoudili, že to půjde do sítě docpat (jinak by přeci všechno slavnostně spustili s tím, že pokrytí EDGE je třeba jen v pěti městech). Testovací provoz (zmíněný v tiskové zprávě) znamená, že je to nainstalované stejně jako v případě Eurotelu na jedné či dvou základnových stanicích a technici si s tím hrají.

Ačkoliv Eurotel již tradičně T-Mobile ujíždí o půl roku, nelze brát EDGE aktivity na lehkou váhu. EDGE, i když jej dodavatel (Siemens?) nezprovozní na slibovaných rychlostech a také terminály nenabídnou vyšší rychlost, než nějakých 80 Kb/s, bude mít výhodu v tom, že je součástí GSM sítě, takže stačí koupit EDGE mobil a můžete v té samé síti datovat, telefonovat a platit jedny poplatky najednou.Jenže to je jen o obchodní strategii, na kterou může Eurotel v zimě bez problémů odpovědět, pokud se mu to bude zdát důležité. Ve skutečnosti, z hlediska operátora je výhodnější mít datový provoz oddělený v jiné síti, dají se s tím dělat kouzla, když se do provozu nemíchají hlasové hovory a jejich nároky na kapacitu.

V každém případě bude letošní telekomunikační podzim velmi veselý. Naštěstí pro koncové zákazníky…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

17 komentářů

 • Jaky bude asi ping v EDGE?A odhadem,jakou nastreli Tdebil cenu ?:-)

 • no vzhledem k tomu, že T-mobile zatím vůbec netuší co bude mít za EDGE, kde bude, kolik za něj bude muset utratit atd., ale potřeboval jen rychle vyplodit nějakou zprávu, která by zastavila nárůst zákazníků jeho konkurenta, tak je dnes nemožné o tomto spekulovat.
  Ping bude takový, jací budou zákazníci a technologie, cena bude taková, kterou akceptuje trh a vyvolá dostatečnou poptávku, ale jen takovou, na kterou budou stačit kapacity a která neohrozí fungování sítě jako celku.

 • Mame tu i tretiho operatora Oskara. Zajimal by me Vas kdy se alespon on trochu vzpamatuje…

 • Z čeho by se měl Oskar vzpamatovávat? Vždyť je to jen obdoba levných aerolinek, akorát, že není levný.

 • [3] proc vzpamatuje? zalezi na jeho obchodni strategii, ktera je podle me ponekud nekde jinde nez v nabidce sluzeb pro pomerne uzky okruh lidi, ktere by vsak svoji narocnosti ohrozily kapacitu site. … Jestli by to mela byt "oskarova" sluzba, stal by GPRS OskarNonstop tak petikilo a to by mu, podle meho nazoru, zpusobilo kolaps.

 • Proč se CDMA pořád bere jako souboj operátorů? Je to úplně jiná technologie, docela jiná síť, jen špetka synergie. Osobně se mi nelíbí, že je tu monopol (řeči o tom, že si každý může koupit licenci UMTS a spustit svou vysokorychlostní síť neberu, neb investičně je to něco docela jiného – nepočítaje cenu licence).
  Jinak ale já zůstanu klientem jiného operátora a pokud bude CDMA slušné, tak si ho pořídím také, jen na datování. Ale ještě uvidím – externí USB modem rozhodně není to, co bych ke svému noťasu hledal.
  A jen se děsím toho, jestli bude ET tuto službu balíčkovat – zaplatíte jen o 50 Kč měsíčně víc a my vám přidáme volné minuty hovoru na GSM. Ale to asi nebudou moct, protože to by asi přece jen bylo dost obtížně vysvětlitelné pro ÚOHS. Ostatně NMT taky snad nikdy nebalíčkovali…

 • [6]
  nevím proč by měl být problém s monopolem. Monopol je dominance na určitém trhu, a pochybuji, že by CDMA při těchto podmínkách získalo nějakou dominanci na trhu mobilních dat (nicméně Eurotel jako celek ji mit bude, protože má jak CDMA tak GPRS).
  To že má CDMA450 pouze on není nic nezákoného, prostě před 10 lety vyhrál výběrové řízení na licenci na frekvence na 20 let, zaplatil pár miliard a normálně ji koupil. Když by mu ji teď někdo chtěl vzít, tak si koledujeme o jasnou prohru u arbitru.
  A co se týče balíčku – opět nevím co by na tom mělo být nezákoného. Snad kdyby získali dominanci a odběr těch služeb společně přímo podmiňovali, jenže to se nestane.

 • Proč TM nezareguje úpravou GPRS (kódování + timesloty) a nenechá si udělat u někoho modem pro takové gprs

 • [8] TM používá nejlepší GPRS, který je v současné době k dispozici, modemy také prodává, nicméně stále je to "jen" gprs a na to, abyste využili větších rychlostí potřebujete u něj mít ksakru dobrý signál. GPRS není technologie pro data only, ani data prefered, ale je to jen výplň k hlasu. Edge je nejrozumější variantou, se kterou může přijít. Investice nejsou tak velké (relativně) a výsledek rychlý. Jenže pak jak TM tak ET mají licenci na UMTS a utratili za ní pěkných pár mld a za dva roky zde musí mít funkční UMTS, jinak ty prachy vyhodili košem. Takže se TM spíše snaží oddalovat nástup konkurence, aby mohl s UMTS přijít co nejpozději (čím později, tím lépe a levněji to pořídí, tím více bude dostupných terminálů a tím více zákazníků pak může sehnat, aby to nebyl takový propadák). Takže situace se má tak, že Eurotel musel přijít s CDMA, jinak by příliš tratil na NMT a v dnešní době to má naději na sebe vydělat i do těch dvou let než bude UMTS, TM oznámil EDGE (na konec roku) protože tím donutí zákazníky rozmyslet si (odložit) nákup CDMA od Eurotelu, a tak neztratit základnu pro své další služby a pak nemít takovou ztrátu při nástupu UMTS. No a Oskar dělá tradičně mrtvého brouka, protože má nejmíň prostředků a kapacitně nejhorší síť a tak se mu zatím vyplatí zůstávat pozadu a vydělávat tím že tolik neutrácí. Ve finále to ale může být on, kdo zvítězí, protože on za UMTS miliardy neutratil, takže když za rok dobuduje síť a přijde s EDGE, tak pro něj to může být smysluplná dlouhodobá investice. Zatímco TM a ET budou muset napařit vysoké poplatky aby zaplatili UMTS, Oskar bude nabízet levná data o akceptovatelné rychlosti pro mobilní komunikaci, pro pevné připojení zde už bude dostupné DSL, a mobilní služby ještě nebudou natolik vyspělé, aby vyžadovaly UMTS.

 • [8] On už existuje- slyšel jsem o GPRS modemu 6+6 slotů, prej funguje i v ČR

 • [9] Ono to UMTS zase žádná velká bomba nebude. Podle mě bude hodně dlouho trvat, než začne konkurovat CDMA a to zejména proto, že je ivestičně mnohonásobně náročnější než CDMA. Takže se zpočátku budou pokrývat jen velká města. Zato CDMA na nižší frekvenci potřebuje řádově méně vysílačů díky většímu dosahu, a také proto pokryje i venkov. Proto beru CDMA jako monopol.
  Neexistuje jiná technologie, která by podobně efektivně dokázala přinést rychlý inet na venkov.

 • [10] jo, takový modem existuje a i funguje. V české síti ale v praxi jen někdy dostanete 3 sloty pro download a jeden pro upload (celkem ctyri, prohazujte dle libosti a schopnosti mobilky) – vic sit neda a neni v ni ani volno. koupil jsem modem 4 plus 4 a jedu standardne 2 plus jedna 🙂

 • [12] Rád bych upozornil, že v síti T-Mobile určitě funguje 4 timesloty pro download a 2 timesloty pro upload. Osobně vyzkoušeno! Běhá mi to takto pořád. Asi záleží na lokalitě? Kde to bylo přesně? A vůbec ET nebo TM nebo OS?

 • [13] máte pravdu, záleží hodně na lokalitě – tohle bylo ve vesnici, kde je BTSka sdílená pro velkou oblast. A byli to svorně všichni operátoři. já to jinde nepoužívám než u rodičů, všude jinde mám pevnou linku a při stahování pošty do 6820 to není poznat 🙂 …

 • Ja myslim, ze EDGE je dobry tah do budoucna, protoze vsechny PC Card pro UMTS umi zaroven GPRS a pravdepodobne se brzy objevi i s EDGE, tak potom bude prechod z malych oblasti s UMTS pokrytim do vetsich s EDGE a nakonec treba i na pomale GPRS.

 • osobne jsem zvedav, jak to dopadne, kdyz tu z vasi diskuse vyplynulo, ze T-Mobile je s EDGE jeste pozadu za eurotelem :), pritom ET v pondeli spousti CDMA a TM mu chce kontrovat EDGE :-/. Jojo, zlatej Paegas, kdyby nemel svazane ruce materskym T-Mobilem, tak by tu bylo lip, EDGE by uz davno jelo, jako na Slovensku

 • osobne jsem zvedav, jak to dopadne, kdyz tu z vasi diskuse vyplynulo, ze T-Mobile je s EDGE jeste pozadu za eurotelem :), pritom ET v pondeli spousti CDMA a TM mu chce kontrovat EDGE :-/. Jojo, zlatej Paegas, kdyby nemel svazane ruce materskym T-Mobilem, tak by tu bylo lip, EDGE by uz davno jelo, jako na Slovensku